ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 4 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری PowerPoint 2010
07-24-2011, 09:06 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-15-2022 08:22 PM، توسط modir.)
ارسال: #1
آموزش تصویری PowerPoint 2010
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری PowerPoint 2010 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش PowerPoint 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش PowerPoint دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

به نرم افزار آموزش PowerPoint 2010 خوش آمديد.PowerPoint به شما کمک ميکند که اسلايدهاي زيبا و پيچيده را به صورتهاي مختلفي براي پروژکتور هاي Overhead . اسلايد 35 ميليمتري و يا محيط internet بسازيد.همچنين نرم افزار PowerPoint ابزار هاي لازم براي ايجاد نمايشهاي قوي و تاثير گذار را براي شما فراهم مي آورد.
براي شروع کار با PowerPoint . پس از نصب آن بايد از منوي Start و منوي فرعي All Programs،منوي Microsoft Office را باز کرده و گزينه Microsoft Office PowerPoint 2010 را انتخاب کنيد.
بر روي کليد Start کليد کنيد.
روي گزينه All Programs کليک کنيد.
روي گزينه Microsoft Office کليک کنيد.
از منوي باز شده ، گزينه Microsoft Office PowerPoint 2010 را انتخاب کنيد.[تصویر: 001.gif]


حالا برنامه PowerPoint اجرا شده و شما مي توانيد محيط آن را مشاهده کنيد. قبل از هر چيز بهتر است با قسمت هاي مختلف اين محيط بيشتر آشنا شويد.
قسمتي که با کادر قرمز مشخص شده است،ميله ي عنوان برنامه PowerPoint است. در اين قسمت نام نمايشي که در حال حاضر باز مي باشد، نمايش داده مي شود. تا زماني که شما نامي براي نمايش خود انتخاب نکرده ايد، PowerPoint بطور خودکار نام آن را presentation که بعد از آن يک عدد قرار گرفته است، انتخاب مي کند.

[تصویر: 002.gif]


در سمت چپ ميله عنوان يک ميله ي ابزار ابزار کوچک به نام Quick AccessToolbar قرار گرفته است که شامل ابزار هايي که معمولا زياد مورد استفاده قرار ميگيرند مي باشد. شما ميتوانيد با استفاده از کليد حاوي فلش سياه رنگ کنار اين ميله ي ابزار ، ابزارهاي مورد نظر خود را به اين ميله ي ابزار اضافه نماييد.

[تصویر: 003.gif]


کليد File در سنت چپ و بالاي صفحه همانند منوي فايل در ساير برنامه ها عمل مي کند، با فشردن اين کليد، صفحه اي باز مي شود که شامل دستوراتي براي مديريت فايل هاي PowerPoint مي باشد.

[تصویر: 004.gif]


قسمتي که توسط کادر قرمز مشخص شده است،مجموعه ي ابزارهاي PowerPoint مي باشد که به اين مجموعه Ribbon گفته مي شود. Ribbon شامل چندين برگه است که با انتخاب هر برگه ابزار هاي مربوط به آن برگه نمايش داده مي شود. به طور پيش فرض در Ribbon برگه Home فعال مي باشد که شامل پر استفاده ترين ابزار هايي است که درطراحي نمايش ها از آنها استفاده مي شود.


[تصویر: 005.gif]


براي سادگي کار، برخي از ابزارهاي موجود در Ribbon که عملکرد مرتبط به هم دارند در يک گروه دسته بندي شده اند. در حال حاضر شما مي توانيد گروه ابزارهاي Clipboard،Slides،Font،ParagraphِDrawing،Editing را مشاهده کنيد.

[تصویر: 006.gif]


در پايين سمت راست بعضي از گروه ابزارهاي موجود در Ribbon يک کليد کوچک حاوي فلش قرار گرفته است. با کليک بر روي اين کليک کوچک پنجره اي براي دسترسي به سايز گزينه هاي آن گروه هاي آن گروه ابزار در اختيار شما قرار مي گيرد.

[تصویر: 007.gif]


ابزارهايي که در Ribbon، بصورت کم رنگ نمايش داده مي شوند، ابزارهاي غير فعال مي باشند که فعلا قابل استفاده نمي باشند. اين ابزارها در شرايط خاص و در صورت نياز فعال مي شوند.در شکل تعدادي از ابزار هاي غير فعال توسط کادر قرمز مشخص شده اند.

[تصویر: 008.gif]


در سمت چپ محيط PowerPoint،پنجره اي شامل دو برگه بنام هاي Slides و Outline وجود دارد که در برگه ي Slides پيش نمايشي از اسلايد هاي موجود و در برگه ي Outline متون موجود در اسلايدهاي نمايش داده مي شوند.

[تصویر: 009.gif]


قسمتي که توسط کادر قرمز مشخص شده است. محيط طراحي اسلايدهاي نمايش مي باشد. در اين قسمت شما مي توانيد در هر لحظه يک اسلايد از نمايش را که در برگه Slides يا Outline انتخاب کرده ايد مشاهده کرده و آن را ويرايش کنيد.

[تصویر: 010.gif]

در پايين محيط کادري وجود دارد که براي اضافه نمودن توضيحات مربوط به اسلايد مورد استفده قرار ميگيرد. شما با اين قسمت در فصل هاي آينده بيشتر آشنا خواهيم شد.

[تصویر: 011.gif]


نوار وضيعيت يا Status Bar که در پايين صفحه قرار گرفته است. اطلاعات مختلفي مانند تعداد اسلايدهاي نمايش، شماره ي اسلايد فعلي، سبک استفاده شده براي اسلايدها و .... را نمايش مي دهد. شما ميتوانيد با راست کليک بر روي نوار وضعيت و انتخاب گزينه هاي مناسب از منوي باز شده، اطلاعات نمايش شده در نوار وضعيت را کنترل کنيد.

[تصویر: 012.gif]


در برنامه PowerPoint، به جز دو برگه ي Slides و Outline که در سمت چپ صفحه قرار گرفته اند. چهار نماي ديگرنيز براي نمايش اسلايدها وجود دارند که عبارتند از:Normal View ، Slide Sorter View ، Reading View و Slide Show، اي چهارنما با استفاده از کليد هاي کوچک موجود در سمت راست نوار وضعيت که با کادر قرمز مشخص شده اند، قابل دسترس مي باشند.

[تصویر: 013.gif]


در انتهاي سمت راست نوار وضعيت ابزارهاي مزبوط به بزرگ نمايي قرار گرفته است. در اين قسمت به ترتيب از چپ به راست سه ابزار بنام هاي Zoom Level،Zoom Slider، Zoom to Fit قرار گرفته اند که در ادامه با اين ابزار ها آشنا مي شويد.

[تصویر: 014.gif]


با کليک بر روي ابزار Zoom Level پنجره اي بر روي صفحه ظاهر مي شود که با استفاده از گزينه هاي موجود در آن مي توانيد ميزان بزرگ نمايي را تعيين کنيد.
روي ابزار Zoom Level کليک کنيد.

[تصویر: 015.gif]


پنجره بزرگ نمايي با Zoom گزينه هاي متعددي را براي بزرگ نمايي در اختيار شما قرار مي دهد. قسمت Percent در اين پنجره به شما کمک مي کند که بتوانيد ميزان بزرگ نمايي را به صورت يک عدد بر حسب درصد تعيين کنيد. انتخاب يک عدد بزرگتراز %100 موجب عمل بزرگنمايي يا zoom in و انتخاب يک عدد کوجکتر از %100 موجب عمل کوچک نمايي يا Zoom Out مي شود. در اينجا ما مي خواهيم بزرگ نمايي اسلايد را به دو برابر افزايش دهيم.
روي گزينه %200 کليک کنيد.

[تصویر: 016.gif]


روي کليک Ok کليک کنيد.

[تصویر: 017.gif]


مشاهده ميکنيد که بزرگ نمايي اسلايد دو برابر شده است. حالا بهتر است، بزرگ نمايي اسلايد را به حالت قبل بازگردانيم. ولي راه ساده تر استفاده از ابزار Zoom to Fit مي باشد. با کليک بر روي اي ابزار ، بزرگ نمايي اسلايد به گونه اي تغيير ميکند که تمام اسلايد در صفحه ديده شود.
روي کليد Zoom to Fit کليک کنيد.

[تصویر: 018.gif]


ابزار ديگريکه در PowerPoint به منظور بزرگ نمايي مورد استفاده قرار مي گيرد. ابزار Zoom Slider مي باشد که توسط کادر قرمز مشخص شده است. اين ابزار شامل يک کليک لغزان و دو علامت مثبت و منفي در دو طرف آن مي باشد که لغزاندن آن به سمت علامت منفي موجب کوچک نمايي اسلايد مي شود . همچنين براي بزرگنمايي و کوچک نمايي مي توانيد مستفيما روي علامت مثبت و منفي نيز کليک کنيد.

[تصویر: 019.gif]


تا اين مرحله با قسمت هاي مختلف محيط PowerPoint آشنا شديد، حالا بهتر است يک نمايش که قبلا ايجاد شده است را باز کنيد تا با ساير قسمت هاي PowerPoint نيز آشنا شويد، براي باز کردن يک نمايش مي توانيد از گزينه Open واقع در منوي File استفاده کنيد.
روي کليد File کليک کنيد.

[تصویر: 020.gif]

از منوي باز شده گزينه Open راانتخاب کنيد.

[تصویر: 021.gif]


با انتخاب گزينه ي Open ، پنجره يOpen باز مي شود که با استفاده از آن مي توانيد فايل مورد نظر خود را انتخاب کنيد. توجه کنيد که سمت چپ اين پنجره گزينه هاي براي دسترسي به شاخه هاي پر استفاده نظير Desktop ، Documents و .... وجود دارد.
روي فايل مشخص شده دابل کليک کنيد.

[تصویر: 022.gif]


همانطور که مشاهده مي کنيد فايل مورد نظر باز شده و اسلايدهاي موجود در آن ، در برگه ي Slides واقع در سمت چپ محيط PowerPoint نمايش داده شده اند. حالا بهتر است به محتويات برگه Outline نيز نگاهي بيندازيم.
روي برگه Outline کليک کنيد.

[تصویر: 023.gif]


در برگه Outline مي توانيد متون موجود در اسلايدها را مشاهده کنيد، اين برگه براي کار بر روي عناوين و مطالب موجود در اسلايدها بساير مناسب مي باشد.
روي برگه ي Slides کليک کنيد.

[تصویر: 024.gif]


همانطور که قبلا گفته شده، با استفاده از چهار کليد موجود در سمت راست نوار وضيعت مي توانيد نماي نمايش اسلايدها را تغيير دهيد. درPowerPoint در حالت پيش فرض نماي عادي يا Normal فعال مي باشد. در نماي Normal در هر زمان تنها يک اسلايد که در برگه ي Slidesيا Outline انتخاب شده است. نمايش داده شده و شما مي توانيد آن را ويرايش کنيد.
روي کليد مربوط به نماي Slide Sorter کليک کنيد.

[تصویر: 025.gif]


شما مي توانيد در نماي Slide Storter، چندين اسلايد از نمايش را همزمان و در کنار هم مشاهده کنيد. اين نما بيشتر براي عملياتي از قبيل حذف يا مرتب سازي اسلايد ها و نيز افزودن جلوه هاي تصويري به اسلايدها مفيد مي باشد. اکنون به نماي Reading View نگاهي مي انداريم.
روي کليد Reading View ، که با فلش مشخص شده است ، کليک کنيد.

[تصویر: 026.gif]


در نماي Reading View ، اسلايد ها به همراه جلوه هاي تصويرشان به نمايش در مي آيند. کليد هاي موجود در پايين اين نما به شما اين امکان را مي دهند که بتوانيد اسلايدهاي را مرور کنيد.
روي کليد Slide Show ،که با فلش مشخص شده است، کليک کنيد.

[تصویر: 027.gif]


در نماي Slide Show هم مانند نماي Reading View، اسلايدها و جلوه هاي تصويري به نمايش در مي آيند، با اين تفاوت که در اين نما اسلايد ها بصورت تمام صفحه نمايش داده مي شوند. در واقع در اين نما، اسلايد ها بصورت تمام صفحه نمايش داده مي شوند. براي خروج از اين نما بايد کليد Esc را فشار دهيد و يا از گزينه منويي که با کليک بر روي آيکون پايين صفحه ظاهر مي شود، استفاده نماييد.
کليد Esc را از صفحه کليد فشار دهيد.
براي ادامه بهتر به نماي Normal باز گرديم
روي کليد نماي Normal کليک کنيد.

[تصویر: 028.gif]


در PowerPoint مي توان اسلايد ها را به صورت سياه و سفيد نيز نمايش داد. براي اين منظور از گزينه Black and White واقع در برگه View استفاده کنيد.
روي برگه ي View کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]


روي گزينه Black and White کليک کنيد.

[تصویر: 030.gif]

توجه کنيد که اين اسلايد چگونه به حالت سياه و سفيد درآمده است.
از اين نما مي توان به عنوان پيش نمايش چاپ سياه وسفيداسلايد استفاده کرد. براي رنگي کرئن مجدد اسلايد از کليد Back to Color View که به Ribbon اضافه شده است استفاده کنيد.
روي کليد Back to Color View کليک کنيد.

[تصویر: 031.gif]


در هنگام کار با اسلايدها . براي انتقال به اسلايد هاي قبلي يا بعدي مي توانيد از نوار لغزان عمودي که در سمت راست صفحه وجود دارد استفاده کنيد، در اين حالت در هنگام حرکت بين اسلايد ها،يک کادر توضيح ظاهر ميشود که شماره اسلايد در حال نمايش را نشان ميدهد. زماني که عرض يک اسلايد از عرض منطقه نمايش اسلايد بيشتر باشد.يک نوار لغران افقي نيز در پايين ظاهر ميشود. شما همچنين ميتوانيد با کليک بر روي پيش نمايش اسلايدها در چپ صفحه، اسلايد مورد نظر خود را مشاهده کنيد.

[تصویر: 032.gif]


همچنين، با کليک بر روي کليد هاي اسلايد قبلي و اسلايد بعدي که در پايين نوار لغزان عمودي قرار دارند ميتوانيد بين اسلايدها حرکت کنيد. البته با استفاده از اين کليد ها ، هر بار فقط به اندازه يک اسلايدبه جلو يا عقب جابجا خواهيد شد. براي مثال، در حال حاضر اسلايد شماره 1 در حال نمايش ميباشد و ما مي خواهيم به اندازه يک اسلايد به جلو حرکت کنيم.
بر روي کليد Nwxt Slide، که توسط فلش مشخص شده است، کليک کنيد.

[تصویر: 033.gif]


اکنون همانطور که مشاهده مي کنيد اسلايد شماره 2 ظاهر شده است. ئقت کنيد که اسلايد فعلي در برگه Slides با يک حاشيه نارنجي رنگ مشخص شده است.

[تصویر: 034.gif]


راه ديگر براي جابجايي بين اسلايد ها، استفاده از کليد هاي Page Down و Page Up از صفحه کليد مي باشد. بهتر است اين روش را هم امتحان کنيم.
کليد Page Up را فشار دهيد تا به اسلايد قبل بازگرديد.

[تصویر: 035.gif]


به اين ترتيب، مجدداسلايد اول نمايش داده شده است. حال که با محيط نرم افزار PowerPoint آشنا شديد. اجازه دهيد اين نمايش را ذخيره کرده و بعد آن را ببنديم. براي ذخيره سازي يک نمايش،مي توانيد از دستور Save واقع در صفحه Fileاستفاده کنيد و يا بر روي کليد Save از نوار ابزار Quick Access کليک نماييد.
روي کليد Save کليک کنيد.

[تصویر: 036.gif]


براي بستن يک نمايش، بدون خروج از PowerPoint ، کافيست از صفحه File، گزينه Close را انتخاب کنيد.
روي کليد File کليک کنيد.

[تصویر: 037.gif]


در صفحه باز شده گزينه Close را انتخاب کنيد.

[تصویر: 038.gif]


براي باز کردن فايل هايي که اخيرا ايجاد شده و يا مورد استفاده قرار گرفته اند، مي توانيد روي نام آنها در قسمت Recent واقع در صفحه File کليک کنيد.
روي کليد File کليک کنيد.
در صفحه باز شده و در قسمت Recent، روي نام فايل مشخص شده کليک کنيد.


[تصویر: 039.gif]


حالا فايل انتخاب شده، مجددا باز شده است، شما مي توانيد با استفاده از گزينهSave As واقع در صفحه File، از فايل خود يک نسخه پشتيبان نيز تهيه کرده وآن راحتي با يک نام ديگر و در يک محل ديگر ذخيره نماييد.
روي کليد File کليک کنيد.
گزينه Save As را انتخاب کنيد.


[تصویر: 040.gif]

اکنون پنجره Save As باز شده است.اين پنجره داراي گزينه هاي زيادي براي ذخيره سازي و ساماندهي فايل ها و پوشه ها مي باشد. نماي ظاهري اين پنجره مانند پنجره Open است اما از پنجره Save As براي مقاصد ديگري استفاده ميشود.براي مثال ، شما ميتوانيديک کپي پشتيبان از فايل نمايش خود تهيه کنيدو آن را بعنوان پايه اي براي نمايشهاي ديگر مورد استفاده قرار دهيد. براي مثال ما پوشه جديدي ايجاد کرده و فايل Sample را در آن ذخيره مي کنيم.
بر روي کليد New Folder کليک کنيد.

[تصویر: 041.gif]


عبارت Eniac را تايپ کنيد.
کليد Enter را فشار دهيد.


[تصویر: 042.gif]


روي شاخه ايجاد شده دابل کليک کنيد.

[تصویر: 043.gif]


روي کليد Save کليک نماييد.

[تصویر: 044.gif]


وقتي براي اولين بار مي خواهيم يک نمايش را ذخيره کنيم ، PowerPoint پنجره Save As را باز ميکند تا نمايش خود را با نام دلخواه ذخيره کنيد.ضمنا پنجره Save As براي تهيه يک کپي پشتيبان از نمايش با نام متفاوت نيز کاربرد دارد.
گاهي اوقات، در هنگام استفاده از برنامه PowerPoint ممکن است به مشکلاتي بر بخوريد که براي حل آن نياز به کمک داريد. براي اين منظور بهترين دسترسي به کمک برنامه PowerPoint کافي است که روي کليد مربوط به آن در سمت راست Ribbon کليک کنيد.
روي کليد Microsoft PowerPoint Help کليک کنيد.

[تصویر: 045.gif]


بسيار خوب، حالا پنجره PowerPoint Help باز شده است و شما مي توانيد عناوين مهمترين مطالب موجود در کمک PowerPoint را در اين پنجر مشاهده کنيد با کليک بر روي هر يک ازاين عناوين مطالب مربوط به آن در اختيار شما قرار مي گيرد.
اگر مطلب مورد نظر شما در ليست مطالب پنجره کمک وجود ندارد، ميتوانيد عنوان موضوع مورد نظر خود و يا حتي چند کلمه مربوط با آن را در جعبه متن بالا ي پنجره کمک تايپ کرده و سپس روي کليد Search کليک کنيد تا برنامه کمک تمامي مطالب مزبوط به آن موضوع را براي شما پيدا کند. به عنوان مثال در اينجا ما مايل هستيم در مورد تغيير نوع قلم در سند اطلاعاتي به دست بياوريم.
در داخل جعبه متن مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 046.gif]


عبارت Change Font را تايپ کنيد.
روي کليد Search کليک کنيد.


[تصویر: 047.gif]


همانطور که مي بينيد، برنامه کمک مطالب زيادي درباره موضوع تغيير قلم را پيدا کرده و عناوين آنها را براي شما ليست کرده است و شما مي توانيد با کليک بر روي هر يک از آنها به مطالب آن عنوان دسترسي پيدا کنيد. البته در اينجا ما از اين کار صرف نظر کرده و از پنجره کمک خارج مي شويم.
روي کليد Close از پنجره PowerPoint Help کليک کنيد.

[تصویر: 048.gif]


در پايان مطالب اين فصل اجاره بدهيد نحوه خارج شدن از PowerPoint را نيز به شما نشان دهيم. براي آنکه از برنامه PowerPoint خارج شويد ، کافي است که روي کليد Close واقع در سمت راست ميله عنوان کليک کرده و يا از صفحه File، روي کليد Exit کليک کنيد.
روي کليد File کليک کنيد.
در صفحه باز شده، روي گزينه Exit کليک کنيد.


[تصویر: 049.gif]


در اين فصل شما مطالب پايه استفاده از PowerPoint را فرا گرفتيد.

شما به انتهاي اين فصل رسيده ايد.
توجه کنید که شما میتواند آموزش PowerPoint را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش PowerPoint دانلود کنید.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
08-31-2013, 09:44 PM
ارسال: #2
RE: آموزش تصویری PowerPoint 2010
خیلی وقت بود که دنبال همچین سایتی می گشتم مممممممممممممممممممممممممننننننننننننننننننننننننووووووووووووووووووووونننننننننن​ننننننننننننننننننننن
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
12-03-2013, 05:51 AM
ارسال: #3
RE: آموزش تصویری PowerPoint 2010
خیلی جالب و عالیه
لطفا ادامه بدید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
04-03-2014, 06:58 PM
ارسال: #4
RE: آموزش تصویری PowerPoint 2010
عالی بود. ادامه بدید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید