ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش Photoshop CC - قسمت سوم
06-01-2015, 04:43 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 06-02-2015 08:51 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش Photoshop CC - قسمت سوم
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويري Photoshop CC را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Photoshop CC را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش Photoshop CC دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فايل PDF و Word موجود است.

دانلود فايل pdf آموزش تصويري Photoshop CC
دانلود فايل word آموزش تصويري Photoshop CC

در اين بخش مي‌خواهيم با ابزارهاي Photoshop آشنا شويم. براي اين كار ابتدا يك فايل را باز مي‌كنيم و عملياتهاي لازم را بر روي آن انجام مي‌دهيم. روي منوي File كليك كنيد.
روي گزينه Open كليك كنيد.
[تصویر: 001.gif]

در اينجا ليست فايلهاي موجود در شاخه My Pictures را مشاهده مي‌كنيد. روي ميله لغزان كليك كنيد.
[تصویر: 002.gif]

روي فايل مشخص شده دابل كليك كنيد.
[تصویر: 003.gif]

در Photoshop چندين ابزار براي انتخاب وجود دارد. با توجه به اينكه كدام قسمت از يك تصوير را مي‌خواهيد انتخاب كنيد ابزار مورد نظر خود را انتخاب ميكنيم. در اينجا مي‌خواهيم قسمت مشخص شده با کادر سبز رنگ را انتخاب كنيم، براي انتخاب اين شكل ابزار چند‌ضلعي مناسب مي‌باشد، براي انتخاب ابزار چندضلعي بر روي مثلث ابزار Lasso راست كليك كنيد، تا ليست آن باز شود.
روي ابزار چندضلعي(Polygonal Lasso Tool) كليك كنيد تا انتخاب شود.
[تصویر: 004.gif]

در ادامه ميخواهيم قسمت مشخص شده را انتخاب کنيم. براي اين کار در ابتدا نقطه شروع را انتخاب مي‌كنيم سپس روي نقطه دوم كليك مي‌كنيم به همين نحوه به ترتيب رئوس مورد نظر را انتخاب مي‌كنيم تا دوباره به نقطه شروع مي‌رسيم. براي بستن اين محدوده در نقطه آخر كه همان نقطه ابتدايي مي‌باشد كليك مي‌كنيم. اگر در يک نقطه به غير از نقطه ابتدايي دابل کليک کنيد اين نقطه را با يک خط مستقيم به نقطه ابتدايي وصل ميشود.
مشاهده مي‌كنيد كه شکل انتخاب شده است. در قسمت مشخص شده خصوصيات اين ابزار را مشاهده مي‌كنيد.
روي برگه Channels كليك كنيد.
[تصویر: 005.gif]

در اين قسمت چهار كانال مشاهده مي‌كنيد. اطلاعات اين قسمت به طور خودكار وقتي كه تصوير را باز مي‌كنيد ايجاد مي‌شوند. تعداد اين كانالها بستگي به تعداد كانالهاي رنگ تصوير دارد. به عنوان مثال يك تصوير RGB چهار كانال دارد : كانال قرمز , سبز , آبي و يك كانال كه از تركيب هر سه رنگ مي‌باشد. (RGB)
حال قسمتي كه انتخاب كرده‌ايم، را ميخواهيم به عنوان يك كانال ذخيره كنيم، روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 006.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه قسمت انتخاب شده به عنوان يك شكل در كانالي با نام Alpha1 ذخيره شده است. در ادامه براي مشاهده بهتر اين کانال بقيه کانالها را خاموش کرده و کانال Alpha1 را روشن نگه ميداريم.
[تصویر: 007.gif]

از كانالهاي Alpha براي ايجاد و ذخيره Maskها استفاده مي‌شود، كه به شما اين قابليت را مي‌دهند كه قسمتهاي مورد نظر در شكل را تغيير دهيد، مجزا كنيد يا حفاظت كنيد. قسمتهاي انتخاب شده که در کانالهاي Alpha ذخيره شده اند در نرم افزار Image Ready نيز قابل استفاده هستند بر روي اين كانال دابل كليك كنيد.حال مي‌توانيد نام اين كانال را تعيين كنيد. براي مثال Polygon را به عنوان نام اين كانال وارد كنيد.
كليد Enter را فشار دهيد.
[تصویر: 008.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه نام كانال تغيير يافته است. روي تصوير راست كليك كنيد.
گزينه Deselect را انتخاب كنيد، تا شکل مورد نظر از حالت انتخاب خارج شود. (از طريق منوي Select نيز مي‌توانستيد به اين گزينه دسترسي پيدا كنيد.)
[تصویر: 009.gif]

براي بررسي خصوصيات كانال‌ها بر روي اين كانال راست كليك كنيد.
از گزينه Delete جهت حذف كانال فعال استفاده ميكنيم. اگر گزينه Duplicate را انتخاب كنيد، يك كپي از كانال فعال ساخته ميشود. روي گزينه مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 010.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه پنجره‌اي باز شده كه مي‌توانيد از طريق آن نام كانال جديد را وارد كنيد. براي قبول نام پيش‌فرض روي دكمه OK كليك كنيد.
[تصویر: 011.gif]

در اين حالت مشاهده مي‌كنيد كه فقط اين كانال قابل رويت است. با كمك ابزارهاي نقاشي مي‌توانيد محدوده انتخاب شده را بزرگتر كنيد. براي اينكار روي ابزار Brush كليك كنيد.
[تصویر: 012.gif]

براي ايجاد تغييرات در محدوده انتخاب شده ابتدا روي کانال Blue کليک ‌کنيد تا تصوير را مشاهده کنيد تا بتوانيد به درستي‌ محدوده را افزايش يا کاهش دهيد.‌
[تصویر: 013.gif]

در ادامه با استفاده از ابزار انتخاب شده اين محدوده را افزايش ميدهيم. با كمك ابزار پاك‌كن نيز مي‌توانيد اين محدوده را كاهش دهيد.
روي قسمت مشخص شده كليك كنيد، تا كانال‌هاي RGB اين فايل قابل رويت باشند.
[تصویر: 014.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه قسمت انتخاب شده بصورت دلخواه در آمده است. براي حذف يك كانال همانطور كه در صفحات قبل گفته شد مي‌توانيد روي كانال راست كليك كنيد و گزينه Delete را انتخاب كنيد.
روي كانال Polygon راست كليك كنيد.
روي گزينه Delete Channel كليك كنيد.
[تصویر: 015.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين كانال حذف شده است. كانال Polygon Copy را انتخاب كنيد.
[تصویر: 016.gif]

دكمه مشخص شده جهت ايجاد يك كانال جديد مي‌باشد. براي بررسي ديگر خصوصيات اين پنجره روي دكمه مثلث شكل كليك كنيد.
[تصویر: 017.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه بعضي از گزينه‌هاي اين منو از طريق دكمه‌هايي كه در پايين اين پنجره قرار دارند نيز قابل دسترس ميباشند. براي تنظيم خصوصيات اين پنجره گزينه Channel Options را انتخاب كنيد.
[تصویر: 018.gif]

در قسمت مشخص شده مي‌توانيد نام كانال را تغيير دهيد.
در اين قسمت تعيين مي‌كنيد كه كدام قسمت با رنگ مشخص شود. با انتخاب گزينه اول قسمت Mask رنگي خواهد شد، گزينه دوم را اگر انتخاب كنيد قسمت انتخاب شده را با نقطه‌چين مشخص مي‌كند. گزينه آخر رنگهاي Spot كه تركيب خاصي از مركبها ميباشند را به رنگهاي موجود در CMYK اضافه ميكند.
در اين قسمت، رنگي كه روي قسمت مشخص شده را مي‌پوشاند، انتخاب كنيم. اگر روي مربع قرمز كليك كنيد پنجره انتخاب رنگ باز مي‌شود، كه مي‌توانيد رنگ مورد نظر خود را در آن انتخاب كنيد. در قسمت Opacity شفافيت رنگ را تعيين مي‌كنيد. در اين قسمت عددي بين 0 تا 100 مي‌توانيد وارد كنيد. هرچه اين مقدار بزرگتر باشد تصاوير زير رنگ كمتر قابل رويت خواهد بود و برعكس.
روي دكمه Cancel كليك كنيد.
[تصویر: 019.gif]

روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.
روي گزينه Panel Options كليك كنيد.
[تصویر: 020.gif]

در اين قسمت اندازه تصوير نشان داده شده در كنار هر كانال را تعيين مي‌كنيم. براي مثال گزينه مشخص شده را انتخاب كنيد.
روي دكمه OK كليك كنيد.
[تصویر: 021.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه نحوه نمايش كانالها تغيير يافته است. روي كانال RGB كليك كنيد.
[تصویر: 022.gif]

در ادامه ميخواهيم Quick Maskها را بررسي كنيم. بعنوان مثال مي‌خواهيم شكل دايره موجود در اين تصوير را انتخاب كنيم. براي اينكه قسمت انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود يك راه اين بود كه روي تصوير راست كليك كرده و گزينه Deselect را انتخاب كنيم. كليد ميانبر اين دستور Ctrl+D مي‌باشد. كليد Ctrl را پايين نگهداريد و كليد D را فشار دهيد.
روي دكمه Quick Mask دابل كليك كنيد.
[تصویر: 023.gif]

در اين قسمت مي‌توانيد Mask (پوشش روي شكل) را به طور دلخواه تنظيم كنيد. در قسمت مشخص شده با كادر قرمز تعيين مي‌كنيد كه كدام يك از دو قسمت Mask شده يا انتخاب شده با رنگ مشخص شود. در قسمتي كه با كادر آبي مشخص شده است رنگ و شفافيت رنگي كه قسمت مورد نظر را مي‌پوشاند، تعيين مي‌كنيم. روي دكمه Cancel كليك كنيد.
[تصویر: 024.gif]

در اين مرحله به ابزار Brush احتياج داريم كه انتخاب شده است. در ادامه اين شكل را با ابزار Brush مي‌كشيم.
حال براي آنكه داخل اين محدوده را هم به آن اضافه كنيم، ابزار Lasso را بايد انتخاب كنيد. روي مثلث ابزار چند ضلعي راست كليك كنيد.
روي گزينه Lasso Tool كليك كنيد.
[تصویر: 025.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه خصوصيات اين ابزار در داخل قسمت مشخص شده توسط كادر قرمز نمايان شده است. كه در ادامه اين گزينه‌ها را بررسي ميكنيم.
چهار دكمه اول در تمامي ابزارهاي انتخاب يكسان مي‌باشند. دكمه اول كه به صورت پيش‌فرض انتخاب شده است حالت عادي اين ابزار است.
در صورتيکه يك قسمت انتخاب شده باشد و دكمه دوم فعال باشد، قسمت انتخاب شده با قسمتي كه انتخاب خواهيم كرد ادغام ميشود. در صورتيکه در زمان انتخاب دكمه Shift را فشرده نگه ‌داريد نيز اين عمل انجام ميشود.
اگر دكمه سوم فعال باشد، با انتخاب محدوده جديد اين محدوده از محدوده انتخابي قبلي كم مي‌شود. راه ديگر فشرده نگه داشتن دكمه Alt در زمان انتخاب جديد ميباشد.
اگر دكمه چهارم فعال باشد، نقاط مشترك دو محدوده انتخاب شده نگهداشته ميشوند و بقيه حذف مي‌گردند, اگر دكمه‌هاي Alt و Shift را همزمان با رسم محدوده دوم پايين نگهداريد، نتيجه مانند فعال كردن دكمه مشخص شده ميباشد.
گزينه Anti-aliasing لبه‌هاي ناهموار را صاف و يكنواخت مي‌كند تا جزئيات شكل را از دست ندهيد. اين گزينه زمانيكه قصد كپي كردن, بريدن و چسباندن شكلها را براي ايجاد يك شكل تركيبي داريد بسيار مفيد است.
گزينه Feather حالت محو در اطراف شكل ايجاد مي‌كند. اين كار با ساختن يك محدوده تحول بين قسمت انتخابي و پيكسلهاي اطراف آن انجام مي‌گردد. اين گزينه را قبل از انجام عمل انتخاب مي‌توانيد تعيين كنيد. بعد از انتخاب از طريق منوي Select و انتخاب گزينه Feather ميتوانيد اين كار را انجام دهيد. اثر اين گزينه زماني مشخص ميشود كه قسمت انتخاب شده را حركت دهيد, ببريد, كپي كنيد يا پركنيد. مقدار اين گزينه بين 0 تا 250 مي‌تواند باشد.
در ادامه با اين ابزار يك محدوده دايره‌اي رسم ميكنيم.
براي افزودن محدوده انتخاب شده به Mask كليد Alt صفحه كليد را پايين نگه‌داشته و سپس دكمه Delete را فشار دهيد.
[تصویر: 026.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه محدوده انتخاب شده به لايه Mask افزوده شده است. براي اينكه قسمت انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود كليد Ctrl را پايين نگهداريد و كليد D را فشار دهيد.
روي دكمه مشخص شده كليك كنيد، تا به حالت استاندارد برگرديم.
[تصویر: 027.gif]

در پنجره كانالها روي دكمه مشخص شده كليك كنيد تا يك كانال جديد از قسمت انتخاب شده ساخته شود.
[تصویر: 028.gif]

روي نام اين لايه دابل كليك كنيد.
نام Star را وارد كنيد.
دكمه Enter را فشار دهيد.
[تصویر: 029.gif]

روي قسمت مشخص شده كليك كنيد، تا كانال‌هاي RGB اين فايل قابل رويت باشند.
[تصویر: 030.gif]

كليدهاي Ctrl و D را همزمان فشار دهيد تا قسمت انتخاب شده از انتخاب خارج شود.
در اين قسمت يك فايل جديد مي‌خواهيم ايجاد كنيم. منوي File را باز كنيد.
روي گزينه New كليك كنيد.
[تصویر: 031.gif]

در اين پنجره بايد تنظيمات تصوير جديد را تعيين كنيم. در قسمت مشخص شده نام تصوير را وارد مي‌كنيم. حال بايد اندازه تصوير را تعيين كنيم. روي ليست بازشونده مشخص شده كليك كنيد.
مشاهده مي‌كنيد كه در اين ليست يكسري اندازه‌هاي استاندارد موجود مي‌باشد كه ميتوانيد يكي از اين گزينه‌ها را انتخاب نمائيد. در صورتيکه ابعاد مورد نظر شما در اين ليست وجود ندارد ميتوانيد گزينه Custom را انتخاب كنيد تا اندازه‌هاي مورد نظر خود را وارد نماييد. توسط گزينه Clipboard ابعاد تصوير موجود در حافظه Clipboard كه توسط دستور Copy يا Ctrl+C در Clipboard ذخيره شده است، تعيين ميشود. روي گزينه Custom كليك كنيد، تا اندازه‌هاي دلخواه را وارد كنيم.
[تصویر: 032.gif]

در دو قسمت Width و Height به ترتيب پهنا و ارتفاع تصوير را وارد ميكنيم. در اين دو قسمت اندازه و سپس واحد
را تعيين ميكنيم. براي تغيير واحد Width روي ليست بازشونده مشخص شده كليك كنيد.
همانطور كه مشاهده مي‌كنيد, اين اندازه‌ها مي‌تواند برحسب پيكسل, اينچ, سانتيمتر, ميلي‌متر, نقطه, پيكا يا ستون باشد. روي گزينه سانتيمتر كليك كنيد.
[تصویر: 033.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه عدد مرتبط با اين ليست بازشونده نيز تغيير يافته است و برحسب سانتيمتر نوشته شده است. قسمتResolution مربوط به تعداد نقطه‌ها در هر اينچ يا سانتيمترPixels/cm) ياPixels/inch ( مي‌باشد. اين پارامتر از اهميت زيادي برخوردار است, زيرا كيفيت تصوير توسط اين بخش تعيين مي‌شود.
هرچه Resolution بيشتر باشد, تصوير داراي كيفيت بهتري مي‌شود. اما حافظه بيشتري را نيز اشغال مي‌كند. براي مثال Resolution بيشتر تصويرهاي چاپي نزديك به Pixels/inch 300 مي‌باشد. بر روي ليست بازشونده كليك كنيد، تا دو گزينه توضيح داده شده را مشاهده كنيد.
روي گزينه Pixels/cm كليك كنيد.
[تصویر: 034.gif]

در قسمتMode Color نوع فضاي رنگ را انتخاب مي‌كنيم. روي ليست بازشونده كليك كنيد.
تصاويري كه از نوع Bitmap هستند از پيكسل تشكيل شده‌اند. معمولاً از اين نوع تصاوير زياد استفاده مي‌شود
رنگهاي تصاوير Grayscale به صورت سياه سفيد هستند. در اصل اين نوع تصاوير شامل 256 طيف مختلف از رنگ خاكستري مي‌باشند. هر پيكسل از يك تصوير Grayscaleيك درجه روشنايي بين 0 (سياه) تا 255 (سفيد) دارد. به ياد داريد كه مدلهاي رنگ را در بخش دوم بررسي كرديم. روي گزينه RGB Color كليك كنيد.
[تصویر: 035.gif]

در قسمت Background Contents نوع پس‌زمينه تصوير را انتخاب مي‌كنيم. روي ليست باز شونده کليک کنيد.
با انتخاب گزينه White رنگ پس‌زمينه سفيد خواهد شد. گزينه دوم رنگي كه در Tool Box به عنوان Background انتخاب نموده‌ايم را بعنوان پس‌زمينه تصوير انتخاب ميکند. با انتخاب گزينه Transparent در واقع يك طلق داريد كه مي‌توانيد روي آن كارها مورد نظر خود را انجام دهيد. روي گزينه White کليک کنيد.
[تصویر: 036.gif]

براي مشاهده گزينه‌هاي ديگر اين پنجره روي دكمه مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 037.gif]

با استفاده از گزينه اول ميتوانيد يك Color Profile جهت مديريت رنگهاي تصوير انتخاب كنيد. توسط گزينه دوم نيز نوع هر پيكسل موجود در تصوير تعيين ميگردد. روي دكمه OK كليك كنيد، تا تصوير جديد ايجاد شود
[تصویر: 038.gif]

در ادامه اين بخش مي‌خواهيم با Path يا مسير آشنا شويم. مسيرها(Path) شامل يك يا چند خط صاف يا منحني هستند. روي ابزار Pen كليك كنيد.
[تصویر: 039.gif]

براي رسم Path روي قسمت مشخص شده کليک کنيد.
روي گزينه Path کليک کنيد.
[تصویر: 040.gif]

براي تعيين محل نقطه ابتدا در قسمت مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 041.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه يك تكيه‌گاه يا (Anchor) در قسمت مورد نظر ايجاد شده است. روي قسمت مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 042.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه يك خط صاف (Segment) به طور خودكار بين اين دو تكيه‌گاه رسم شده است. روي نقطه مورد نظر كليك كنيد.
[تصویر: 043.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه تكيه‌گاه فعال با مربعي به رنگ مشكي و دو تكيه‌گاهي كه غير فعال هستند با مربع‌هاي سفيد نمايش داده شده‌اند. حال فرض كنيد كه تعداد تكيه‌گاه‌هاي موجود كم باشد و بخواهيد به تعداد آنها اضافه كنيد. براي اين كار روي ابزار قلم (Pen) راست كليك كنيد.
از ليست بازشده ابزار Add Anchor Points را انتخاب كنيد.
[تصویر: 044.gif]

در قسمت مشخص شده بر روي خط كليك كنيد تا تكيه‌گاه جديد در اين نقطه افزوده شود.
[تصویر: 045.gif]

اكنون در اطراف اين تكيه‌گاه دو اهرم ظاهر شده است. با جابه‌جايي اين اهرمها مي‌توانيد به خط‌هاي دو طرف اين تكيه‌گاه انحناء بدهيد. تكيه‌گاه را از کادر قرمز تا سبز Drag ‌کنيد.
[تصویر: 046.gif]

روي ابزار Pen راست كليك كنيد.
روي ابزار Convert Point كليك كنيد تا انتخاب شود.
[تصویر: 047.gif]

روي تكيه‌گاه مشخص شده كليك کنيد.
[تصویر: 048.gif]

با Drag كردن اين تكيه‌گاه دو اهرم ظاهر شده است، تفاوت آن با اهرمهاي قبل در اين است كه اين دو اهرم به هم متصل نيستند و با كمك آنها مي‌توانيم يك منحني را به صورت خط زاويه‌دار درآوريم. يا يك مسير زاويه‌دار را منحني كنيم. روي تكيه‌گاه مشخص شده با کادر قرمز كليك و تا کادر سبز Drag کنيد.
[تصویر: 049.gif]

دوباره روي اين ابزار راست كليك كنيد.
اين بار ابزار Delete Anchor Point را انتخاب كنيد.
[تصویر: 050.gif]

روي تكيه‌گاه مشخص شده كليك كنيد تا اين تكيه‌گاه حذف شود.
[تصویر: 051.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين تكيه‌گاه حذف شده است. روي ابزار مشخص شده راست كليك كنيد.
اين بار ابزار Freeform Pen را انتخاب كنيد.
[تصویر: 052.gif]

در ادامه با اين ابزار يك مسير كاملاً اختياري را رسم مي‌كنيم.
روي ابزار Path Selection كليك كنيد.
[تصویر: 053.gif]

روي مسير مشخص شده كليك كنيد تا انتخاب شود.
[تصویر: 054.gif]

حال با جابه‌جايي دستگيره‌هاي (Handle) ظاهر شده مي‌توانيد اين مسير را جابه‌جا كنيد، تغيير اندازه دهيد يا دوران بدهيد. روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.عملكرد دكمه‌هاي مشخص شده مشابه عملكرد اين دكمه‌ها در ابزارهاي انتخاب مي‌باشد.
[تصویر: 055.gif]

روي ابزار مشخص شده راست كليك كنيد تا ليست ابزارهاي آن را مشاهده كنيد.
با ابزار Direct Selection مي‌توانيد تكيه‌‌گاه مورد نظر را مستقيماً انتخاب كنيد. براي بستن اين ليست دكمه Esc را فشار دهيد.
[تصویر: 056.gif]

يكي از ويژگيهاي جديد CS Photoshop امكان نوشتن بر روي مسير ميباشد يعني شما ميتوانيد بر روي ابزار Text كليك كنيد تا انتخاب شود و سپس بر روي مسير كليك كنيد تا متن مورد نظر شما بر روي مسير تايپ شود. در ادامه براي آشنايي با كاربرد Path مي‌خواهيم يك پروژه جديد ايجاد كنيم. روي دكمه Close كليك كنيد.
[تصویر: 057.gif]

روي دكمه No كليك كنيد تا اين فايل ذخيره نگردد.
[تصویر: 058.gif]

اكنون مي‌خواهيم براي شكل مشخص شده يك Path تعريف كنيم. براي اينكار بايد ابزار Pen را انتخاب كنيم. براي انتخاب اين ابزار دكمه Shift را پايين نگه داشته و سپس كليد Pرا فشار دهيد.
مشاهده مي‌كنيد كه ابزار Freeform Pen انتخاب شده است دوباره دكمه Shift را پايين نگه‌داشته و سپس كليد Pرا فشار دهيد. با تكرار اين كار اين دو ابزار به طور متناوب با يكديگر جابه‌جا مي‌شوند.
مشاهده مي‌كنيد كه ابزار Freeform Pen انتخاب شده است. بر روي نقاط مشخص شده به ترتيب کليک کنيد، لازم نيست كه اين انتخابها خيلي دقيق باشند چون مي‌توانيد آنها را با ابزار Direct Selection ويرايش كنيد.
در ادامه باز هم مي‌توانيد به روش‌هاي ديگري اين مسير را مرتب‌تر كنيد. روي برگه Path كليك كنيد.
[تصویر: 059.gif]

مسيري را كه رسم كرديم در اين برگه مشاهده مي‌كنيد. روي آن دابل كليك كنيد.
[تصویر: 060.gif]

در ادامه نام My Path را وارد ميكنيم.
روي دكمه OK كليك كنيد.
[تصویر: 061.gif]

روي دكمه مشخص شده كليك كنيد تا مسيري را كه رسم كرده‌ايم انتخاب شود.
[تصویر: 062.gif]

روي دكمه Quick Mask كليك كنيد.
[تصویر: 063.gif]

با كمك ابزار Brush مي‌توانيد قسمت انتخاب شده را دوباره ويرايش كنيد. البته توجه كنيد كه براي افزودن به قسمت انتخاب شده رنگ Foreground بايد سفيد باشد و براي حذف از قسمت انتخاب شده رنگ Background بايد سفيد باشد. البته براي حذف از ابزار پاك‌كن نيز ميتوانيد استفاده كنيد. روي دکمه حالت استاندارد کليک کنيد.
[تصویر: 064.gif]

منوي Edit را باز كنيد.
روي گزينه Copy كليك كنيد.
[تصویر: 065.gif]

با اين كار قسمت انتخاب شده را در حافظه كپي كرديم. روي برگه Layers كليك كنيد.
[تصویر: 066.gif]

روي دكمه مشخص شده كليك كنيد, تا يك لايه جديد ايجاد شود.
[تصویر: 067.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه لايه‌اي به نام Layer1 ايجاد شده است. حال كليد Ctrl را فشرده نگه داريد و سپس كليد V را فشار دهيد تا شكلي كه كپي كرده بوديم در لايه جديد چسبانده شود. البته از گزينه Paste واقع در منوي Edit نيز ميتوانيد استفاده كنيد.
ابزار Move را انتخاب كنيد تا اين شكل را جابه‌جا كنيم.
[تصویر: 068.gif]

ابزار Move اين امكان را مي‌دهد كه قسمت انتخاب شده يا يك لايه را به مكان ديگري در تصوير انتقال دهيد. در قسمت مشخص شده با كادر قرمز نيز خصوصيات اين ابزار را مشاهده مي‌كنيد.
اين گزينه براي انتخاب سريع‌تر بالاترين لايه كه ابزار Move روي پيكسلهاي آن قرار دارد, مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
گزينه مشخص شده مرز گزينه مشخص شده را با يك مستطيل نمايش مي‌دهد، كه مي‌توانيد با جابجايي دستگيره‌هاي اطراف آن اندازه شكل را تغيير دهيد يا آن را دوران دهيد. اين گزينه را فعال كنيد تا نتيجه را مشاهده كنيد.
[تصویر: 069.gif]

مشاهده ميكنيد كه يك سري نقاط ظاهر شده‌اند كه با استفاده از آنها ميتوانيد ابعاد قسمت انتخاب شده را تغيير يا دوران دهيد. گزينه‌هاي مشخص شده توسط كادر قرمز زماني كاربرد دارند كه چندين شكل انتخاب شده باشند، آنگاه با استفاده از اين گزينه‌ها ميتوانيد شكل‌هاي انتخاب شده را با يكديگر تراز كنيد.
اكنون مي‌توانيد با Drag كردن، شكل را جابه‌جا كنيد. از كليدهاي مکان نماي صفحه كليد نيز مي‌توانيد استفاده كنيد. اگر به همراه آن از كليد Shift نيز استفاده كنيد, مقدار حركت گزينه انتخابي افزايش خواهد يافت.
[تصویر: 070.gif]

در ادامه از منوي Edit زير منوي Transform را باز مي‌کنيم و بر روي گزينه Flip Horizontal کليک مي‌کنيم تا اين قسمت درست در جاي مورد نظرمان قرار گيرد.‌
حال مكان شكل را تغيير داده‌ايم. براي اينكه محدوده شكل را راحت‌تر انتخاب كنيم. روي ابزار انتخاب مستطيلي‌ كليك كنيد.
[تصویر: 071.gif]

قسمتي از شکل را انتخاب كرده‌ايم. مي‌خواهيم قسمت انتخاب شده را جابه‌جا كنيم. ابزار Move را انتخاب کنيد.
[تصویر: 072.gif]

اکنون قسمت بالاي تصوير را انتخاب کردهايم ميخواهيم قسمت انتخاب شده را جابهجا کنيم. براي اين كار كليد Shift صفحه کليد را فشرده نگهداريد و کليد حركت مكان نما به سمت راست را فشار دهيد.
كليد Shift را فشرده نگه داشته و دكمه حركت مكان‌نما رو به پايين را فشار دهيد.
مشاهده مي‌كنيد كه با وجود اينكه اين قسمت مربوط به Layer1 مي‌باشد, ولي مستقل از اين لايه حركت مي‌كند. تا زمانيکه اين قسمت بصورت انتخاب شده (Select) ميباشد اين عمل اتفاق مي‌افتد ولي اگر اين محدوده از حالت انتخاب خارج (Deselect) شود تمامي لايه حركت ميكند. دکمه‌هاي Ctrl+Z را يک بار فشار دهيد تا به حالت قبل برگرديم. سپس دکمه‌هاي Ctrl+D را فشار دهيد تا از حالت انتخاب خارج شويد.‌
حال براي اينكه تصوير را راحت‌تر تصحيح كنيم شفافيت (Opacity) اين لايه را كاهش مي‌دهيم. روي كادر مشخص شده دابل كليك كنيد.
عدد 50 را وارد كنيد.
[تصویر: 073.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين لايه شفاف‌ شده است و تصاوير زير آن تا حدودي قابل مشاهده است. مي خواهيم قسمتهاي اضافي اين لايه را حذف کنيم. براي اينکار از Mask کمک مي گيريم. ابتدا کليدهاي Ctrl و D را همزمان فشار مي‌دهيم تا محدوده انتخاب شده از حالت انتخاب خارج شود.
روش ديگر براي حذف قسمتهاي زائد استفاده از ابزار پاك‌كن مي‌باشد. اين ابزار را انتخاب كنيد.
[تصویر: 074.gif]

در قسمت مشخص شده با كادر قرمز خصوصيات اين ابزار را مشاهده ميكنيد كه در ادامه به بررسي آنها ميپردازيم.
قسمت مشخص شده براي تعيين نوع و ضخامت قلم مي‌باشد كه مشابه اين ليست بازشونده در قسمت خصوصيات ابزار Brush نيز وجود دارد. (نحوه انتخاب ابزار قلم (Brush) را در فصلهاي آينده بررسي خواهيم كرد.)
در قسمت مشخص شده حالت قلم را انتخاب مي‌كنيم. روي اين ليست باز شونده كليك كنيد.
[تصویر: 075.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه نوك قلم داراي سه حالت قلم(Brush) , مداد(Pencil) و چهار گوش(Block) مي‌باشد. همانطور كه از نام گزينه آخر مشخص است نوك قلم به صورت مربع مي‌باشد. تفاوت قلم و مداد را در قسمت قلمهاي طراحي بررسي خواهيم كرد. دوباره روي اين ليست كليك كنيد.
[تصویر: 076.gif]

در قسمت مشخص شده شفافيت را تعيين مي‌كنيم.
در ادامه قسمتهاي اضافه شکل را که در کادر قرمز مشاهده ميکنيد پاک مي‌کنيم.
شما اكنون در پايان اين بخش قرار داريد
[تصویر: 077.gif]


توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Photoshop CC را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش Photoshop CC دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فايل PDF و Word موجود است.

دانلود فايل pdf آموزش تصويري Photoshop CC
دانلود فايل word آموزش تصويري Photoshop CC

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش Photoshop CC - قسمت سوم - learninweb - 06-01-2015 04:43 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید