انجمن انیاک
نمره كيفيت خودروهاي داخلي - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن انیاک (http://forum.learninweb.com)
+-- انجمن: اخبار و تازه ها (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- انجمن: اخبار اقتصادی (/forumdisplay.php?fid=12)
+--- موضوع: نمره كيفيت خودروهاي داخلي (/showthread.php?tid=109)نمره كيفيت خودروهاي داخلي - learninweb - 10-18-2011 04:42 PM

دنياي اقتصاد- تازه‌ترین گزارش کیفی خودروهای داخلی در حالی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اعلام شد که شش محصول در مقایسه با ارزیابی قبلی با افت کیفیت روبه‌رو شدند. در این رده‌بندی که به شهریورماه اختصاص دارد، 23 خودرو داخلی مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و بر حسب نمرات منفی کسب شده، در گروه‌های کیفی مختلف نشسته‌اند. خودروهای حاضر در رده‌بندی شهریورماه در نه معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور، ‌ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزیینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ ارزیابی شده و بر اساس مجموع نمرات منفی بدست آمده، در دو گروه «خیلی خوب» و «خوب» جای گرفته‌اند.

نمره كيفيت خودروهاي داخلي
گروه خودرو- تازه‌ترین گزارش کیفی خودروهای داخلی در حالی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اعلام شد که شش محصول در مقایسه با ارزیابی قبلی با افت کیفیت روبه‌رو شدند.
در این رده‌بندی که به شهریور ماه اختصاص دارد، 23 خودرو داخلی مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و بر حسب نمرات منفی کسب شده، در گروه‌های کیفی مختلف نشسته‌اند.خودروهای حاضر در رده‌بندی شهریور ماه نیز مانند ماه‌های قبلی در نه معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور، ‌ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزیینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ ارزیابی شده و بر اساس مجموع نمرات منفی بدست آمده، در دو گروه «خیلی خوب» و «خوب» جای گرفته‌اند. هر خودرویی که نمره منفی آن بین صفر تا 120 بوده، به دسته «خیلی خوب» رفته و خودروهای دارای نمره منفی 120 تا 200 نیز میهمان دسته خوب‌ها شده‌اند. از نکات قابل توجه ارزیابی شهریور ماه مي‌توان به کیفیت برتر تندر ایران خودرو نسبت به تندر پارس خودرو و همچنین افت کیفیت شش خودرو اشاره کرد.این شش محصول عبارتند از، مگان، هیوندایی آوانته، پژو 206 صندوقدار، ریو، پژو 405 و MVM.
اما به سراغ جزئیات گزارش کیفی شهریور برویم و ببینیم اوضاع کیفیت خودروهای داخلی در این ماه چگونه بوده است.طبق این گزارش، چهار خودرو ژاپنی رده‌های اول تا چهارم جدول رده بندی کیفی را به خود اختصاص داده‌اند، که در این بین نیسان تینا توانسته کمترین نمرات منفی را کسب کند. این محصول مونتاژی پارس خودرو، فقط در بدنه و رنگ نمره منفی داشته است. نیومزدا3 نیز که در جایگاه دوم قرار گرفته، در این دو معیار نمره منفی دارد، اما ماکسیمای رده سومی، علاوه بر رنگ و بدنه، در تزئینات نیز نمره منفی به خود مي‌بیند. همچنین سوزوکی گرندویتارا نیز به عنوان چهارمین عضو جدول رده‌بندی، در همین سه معیار نمره منفی کسب کرده است.
برتری تندر ایران خودرو
در رده پنجم جدول محصولی مونتاژی از پارس خودرو به نام مگان قرار دارد، که در مقایسه با ارزیابی قبلی، با افزایش نمرات منفی روبرو شده است. این خودرو نیز در تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی به خود مي‌بیند. پس از مگان در حالی با تندر ایران خودرو در رده ششم روبرو مي‌شویم که این محصول نمرات منفی کمتری در مقایسه با همتای پارس خودرویی خود بدست آورده است. تندر ایران خودرو در شش معیار از جمله صداهای غیرعادی، بدنه و رنگ حائز نمره منفی شده و تندر پارس خودرو نیز در پنج معیار از جمله تجهیزات الکتریکی، بدنه و رنگ نمره منفی دارد. از تندر که بگذریم، پژو 206‌هاچ بک کیفیت بهتری را در مقایسه با مدل صندوقدار خود طی ارزیابی کیفی شهریورماه کسب کرده است. این محصول که در رده هفتم جای دارد، به جز سیستم تعلیق و نفوذ آب، در سایر معیارها نمره منفی دارد. این در شرایطی است که 206 صندوقدار فقط در سیستم موتور و نفوذ آب نمره منفی کسب نکرده و در جایگاه دهم جدول نشسته است. همچنین رده نهم نیز در حالی به هیوندای آوانته رسیده که این محصول در مقایسه با رده بندی قبلی نمره منفی بیشتری به خود مي‌بیند. آوانته در ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب دارای نمره منفی نیست.
کیفیت ریو و MVM
اما رده‌های یازدهم و دوازدهم جدول را در شرایطی ریو و MVM مدل 530 به خود اختصاص داده اند که هر دو در مقایسه با ارزیابی قبلی نمرات منفی بیشتری دارند. ریو نه تنها در همه معیارها حائز نمره منفی شده، که در بخش سیستم موتور همچنان نمره منفی بالایی دارد. MVM مدل 530 نیز به جز صداهای غیرعادی و نفوذ آب در باقی معیارها حائز نمره منفی شده است.
پرتیراژهای ایران خودرو در میانه جدول
سری به سه محصول پرتیراژ ایران خودرو یعنی پارس، پژو 405 و سمند بزنیم. طبق رده‌بندی اعلامی، پژوپارس خراسان در جایگاه سیزدهم قرار گرفته و جز در سیستم تعلیق و تجهیزات الکتریکی در باقی معیارها نمره منفی دارد و سمند نیز که در رده بعدی است، در همه معیارها نمره منفی به خود مي‌بیند. همچنین پژو 405 خراسان و 405 تولید مرکز نیز که رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند، در تمام معیارها حائز نمره منفی شده‌اند. 405 تولید مرکز در مقایسه با رده‌بندی قبلی با افزایش نمرات منفی روبه‌رو شده است.
تیبا در رده هفدهم
محصول ملی سایپا که از مرداد ماه میهمان جدول رده‌بندی کیفی خودروها شده است، جایگاه هفدهم جدول را در اختیار دارد.پس از تیبا، دو محصول چینی در جایگاه‌ها هجدهم و نوزدهم جدول نشسته‌اند. MVM مدل X33 که ارزانترین شاسی بلند حال حاضر بازار خودرو ایران است، به جز سیستم تعلیق، ترمز و صداهای غیرعادی، در سایر معیارها نمره منفی به خود مي‌بیند. MVM مدل 110 نیز به جز ترمز و نفوذ آب، در دیگر بخش‌ها دارای نمره منفی است.پس از این خودرو چینی، به پژو روآ برمی‌خوریم، خودرویی که نفس‌های آخر را در ایران خودرو مي‌کشد و در تمام معیارها نیز نمره منفی به خود مي‌بیند.
پرایدها باز هم در انتها
سه رده انتهایی جدول رده‌بندی کیفی خودروها در شهریور، بازهم به پرایدها رسیده است. در این بین، سایپا 131 بهترین کیفیت را دارد، اما با این حال در تمام معیارها نمره منفی کسب کرده است. سایپا132 نیز همین شرایط را داراست و معیاری نیست که این خودرو در آن نمره منفی کسب نکرده باشد. همچنین سایپا 131 پارس خودرو نیز با کسب نمره منفی در تمام معیارها، آخرین خودرو در جدول مذکور به شمار مي‌رود.