ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Visio 2013 - قسمت سوم
04-13-2014, 02:10 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 04-15-2014 10:10 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Visio 2013 - قسمت سوم
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويري Visio 2013 را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Visio را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش Visio دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در يک فايل PDF پيوست است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری Visio
دانلود فایل Word آموزش تصویری Visio

در اين فصل مي‌خواهيم با شکلها و نحوه کار با آنها آشنا شويم. مي‌خواهيم يک دفتر کار را طراحي کنيم. روي ميله لغزان کليک کنيد.
[تصویر: 001.gif]

روي گزينه Office Layout کليک کنيد.
[تصویر: 002.gif]

روي گزينه Metric Units کليک کنيد.
[تصویر: 003.gif]

روي دکمهCreate کليک کنيد.
[تصویر: 004.gif]

مشاهده مي‌کنيد که اکنون Stencil ديوارها، درها و پنجره‌ها باز است. ابتدا بايد فضاي اتاق را ايجاد کنيم. که در اينجا 3 گزينه براي انتخاب داريم با ويرايش اين 3 مدل هر طرحي را مي‌توانيد پياده کنيد.
[تصویر: 005.gif]

براي انتقال شکل T Room روي صفحه‌کاري روي شکل T Room کليک ‌کنيد و آن را به مکان مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 006.gif]

چون سيستم متريک را انتخاب کرده‌ايم مشاهده مي‌کنيد که واحد خط‌کش‌ها بر حسب ميليمتر مي‌باشند. همچنين اندازه‌ قسمتهاي مختلف اتاق که در کنار ديوارها نوشته شده نيز برحسب ميليمتر مي‌باشند. درصورتيکه به خط‌کش‌ها احتياجي نداريد مي‌توانيد آنها را نامرئي کنيد. براي اينکار، روي سربرگ View کليک کنيد.
[تصویر: 007.gif]

در قسمت مشخص شده گزينه Ruler فعال است که با غيرفعال کردن اين گزينه خط‌کش‌ها نامرئي خواهند شد.
گزينه بعدي جهت مرئي يا نامرئي کردن Grid مي‌باشد. Grid همان خانه‌هاي شطرنجي خاکستري رنگ است که با کمک Grid تعيين مکان اشکال بر روي صفحه بسيار آسان‌تر خواهد بود.
Guides خطوط راهنمايي هستند که در تنظيم اشکال بسيار مفيد هستند. براي ايجاد يک خط راهنما با توجه به اينکه بخواهيد خط راهنما افقي يا عمودي باشد روي خط‌کش جهت مورد نظر کليک کرده و تا محلي که مي‌خواهيم قرار بگيرد Drag مي‌کنيم.
[تصویر: 008.gif]

با استفاده از مربع‌هاي مشخص شده با کادر سبز مي‌توانيد ابعاد شکل را به طور متناسب تغيير دهيد. براي اينکار ماوس را بر روي قسمت مشخص شده برده و سپس Darg مي‌کنيم تا به اندازه دلخواه برسيم.
براي تغيير ارتفاع شکل از دستگيره‌هاي مشخص شده با کادر قرمز استفاده مي‌کنيم.
براي تغيير عرض شکل از دستگيره‌هاي مشخص شده با کادر سبز استفاده مي‌کنيم.
[تصویر: 009.gif]

براي تغيير ابعاد تصوير روي قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 010.gif]

علاوه بر دستگيره‌هاي سبز رنگ در شکل لوزي‌هاي زردي را نيز مشاهده مي‌کنيد که با اين دستگيره‌ها مي‌توانيد فرم T را به شکل دلخواه خود در آوريد. براي رسيدن به حالتي که مورد نظرمان است روي قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 011.gif]

دو نوع "در" در قسمت اشکال مشاهده مي‌کنيد. به همان روش که قبلاً نيز توضيح داديم. روي "در" تک لنگه (کادر قرمز) کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag ‌کنيد.
[تصویر: 012.gif]

دو دستگيره مربع سبزرنگ جهت تغيير سايز اين شکل مي‌باشد. با کمک مربع زرد رنگ مي‌توانيد زاويه "در" و جهت بازشدن آن را تغيير دهيد.
اکنون نوبت اثاث داخل دفتر مي‌باشد. روي Stencil، Office Furniture کليک کنيد.
[تصویر: 013.gif]

روي ميله لغزان کليک کنيد.
[تصویر: 014.gif]

در فرورفتگي پايين و سمت راست اتاق مي‌خواهيم يک کتابخانه قرار دهيم. روي کتابخانه(Bookshelf) در قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 015.gif]

اين کتابخانه در جهت مورد دلخواه ما قرار ندارد. براي تغيير مرکز دوران، روي محل مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 016.gif]

‌مشاهده مي‌کنيد که مرکز دوران تغيير يافته است. روي محل مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 017.gif]

براي تغيير محل کتابخانه، روي کتابخانه کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 018.gif]

مي‌خواهيم اندازه اين کتابخانه را بزرگتر کنيم. تا به اندازه اين فرورفتگي شود. بروي قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 019.gif]

در مرحله بعدي مي‌خواهيم يک ميز در گوشه بالا و سمت چپ اتاق قرار دهيم. روي ميله لغزان کليک کنيد
[تصویر: 020.gif]

روي ميز(Comer Surface) کليک کرده و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 021.gif]

اکنون ميز در جاي خود قرار دارد ولي احتياج به دوران دارد. جهت ميز را به جهت مناسب مي‌خواهيم تغيير ‌دهيم. در اين حالت احتياجي به جابجا کردن مرکز دوران نداريم.‌ روي دستگير چرخش کليک کنيد و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 022.gif]

در ادامه بر روي Stencil، Office Equipment کليک مي‌کنيم و شکل‌هاي PC monitor و Keyboard را به طرحمان اضافه مي‌کنيم.‌
مشاهده مي‌کنيد که اين اشکال بر روي ميز اضافه شده‌اند و در جهت و جاي مناسب قرار گرفته‌اند. در ادامه مي‌‌‌خواهيم به اين ميز کار، صندلي اضافه ‌کنيم. روي Stencil، Office Furniture کليک کنيد.
[تصویر: 023.gif]

در صورت نياز مي‌توانيد روي صندلي (Desk chair) کليک کرده و به مکان مورد نظر Drag کنيد.
روي دستگيره چرخش ماوس که با کادر قرمز مشخص شده است کليک کرده و تا محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.

[تصویر: 024.gif]

روي سربرگ Home کليک کنيد
[تصویر: 025.gif]

دکمههاي Bring to front و Send to back در قسمت Arrange ريبون قرار دارند.
هر کدام از اين دو گزينه داراي دو آيکون هستند که به شما در درک عملکردشان کمک مي‌کند.
•گزينه Bring to Front شکل انتخاب شده را به جلوترين لايه منتقل مي‌کند.
•گزينه Send to Back شکل انتخاب شده را به عقب‌ترين لايه منتقل مي‌کند.
•گزينه Bring Forward شکل را يک لايه به جلو مي‌آورد.
•گزينه Send Backward شکل را يک لايه به عقب مي‌برد.
روي دکمه باز شونده Send to back کليک کنيد.
[تصویر: 026.gif]

در اين حالت اگر بر روي گزينه Send Backward کليک کنيد، تغييري روي نمي‌دهد زيرا قبل از افزودن صندلي، مانيتور و صفحه کليد را به طرحمان افزوده‌ايم، مگر اينکه بعد از انتخاب صندلي 3 بار اين دستور را تکرار کنيم. راه حل ديگر انتخاب ميز و انتخاب گزينه Bring to Front يا Bring Forward است که هر دو باعث مي‌شود مانيتور و صفحه کليد به زير ميز منتقل شوند و قابل رويت نباشند. بهترين روش انتخاب ميز و سپس اجراي دستور Send to Back است. اکنون صندلي انتخاب شده است، چون هيچ شکلي لازم نيست در زير صندلي باشد پس آنرا به عقب‌ترين لايه منتقل مي‌کنيم. روي گزينه Send to Back کليک کنيد.
[تصویر: 027.gif]

فرض کنيد که بخواهيم جاي اين ميز را تغيير دهيم. براي اينکار بايد دوباره هر يک از اين اشکال را انتخاب کرده به جاي مورد نظر برده و تنظيم کنيم. براي صرفه‌جويي در وقت در اين مواقع اشکال مورد نظر را با هم گروه (Group) مي‌کنيم. براي گروه کردن ابتدا بايد تمامي اشکال مورد نظر را انتخاب کنيم. براي انتخاب مي‌توانيد بر روي يک شکل کليک کنيد و براي افزودن به آن دکمه Contorl را فشرده نگهداشته و بر روي بقيه اشکال کليک کنيد تا به آن افزوده شود. در روش ديگر با استفاده از ماوس در يک نقطه کليک مي‌کنيد و ماوس را Drag مي‌کنيد مستطيلي رسم مي‌شود که پس از رها کردن ماوس تمامي اشکال داخل محدوده مستطيلي انتخاب خواهند شد.
اکنون مي‌خواهيم تمامي اشکال را انتخاب کنيم، در ادامه يکي يکي با استفاده از دکمه Contorl به ترتيب اشکال را انتخاب مي‌کنيم. ابتدا با استفاده از ماوس روي ميز کليک کنيد.
[تصویر: 028.gif]

اکنون ميز و مانيتور انتخاب شده‌اند. براي انتخاب صفحه کليد دکمه Contorl صفحه کليد را فشرده نگهداشته، بر روي صفحه کليد کليک کنيد.
[تصویر: 029.gif]

براي افزودن صندلي به اين گروه، دکمه Contorl صفحه کليد را فشرده نگهداشته و روي صندلي کليک کنيد.
[تصویر: 030.gif]

دکمه Contorl صفحه کليد را فشرده نگهداريد و با ماوس صندلي را انتخاب کنيد.
[تصویر: 031.gif]

روي دکمه باز شونده Group در قسمت Arrange ريبون کليک کنيد.
[تصویر: 032.gif]

روي گزينه Group کليک کنيد.
[تصویر: 033.gif]

مشاهده مي‌کنيد که اين اشکال به يک شکل واحد تبديل شده‌اند و داراي همان دستگيره‌هايي هستند که يک شکل دارد مي‌باشد. با کمک اين دستگيره‌ها مي‌توانيد تمامي اشکال را با هم جابجا، تغيير سايز دهيد يا دوران دهيد.
در صورتيکه بخواهيد فقط در يکي از اشکال اين گروه (Group) تغييري ايجاد کنيد براي مثال تغيير سايز، جابجايي يا دوران، ‌کافيست بر روي دکمه مشخص شده (Ungroup) کليک کنيد. با برگشت به حالت قبل مي‌توانيد تک‌تک اشکال را به‌دلخواه ويرايش کرده و پس از اتمام کار دوباره به گروه تبديل کنيم. روي دکمه باز شونده Group کليک کنيد.
روي گزينه Ungroup کليک کنيد

[تصویر: 034.gif]

با اينکار اشکال از يک گروه خارج شده‌اند. يک امکان ديگر براي راحتي شما در Visio ايجاد Master مي‌باشد. زمانيکه شما يک دسته اشکال داريد و بخواهيد به دفعات از آنها در طراحيتان استفاده کنيد، از اشکال Master استفاده مي‌کنيد. مي‌خواهيم اين Master را به Stencilاي که ساختيم اضافه کنيم. براي باز کردن Stencil مورد نظر روي دکمه More shapes کليک کنيد.
[تصویر: 035.gif]

روي گزينه Open Stencil کليک کنيد.
[تصویر: 036.gif]

روي Eniac دابل کليک کنيد.
[تصویر: 037.gif]

اکنون مي‌توانيد Master مورد نظر را ايجاد کرده و به اين Stencil اضافه کنيد. ابتدا بايد اشکال مورد نظر را انتخاب کنيد که اکنون اين اشکال انتخاب شده‌اند. سپس آنها را به داخل Stencil، Drag مي‌کنيم. با رها کردن دکمه ماوس اشکال انتخاب شده حذف شده و يک Master در Stencil ايجاد مي‌شود. چون در اينجا نمي‌خواهيم اشکال حذف شوند زمانيکه ماوس در داخل Stencil است دکمه Ctrl صفحه کليد را فشرده نگهداشته و سپس دکمه ماوس را رها مي‌کنيم که در گوشه بالا سمت راست آيکون ماوس يک علامت + ظاهر خواهد شد. روي اشکال کليک کرده و به داخل Stencil، Drag کنيد، قبل از رها کردن دکمه ماوس کليد Ctrl را فشرده نگهداريد.
[تصویر: 038.gif]

چون Stencil در حالت ويرايش نبود مشاهده مي‌کنيد که پنجره‌اي باز شده و اين موضوع را به شما تذکر مي‌دهد که Stencil در حالت ويرايش نمي‌باشد درصورتيکه مايل به ويرايش هستيد درخواست شما انجام خواهد شد. روي دکمه Yes کليک کنيد.
[تصویر: 039.gif]

مشاهده مي‌کنيد که Master مورد نظر با نام پيش‌فرض ايجاد شده است. براي تغيير نام Master روي نام آن کليک کنيد.
[تصویر: 040.gif]

عبارت WorkStation را تايپ کنيد و دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.‌
اکنون هر چندبار که نياز داشته باشيد مي‌توانيد از اين Master استفاده کنيد. روش ديگر براي اينکه از يک شکل موجود در طراحي کپي ديگري تهيه کنيم اين است که بعد از انتخاب شکل يا اشکال مورد نظر آن را به کمک دکمه‌هاي Ctrl+D صفحه کليد دوتا (Duplicate) کنيم. اکنون کليدهاي Ctrl+D را فشار دهيد.
[تصویر: 041.gif]

مشاهده مي‌کنيد که يک کپي از شکل ايجاد شده است. در ادامه اين اشکال را چرخانده و در جاي مناسب قرار مي‌دهيم.
خصوصيت ديگري که به اشکال داخل طرح مي‌توانيد اضافه کنيد متن است. براي مثال روي کتابخانه کليک کنيد.
[تصویر: 042.gif]

عبارت Book Shelf را تايپ کنيد. مشاهده مي‌کنيد که با تايپ اولين کاراکتر بزرگ‌نمايي روي قسمتي که تايپ کرديم انجام شده است. ‌
[تصویر: 043.gif]

بعد از تايپ Book Shelf خارج از کادر متن کليک کنيد.
[تصویر: 044.gif]

مشاهده مي‌کنيد که متن مورد نظر نوشته شده است ولي جاي آن مناسب نيست. روي کتابخانه کليک کنيد.
[تصویر: 045.gif]

براي تغيير رنگ Font روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 046.gif]

روي مربع زرد رنگ متن کليک کرده و آن را به وسط قسمت خالي کتابخانه Drag کنيد.
[تصویر: 047.gif]

در صورت نياز به ويرايش متن بايد روي متن دابل کليک کنيد و بعد از انجام تغييرات مورد نظر براي خارج شدن از اين محيط در نقطه‌اي خارج از کادر متن کليک کنيد.‌ در فصلهاي آينده با تغيير اندازه و مدل فونت آشنا خواهيد شد.
در ادامه به بحث در مورد دستورات Align و Distribute مي‌پردازيم.‌ با کمک اين دستورات به راحتي مي‌توانيد چندين شکل را تراز کنيد. در ادامه 5 صندلي به طرحمان اضافه مي‌کنيم. روي گزينه Office Furniture کليک کنيد.
[تصویر: 048.gif]

روي صندلي Side Chair کليک کرده وآن را به محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 049.gif]

4 بار کليد Ctrl+D صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 050.gif]

مي‌خواهيم اين صندلي‌ها را در قسمت پايين سمت راست قرار دهيم. ابتدا بايد جهت صندلي‌ها را تغيير دهيم. براي انتخاب کليه صندلي‌ها دکمه Contorl را فشرده نگهداشته و يکي يکي صندلي‌ها را انتخاب کنيم.
[تصویر: 051.gif]

روي دستگيره چرخش کليک کنيد و تا مکان مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد
[تصویر: 052.gif]

براي تراز کردن يکسري از اشکال ابتدا بايد حدوداً شکل انتهايي و ابتدايي را در مکان مورد نظر قرار داد تا تراز براساس اين دو شکل انجام شود.‌ مجموعه اشکال انتخابي را مي‌خواهيم کمي جا‌بجا کنيم. روي اولين صندلي در سمت پايين کليک کرده و به محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 053.gif]

روي نقطه‌اي خارج از محدوده صندلي‌هاي انتخاب شده کليک کنيد، تا صندلي‌ها از حالت انتخاب خارج شوند.
[تصویر: 054.gif]

روي اولينصندلي کليک کنيد وتا محل مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد
[تصویر: 055.gif]

براي اجراي دستور Align ‌ابتدا بايد تمامي صندلي‌ها را انتخاب کنيم. اينکه کدام شکل ابتدا انتخاب شود بسيار مهم است چون شکلي که ابتدا انتخاب شود به عنوان مبدأ در نظر گرفته خواهد شد. روي اولين صندلي که با کادر قرمز مشخص شده است کليک کنيد.
[تصویر: 056.gif]

براي انتخاب ساير صندلي‌ها دکمه Contorl صفحه کليد را فشرده نگهداشته و به ترتيب مشخص شده با فلش روي صندلي‌ها کليک کنيد
[تصویر: 057.gif]

صندلي که ابتدا انتخاب کرديم داراي کادر ضخيم‌تري است. روي دکمه پايين گزينه Align کليک کنيد.‌
[تصویر: 058.gif]

در منوي بازشده گزينه‌هاي مختلفي را مشاهده مي‌کنيد که از روي آيکون‌هاي آنها مي‌توان نحوه عملکرد هر يک را تشخيص داد. شما مي‌توانيد اشکال را از بالا، پايين، راست، چپ يا مرکز تراز کنيد. در اين حالت چون همه اشکال يکي مي‌باشند نتيجه انتخاب هر سه گزينه پايين نتيجه يکساني خواهد داشت.روي گزينه Align Top کليک کنيد.
[تصویر: 059.gif]

مشاهده مي‌کنيد که صندلي‌ها تراز شده‌اند ولي فاصله بين آنها مرتب نيست براي تنظيم فاصله بين اشکال از گزينه position استفاده مي‌کنيم. در هنگام استفاده از اين دستور تنها بايد به اين نکته توجه کنيد که دو شکل اول و آخر در مکان مورد نظر باشند و بقيه صندلي‌ها در فاصله آن دو و با فاصله‌هاي يکسان چيده خواهند شد. روي دکمه باز شونده Position کليک کنيد.‌
[تصویر: 060.gif]

با توجه به شرايط قرارگيري اشکال گزينه مناسب را بايد انتخاب کنيد. ‌در اينجا چون در راستاي افقي مي‌خواهيم فاصله تنظيم شود، از منوي بازشده روي گزينه Distibute Horizontally کليک کنيد.‌
[تصویر: 061.gif]

در منوي صفحة قبل با کمک گزينه‌هاي Rotate Shapes مي‌توانيد اشکال را به صورت آينه‌اي در جهت افقي و عمودي يا در جهت راست و چپ دوران دهيد.‌
در هنگام کار حتماً متوجه شده‌ايد که در هنگام افزودن يا تغيير مکان اشکال يک حالت چسبندگي(Snap) بين شکل و ديگر اشکال يا خطوط Grid وجود دارد. روي سربرگ View کليک کنيد.
[تصویر: 062.gif]

روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 063.gif]

در پنجره بازشده مشاهده مي‌کنيد که خصوصيت Snap فعال مي‌باشد. براي غيرفعال شدن روي گزينه Snap کليک کنيد.
[تصویر: 064.gif]

با اينکار همه گزينه‌هاي Snap to غيرفعال شده‌اند. روي گزينهSnap کليک کنيد تا فعال شود.
[تصویر: 065.gif]

واضح است که گزينه‌هاي Snap to در هنگام فعال بودن گزينه Snap فعال خواهند بود. در اين قسمت مي‌توانيد تعيين کنيد که حالت چسبندگي به کدام گزينه‌ها وجود داشته باشد.
با کمک گزينه Glue to دو شئ را مي‌توانيد به هم بچسبانيد. واضح است که گزينه‌هاي Glue to در هنگام فعال بودن گزينه Glue فعال خواهند بود. در فصلهاي آينده به توضيح بيشتر اين گزينه‌ها مي‌پردازيم.
روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 066.gif]

کاربر گرامي، شما اكنون در پايان اين بخش قرار داريد،‌
[تصویر: 067.gif]


دانلود فایل pdf آموزش تصویری Visio
دانلود فایل Word آموزش تصویری Visio

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید