انجمن انیاک
نرخ تورم شهریور‌ماه 18.3 درصد شد - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن انیاک (http://forum.learninweb.com)
+-- انجمن: اخبار و تازه ها (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- انجمن: اخبار اقتصادی (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: نرخ تورم شهریور‌ماه 18.3 درصد شد (/showthread.php?tid=105)نرخ تورم شهریور‌ماه 18.3 درصد شد - learninweb - 10-10-2011 07:09 AM

این مقام مسئول در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره نرخ تورم محاسبه شده در بانک مرکزی برای شهریور ماه اظهار داشت: نرخ تورم شهریور ماه در قیاس با مرداد ماه یک واحد درصد افزایش یافته و به 18.3 درصد رسیده است.
گزارش فارس حاکی‌است، بانک مرکزی نرخ تورم مرداد ماه را 17.3 درصد اعلام کرده بود که البته در هفته اخیر نیز سید شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد درباره نرخ تورم شهریور ماه گفته بود این نرخ حدود 17 درصد است.
این در حالی است که به منظور اجرای ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه بانک مرکزی از خرداد ماه آمار رسمی نرخ تورم و سایر متغییرهای اقتصادی را در سایت اطلاع‌رسانی خود اعلام نمی‌کند.
طبق ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه به منظور یکپارچه‌سازی، ساماندهی و رفع موازی‌کاری در نظام آماری کشور: الف ـ مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور است.
ب ـ مرکز آمار ایران حداکثر ظرف سال اول برنامه با همکاری دستگاه‌های اجرائی نسبت به تهیه برنامه ملی آماری کشور مبتنی بر فناوری‌های نوین با رعایت استانداردها و ضوابط تولید و انتشار آمارهای رسمی، استقرار نظام آمارهای ثبتی و استقرار و تغذیه مستمر پایگاه اطلاعات آماری کشور اقدام کند؛ این برنامه با پیشنهاد مرکز آمار ایران و تصویب شورای عالی آمار برای دستگاه‌های اجرائی لازم‌الاجراء است.
ج ـ به دستگاه‌های اجرائی اجازه داده می‌شود در حدود وظایف قانونی خود و در چهارچوب ضوابط و استانداردهای مورد تأیید شورای عالی آمار نسبت به تولید آمار تخصصی حوزه مربوط به خود اقدام نمایند.
برهمین اساس از خرداد ماه امسال رسماً بانک مرکزی تغییر رویه داد و از اعلام آمارهای اقتصادی به خصوص نرخ تورم خودداری کرد و با این امر عملاً‌ مرکز آمار طبق قانون مکلف و موظف به اعلام این شاخص‌ها شد.
منبع : سایت فارس نیوز