ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Access 2016
12-09-2015, 09:15 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-15-2022 11:41 PM، توسط modir.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Access 2016
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Access 2016 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Access 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش اکسس دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری Access 2016 (آموزش اکسس pdf )
آموزش Access در ویندوز آموزش Access در اندروید

Access یک نرم‌افزار پرقدرت برای مدیریت پایگاه‌های داده (Database) است و می‌تواند در مسائل متنوعی همچون مرتب‌سازی، سازماندهی و یا گزارش‌گیری از اطلاعات داخل پایگاه داده مورد استفاده قرار گیرد
Access یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی شیء‌گرا می‌باشد که با نام DBMS شناخته می‌شود. یک DBMS از اشیائی ساخته شده که با یکدیگر در ارتباط هستند. اجزاء اولیه یک Database در Access عبارتند از جدول‌ها (Table)، پرس و جوها (Query)، فرمها (Form) و گزارشات (Report).
یک پایگاه داده یا Database، عبارت است از مجموعه‌ای از اطلاعات سازماندهی شده که باعث می‌شود تا بتوانید به هر قسمت از آن اطلاعات بسرعت دسترسی داشته باشید. یک پایگاه داده می‌تواند یک دفترچه تلفن کوچک و یا یک دائره‌المعارف عظیم باشد.
در یک Database، اطلاعات در جدول‌ها ذخیره شده و درون رکوردها و فیلدها ساماندهی می‌شوند. این جداول می‌توانند از طریق فیلدهای متناظر خود با یکدیگر ارتباط داشته باشند. همچنین، این امکان وجود دارد که رکوردها و فیلدها را به یک جدول افزوده و یا از آن حذف کنید و در نهایت پرس و جو، فرم و یا گزارش طراحی نمایید.
در یک Database، داده‌ها اطلاعاتی هستند که در جداول بانک اطلاعاتی ذخیره شده‌اند. این اطلاعات می‌توانند شامل متون، اعداد، تاریخ، عکس و یا اشیاء OLE باشند.Databaseها، هم قابل تغییر و هم سریع‌اند. آنها می‌توانند در وقت و انرژی شما بسیار صرفه‌جویی کنند. با کمک پایگاه‌های داده می‌توانید:
- اطلاعات خاص را در کمترین زمان پیدا کنید.
- براحتی اطلاعات را تصحیح یا تعویض نمایید.
- از راههای مختلف به اطلاعات دسترسی پیدا کنید.
- گزارشات متنوع دریافت نمایید.
با اجرای هر بار برنامه Access این صفحه به نمایش در میآید. در قسمت مشخص شده الگوها و بانکهای اطلاعاتی پیش ساخته شده Access را میتوانید مشاهده کنید.
در قسمت مشخص شده با کادر سبز می‌توانید بانکهای اطلاعاتی که قبلاً کار کرده‌اید را مشاهده کنید و یا با استفاده از گزینه Open Other Files بانکهای اطلاعاتی را باز کنید.
ممکن است بانک اطلاعاتی مورد نظر شما در بین الگوهای پیش‌فرض وجود نداشته باشد. به همین منظور میتوانید از نمونههای موجود در اینترنت استفاده کنید. در قسمت Suggested Searches می‌توانید عباراتی را برای جستجو براحتی با یک کلیک انتخاب کنید. برای جستجو روی کادر مشخص شده کلیک کنید.
عبارت Northwind را تایپ کنید.
[تصویر: 001.jpg]

روی دکمه Searching Starکلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

مشاهده میکنید که فایل مورد نظر پیدا شده است. حال روی بانک اطلاعاتی مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 003.jpg]

در قسمت مشخص شده با کادر سبز حجم فایل، رتبه، نام و محل ذخیره‌سازی بانک اطلاعاتی را مشاهده می‌کنید. روی دکمه Create کلیک کنید.
[تصویر: 004.jpg]

مشاهده میکنید که فایل مورد نظر درحال دانلود میباشد.
بسیار خوب، حالا بانک اطلاعاتی جدید با نام Northwind ایجاد شده است و اولین فرم یا پنجرة آن با نام Startup Screen در وسط صفحه به نمایش درآمده است. به این ترتیب شما وارد محیط اصلی برنامة Access شده‌اید. قبل از ادامة کار بهتر است با محیط Access بیشتر آشنا شوید.
نوار بالای صفحه، میله عنوان یا Title Bar نامیده می‌شود. این میله شامل نام برنامه و نیز بانک اطلاعاتی که در حال حاضر باز است، می‌باشد. همچنین در سمت راست میلة عنوان، کلیدهایی برای بستن و تغییر اندازة برنامه وجود دارند.
در سمت چپ میلة عنوان، میلة ابزار
Quick Access Toolbar قرار گرفته است که شامل ابزارهایی می‌باشد که معمولاً زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با استفاده از کلید حاوی فلش سیاه‌رنگ کنار میلة ابزار، ابزارهای مورد نظر خود را به این میلة ابزار اضافه نمائید.
دکمه مشخص شده توسط فلش دکمة File است. با کلیک بر روی دکمه فایل، منویی باز می‌شود که شامل دستوراتی برای مدیریت فایل‌های Access، مانند ایجاد بانک اطلاعاتی جدید، باز کردن بانک‌های اطلاعاتی موجود، ذخیره بانک اطلاعاتی و ... است. در واقع دستورات این منوی پنجره‌ای شکل، مشابه دستورات موجود در منوی File، در سایر برنامه‌ها می‌باشد.
قسمتی که توسط کادر قرمز مشخص شده است، مجموعة ابزارهای Access می‌باشد که به این مجموعه Ribbon گفته می‌شود. Ribbon شامل چندین برگه است، که با انتخاب هر برگه، ابزار مربوط به آن برگه نمایش داده می‌شود. بطور پیش‌فرض در Ribbon برگة Home فعال می‌باشد که شامل پراستفاده‌ترین ابزارهایی است که در طراحی بانک‌های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در درس‌های بعدی شما را با اغلب ابزارهای موجود در Ribbon آشنا خواهیم کرد.
توجه کنید که تعداد برگه‌های موجود در Ribbon ثابت نبوده و در شرایط خاص ممکن است تعداد این برگه‌ها افزایش پیدا کند. به عبارت دیگر در شرایط خاص مانند طراحی جدول، فرمها، گزارش‌ها و ...، برگه‌هایی به Ribbon اضافه می‌شود و ابزار لازم برای این عملیات در اختیار شما قرار داده می‌شود.
[تصویر: 005.jpg]

برای سادگی کار، برخی از ابزارهای موجود در Ribbon که عملکرد مرتبط با هم دارند در یک گروه دسته‌بندی شده‌اند. در حال حاضر شما می‌توانید گروه ابزارهای Views، Clipboard، Sort&Filter،Records،Findو TextFormating را مشاهده کنید.
[تصویر: 006.jpg]

ابزارهایی که در Ribbon، بصورت کمرنگ نمایش داده می‌‌شوند، ابزار غیرفعال هستند که فعلاً قابل استفاده نمی‌باشند. این ابزارها در شرایط خاص و در صورت نیاز فعال می‌شوند. در این صفحه، تعدادی ابزار غیر فعال توسط کادر قرمز مشخص شده‌اند.
[تصویر: 007.jpg]

در قسمت پایین و سمت راست بعضی از گروه ابزارهای موجود در Ribbon، یک کلید کوچک حاوی فلش قرار گرفته است. با کلیک بر روی این کلید کوچک پنجره‌ای برای دسترسی به سایر گزینه‌های آن گروه ابزار در اختیار شما قرار می‌گیرد. روی کلید کوچک موجود در پائین گروه Clipboard کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید، پنجره‌ای برای استفاده از حافظه موقت Office باز شده است. البته در حال حاضر ما نیازی به این پنجره نداریم و بهتر است آن را ببندیم. شما در درس‌های بعد با این پنجره آشنا خواهید شد. روی کلید Close از پنجرة Clipboard کلیک کنید.
[تصویر: 009.jpg]

میلة باریکی که در سمت چپ صفحه قرار گرفته است، پانل هدایت یا Navigation Pane نامیده می‌شود. با استفاده از این پانل می‌توانید به تمام اشیاء موجود در یک بانک اطلاعاتی مانند جداول، پرس و جوها، فرم‌ها، گزارش‌ها و ... دسترسی پیدا کنید.
توجه داشته باشید که پانل Navigation در حالت پیش‌فرض بصورتی ظاهر می‌شود که حداقل فضا را اشغال کند. برای باز کردن این پانل کافی است که بر روی آن و یا کلید حاوی فلش مضاعف در بالای پانل کلیک کنید. روی پانل Navigation کلیک کنید تا باز شود.
[تصویر: 010.jpg]

می‌بینید که پانل باز شده است و شما می‌توانید محتویات آنرا مشاهده کنید. در این مثال، اشیاء مختلف موجود در بانک اطلاعاتی مانند جداول، فرم‌ها، گزارش‌ها و ... بصورت مناسب گروه‌بندی شده و در پانل نمایش داده شده‌اند. برای مشاهدة اشیاء موجود در هر گروه، کافی است که روی عنوان گروه مورد نظر کلیک کنید. روی عنوان گروه Customers & Orders کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

حالا گروه Customers & Orders باز شده و شما می‌توانید اشیاء داخل این گروه که شامل چهار فرم و یک پرس و جو می‌باشد را مشاهده کنید.
برای باز کردن هر یک از اشیاء موجود در پانل Navigation مانند جداول، فرم‌ها، گزارش‌ها و ... کافی است که روی شیء مورد نظر خود در پانل دابل کلیک کنید. در اینصورت شیء انتخاب شده بصورت یک برگة جدید و یا بصورت یک پنجرة شناور، در فضای سمت راست پانل ظاهر خواهد شد. بعنوان مثال، در اینجا ما می‌خواهیم فرم Customer List را باز کنیم. روی فرم Customer List در پانل هدایت دابل کلیک کنید.
[تصویر: 012.jpg]

همانطور که می‌بینید، فرم Customer List که شامل یک جدول و چندین گزینه می‌باشد، بصورت یک برگة جدید در سمت راست پانل ظاهر شده است. از آنجاییکه در حال حاضر ما قصد استفاده از این فرم را نداریم، بهتر است آنرا ببندیم. برای بستن یک شیء بازشده، مانند جدول، فرم‌، گزارش‌ و ... کافی است که روی برگة مربوط به آن شیء در سمت راست پانل راست کلیک کرده و از منویی که باز می‌شود گزینة Close را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید روی کلید Close (که به شکل یک علامت ضربدر کوچک می‌باشد) در سمت راست برگة مربوط به شیء مورد نظر کلیک کنید. روی کلید Close در سمت راست برگة Customer List کلیک کنید.
[تصویر: 013.jpg]

پس از آنکه کار شما با یک پانل تمام می‌شود، برای آنکه فضای بیشتری در اختیار داشته باشید، بهتر است اندازة پانل را در حالت حداقل قرار دهید. برای این منظور باید روی کلید حاوی فلش مضاعف در بالای پانل کلیک کنید. روی کلید حاوی فلش مضاعف در بالای پانل کلیک کنید تا اندازة پانل حداقل شود.
[تصویر: 014.jpg]

در قسمت پایین پنجرة Access، میلة وضعیت (Status Bar) قرار گرفته است. میلة وضعیت اطلاعاتی در مورد نوع شیء انتخاب شده و نیز وضعیت ویرایشگر و عملیاتی که در حال انجام است را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین در سمت راست این میله، وضعیت فعال یا غیرفعال بودن کلیدهای Caps Lock، Num Lock، Scroll Lock و Insert نیز نمایش داده می‌شود.
در سمت راست میلة وضعیت چند کلید وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید نمای محیط را تغییر دهید. هنگامیکه یک بانک اطلاعاتی و یا هر یک از اشیاء موجود در آن را باز می‌کنید، بطور پیش‌فرض در نمای مشاهده یا View قرار می‌گیرید. اما با توجه به اینکه شیء بازشده از نوع جدول، فرم، گزارش، پرس و جو و ... باشد، کلیدهایی در سمت راست میلة وضعیت ظاهر می‌شوند که با استفاده از آنها می‌توانید علاوه بر محیط مشاهده، به محیط ویرایش یا طراحی آن شیء نیز دسترسی پیدا کنید. شما در فصل‌های آینده با محیط‌های دیگر Access نیز آشنا خواهید شد.
گاهی اوقات نیز، در هنگام استفاده از قسمت‌های مختلف برنامة Access ممکن است به مشکلاتی بر بخورید که برای حل آنها نیاز به کمک دارید. برای این منظور، بهترین راه، استفاده از کمک یا Help برنامة Access می‌باشد. برای دسترسی به کمک برنامة Access، کافی است که روی کلیدی که به شکل یک علامت سوال است، کلیک کنید. روی کلید Microsoft Office Access Help کلیک کنید.
توجه داشته باشید که برای استفاده از Help باید به اینترنت متصل باشید.
[تصویر: 015.jpg]

بسیار خوب، حالا پنجرة Access Help باز شده است و شما می‌توانید، عناوین مهمترین مطالب موجود در کمک Access را در این پنجره مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر یک از عناوین، مطالب آموزشی مربوط به آن عنوان در اختیار شما قرار می‌گیرد.
اگر مطلب مورد نظر شما در لیست مطالب پنجرة کمک وجود نداشت، می‌توانید عنوان موضوع مورد نظر خود و یا حتی چند کلمة مرتبط با آن را در جعبة متن بالای پنجره کمک تایپ کرده و سپس روی کلید Search کلیک کنید تا برنامة کمک تمامی مطالب مربوط به آن موضوع را برای شما پیدا کند. بعنوان مثال، در اینجا ما می‌خواهیم در مورد نحوة ایجاد یک فرم در Access، اطلاعاتی بدست بیاوریم. در داخل جعبة متن مشخص شده کلیک کنید.
توجه داشته باشید که برای استفاده از پنل Help باید حتما به اینترنت وصل باشید.در ادامه عبارت How do I Create a form را تایپ میکنیم.
[تصویر: 016.jpg]

روی کلید Search کلیک کنید.
[تصویر: 017.jpg]

توجه کنید که برنامة کمک، مطالب زیادی دربارة موضوع ایجاد فرم پیدا کرده و عناوین آنها را برای شما نمایش داده است. در این حالت شما می‌توانید با کلیک بر روی هر عنوان به مطالب آن دسترسی پیدا کنید. روی عنوان مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 018.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید، اطلاعاتی در مورد موضوع مورد نظر که بر روی آن کلیک کردهایم، ارائه شده است. در پایان برای بستن این پنجره روی کلید Close کلیک کنید.
[تصویر: 019.jpg]

اگر شما برای کار به فضای بیشتری در محیط Access نیار دارید، می‌توانید بر روی کلید حاوی فلش رو به بالا کلیک کنید تا اندازة Ribbon حداقل شده و فضای کاری بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد.
در ادامه قصد داریم بانک اطلاعاتی بازشده را ببندیم. اما قبل از اینکار بهتر است یکبار آنرا ذخیره کنیم. برای ذخیرة تغییرات اعمال شده در این فایل می‌توانید روی کلید Save از نوار Quick Access کلیک کرده و یا از منوی File، گزینة Save را انتخاب نمایید. روی کلید Save واقع در نوار Quick Access کلیک کنید.
[تصویر: 020.jpg]

حالا تغییرات در بانک اطلاعاتی ذخیره شده است و شما می‌توانید آنرا ببندید. برای بستن یک بانک اطلاعاتی کافی است که از منوی File، گزینة Close Database را انتخاب کنید. روی کلید File کلیک کنید.
از منوی بازشده گزینة Close را انتخاب کنید.
[تصویر: 021.jpg]

بسیار خوب، بانک اطلاعاتی بسته شده و حالا می‌توانید برای ایجاد بانک اطلاعاتی جدید یا باز کردن بانک اطلاعاتی که قبلاً ایجاد شده است یا حتی خروج از Access تصمیم‌گیری کنید.
[تصویر: 022.jpg]

اکنون برنامة Access را دوباره اجرا کرده‌ایم. در قسمت مشخص شده با کادر سبزرنگ فایلهایی که اخیراً از آنها استفاده شده است لیست شده‌اند و با کلیک بر روی آنها می‌توانید آن فایل را باز کنید. با کلیک بر روی گزینة
Open Other Files می‌توانید فایلهای دیگری را باز کنید
در قسمت Recent روی بانک اطلاعاتی مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 023.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید بانک اطلاعاتی مورد نظر دوباره باز شده است.
در انتهای این بخش قصد داریم که از محیط Access خارج شویم. برای این کار روی دکمه Close کلیک کنید.
در طی این فصل، فرا گرفتید که چگونه Access را اجرا کرده و در آن یک بانک اطلاعاتی را باز کنید. همچنین با محیط Access و قسمتهای مختلف آن آشنا شدید و دیدید که چگونه می‌توان از راهنمایی‌های Access استفاده نمود. کاربر گرامی، شما اکنون در پایان این بخش هستید
[تصویر: 024.jpg]
دانلود فایل pdf آموزش تصویری Access 2016

آموزش اکسس pdf

آموزش Access در ویندوز

آموزش Access در اندروید

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش تصویری Access 2016 - learninweb - 12-09-2015 09:15 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید