ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
11-09-2011, 06:58 PM
ارسال: #1
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
مرحله جديد هدفمندي در راه است
زمزمه بنزين تك نرخي
دنیای اقتصاد- زمزمه آزادسازی قیمت بنزین بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه بنزین تک نرخی مي‌شود، زمان مشخصی را برای اجرای آن تعیین نکرده، اما از احتمال حذف سهمیه بنزین برخی خودروها و موتورسیکلت‌ها خبر داده است. از سوی دیگر، اگرچه پیش‌تر اخبار غیررسمی از آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی در آذرماه امسال خبر داده بودند، عبدالله جلالی مي‌گوید پیش بینی مي‌شود برای آذرماه تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها اعمال نشود.
ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از احتمال حذف سهميه بنزين برخي خودروها و موتورسيكلت‌ها خبر داد
زمان آزاد‌سازی قیمت بنزین نزدیک است؟
دنیای اقتصاد- بنزین تک‌نرخی مي‌شود، اما زمانش معلوم نیست. این سخن قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت درباره احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین در آستانه اولین سالگرد هدفمندی یارانه‌ها است. آذرماه سال جاری هدفمندی یارانه‌ها وارد دومین سال اجرای خود مي‌شود و این در حالی است که مهم‌ترین حامل انرژی یعنی بنزین به صورت دو نرخی یعنی نیمه یارانه‌اي (400 تومان) و آزاد (700 تومان)عرضه مي‌شود و مقدار کمی هم از بنزین یارانه‌اي 100 تومانی هنوز در برخی از کارت‌ها باقی مانده است.
در صورتی که بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها که اساس آن بر آزادسازی نرخ حامل‌های انرژی از جمله بنزین است، باید قیمت بنزین واقعی شود. موضوعی که دولت مکلف است براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها به آن جامه عمل بپوشاند و بر همین اساس وظیفه دارد تا قیمت بنزین را آزاد و واقعی کند که مفهوم این عبارت عرضه بنزین با یک قیمت است.
هرچند تاکنون زمان مشخصی در این باره اعلام نشده، اما تازه‌ترین اظهارات قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بر این نکته تاکید دارد که این موضوع جزو سیاست‌های بلندمدت دولت است. هرچند، تجربه نشان داده که نفس سخن گفتن از احتمال وقوع موضوعی در آینده، ممکن است زمینه‌سازی برای اجرای قریب‌الوقوع آن باشد. به ویژه که در ماه آخر تابستان سال جاری، خبری به نقل از استاندار آذربایجان شرقی منتشر شد که در آن به نقل از وی آمده بود، تاریخ دقیق آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها آذرماه سال 90 خواهد بود. هرچند وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی بعدا بدون تکذیب این خبر، اعلام کردند که از تصویب چنین مصوبه‌اي در دولت بی‌اطلاع هستند. همچنین محمدرضا فرزین دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگویی بسیار کوتاه با خبرگزاری فارس ضمن «غیر رسمی» خواندن خبر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از آذرماه سال‌جاری اعلام کرد که دولت در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای اجرای فاز دوم این قانون در سال‌جاری ندارد.
پس از آن هم دیگر خبری از تک‌نرخی شدن بنزین و آزادسازی کامل منتشر نشد و برخی اخبار هم گواه منتفی شدن اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری بود. اکنون اما قائم مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت از این موضوع به عنوان یکی از سیاست‌های بلندمدت دولت یاد مي‌کند که زمان اجرای آن معلوم نیست.
پیش‌بینی نمی‌کنیم آذرماه باشد
عبدالله جلالی در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین تصمیمات دولت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای اعمال تغییراتی در قیمت و سهمیه بنزین خودروها گفت: پیش‌بینی مي‌شود برای آذر ماه امسال تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها اعمال نشود. قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه سیاست بلندمدت دولت عرضه تک نرخی بنزین است، تصریح کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون توسعه حمل و نقل و مدیریت سوخت باید در بلند مدت عرضه بنزین در کل کشور با یک قیمت واحد عرضه شود.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه عرضه تک نرخی و آزادسازی کامل قیمت بنزین بر اساس قوانین جاری کشور به دولت تکلیف شده است، اظهارکرد: آزادسازی کامل قیمت دستاوردهای متعدد اقتصادی به همراه دارد.
وی با بیان اینکه به حداقل رسیدن قاچاق بنزین یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آزادسازی قیمت این فرآورده نفتی است، بیان کرد: اما برای آنکه هزینه ارائه خدمات حمل و نقل متاثر از این آزادسازی نشود، این آزادسازی به صورت مرحله به مرحله و تدریجی انجام خواهد شد.
وی همچنین، از احتمال حذف سهمیه برخی از موتور سیکلت‌ها و خودروها خبر داد و گفت: فعلا برنامه‌اي برای تغییر قیمت و سهمیه بنزین خودروها نداریم . جلالی در عین حال از احتمال حذف سهمیه بنزین برخی از خودروها و موتورسیکلت‌ها خبر داد و افزود: در حال حاضر برنامه‌ریزی گسترده‌اي برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها در دستور کار دولت قرار گرفته است.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-13-2011, 08:15 AM
ارسال: #2
RE: مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
حذف يارانه پردرآمدها در آينده نزديك كليد مي‌خورد
نحوه شناسايي پردرآمدها
دنیای اقتصاد- دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها از حذف یارانه نقدی اقشار مرفه در «آینده‌ای نزدیک» خبر داد و گفت: برای این منظوراز پایگاه‌های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا استفاده خواهد شد. محمدرضا فرزین مشكل اصلی حذف یارانه پردرآمدها را وجود «يك نظام شناسايي دقيق» عنوان کرد و گفت: در حال حاضر باید یک نظام شناسایی دقیق داشته باشيم تا افرادي كه از فهرست حذف مي‌شوند، افرادي باشند كه طبق قانون بايد حذف شوند و در اين روند دچار خطا نشويم. وی در عین حال تاکید کرد که ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های آینده «كاملا» بر روي حذف این افراد از فهرست یارانه بگیران متمركز خواهد شد. اظهارات فرزین همزمان با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سالگرد اجرای این قانون (اواخر آذرماه)، احتمال قریب‌الوقوع بودن افزایش دوباره قیمت برخی حامل‌های انرژی از جمله بنزین و حذف یارانه پردرآمدها را تقویت می‌کند. موضوع حذف یارانه پردرآمدها البته در شش ماه اخیر به طور گاه و بیگاه مطرح بوده و وزیر اقتصاد نیز این برنامه دولت را مورد تاکید قرار داده است. اما پیشتر هم شمس‌الدین حسینی مشکل شناسایی طبقات قابل حذف را بزرگ ترین مانع بر سر اجرای این برنامه دانسته بود.
فرزین: ستاد هدفمندی در ماه‌های آینده كاملا بر روي حذف پردرآمدها متمرکز مي‌شود
حذف یارانه پردرآمدها در آینده نزدیک
حذف اقشار مرفه از طریق پایگاه‌های شناسایی دقیق و با اعلام کتبی به آنها صورت مي‌گیرد
دنیای اقتصاد – زهرا واعظ: دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در تازه ترین اظهار نظر خود از آغاز حذف یارانه اقشار مرفه در«آینده‌اي نزدیک» خبر داد و اعلام کرد برای این منظوراز نظام‌های شناسایی دقیق و پایگاه‌های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا استفاده خواهد شد.
در همین حال مسوولان اجرای سرشماری نفوس و مسکن سال 90 هرگونه ارتباط اطلاعات درخواستی در سرشماری با هدفمندی یارانه‌ها را تکذیب کرده و همواره تاکید مي‌کنند که آمار سرشماری ربطی به پرداخت یا عدم پرداخت یارانه نقدی به مردم در آینده ندارد و کاربرد آن تنها برای برنامه‌ریزی‌های کلان در سطح ملی است.
همزمان با نزدیک شدن به آذرماه یعنی زمانی که سال گذشته سوت قطار هدفمندی یارانه‌ها به صدا در آمد و بر اساس آن فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی کلید خورد اینک انتشار برخی اخبار در آستانه سالگرد اجرای قانون این سوال را به ذهن متبادر مي‌سازد که «آیا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نزدیک است؟»
در کنار این خبر طرح موضوع بررسی «عرضه بنزین تک نرخی» همزمان با اجرای گام دوم اجرای قانون یارانه‌ها که چند روز پیش از سوی سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی اعلام شد احتمالا بیانگر آن است که دولت برنامه‌های جدیدی برای فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در دست بررسی دارد که به زودی اعلام خواهد شد.
اولین بار اواخر اردیبهشت سال جاری دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها از مطالعه دولت برای حذف برخی گروه‌های پردرآمد از فهرست یارانه‌بگیران خبر داد و اعلام کرد که با شروع گام دوم قطعا اصلاح قیمت انرژی صورت پذیرفته و با افزایش قیمت‌ها پول یارانه‌ها نیز افزایش خواهد یافت که البته بخشی از خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد و برعکس سایر خانوارهای کم درآمد یارانه بیشتری دریافت می‌کنند.
یک روز پس از آن شمس‌الدين حسینی سخنگوی اقتصادی دولت نیز بر این امر صحه گذاشته و گام بعدی قانون هدفمندی یارانه‌ها و حذف اقشار مرفه از دریافت یارانه‌ نقدی را منوط به تقویت پایگاه‌های اطلاعاتی و نیز توانایی شناسایی این خانوارها دانست.
پیش از آن محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی از اجرای مرحله دیگری از قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در سال جاری خبر داده و گفته بود با توجه به پیش‌بینی منابع لازم از سوی مجلس حتی اگر بخواهیم گام‌های بعدی در این زمینه را هم برداریم، مشکلی وجود نخواهد داشت. تخصیص غیرمساوی یارانه نقدی از ابتدای مطرح شدن هدفمندی یارانه‌ها در سال 87 محل بحث بود. در آن زمان ایده‌های متفاوتی در این باره مطرح می‌شد که بازتوزیع یارانه نقدی بین تنها دو یا سه دهک پایین جامعه یکی از آنها بود. خوشه‌بندی کل جامعه و حذف سه دهک بالاتر از دریافت یارانه نقدی دیگر نظری بود که تا پای اجرا نیز رفت. سومین ایده هم تقسیم یارانه نقدی به دو بخش بود که یک بخش آن تنها به گروه‌های کم‌درآمد اختصاص یابد و بخش دیگر به طور مساوی بین همه درخواست‌کنندگان تقسیم شود، اما در مقام اجرا پرداخت مساوی یارانه نقدی به همه مردم اعم از فقیر و مرفه رای نهایی را آورد. اما اکنون با بازگشایی بحث توزیع نابرابر یارانه‌های نقدی، باید دید دولت بار دیگر به کدامیک از این ایده‌ها اقبال نشان خواهد داد.
آنگونه که محمدرضا فرزین در گفت وگو با ایسنا درباره «زمان حذف یارانه اقشار مرفه» اعلام کرده است، ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های آینده كاملا روي حذف برخي از افراد كه مستحق دريافت يارانه نيستند، متمركز شده و متناسب با آنچه در قانون آمده، كار را اجرايي مي‌كند.
به گفته معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در حال حاضر جلساتي براي تقويت نظام شناسايي برگزار مي‌شود. فرزین مشكل اصلی حذف یارانه پردرآمدها را وجود «يك نظام شناسايي دقيق» عنوان کرد و گفت: در حال حاضر باید یک نظام شناسایی دقیق داشته باشيم تا افرادي كه از فهرست حذف مي‌شوند، افرادي باشند كه طبق قانون بايد حذف شوند و در اين روند دچار خطا نشويم.
به گفته دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها، در حال حاضر بيشتر جلسات روي تقويت نظام شناسايي و گرفتن اطلاعات از دستگاه‌هاي متمركز است و در آينده نزديك، حذف يارانه اقشار مرفه آغاز مي‌شود. وی تاکید کرد همان‌طور كه قبلا گفته‌ام، پيش از حذف يارانه با افراد مكاتبه مي‌شود.
فرزین درباره پارامتر‌هايي كه در نظام شناسايي استفاده مي‌شود، خاطرنشان کرد : پايگاه‌هاي اطلاعاتي مختلفي در كشور داريم كه همه آنها را با هم لينك مي‌كنيم. مثلا پايگاه‌هاي اطلاعاتي درباره‌ خودرو، مسكن يا وضعيت حقوق و دستمزد داريم و اينها معيارهايي است كه اطلاعات آن جمع‌آوري مي‌شود و بر اساس آن، يارانه اقشار مرفه حذف خواهد شد.
گزارش یارانه‌ها آماده است
وی همچنین درباره گزارش روند اجراي هدفمندي يارانه‌ها تصریح کرد: طبق قانون اين گزارش بايد از سوي سازمان هدفمند‌سازي يارانه‌ها تهيه شود. سازمان هم گزارش را تهيه كرده و نسخه‌ اوليه‌ آن را به آقاي مصباحي‌مقدم، رييس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس ارسال كرده است، ولي ظاهرا اين گزارش به عنوان نسخه‌ اوليه داده شده نه به عنوان نسخه‌ نهايي. فرزین افزود: قرار است ما هم يك بررسي مجدد در دبيرخانه روي آن انجام دهيم و آن را به صورت رسمي به مجلس ارائه كنيم. دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها درباره محتواي گزارش ادامه داد: اين گزارش در واقع يك گزارش عملكرد است كه طي اين مدت از كل مصارف هدفمندي كه به مردم و توليد‌كننده‌ها داده شده و سهميه‌هايي كه پرداخت شده و نيز از منابع آن تصوير دقيقي داده شده است. به گفته فرزین، در اين گزارش درباره منابع و مصارف هدفمندي يارانه‌ها صحبت شده و بر اساس آن، منابع و مصارف با هم همخواني دارد، ولي در گزارش رسمي، جزييات آن نيز معلوم خواهد شد. معاون وزیر اقتصاد زمان نهایی شدن گزارش رسمي را ظرف يكي دو هفته‌ آينده عنوان کرد و افزود : البته گزارش غيررسمي از سوي سازمان هدفمندي يارانه‌ها به رييس كميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس داده شده‌است، ولي گزارش رسمي هنوز نهايي نشده است.
فرزین محل تامین درآمد‌هاي هدفمندي را يكي از رديف‌هاي بودجه‌اي دانست كه در بودجه مصوب شده و بخشي دیگر هم که از درآمد اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي است. وی در خصوص وضعیت طرح تحول بانكي و زمان عملياتي شدن آن خاطرنشان کرد: الان تقريبا نسخه اوليه‌ طرح تحول بانكي در دبيرخانه تهيه شده و البته اين نسخه اوليه بايد در كارگروه تحولات اقتصادي مصوب شود. وی افزود: ما هنوز اين طرح را در كارگروه تحولات اقتصادي مطرح نكرده‌ايم و فعلا طرح در دبيرخانه است.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-22-2011, 12:05 AM
ارسال: #3
RE: مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
قیمت بنزین؛ شاید 1000 تومان
اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
همزمان با بررسی سناریوهای عرضه بنزین تک نرخی در دولت، برای آذرماه سالجاری قیمت و سهمیه بنزین تغییری نکرده است اما کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت تک نرخی شدن بنزین شاید قیمت آن 1000 تومان برای هر لیتر تعیین شود.
به گزارش مهر، محمدرضا فرزین دبیر کارگروه طرح تحول اقتصادی تک نرخی شدن عرضه بنزین همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تایید کرد.
پیش از این هم عبدالله جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور هم از سیاست کلان دولت برای آزادسازی قیمت بنزین و عرضه تک نرخی این فرآورده پرطرفدار نفتی در بلند مدت خبر داده بود.
بر این اساس با وجود آنکه هنوز در دولت بر روی سناریوی بنزین تک نرخی جمع بندی نهایی حاصل نشده است اما با اجرای فاز دوم قاون هدفمند شدن یارانه ها باید به تدریج با بنزین 100، 400 و 700 تومانی خداحافظی کرد.
کارشناسان اقتصادی در گمانه زنی‌های خود اعلام می‌کنند در صورت تک نرخی شدن قیمت بنزین، بهای این فرآورده استراتژیک به منظور نزدیک شدن به قیمت در کشورهای همسایه و مقابله با هرگونه انحراف و قاچاق تا مرز 1000 تومان در هر لیتر افزایش می‌یابد.
از سوی دیگر آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که در شرایط فعلی میزان فروش بنزین آزاد 700 تومانی در جایگاهها با استقبال مردم روبرو شده است به طوری که در حال حاضر به طور متوسط روزانه بیش از 10 میلیون لیتر بنزین با قیمت آزاد در کشور فروخته می‌شود.
در حال حاضر چارچوب تک نرخی شدن عرضه بنزین در سطح کلان دولت نهایی نشده است اما با جمع آوری پیشنهاد دستگاههای مختلف همچون وزارت نفت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، ساز وکار اجرای این طرح جدید اقتصادی تا چند ماه آینده نهایی خواهد شد.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید