ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
كار با ابزارهاي انتخاب ,لايه‌ها و Path قسمت 1
07-18-2011, 09:50 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 12-15-2012 02:47 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
كار با ابزارهاي انتخاب ,لايه‌ها و Path قسمت 1
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Photoshop cs را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Photoshop cs را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Photoshop دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

در اين بخش مي‌خواهيم با ابزارهاي Photoshop آشنا شويم. براي اين كار ابتدا يك فايل را باز مي‌كنيم و عملياتهاي لازم را بر روي آن انجام مي‌دهيم.
روي منوي File كليك كنيد.روي گزينه Open كليك كنيد.

[تصویر: 001.gif]


در اينجا ليست فايلهاي موجود در شاخه
My Pictures را مشاهده مي‌كنيد. روي فايل مشخص شده دابل كليك كنيد.

[تصویر: 002.gif]


در Photoshop چندين ابزار براي انتخاب وجود دارد. با توجه به اينكه كدام قسمت از يك تصوير را مي‌خواهيد انتخاب كنيد ابزار مورد نظر خود را انتخاب ميكنيم. در اينجا مي‌خواهيم قسمت مشخص شده با کادر سبز رنگ را انتخاب كنيم، براي انتخاب اين شكل ابزار چند‌ضلعي مناسب مي‌باشد، براي انتخاب ابزار چندضلعي بر روي مثلث ابزار Lasso كليك كنيد، تا ليست آن باز شود.

[تصویر: 003.gif]


روي ابزار چندضلعي(Polygonal Lasso Tool) كليك كنيد تا انتخاب شود.

[تصویر: 004.gif]


در ادامه ميخواهيم قسمت مشخص شده را انتخاب کنيم. براي اين کار در ابتدا نقطه شروع را انتخاب مي‌كنيم سپس روي نقطه دوم كليك مي‌كنيم به همين نحوه به ترتيب رئوس مورد نظر را انتخاب مي‌كنيم تا دوباره به نقطه شروع مي‌رسيم. براي بستن اين محدوده در نقطه آخر كه همان نقطه ابتدايي مي‌باشد كليك مي‌كنيم. اگر در يک نقطه به غير از نقطه ابتدايي دابل کليک کنيد اين نقطه را با يک خط مستقيم به نقطه ابتدايي وصل ميشود.

[تصویر: 005.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه شکل انتخاب شده است. در قسمت مشخص شده خصوصيات اين ابزار را مشاهده مي‌كنيد.

[تصویر: 006.gif]


روي برگه Channels كليك كنيد.

[تصویر: 007.gif]


در اين قسمت چهار كانال مشاهده مي‌كنيد. اطلاعات اين قسمت به طور خودكار وقتي كه تصوير را باز مي‌كنيد ايجاد مي‌شوند. تعداد اين كانالها بستگي به تعداد كانالهاي رنگ تصوير دارد. به عنوان مثال يك تصوير RGB چهار كانال دارد : كانال قرمز , سبز , آبي و يك كانال كه از تركيب هر سه رنگ مي‌باشد. (RGB)

[تصویر: 008.gif]


[تصویر: 009.gif]


حال قسمتي كه انتخاب كرده‌ايم، را ميخواهيم به عنوان يك كانال ذخيره كنيم، روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.

[تصویر: 010.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه قسمت انتخاب شده به عنوان يك شكل در كانالي با نام Alpha1 ذخيره شده است. در ادامه براي مشاهده بهتر اين کانال بقيه کانالها را خاموش کرده و کانال Alpha1 را روشن نگهميداريم. از كانالهاي Alpha براي ايجاد و ذخيره Maskها استفاده مي‌شود، كه به شما اين قابليت را مي‌دهند كه قسمتهاي مورد نظر در شكل را تغيير دهيد، مجزا كنيد يا حفاظت كنيد. قسمتهاي انتخاب شده که در کانالهاي Alpha ذخيره شده اند در نرم افزار Image Ready نيز قابل استفاده هستند بر روي اين كانال دابل كليك كنيد.

[تصویر: 011.gif]


حال مي‌توانيد نام اين كانال را تعيين كنيد. براي مثال Polygon را به عنوان نام اين كانال وارد كنيد.
كليد Enter را فشار دهيد.

[تصویر: 012.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه نام كانال تغيير يافته است. روي تصوير راست كليك كنيد.

[تصویر: 013.gif]


گزينه Deselect را انتخاب كنيد، تا شکل مورد نظر از حالت انتخاب خارج شود.
(از طريق منوي Select نيز مي‌توانستيد به اين گزينه دسترسي پيدا كنيد.)

[تصویر: 014.gif]


براي بررسي خصوصيات كانال‌ها بر روي اين كانال راست كليك كنيد.

[تصویر: 015.gif]


از گزينه Delete جهت حذف كانال فعال استفاده ميكنيم. اگر گزينه Duplicate را انتخاب كنيد، يك كپي از كانال فعال ساخته ميشود. روي گزينه مشخص شده كليك كنيد.

[تصویر: 016.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه پنجره‌اي باز شده كه مي‌توانيد از طريق آن نام كانال جديد را وارد كنيد. براي قبول نام پيش فرض روي دكمه OK كليك كنيد.

[تصویر: 017.gif]


در اين حالت مشاهده مي‌كنيد كه فقط اين كانال قابل رويت است. با كمك ابزارهاي نقاشي مي‌توانيد محدوده انتخاب شده را بزرگتر كنيد. براي اينكار روي ابزار Brush كليك كنيد.

[تصویر: 018.gif]


براي ايجاد تغييرات در محدوده انتخاب شده ابتدا روي کانال Blue کليک ‌کنيد تا تصوير را مشاهده کنيد تا بتوانيد به درستي‌ محدوده را افزايش يا کاهش دهيد.‌

[تصویر: 019.gif]


در ادامه با استفاده از ابزار انتخاب شده اين محدوده را افزايش ميدهيم. با كمك ابزار پاك‌كن نيز مي‌توانيد اين محدوده را كاهش دهيد.
روي دكمه مشخص شده كليك كنيد، تا تصوير موجود در اين كانال انتخاب شود.

[تصویر: 020.gif]

روي قسمت مشخص شده كليك كنيد، تا كانال‌هاي RGB اين فايل قابل رويت باشند.

[تصویر: 021.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه قسمت انتخاب شده به صورت دلخواه در آمده است. براي حذف يك كانال همانطور كه در صفحات قبل گفته شد مي‌توانيد روي كانال راست كليك كنيد و گزينه Delete را انتخاب كنيد.روي كانال Polygon راست كليك كنيد.

[تصویر: 022.gif]


روي گزينه Delete Channel كليك كنيد.

[تصویر: 023.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه اين كانال حذف شده است. كانالPolygon Copy را انتخاب كنيد.

[تصویر: 024.gif]


دكمه مشخص شده جهت ايجاد يك كانال جديد مي‌باشد. براي بررسي ديگر خصوصيات اين پنجره روي دكمه مثلث شكل كليك كنيد.

[تصویر: 025.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه بعضي از گزينه‌هاي اين منو از طريق دكمه‌هايي كه در پايين اين پنجره قرار دارند نيز قابل دسترس ميباشند. براي تنظيم خصوصيات اين پنجره گزينه Channel Options را انتخاب كنيد.

[تصویر: 026.gif]


در قسمت مشخص شده مي‌توانيد نام كانال را تغيير دهيد.

[تصویر: 027.gif]


در اين قسمت تعيين مي‌كنيد كه كدام قسمت با رنگ مشخص شود. با انتخاب گزينه اول قسمت Mask رنگي خواهد شد، گزينه دوم را اگر انتخاب كنيد قسمت انتخاب شده را با نقطه‌چين مشخص مي‌كند. گزينه آخر رنگهاي Spot كه تركيب خاصي از مركبها ميباشند را به رنگهاي موجود در CMYK اضافه ميكند.

[تصویر: 028.gif]


در اين قسمت، رنگي كه روي قسمت مشخص شده را مي‌پوشاند، انتخاب كنيم. اگر روي مربع قرمز كليك كنيد پنجره انتخاب رنگ باز مي‌شود، كه مي‌توانيد رنگ مورد نظر خود را در آن انتخاب كنيد. در قسمت Opacity شفافيت رنگ را تعيين مي‌كنيد. در اين قسمت عددي بين 0 تا 100 مي‌توانيد وارد كنيد. هرچه اين مقدار بزرگتر باشد تصاوير زير رنگ كمتر قابل رويت خواهد بود و برعكس.

[تصویر: 029.gif]


روي دكمه Cancel كليك كنيد.
روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.


[تصویر: 030.gif]

روي گزينه Panel Option كليك كنيد.

[تصویر: 031.gif]


در اين قسمت اندازه تصوير نشان داده شده در كنار هر كانال را تعيين مي‌كنيم. براي مثال گزينه مشخص شده را انتخاب كنيد.

[تصویر: 032.gif]


روي دكمه OK كليك كنيد.
مشاهده مي‌كنيد كه نحوه نمايش كانالها تغيير يافته است. روي كانال RGB كليك كنيد.

[تصویر: 033.gif]


در ادامه ميخواهيم Quick Maskها را بررسي كنيم. بعنوان مثال مي‌خواهيم شكل دايره موجود در اين تصوير را انتخاب كنيم. براي اينكه قسمت انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود يك راه اين بود كه روي تصوير راست كليك كرده و گزينه Deselect را انتخاب كنيم. كليد ميانبر اين دستور Ctrl+D مي‌باشد. كليد Ctrl را پايين نگهداريد و كليد D را فشار دهيد.

[تصویر: 034.gif]


روي دكمه Quick Mask دابل كليك كنيد.

[تصویر: 035.gif]


در اين قسمت مي‌توانيد Mask (پوشش روي شكل) را به طور دلخواه تنظيم كنيد. در قسمت مشخص شده با كادر قرمز تعيين مي‌كنيد كه كدام يك از دو قسمت Mask شده يا انتخاب شده با رنگ مشخص شود. در قسمتي كه با كادر آبي مشخص شده است رنگ و شفافيت رنگي كه قسمت مورد نظر را مي‌پوشاند، تعيين مي‌كنيم. روي دكمه Cancel كليك كنيد.

[تصویر: 036.gif]


بر روي لايه مشخص شده کليک کنيد.‌

[تصویر: 037.gif]


بر روي دکمه Mask کليک کنيد.‌

[تصویر: 038.gif]


در اين مرحله به ابزار Brush احتياج داريم. بر روي اين ابزار کليک کنيد. در ادامه دور شكل مرکزي را با ابزار Brush مي‌كشيم. ‌

[تصویر: 039.gif]


حال براي آنكه داخل اين محدوده را هم به آن اضافه كنيم، ابزار Lasso را بايد انتخاب كنيد. روي مثلث ابزار چند ضلعي كليك كنيد.

[تصویر: 040.gif]

روي گزينه Lasso Tool كليك كنيد.

[تصویر: 041.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه خصوصيات اين ابزار در داخل قسمت مشخص شده توسط كادر قرمز نمايان شده است. كه در ادامه اين گزينه‌ها را بررسي ميكنيم.

[تصویر: 042.gif]


چهار دكمه اول در تمامي ابزارهاي انتخاب يكسان مي‌باشند. دكمه اول كه به صورت پيش فرض انتخاب شده است حالت عادي اين ابزار است.

[تصویر: 043.gif]


در صورتي كه يك قسمت انتخاب شده باشد و دكمه دوم فعال باشد، قسمت انتخاب شده با قسمتي كه انتخاب خواهيم كرد ادغام ميشود. در صورتي كه در زمان انتخاب دكمه Shift را فشرده نگه‌داريد نيز اين عمل انجام ميشود.

[تصویر: 044.gif]


اگر دكمه سوم فعال باشد، با انتخاب محدوده جديد اين محدوده از محدوده انتخابي قبلي كم مي‌شود. راه ديگر فشرده نگه داشتن دكمه Alt در زمان انتخاب جديد ميباشد.

[تصویر: 045.gif]


اگر دكمه چهارم فعال باشد، نقاط مشترك دو محدوده انتخاب شده نگهداشته ميشوند و بقيه حذف مي‌گردند, اگر دكمه‌هاي Alt و Shift را همزمان با رسم محدوده دوم پايين نگهداريد، نتيجه مانند فعال كردن دكمه مشخص شده ميباشد.

[تصویر: 046.gif]


گزينه Anti-aliasing لبه‌هاي ناهموار را صاف و يكنواخت مي‌كند تا جزئيات شكل را از دست ندهيد. اين گزينه زمانيكه قصد كپي كردن, بريدن و چسباندن شكلها را براي ايجاد يك شكل تركيبي داريد بسيار مفيد است.

[تصویر: 047.gif]


گزينه Feather حالت محو در اطراف شكل ايجاد مي‌كند. اين كار با ساختن يك محدوده تحول بين قسمت انتخابي و پيكسلهاي اطراف آن انجام مي‌گردد. اين گزينه را قبل از انجام عمل انتخاب مي‌توانيد تعيين كنيد. بعد از انتخاب از طريق منوي Select و انتخاب گزينه Feather ميتوانيد اين كار را انجام دهيد. اثر اين گزينه زماني مشخص ميشود كه قسمت انتخاب شده را حركت دهيد, ببريد, كپي كنيد يا پركنيد. مقدار اين گزينه بين 0 تا 250 مي‌تواند باشد.

[تصویر: 048.gif]


در ادامه با اين ابزار يك محدوده دايره‌اي رسم ميكنيم.براي افزودن محدوده انتخاب شده به Mask كليد Alt صفحه كليد را پايين نگه‌داشته و سپس دكمه Delete را فشار ميدهيم. دقت کنيد که براي اين حالت بايد رنگ Background مشکي باشد. بنابراين بر روي دکمه فلش دوسر مشخص شده کليک کنيد و سپس دکمه Delete صفحه کليد را فشار دهيد.‌

[تصویر: 049.gif]


مشاهده مي‌کنيد که در قسمت Use گزينه Background Color انتخاب شده است. ‌بر روي دکمه OK کليد کنيد.‌‌
[تصویر: 050.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه محدوده انتخاب شده به لايه Mask افزوده شده است. براي اينكه قسمت انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود كليد Ctrl را پايين نگهداريد و كليد D را فشار دهيد.
روي دكمه مشخص شده كليك كنيد، تا به حالت استاندارد برگرديم.

[تصویر: 051.gif]


در پنجره كانالها روي دكمه مشخص شده كليك كنيد تا يك كانال جديد از قسمت انتخاب شده ساخته شود.

[تصویر: 052.gif]


روي نام اين لايه دابل كليك كنيد.

[تصویر: 053.gif]


نام Star را وارد كنيد.
دكمه Enter را فشار دهيد.


[تصویر: 054.gif]


در ادامه به بالاي پنجرهChannels ميرويم تا کانال RGB را مشاهده کنيم.روي قسمت مشخص شده كليك كنيد، تا كانال هاي RGB اين فايل قابل رويت باشند.

[تصویر: 055.gif]


كليدهاي Ctrl و D را همزمان فشار دهيد تا قسمت انتخاب شده از انتخاب خارج شود.
در اين قسمت يك فايل جديد مي‌خواهيم ايجاد كنيم. منوي File را باز كنيد.

[تصویر: 056.gif]


روي گزينه New كليك كنيد.

[تصویر: 057.gif]


در اين پنجره بايد تنظيمات تصوير جديد را تعيين كنيم. در قسمت مشخص شده نام تصوير را وارد مي‌كنيم. حال بايد اندازه تصوير را تعيين كنيم. روي ليست بازشونده مشخص شده كليك كنيد.

[تصویر: 058.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه در اين ليست يكسري اندازه‌هاي استاندارد موجود مي‌باشد كه ميتوانيد يكي از اين گزينه‌ها را انتخاب نمائيد. در صورتي كه ابعاد مورد نظر شما در اين ليست وجود ندارد ميتوانيد گزينه Custom را انتخاب كنيد تا اندازه‌هاي مورد نظر خود را وارد نماييد. توسط گزينه Clipboard ابعاد تصوير موجود در حافظه Clipboard كه توسط دستور Copy يا Ctrl+C در Clipboard ذخيره شده است، تعيين ميشود. روي گزينه Custom كليك كنيد، تا اندازه‌هاي دلخواه را وارد كنيم.

[تصویر: 059.gif]


در دو قسمت Width و Height به ترتيب پهنا و ارتفاع تصوير را وارد ميكنيم. در اين دو قسمت اندازه و سپس واحد را تعيين ميكنيم. براي تغيير واحد Width روي ليست بازشونده مشخص شده كليك كنيد.

[تصویر: 060.gif]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
07-19-2011, 02:53 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2023 02:37 AM، توسط learninweb.)
ارسال: #2
RE: كار با ابزارهاي انتخاب ,لايه‌ها و Path
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Photoshop cs را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Photoshop cs را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Photoshop دانلود کنید.

همانطور كه مشاهده مي‌كنيد, اين اندازه‌ها مي‌تواند برحسب پيكسل, اينچ, سانتيمتر, ميلي‌متر, نقطه, پيكا يا ستون باشد. روي گزينه سانتيمتر كليك كنيد

[تصویر: 061.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه عدد مرتبط با اين ليست بازشونده نيز تغيير يافته است و برحسب سانتيمتر نوشته شده است. قسمتResolution مربوط به تعداد نقطه‌ها در هر اينچ يا سانتيمترPixels/cm) ياPixels/inch ( مي‌باشد. اين پارامتر از اهميت زيادي برخوردار است, زيرا كيفيت تصوير توسط اين بخش تعيين مي‌شود.

[تصویر: 062.gif]


هرچه Resolution بيشتر باشد, تصوير داراي كيفيت بهتري مي‌شود. اما حافظه بيشتري را نيز اشغال مي‌كند. براي مثال Resolution بيشتر تصويرهاي چاپي نزديك به Pixels/inch 300 مي‌باشد. بر روي ليست بازشونده كليك كنيد، تا دو گزينه توضيح داده شده را مشاهده كنيد.

[تصویر: 063.gif]


روي گزينه Pixels/cm كليك كنيد.

[تصویر: 064.gif]


در قسمت Mode Color نوع فضاي رنگ را انتخاب مي‌كنيم. روي ليست بازشونده كليك كنيد.

[تصویر: 065.gif]


تصاويري كه از نوع Bitmap هستند از پيكسل تشكيل شده‌اند. معمولاً از اين نوع تصاوير زياد استفاده مي‌شود. رنگهاي تصاوير Grayscale به صورت سياه سفيد هستند. در اصل اين نوع تصاوير شامل 256 طيف مختلف از رنگ خاكستري مي‌باشند. هر پيكسل از يك تصوير Grayscale يك درجه روشنايي بين 0 (سياه) تا 255 (سفيد) دارد. به ياد داريد كه مدلهاي رنگ را در بخش دوم بررسي كرديم. روي گزينه RGB Color كليك كنيد.

[تصویر: 066.gif]


در قسمت Background Contents نوع پس زمينه تصوير را انتخاب مي‌كنيم. روي ليست باز شونده کليک کنيد.

[تصویر: 067.gif]


با انتخاب گزينه White رنگ پس زمينه سفيد خواهد شد. گزينه دوم رنگي كه در Tool Box به عنوان Background انتخاب نموده‌ايم را بعنوان پس زمينه تصوير انتخاب ميکند. با انتخاب گزينه Transparent در واقع يك طلق داريد كه مي‌توانيد روي آن كارها مورد نظر خود را انجام دهيد. روي گزينه White کليک کنيد.

[تصویر: 068.gif]


براي مشاهده گزينه‌هاي ديگر اين پنجره روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.

[تصویر: 069.gif]


با استفاده از گزينه اول ميتوانيد يك Color Profile جهت مديريت رنگهاي تصوير انتخاب كنيد. توسط گزينه دوم نيز نوع هر پيكسل موجود در تصوير تعيين ميگردد. روي دكمه OK كليك كنيد، تا تصوير جديد ايجاد شود.

[تصویر: 070.gif]


توجه کنید که شما میتواند آموزش Photoshop cs را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش فتوشاپ دانلود کنید.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید