انجمن انیاک

نسخه‌ی کامل: هشدار وزير پيشين مسكن درباره تهران
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
هشدار وزير پيشين مسكن درباره تهران
عباس آخوندي: مهاجرت به پايتخت رو به افزايش است
گروه مسكن- هاجر شادماني: وزير پيشين مسكن با اظهار نگراني درباره جمعيت تهران، از افزايش مهاجرت‌ها به پايتخت خبر داد و گفت: در حال حاضر جمعيت مجموعه شهري تهران 5 ميليون نفر از سقفي كه براي سال 1400 پيش‌بيني شده، بيشتر است.
عباس آخوندي در گردهمايي كانون مهندسين فارغ‌التحصيل دانشكده فني دانشگاه تهران افزود: در صورتي كه روند كنوني مهاجرت به تهران متوقف نشود، اضافه جمعيت در اين كلانشهر، سكونت ساكنان پايتخت را با مشكل مواجه مي‌كند.
وزير پيشين مسكن تصريح كرد: در حال حاضر براساس آمارهاي موجود، جمعيت «شهر تهران» به 7/8 ميليون نفر رسيده است كه اين رقم در سال 1400 به 5/10 ميليون نفر افزايش خواهد يافت. اين در حالي است كه مسوولان برنامه‌ريزي جمعيتي، هدفگذاري جمعيت «مجموعه شهري تهران» براي سال 1400 را حدود 5/7 ميليون نفر تعيين كرده بودند كه به اين ترتيب جمعيت فعلي شهر تهران از جمعيت مجموعه‌ شهري تهران در 10 سال آينده، سبقت گرفته است.
وزیر مسکن و شهرسازی دولت ششم در این باره اعلام کرد:‌ ساخت و سازهایی که در سال‌های اخیر با عنوان مسکن مهر در حومه کلانشهر تهران انجام شده است مهم‌ترین عامل افزایش مهاجرت و در نتیجه افزایش غیرقابل پیش‌بینی جمعیت شهر تهران شده است.
عباس احمد آخوندی افزود: ساخت و ساز مسکن مهر در حاشیه شهر تهران تنها باعث افزایش مهاجرت از سایر نقاط به مجموعه شهری تهران می‌شود.
وی افزود: براساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، رشد جمعیت اطراف شهر تهران طی سال‌های اخیر و پس از اجرای طرح مسکن مهر، 13 درصد گزارش شده در حالی که رشد جمعیت کل کشور در همین زمان،‌3/1 درصد بوده است.
آخوندی با ابراز نگرانی از وضعیت اجتماعی ساکنان شهرهای جدید در راستای ایجاد تجمعی بسیار انبوه و در مقیاس‌های بالای 10 هزار تا 100 هزار واحد با تراکم حداقل 40 تا 50 هزار نفر از طبقات کم درآمد در ساختمان‌های کاملا یکسان و محیط اجتماعی نازل، خاطرنشان کرد: اغلب مناطق انتخاب شده برای ساخت مسکن مهر هیچ گونه انطباقی با بافت اجتماعی موجود در درون شهرها ندارد.
وزیر اسبق مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در حال حاضر طبقات متوسط شهری نیز تمایلی به سکونت در شهرهای جدید ندارند و به همین علت بسیاری از واحدهای ساخته شده بدون متقاضی باقی‌مانده است.

منبع : دنیای اقتصاد
لینک مرجع