انجمن انیاک

نسخه‌ی کامل: پاییزگردی در ‌تهران
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
اسم پاییز در فرهنگ لغت به معنای پایریز است. یعنی زمانی كه برگ درختان زیر پا می‌ریزد و خش‌خش صدا می‌دهد. كم‌كم در طول زمان این نام تغییر كرده و به شكل امروزی یعنی پاییز درآمده است. پاییز نوستالژیك‌ترین فصل سال هم هست، فصل عاشقان.

هر كجای دنیا كه باشید دلتان برای پاییز ایران، بخصوص تهران تنگ می‌شود. پاییز، هوای ابری و بارانی، درخت‌هایی كه در حال برگ‌ریزان هستند و مردمی كه لباس‌های گرم و كاموایی رنگارنگ به تن كرده‌اند. پاییز تهران اگر زیباترین نباشد مثل فصل‌های دیگر زیباست.
سیاحت پاییز تهران هم بخشی از گردشگری است. پیاده‌روی در برخی خیابان‌های تهران آدم را یاد شهرهای شمالی می‌اندازد. هوای ابری، تهران را خواستنی‌تر و زنده‌تر می‌كند. اما برای پیاده‌روی در پاییز كدام خیابان‌های تهران مناسب‌ترند؟

گردش در بلندترین خیابان ایران
شاید اولین خیابانی كه برای گردشگری در پاییز به ذهن هر كسی خطور كند، خیابان ولیعصر باشد. چنارهای محبوب ولیعصر آن را در هر فصلی دوست‌داشتنی می‌كند. این خیابان طولانی در خیلی جاهایش پیاده‌روهای عریضی دارد كه نیمكت‌هایی برای استراحت در آن گذاشته‌اند.

ولیعصر را باید از بالا به پایین قدم زد چون شیب‌اش به سمت پایین است. دیدنی‌های این مسیر جز رنگ شگفت‌آور برگ‌ها، مغازه‌ها،‌ رستوران‌ها و كافه‌هایی است كه در طول مسیر واقع شده و می‌توانید از آنها استفاده كنید. در مسیر میدان تجریش تا چهارراه پارك‌وی از طبیعت باغ فردوس، موزه سینما، آش و حلیم سیدمهدی، كتابفروشی نشر باغ، رستوران‌ها و كافه‌ها غافل نشوید. در مسیر پارك وی تا میدان ونك می‌شود به آجیل و خشكبار تواضع، پارك ملت، آب‌ انار محمد، بازارچه صفویه، مركز خرید اسكان و كافه‌های آن سر زد.
از میدان ونك تا میدان ولیعصر هم علاوه بر مغازه‌های مختلف، شهر كتاب ونك در انتهای خیابان كار و تجارت، پاساژ ونك، مركز خرید ونك و آسمان، پارك ساعی، كله‌پزی ساعی، شهركتاب ساعی، سینما آفریقا، سینما استقلال و سینما قدس و پاساژ‌ها و مغازه‌های دیگری قرار دارند.
از میدان ولیعصر تا میدان راه‌آهن مسیر كمی شلوغ‌تر است چون كسب و كار رونق بیشتری دارد و تعداد مغازه‌ها بیشتر می‌شود. سر راه پارك دانشجو و مجموعه تئاترشهر را خواهید دید و پاییز را با تمام وجود حس خواهید كرد.

بلوار كشاورز صبح‌ها شرایط دوگانه‌ای دارد. در ساعاتی كه همه سر كار می‌روند خیابانش پر از ماشین و ترافیك است، اما از عابرپیاده در پیاده‌روهایش خبری نیست. سینما بلوار، هتل بلوار و پارك لاله از قدیمی‌های بلوار كشاورز هستند. اسم سینما قبلا مدائن بوده و یكی از بهترین و كلاس‌بالاترین سینماهای شهر محسوب می‌شده
بلوار كشاورز
شاید مناسب‌ترین خیابان برای گردش در پاییز بلوار كشاورز باشد. این بلوار علاوه بر پیاده‌روهای دوطرف خیابان، پیاده‌رویی هم در وسط دارد كه پر از درختان كهن و نیكمت‌هایی برای استراحت است. بلوار كشاورز یكی از سرسبزترین خیابان‌های تهران است كه قاب زیبایی از پاییز در اختیارتان می‌گذارد.
بلوار كشاورز صبح‌ها شرایط دوگانه‌ای دارد. در ساعاتی كه همه سر كار می‌روند خیابانش پر از ماشین و ترافیك است، اما از عابرپیاده در پیاده‌روهایش خبری نیست. سینما بلوار، هتل بلوار و پارك لاله از قدیمی‌های بلوار كشاورز هستند. اسم سینما قبلا مدائن بوده و یكی از بهترین و كلاس‌بالاترین سینماهای شهر محسوب می‌شده.
سال 1345 ساخته شده و پاتوق بسیاری از سینماگران و گرافیست‌ها بوده كه آن موقع دوران جوانی خود را سپری می‌كردند. اما حالا سینما از ریخت افتاده و درجه دو محسوب می‌شود. بلوار در احاطه ساختمان‌های دولتی و بانك‌هاست و تعداد بانك‌ها هم سال به سال بیشتر می‌شود، اما هنوز باریكه سبز وسط بلوار نگذاشته این خیابان حالتی رسمی به خود بگیرد.

گردش سبك
از دیگر خیابان‌های پردارودرخت كه پیاده‌رویی مناسب گردش دارد، خیابان شریعتی تهران است كه از پیچ شمیران شروع می‌شود و به‌ میدان قدس می‌رسد. این خیابان با درخت‌های سر‌به‌فلك كشیده و كهنسالش شبا‌هت‌های بسیاری به ولیعصر دارد.
قدم زدن را می‌توانید در این خیابان از میدان قدس شروع كنید و به سمت سه راه ضرابخانه بیایید. مغازه‌های بسیاری سر راهتان قرار گرفته‌اند كه می‌توانید جلوی ویترین‌شان به تماشا بایستید و خستگی دركنید یا خرید كنید. اما برای پیاده‌روی حتما باید بار سبك به همراه داشت تا كمتر خسته ‌شد. از میدان قدس تا سه‌راه‌ضرابخانه، نان سحر، بولینگ عبدو، سینما فرهنگ، حسینیه ارشاد و پاساژ‌ها و مغازه‌هایی وجود دارد كه یكنواختی راه را از بین می‌برند.
بخشی از تهران قدیم را می‌توانید در كوچه‌پس‌كوچه‌های شریعتی ببینید. هنوز كوچه‌باغ‌ها و خانه‌های قدیمی جای خود را كاملا به ساختمان‌های جدید و برج‌ها نداده‌اند.

سیاحت خیابان‌ها
خیابان‌های بسیار دیگری هستند كه برای گردش پاییزی مناسب‌اند. مثلا میدان ارگ و محوطه دور بازار تهران كه حالا سنگفرش شده جان می‌دهد برای پیاده‌روی. می‌توانید روی نیمكت‌های اطراف بازار بنشینید یا سوار تراموا، كالسكه یا دوچرخه شوید. خیابانی را برای گردشگری انتخاب كنید كه هم سرسبز باشد و هم پرمغازه تا دچار خستگی نشوید. مثلا خیابان كریم‌خان هم پیاده‌روهای پهنی دارد و پر از كتابفروشی است.
در نزدیكی‌اش پارك مریم و خانه هنرمندان ایران قرار دارد. خیابان‌هایی مثل میرزای شیرازی و ایرانشهر كه به كریمخان می‌رسند هم جان می‌دهند برای گردش عصرگاهی در پاییز. به هر حال تا دیر نشده و پاییز از نفس نیفتاده است دیدن برگ‌ریزان پاییزی در خیابان های تهران را از دست ندهید.


بخش گردشگری سایت تبیان: پنج شنبه 9/9/1391
لینک مرجع