انجمن انیاک

نسخه‌ی کامل: آموزش تصویری Msproject 2010 قسمت 1
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Msproject 2010 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Msproject 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش MS Project دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

به نرم افزار آموزشي MS Project 2010 انياک خوش آمديد. معمولاً همه افراد در مقاطعي از زندگي خود با كار سازماندهي يك پروژه مواجه شده‌اند . اين امر در محل كار معمول است : طرح ريزي كنفرانس‌ها و گردهمايي‌ها, تغيير محل دفتركار, معرفي محصولات جديد, احداث يك آسمان‌خراش, فرود در كره ماه, نمونه‌هايي از اين پروژه‌ها هستند. اگر مسئوليت در كنارهم قرار دادن مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي برنامه‌ريزي شده براي رسيدن به هدفي خاص به شما واگذار شده است، Microsoft Project نرم افزار بسيار مناسبي براي شما است .
نرم‌افزار MS Project تصوير بزرگي از پروژه را در اختيارتان قرار مي‌‌دهد كه مي‌‌توانيد تمامي‌ جزئياتي كه براي رسيدن به هدف بايد تكميل شوند را در آن پر كرده و آنها را سازماندهي نمائيد. بدون ترديد ايده‌هاي خوب را خودتان بايد فراهم نماييد اما Microsoft Project به شما كمك مي‌‌كند تا با روشي سازماندهي شده، ايده‌ها و افكارتان را ثبت و آنها را به طرحي قابل اجرا تبديل كنيد .
با Microsoft Project به سادگي مي‌توانيد زمان تكميل هر فعاليت يا هر فاز از پروژه را تخمين بزنيد و مطمئن شويد كه مي‌توانيد پروژه را در موعد مورد مقرر به اتمام برسانيد. در نهايت هنگاميکه اجراي پروژه آغاز مي‌گردد, مي‌توانيد برنامه‌ريزي را با توجه به تاريخ‌هاي واقعي شروع و پايان فعاليت‌ها بهنگام‌ سازي كنيد, در اين حالت Microsoft Project برنامه را مجدداً محاسبه نموده و نشان مي‌دهد كه فعاليت‌ها تا چه اندازه زودتر يا ديرتر به اتمام رسيده‌اند .
در آخر شايد مهمترين مزيت استفاده از Microsoft Project اين باشد كه در طول مدت مراحل برنامه‌ريزي و انجام پروژه مي‌توانيد گزارش‌هايي كه نشان دهنده برنامه و ميزان پيشرفت كار است را چاپ كنيد. همانطور كه مي‌دانيد، اگر بيش از يك نفر در اتمام يك پروژه مشاركت داشته باشد، ايجاد ارتباط موثر , عامل اصلي و اساسي براي يك نتيجه مطلوب است .
در طي اين‌ دوره‌ آموزشي شما با روش‌هاي‌ مختلـف‌ استفاده‌ از اين نرم‌افزار كه‌ يكي از قدرتمندترين‌ برنامه‌هاي‌ كنترل‌ پروژه‌ در جهان‌ به‌ شمار مي‌رود، آشنا خواهيد شد.
اگرچه نرم‌افزار MS Project به بعضي از پکيج‌هاي Office به بازار عرضه نمي‌شود و يك پكيج جداگانه دارد، اما در واقع به عنوان عضوي از مجموعه Microsoft Office به شمار مي‌آيد. اكنون اين نرم‌افزار را نصب کرده‌ايم و مي‌خواهيم اجرا مي‌كنيم. روي‌ دکمه Start كلـيك‌ كنيد.
منوي‌ فرعي All Programs كليك كنيد تا باز شود.
منوي فرعي Microsoft Office را باز کنيد.
روي‌ گزينه‌2010 Microsoft Office Project كلـيك‌ كنيد.


[تصویر: 001.gif]


همانطور كه مشاهده مي‌كنيد برنامه Microsoft Project باز شده است اگر با برنامه‌هاي Office از مايكروسافت استفاده كرده باشيد, متوجه شباهت زياد اين برنامه با آنها شده‌ايد . همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، جدول Gantt Chart بصورت پيش‌فرض باز مي‌باشد. در حال حاضر يک پروژة خالي بطور پيشفرض در نماي Gantt Chart باز شده است. در نماي Gantt Chart تمام جزئيات کارهاي پروژه قابل مشاهده ميباشند.
نماي‌ روند وظائف‌ (Gantt Chart View) ، داراي‌ دو منطقه‌ اصلـي است‌: جدول‌ وظائف‌ و نمودار وظائف. ‌ هنگاميکه اطلاعات‌ مربوط ظبه‌ يكي از كــارهاي‌ پروژه‌ را وارد مي‌نماييد، در جدول‌ وظائف‌ كه‌ در سمت‌ چپ‌ قرار دارد، اطلاعات‌ قرار مي‌گيرند. اين اطلاعات مي‌توانند نام‌ كار، مدت‌ اجراي آن‌، تاريخ‌ شروع‌ كار و مشابه آن باشند. نمـودار وظائف‌ كه‌ در سمت ‌راست‌ قـرار دارد، يك‌ نمايش‌ گرافيـكي از روند زمانـي و اشتراكي كارها به‌ شما نشان‌ مي‌دهد.

[تصویر: 002.gif]


نوار مشخص شده توسط کادر آبي كه‌ در بالاي‌ صفحه‌ نمايش‌ مشاهده‌ مي‌كنيد، Title Bar (نوار عنوان) ناميده‌ مي‌شود. اين‌ نوار نام‌ قسمتي از Microsoft Project كه‌ شما در حال‌ كار با آن‌ هستيد را نشان‌ مي‌دهد و هنگاميکه ‌ شما با قسمت‌هاي‌ مختلـف‌ Microsoft Project كار مي‌كنيد، عبارت داخل‌ اين‌ نوار تغيير مي‌كند.

[تصویر: 003.gif]


در سمت چپ نوار عنوان يک ميله ابزار کوچک به نام Quick Access ‌قرار دارد. اين ميله ابزار شامل ابزارهايي است که زياد استفاده مي‌شوند. اکنون سه دکمه در اين ميله ابزار وجود دارد. روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 004.gif]


در اين قسمت ليست دکمه‌هايي که مي‌توانيد بر روي اين ميله ابزار قرار دهيد نمايش داده شده است. اکنون در کنار دو گزينه Save، Undo و Redoعلامت تيک وجود دارد. در صورتيکه بر روي يکي از سه گزينه فوق کليک کنيد دکمه مربوط به آن از ميله ابزار حذف مي‌شود. در صورتيکه بر روي گزينه‌هاي ديگر کليک کنيد دکمه مربوط به آن گزينه بر روي ميله ابزار اضافه مي‌شود.

[تصویر: 005.gif]


در محلي خارج از منو کليک کنيد تا اين منو بسته شود.
قسمت مشخص شده سربرگ File ناميده مي‌شود. با کليک بر روي اين سربرگ پنجره ذخيره فايل، باز کردن، چاپ و ... باز مي‌شود. در ادامه اين نرم‌افزار آموزشي گزينه‌هاي موجود در اين قسمت را نيز بررسي خواهيم کرد.

[تصویر: 006.gif]


قسمتي که با کادر قرمز مشخص شده است مجموعه ابزارهاي Microsoft Project است. به اين مجموعه Ribbon گفته مي‌شود. Ribbon داراي چندين برگه يا قسمت است. اکنون بصورت پيش‌فرض برگه Task فعال است. در برگه Task ابزارهايي که از همه بيشتر استفاده مي‌شوند قرار دارند.

[تصویر: 007.gif]


در صورتيکه به ابزارهاي موجود در Ribbon توجه کنيد مشاهده مي‌کنيد که اين ابزارها در 8 دسته قرار دارند. هر دسته شامل ابزارهاي مرتبط به هم است.

[تصویر: 008.gif]


در پايين و سمت راست بعضي از گروه‌ها يک دکمه با فلش کوچک قرار دارد. با کليک بر روي اين دکمه پنجره‌اي باز شده و ابزارهاي ديگر مربوط به اين دسته را نمايش مي‌دهد. براي مثال روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 009.gif]


در اين پنجره مي‌توانيد به تمامي امکانات مربوط به Font دسترسي داشته باشيد. روي دکمه Cancel کليک کنيد.

[تصویر: 010.gif]

ابزارهايي که بصورت کمرنگ در Ribbon نمايش داده مي‌شوند، ابزارهايي هستند که هم اکنون نمي‌توانيد به آنها دسترسي داشته باشيد. اين ابزارها در شرايط خاصي فعال خواهند شد.
ما مي‌توانيم تغييراتي درRibbon با توجه به نياز خود ايجاد کنيم . براي انجام اين کار بر روي برگه File کليک کنيد.

[تصویر: 011.gif]


روي گزينه Options کليک کنيد.

[تصویر: 012.gif]


گزينه Customize Ribbon را انتخاب کنيد.

[تصویر: 013.gif]


در اين قسمت مي‌توانيم يک گروه جديد به Tab انتخاب شده اضافه کنيم يا يک Tab جديد ايجاد کنيم و ابزار‌هاي مورد نياز خود را در اين گروه يا Tab جديد قرار دهيم.
درصورتيکه هر کدام از جعبه چک ها را غير فعال کنيد آن Tab در صفحه اصلي نمايش داده نمي‌شود. روي دکمه Cancel کليک کنيد.

[تصویر: 014.gif]


در اطراف‌ هريك‌ از سلـول‌‌هاي‌ موجود در جدول‌ وظايف‌ كه‌ انتخاب‌ شود، يك‌ كادر به‌ وجود مي‌آيد كه‌ داراي‌ قابلـيت‌ تغيير اندازه‌ سلـول‌ است‌. روش‌ استفاده‌ از جدول‌ وظائف‌ در Microsoft Project ، بسيار شبيه‌ صفحات‌ گسترده‌ موجود در نرم‌افزار Excel است‌.

[تصویر: 015.gif]


همانطور كه قبلاً گفته شد، منطقه واقع در سمت چپ نماي روند وظايف مي‌باشد.

[تصویر: 016.gif]


ميله خاكستري واقع درميان صفحه، ميله جداكننده يا Divider ناميده مي‌شود . اين ميله جدول وظايف را از نمودار وظايف جدا مي‌سازد. همچنين با كمك آن مي‌توان عرض جدول و نمودار را تغيير داد .

[تصویر: 017.gif]


در منطقه واقع در سمت راست نماي روند وظايف, نمودار وظايف قرار دارد كه قبلاً در مورد آن صحبت كرده‌ايم.

[تصویر: 018.gif]


اين‌ قسمت، بردار زماني مربوط به‌ نمودار وظائف‌ است و درست‌ مانند يك‌ تقويم‌ يا سررسيد عمل‌ مي‌كند. در نظر بگيريد كه‌ اين‌ بردار يك‌ خط كش‌ بي‌انتهاست‌ كه‌ تمام كارها در آن‌‌ رسم‌مي‌شوند، اما به‌ جاي‌ واحدهاي طـول، واحدهاي‌ زماني شامل هفته‌ - ماه‌ - روز – ساعت‌ به‌ كار مي‌روند.

[تصویر: 019.gif]


براي استفاده كامل از Microsoft Project بهتر است از دستوراتي كه داخل سربرگ‌هاي اين برنامه قرار دارد استفاده نماييد. براي آشنايي با اين سربرگ‌ها، هر يك از آنها را توضيح خواهيم داد. براي شروع، بر روي سربرگ File کليک کنيد.
محتويات سربرگ File شامل گزينه‌هايي براي ايجاد يك پروژه جديد يا باز كردن يك فايل پروژه از قبل ايجاد شده يا بستن پروژه باز شده فعلي مي‌باشد. همچنين گزينه‌هاي ديگري نيز براي ذخيره‌‌‌‌‌سازي يا چاپ پروژه‌ها يا خروج از نرم‌افزار موجود است.سربرگ‌ Task را باز كنيد.

[تصویر: 020.gif]

در سربرگ Task گزينه‌هاي مختلفي براي عمليات متنوعي نظير كپي, حذف، الصاق, جستجو, اتصال يا جداسازي كارها و غيره وجود دارد كه بعداً با آنها آشنا خواهيد شد. روي سربرگ‌ Resource كليك كنيد تا باز شود.

[تصویر: 021.gif]


دکمه‌هاي موجود در سربرگ Resource به شما کمک مي‌کند تا منابع مختلف را مديريت کنيد. منابع مي‌تواند شامل انسان‌ها‌، تجهيزات و مواد مورد نياز براي تکميل پروژه باشد. سربرگ‌ Project را باز نماييد.

[تصویر: 022.gif]


در سربرگ‌ Project، گزينه‌هايي براي‌ نمايش‌ هريك‌ از وظائف‌ (Task) و اطلاعات‌ مربوط به‌ آنها و روش‌هاي‌ مرتب‌سازي‌ آن‌ اطلاعات‌ وجود دارد. همچنين‌ شما مي‌توانيد شمايل‌ خروجي (Layout) هريك‌ از وظائف‌ پروژه‌ را تعيين‌ نماييد . روي سربرگ‌ View كليك كنيد تا باز شود.

[تصویر: 023.gif]


در سربرگ‌ View مي‌توانيد روش‌هاي‌ مشاهده‌ پروژه‌ها را از طريق‌ انتخاب‌ هريك‌ از نماهاي‌ موجود تغيير داده يا عملـيات‌ گزارش‌گيري‌ از پروژه‌هاي در حال‌ اجرا را انجام‌ دهيد. سربرگ Format را باز كنيد.

[تصویر: 024.gif]


در اين سربرگ مي‌توانيد روش نمايش متون, بردار زماني, نوارهاي وظيفه (Task bar) و خروجي مورد چاپ و نمايش را تعيين كنيد .
همانطور كه‌ گفتيم‌، جدول‌ وظائف‌ نوعي صفحه‌ گسترده‌ شبيه‌ به‌ صفحات‌ گسترده‌ مورد استفاده‌ در Excel مي‌باشد و به‌ سطرها و ستون‌هاي‌ مختلـف‌ تقسيم‌ مي‌شود. به‌ محل‌ تلاقي هر يك‌ از سطرها و ستون‌ها، يك‌ خانه‌ يا سلـول‌ گفته‌ مي‌شود. شما مي‌توانيد محتويات ‌ هر يك‌ از سلـول‌‌ها را مستقيماً تايپ‌ كرده‌ يا از جعبه‌ متن‌ واقع‌ در زير ميلـه‌ ابزار فرمت‌ استفاده‌ نمائيد. هر يك‌ از كارهاي‌ مختلـف‌ پروژه‌ كه‌ Task ناميده‌ مي‌شود، در يكي از سطرهاي‌ جدول‌ وظايف‌ قرار مي‌گيرند و داراي‌ يك‌ شماره‌ مي‌باشند كه‌ اين‌ شماره‌ در سمت‌چپ‌ جدول‌ قابل‌ مشاهده‌ است‌.
گاهي اوقات‌ پيش‌ مي‌آيد كه‌ براي‌ انجام‌ يك‌ كار خاص‌ درMicrosoft Project نياز به‌ راهنمايي داشته‌ باشيد. در اين‌ حالـت،
مي‌توانيد از گزينه Help استفاده كنيد. روي آيکون Help کليک کنيد.

[تصویر: 025.gif]


همانطور که مشاهده مي‌کنيد پنجره‌اي به نام Project Help بر روي صفحه ظاهر شده است. براي دريافت کمک درباره يک مطلب کافي است که عبارت يا موضوع مورد نظر خود را درجعبه متن Search تايپ کرده و سپس روي دکمه Search کليک کنيد. در جعبه متن Search کليک کنيد.

[تصویر: 026.gif]


عبارت Calendar را تايپ کنيد.
روي دکمه Search کليک کنيد.


[تصویر: 027.gif]


حالا عنوانهاي مطالب مختلفي در رابطه با موضوع مورد جستجوي شما ليست شدهاند که براي دسترسي به هر يک از آنها کافي است که روي عنوان مورد نظر کليک کنيد. روي عنوان مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 028.gif]


همانطور که ميبينيد با انتخاب عنوان مورد نظر، متن مربوط به آن نمايش داده شده است. پس از مطالعة متن مورد نظر ميتوانيد پنجرة Project Help را ببنديد. روي دکمه Close از پنجرة Project Help کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]


براي‌ بستن‌ يك‌ پروژه‌ باز شده، بايد از سربرگ‌ File گزينه‌ Close را انتخاب‌ نماييد. همچنين‌، براي‌ خروج‌ از محيط Microsoft Project كافيست‌ كه‌ روي‌ گزينه‌ Exit از سربرگ File كلـيك‌ كنيد. سربرگ‌ File را باز كنيد.
روي‌ گزينه‌ Exit كلـيك‌ كنيد .


[تصویر: 030.gif]


در اين فصل، شما را با محيط كار نرم‌افزار MS Project آشنا ساختيم. در فصل‌هاي بعد، شما را با انواع روش‌هاي ساخت و ويرايش يك پروژه فرضي آشنا خواهيم كرد. شما اکنون در پايان اين بخش قرار داريد.
خیلی ممنون از آموزشتون یه سوال داشتم ممنون میشم کمک کنید فقط خیلی فوری
در مایکروسافت پروجکت ابزارهای مربوط به pert رو باید از کجا بیاریم؟
لینک مرجع