انجمن انیاک
آموزش SQL Server 2014 - قسمت اول - آموزش نصب SQL Server 2014 - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن انیاک (http://forum.learninweb.com)
+-- انجمن: آموزش های تصویری (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: آموزش تصویری SQL Server (/forumdisplay.php?fid=17)
+--- موضوع: آموزش SQL Server 2014 - قسمت اول - آموزش نصب SQL Server 2014 (/showthread.php?tid=1041)آموزش SQL Server 2014 - قسمت اول - آموزش نصب SQL Server 2014 - learninweb - 05-31-2015 04:35 PM

با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويری SQL Server 2014 را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش SQL Server 2014را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش SQL Server 2014 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فایل PDF و Word موجود است.

فیلم آموزش SQL Server 2014 - قسمت اول

دانلود فایل pdf آموزش تصویری SQL Server 2014
دانلود فایل word آموزش تصویری SQL Server 2014

به نرم‌افزار آموزش SQL Server 2014 خوش آمديد. در اين نرم‌افزار آموزشي مي‌خواهيم روش نصب و کار با SQL Server 2014 را بررسي کنيم
سادگي استفاده از نرم‌افزار SQL Server 2014 و همچنين هماهنگي کامل آن با NET Platform. باعث شده تا کاربران اين پايگاه داده افزايش چشم‌گيري داشته باشند. نسخه 2014 اين پايگاه داده داراي قابليت‌هاي جديدي است که باعث شده تا SQL Server 2014 بتواند رقيب بسيار خطرناکي براي رقيب ديرينه خود يعني Oracle باشد.
SQL Server 2014 داراي سرويسهاي مختلفي است که با استفاده از همه آنها مي‌توانيد يک پايگاه داده قدرتمند ايجاد کنيد. در هسته اين نرم‌افزار يک موتور پايگاه داده‌اي رابطه‌اي قوي وجود دارد. در اين قسمت شما مي‌توانيد داده‌هاي خود را ذخيره کنيد، تغيير دهيد و بازيابي نمائيد.
SQL Server 2014 داراي سرويسهاي مختلفي است که با استفاده از همه آنها مي‌توانيد يک پايگاه داده قدرتمند ايجاد کنيد. در هسته اين نرم‌افزار يک موتور پايگاه داده‌اي رابطه‌اي قوي وجود دارد. در اين قسمت شما مي‌توانيد داده‌هاي خود را ذخيره کنيد، تغيير دهيد و بازيابي نمائيد. ليست قسمتهاي ديگر اين نرم‌افزار را در زير مشاهده مي‌کنيد.
•سرويس Analysis
•سرويس Integration
•سرويس Notification
•سرويس Reporting
•سرويس Service Broker
•قبول کدهاي VB.NET و C#
•قبول سرويس HTTP
•سرويس Replication
•سرويس Full-Text Search
•و ....
نرم‌افزار SQL Server 2014 داراي نگارشهاي مختلف زير است که در اين نرم‌افزار آموزشي از نگارش Enterprise که کاملترين نسخه SQL Server مي‌باشد استفاده مي‌کنيم.
•Enterprise‌
•Business Intelligence‌
•Standard‌
•Developer ‌
•Web‌
•Express‌
•Compact‌
•Azure‌
توجه کنيد که نسخه Enterprise در سيستم عاملهاي Windows Server نصب مي‌شود. در اين نرم‌افزار آموزشي مي‌خواهيم SQL Server 2014 Enterprise را بر روي Windows Server 2012 Service Pack 1 نصب کنيم. براي آنکه تمامي ويژگيهاي SQL Server را نصب کنيم بايد .Net frame work بر روي اين سرور نصب شود.
روي گزينه Server Manager کليک کنيد.
[تصویر: 001.gif]

روي گزينه Add roles and features کليک کنيد.
[تصویر: 002.gif]

براي انتخاب سروري که بر روي اين کامپيوتر نصب شده است بايد گزينه اول انتخاب شده باشد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 003.gif]

اکنون ليست سرورها را مشاهده مي‌کنيد و سرور مورد نظر ما انتخاب شده است. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 004.gif]

روي گزينه Features کليک کنيد.
[تصویر: 005.gif]

گزينه .NET Framework 3.5.1 Features را فعال کنيد
[تصویر: 006.gif]

روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 007.gif]

براي تعيين محل فايلهاي لازم براي نصب روي گزينه Specify an alternate source path کليک کنيد.
[تصویر: 008.gif]

در ادامه در قسمت Path عبارت I:\sources\sxs را وارد مي‌کنيم. در درايو I دي وي دي نصب Windows Server 2012 موجود است.
روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 009.gif]

روي دکمه Install کليک کنيد.
[تصویر: 010.gif]

اکنون برنامه نصب در حال نصب ويژگي انتخاب شده است
روي دکمه Close کليک کنيد.
[تصویر: 011.gif]

روي دکمه Close کليک کنيد.
[تصویر: 012.gif]

حال براي نصب SQL Server در ابتدا بايد DVD برنامه نصب SQL Server را در DVD Drive خود قرار دهيد. در ادامه DVD نصب را وارد DVD Drive مي‌کنيم
[تصویر: 013.gif]

اکنون برنامه نصب اجرا شده و در قسمت Planning قرار داريم. در اين قسمت مي‌توانيد حداقل سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نياز، بررسي مشخصات سيستم و ... را مشاهده کنيد.
براي نصب روي گزينه Installation کليک کنيد.
[تصویر: 014.gif]

با استفاده از گزينه اول يک نسخه جديد از SQL Server نصب مي‌گردد يا مي‌توانيد مشخصات SQL Server نصب شده را تغيير دهيد. روي اين گزينه کليک کنيد.
[تصویر: 015.gif]

در اين قسمت بايد شماره سريال نرم‌افزار SQL Server 2014 خريداري شده از شرکت Microsoft را وارد نمائيد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 016.gif]

در اين صفحه قوانين استفاده از اين نرم‌افزار را خوانده و با کليک بر روي گزينه I Accept the license terms اعلام مي‌کنيم که اين قوانين را پذيرفته‌ايم. روي گزينه I Accept the license terms کليک کنيد.
[تصویر: 017.gif]

با فعال کردن گزينه مشخص شده شما اطلاعات feature usage data را جهت همکاري براي پيشرفت محصولات ماکروسافت براي سايت ماکروسافت مي‌فرستيد. اين اطلاعات شامل مشخصات سخت‌افزاري شما و نحوه استفاده از SQL Server است.
روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 018.gif]

در صورتيکه گزينه مشخص شده را فعال کنيد با استفاده از Microsoft Update ويندوز و SQL Server به روز رساني مي‌شوند. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 019.gif]

اکنون SQL Server مي‌خواهد چک کند که شما از آخرين به روز رساني استفاده کرده‌ايد يا خير. با توجه به اين که اين کامپيوتر دسترسي به سايت ماکروسافت را ندارد يک خطا نمايش داده شده است. براي رفتن به مرحله بعد روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 020.gif]

در اين قسمت در صورتي که مشکلي در سيستم شما براي نصب وجود داشته باشد خطايي نمايش داده مي‌شود. در صورتي که خطا را برطرف نکنيد ممکن است بعضي از ويژگيهاي SQL Server به خوبي کار نکند يا نصب نشود. براي مشاهده خطا روي گزينه warning مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 021.gif]

اکنون توضيحي در مورد خطا داده شده است که با استفاده از آن مي‌توانيد اين خطا را رفع کنيد. در اينجا خطاي روي داده حاصل از وصل نبودن اين کامپيوتر به اينترنت است. روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 022.gif]

توجه کنيد که خطاهاي نوع warning از نصب نرم‌افزار جلوگيري نکرده و بهتر است که رفع شوند ولي خطاهاي نوع Failed باعث مي‌شوند که نتوانيد نرم‌افزار را نصب کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 023.gif]

اکنون بصورت پيش‌فرض نصب SQL Server انتخاب شده است. با استفاده از گزينه دوم مي‌توانيد فقط SQL Server PowerPivot که در نرم‌افزار SharePointکاربرد دارد را نصب کنيد. با انتخاب گزينه سوم نيز هر دو ويژگي فوق نصب خواهند شد. براي نصب SQL Server روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 024.gif]

در اين قسمت ليست ويژگيهايي که مي‌خواهيد نصب کنيد از شما پرسيده مي‌شود. با کليک بر روي هر گزينه در قسمت Features توضيح آن در قسمت Description نمايش داده مي‌شود. براي انتخاب تمامي اين ويژگيها روي دکمه Select All کليک کنيد.
[تصویر: 025.gif]

روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 026.gif]

در اين قسمت بايد نام نمونه (instance) را تعيين کنيم. همانطور که مي‌دانيد از نسخه 2000 به بعد SQL
Server در هر کامپيوتر مي‌توانيد بيش از يک نمونه (instance) نصب کنيد. استفاده از نمونه‌هاي مختلف براي نرم‌افزارهاي مختلف باعث مي‌شود تا امنيت و کارايي افزايش يابد.
اکنون گزينه Default instance انتخاب شده و بصورت پيش‌فرض يک نام تعيين شده است. در صورتي که مي‌خواهيد اين نام را تغيير دهيد روي گزينه Named instance کليک کرده و نام جديد را وارد کنيد.
در زمان انتخاب گزينه Named instance به موارد زير توجه کنيد:
1-نامها به حروف بزرگ و کوچک حساس نيستند.
2-نامها نمي‌توانند عبارات رزرو شده مانند Default ياMSSQLServer باشند.
3-هر نام حداکثر 16 کاراکتر مي‌تواند باشد.
4-حرف اول هر نام بايد با حروف يا کاراکتر underscore (_ ) شروع شود.
5-در نامها از کاراکترهايي مانند \ , : ' & @ نمي‌توانيد استفاده نمائيد.
در صورتيکه شرايط فوق برقرار نباشد در زمان نصب خطا نمايش داده مي‌شود.
در صورتيکه بر روي اين سرور يک نمونه ديگر نصب شده باشد در پايين اين پنجره اسم و مشخصات محل
ذخيره‌سازي آنها نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 027.gif]

در اين قسمت دو برگه به نام‌هاي Service Accounts و Collation وجود دارد. در برگه Service Accounts تعيين مي‌شود که کدام کاربر به کدام سرويس از SQL Server دسترسي دارد. در قسمت Service نام سرويس و در قسمت Account Name نام کد کاربري که به هر سرويس دسترسي خواهد داشت تعيين مي‌شود. با کليک بر روي هر سلول مي‌توانيد نام کاربر را تغيير دهيد. در قسمت Startup Type هم مي‌توانيد تعيين کنيد که نحوه اجرا شدن اين سرويس به چه صورت باشد.
[تصویر: 028.gif]

روي برگه Collation کليک کنيد.
[تصویر: 029.gif]

مي‌خواهيم در موتور SQL Server زبان فارسي را بعنوان Collation انتخاب کنيم تا در هنگام ذخيره‌سازي داده فارسي و مرتب کردن آن مشکلي وجود نداشته باشد. روي دکمه Customize کليک کنيد.
[تصویر: 030.gif]

گزينه windows collation designator and sort order را فعال کنيد.
[تصویر: 031.gif]

ليست باز شونده Collation designator را باز کنيد.
[تصویر: 032.gif]

حرف P را تايپ کنيد.
روي گزينه Persian کليک کنيد.
[تصویر: 033.gif]

روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 034.gif]

به همين ترتيب Collation مربوط به سرويس Analysis را نيز تغيير مي‌دهيم.
روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 035.gif]

در اين قسمت بايد نحوه اعتبارسنجي و کد کاربري مدير موتور اين نمونه SQL Server را تعيين کنيم. روي گزينه Mixed mode کليک کنيد تا اعتبار سنجي هم از طريق ويندوز و هم از طريق SQL Server انجام شود و در Connection String بتوانيم از از اين کد کاربري و رمز عبور استفاده کرده و ضريب امنيت را افزايش دهيم.
[تصویر: 036.gif]

اکنون بايد رمز عبور کد کاربري sa که مدير اين موتور SQL Server است را وارد کنيم. در ادامه رمز عبور eniac12!@ را در جعبه متن Enter password و Confirm password وارد مي‌کنيم.
اکنون در قسمتspecify SQL Server administrators بايد کد کاربري مدير SQL Server را وارد کنيم. با کليک بر روي دکمه Add مي‌توانيد کاربر مورد نظر خود را انتخاب کنيد. روي دکمه Add Current User کليک کنيد تا کد کاربري که اکنون با آن وارد شده‌ايم انتخاب شود.
[تصویر: 037.gif]

روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 038.gif]

در اين قسمت کد کاربري مدير و محل نگهداري سرويس Analysis تعيين مي‌شود. روي دکمه Add Current User کليک کنيد.
[تصویر: 039.gif]

روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 040.gif]

در اين قسمت مي‌توانيد سرويس Reporting را تنظيم کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 041.gif]

در صورتيکه بخواهيد از سرويس Distributed Replay Controller استفاده کنيد بايد يک کاربر براي آن در اين قسمت تعيين کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 042.gif]

در اين قسمت مي‌توانيد آدرس محل ذخيره‌سازي Distributed Replay Client را تغيير دهيد. روي دکمه Next کليک کنيد.
[تصویر: 043.gif]

در اين قسمت در يک ساختار درختي ويژگيها و سرويس‌هايي که نصب خواهد شد نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Install کليک کنيد.
[تصویر: 044.gif]

اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2014 است و بايد مدتي منتظر بمانيد.
در قسمت بالاي اين پنجره ليست ويژگيها و سرويسهايي که نصب شده است مشخص گرديده در صورتي که سرويسي به درستي نصب نشده باشد در اين قسمت با يک آيکون قرمز رنگ مشخص مي‌شود. روي دکمه Close کليک کنيد.
[تصویر: 045.gif]

اکنون مي‌توانيد با کليک بر روي گزينه اول يک نمونه ديگر از SQL Server را نيز نصب کنيد. براي خروج روي دکمه Close کليک کنيد.
[تصویر: 046.gif]

روش حذف SQL Server 2014 يا Uninstall کردن آن نيز بسيار ساده است. براي اين کار روي دکمه Start راست کليک کرده و گزينه Programs and Features را انتخاب نمائيد. در ليست ظاهر شده روي گزينه Microsoft SQL Server 2014 کليک کرده و روي دکمه Uninstall کليک کنيد. براي تغيير مولفه‌هاي نصب شده يا نصب مجدد روي دکمه Change کليک کنيد.
کاربر گرامي شما اکنون در پايان اين بخش قرار داريد.
[تصویر: 047.gif]


توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش SQL Server 2014را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش SQL Server 2014 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فایل PDF و Word موجود است.

فیلم آموزش SQL Server 2014 - قسمت اول

دانلود فایل pdf آموزش تصویری SQL Server 2014
دانلود فایل word آموزش تصویری SQL Server 2014