ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری SPSS 24 - فصل اول - آشنایی با SPSS
01-24-2017, 06:48 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-17-2022 03:59 PM، توسط modir.)
ارسال: #1
آموزش تصویری SPSS 24 - فصل اول - آشنایی با SPSS
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری SPSS 24 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتوانید نرم افزار آموزش SPSS 24 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت تعاملی و شبیه سازی شده با صدا و متن فارسی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش SPSS 24 دانلود کنید. در نرم افزارهای آموزشی کارهای بیان شده را باید در محیط شبیه سازی شده انجام دهید. در ابتدا و انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در فایل PDF و Word موجود است.
در لینک آموزش SPSS میتوانید ورژنهای دیگر آموزش SPSS را مشاهده و دانلود کنید.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری SPSS 24
دانلود فایل word آموزش تصویری SPSS 24
دانلود نرم افزار آموزش SPSS 24 تحت ویندوز
دانلود نرم افزار آموزش SPSS 24 تحت اندروید


به نرم‌افزار آموزش SPSS 24 خوش آمدید. SPSS یك نرم‌افزار بسیار معتبر و قوی در زمینه تحلیلهای آماری است كه سالها مورد استفاده قرار گرفته است. در این نرم‌افزار یك كاربرگ برای ورود داده‌‌ها در اختیار شما قرار می‌گیرد. پس از وارد كردن داده‌ها, فرمانهای مورد نظر خود جهت انجام انواع محاسبات, تبدیلها, رسم نمودارها و تحلیلها را می‌توانید اعمال كنید و سپس نتیجه كار خود را در یك صفحه دیگر مشاهده نمایید.
اكنون برای آشنایی با محیط نرم‌افزار SPSS نیاز به نصب برنامه داریم. در این قسمت برای راحتی كار برنامه را نصب كرده‌ایم. برای اجرای برنامه روی دكمه Start كلیك كنید.
منوی فرعی All Programsرا باز كنید.
منوی فرعی IBM SPSS Statistics را باز كنید.
روی گزینه IBM SPSS Statistics 24 کلیک كنید.
[تصویر: 001.jpg]

همانگونه كه مشاهده می‌كنید برنامه اجراء شده است. در پنجره باز شده گزینه‌هایی را مشاهده می‌کنید. در ادامه می‌خواهیم به بررسی محیط این نرم‌افزار بپردازیم بنابراین بر ر‌‌وی دکمه Close کلیک کنید.‌
[تصویر: 002.jpg]

اولین پنجره كاری در SPSS یك صفحه كار برگ ( Data Editor ) است. در اینجا داده‌هایی كه می‌خواهید با SPSS تحلیل و یا محاسبه شوند را وارد می‌كنید. پس از ایجاد نمودار یا تحلیل, نتایج كارتان در پنجره دیگری بنام صفحه نمایش(Viewer) ظاهر می‌شود.
اكنون به بررسی محیط این نرم‌افزار می‌پردازیم. صفحه‌ای كه مشاهده می‌كنید صفحه كاربرگ است كه از آن برای ورود داده‌ها استفاده می‌شود.
قسمتی كه با كادر قرمز مشخص شده است منوی اصلی برنامه می‌باشد. در SPSS تمام فرمانها و عملیات‌های ممكن از طریق منوی اصلی برنامه قابل انجام می‌باشند.
قسمتی كه با كادر قرمز مشخص شده است میله ابزار برنامه می‌باشد كه در ادامه به بررسی دكمه‌های موجود در این میله ابزار می‌پردازیم.
[تصویر: 003.jpg]

اكنون می‌خواهیم منوهای برنامه را مورد بررسی قرار دهیم. روی منوی File كلیك كنید.
هدف از فرمانهای منوی File كار با پرونده‌ها می‌باشد. با استفاده از فرمانهای موجود در این منو می‌توانید پرونده‌های جدید ایجاد كنید, پرونده‌های موجود را باز كنید, پرونده‌ها را با فرمتهای مختلف ذخیره كنید, عملیات چاپ را انجام دهید و از SPSS خارج شوید. در این منو هنگام كار با بانكهای اطلاعاتی بزرگ روی شبكه, برای كم كردن زمان خواندن اطلاعات, می‌توانید با امكان Cache Data یك كپی موقت از بانك اطلاعاتی فعال ایجاد كنید.خارج از منو کلیک کنید تا بسته شود.
[تصویر: 004.jpg]

منوی Edit را باز كنید.
از گزینه‌های منوی Edit برای كپی كردن داده‌ها, جابجایی در همان پرونده یا پرونده دیگر استفاده می‌شود. علاوه بر این از فرمانهای منوی Edit برای جستجوی داده‌ها یا متن, و جایگزینی استفاده می‌شود.
[تصویر: 005.jpg]

روی منوی View كلیك كنید.
با فرمانهای این منو, آرایش پنجره SPSS را تنظیم می‌كنید. برای نمایش یا پنهان سازی میله ابزار(Toolbars), خط وضعیت (Statues bar), خطوط زمینه در صفحه كاربرگ (Gridlines), تغییر قلمها (Fonts), و عنوان مقادیر (Value Labels) از فرمانهای این منو استفاده می‌كنیم
[تصویر: 006.jpg]

روی منوی Data كلیك كنید.
منوی Data دارای فرمانهایی برای كار با متغیرها است. این منو دارای فرمانهایی برای تعریف و مرتب سازی متغیرها, كار با الگوها, رفتن به ركورد خاص, تركیب و جمع كردن پرونده‌ها و وزن‌گذاری ركوردها می‌باشد. خارج از منو کلیک کنید تا منو بسته شود.
[تصویر: 007.jpg]

روی منوی Transform كلیك كنید.
از فرمانهای منوی Transform برای محاسبه مقادیر جدید, ایجاد یك سری مقادیر تصادفی, ضبط مقادیر, جایگزینی مقادیر غایب (Missing Value) و غیره استفاده می‌شود.
[تصویر: 008.jpg]

منوی Analyze را باز كنید.
در این منو چندین امكان مختلف برای انجام بیشتر روشهای تحلیل داده‌ها وجود دارد. از محاسبه یك میانگین و انحراف استاندارد تا تجزیه سری‌های زمانی و رگرسیون چند متغیره از طریق فرمانهای این منو قابل اجرا است. برای مثال اگر بخواهید میانگین رتبه‌ها كه استاد شماره 6 براساس فرم ارزیابی دریافت كرده را با میانگین نمرات متعلق به استاد شماره 4 مقایسه كنید باید از گزینه
Compare Means استفاده نمایید. در بخشهای بعدی به بررسی كامل تمامی این تحلیلها می‌‌پردازیم. در نقطه ای خارج از منو کلیک کنیدتا این منو بسته شود.
[تصویر: 009.jpg]

روی منوی Direct Marketing کلیک کنید.
گزینه Direct Marketing یا بازاریابی مستقیم شامل مجموعه ابزارهایی است که برای بهبود نتایج حاصل از بازاریابی استفاده می‌شود. این کار از طریق شناسایی ویژگیهای جمعیت شناختی، خرید کردن و سایر ویژگی‌های گروه‌های مختلف مصرف کننده و با هدف قرار دادن گروه‌های خاص جهت به حداکثر رساندن میزان پاسخ مثبت انجام می‌شود.
[تصویر: 010.jpg]

منوی Graphs را باز کنید.
از این منو برای ساخت انواع نمودارها, ویرایش, و زیبا سازی آنها, به اضافه هر كاری كه باید بر روی نمودارها انجام شود استفاده می‌شود. نمودارهای قابل ساخت در SPSS میله‌ای, خطی, دایره‌ای و چندین نوع دیگر می‌باشد كه در بخشهای بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
[تصویر: 011.jpg]

منوی Utilities را باز کنید.
در این منو امكاناتی برای جستجوی اطلاعات درباره متغیرها و پرونده‌ها و همچنین تعریف و استفاده از سری متغیرها وجود دارد.
[تصویر: 012.jpg]

روی منوی Extensions کلیک کنید.
در این منو امكاناتی برای جستجوی اطلاعات درباره متغیرها و پرونده‌ها و همچنین تعریف و استفاده از سری متغیرها وجود دارد.
روی منوی Window كلیك كنید.
[تصویر: 013.jpg]

فرمانهای موجود در این منو برای انتخاب پنجره فعال و یا كوچك كردن صفحه كاربرگ و نمایش استفاده می‌شود.
منوی Help را باز کنید.
[تصویر: 014.jpg]

از طریق این منو انواع راهنمایی‌ها برای كار با SPSS ارائه شده است. در نقطه ای خارج از منو کلیک کنیدتا این منو بسته شود.
[تصویر: 015.jpg]

در ادامه به بررسی میله ابزار و خط وضعیت در نرم افزار SPSS می‌پردازیم. میله ابزار در SPSS دارای یك سری دكمه می‌باشد كه به‌جای انتخاب فرمانها از منو می‌توانید از این دكمه‌ها جهت سریعتر انتخاب كردن دستورات استفاده كنید. در SPSS صفحات مختلف دارای میله ابزارهای خاص خود می‌باشند. روی هریک از دکمه های این نوار ابزار کلیک کنید تا توضیح مربوط به عملکرد آن را مشاهده کنید.
Open File : از این دكمه برای باز كردن یك پرونده موجود استفاده می‌شود.
Save File : از این دكمه برای ذخیره كردن یك پرونده جدید یا از قبل ایجاد شده استفاده می‌شود.
Print : از این دكمه برای چاپ یك پرونده استفاده می‌شود.
Dialog Recall : استفاده از این دكمه باعث می‌شود آخرین پنجره استفاده شده فراخوانی شود.
Undo : آخرین تغییر در فرمت یا ورود داده را به حالت قبل برمی‌گرداند.
Redo : تغییر برگردانده شده توسط Undo را به حالت قبل بر می‌گرداند.
Goto Case : استفاده از این دكمه كنترل برنامه را به یك ردیف یا ركورد شماره‌گذاری شده منتقل می‌كند.
Goto Variables : استفاده از این دكمه كنترل برنامه را به یك ستون یا متغیر منتقل می‌كند.
Variables: استفاده از این دكمه اطلاعاتی درباره یك متغیر ارائه می‌كند.
Run Descriptive Statistic : آمار توصیفی مورد نظر را اجرا می‌کند.
Find : یك ركورد را جستجو می‌كند.
Insert Case : استفاده از این دكمه باعث می‌شود كه یك ركورد جدید در پرونده درج شود.
Insert Variable : برای ایجاد یك متغیر جدید در پرونده از این دكمه استفاده می‌شود.
Split File : استفاده از این دكمه پرونده را همراه با متغیرهای تعریف شده در آن تقسیم می‌كند.
Weight Cases : از این دكمه برای وزن‌گذاری ركوردها استفاده می‌شود.
Select Cases : این دكمه با استفاده از یك شرط ركوردهایی را جستجو و انتخاب می‌كند.
Value Labels : عنوانهای جایگزین مقادیر را فعال یا غیر فعال می‌كند.
Use Sets : از این دكمه برای ایجاد یك سری متغیر استفاده می‌شود.
[تصویر: 016.jpg]

اكنون می‌خواهیم به بررسی راهنمای SPSS بپردازیم. توسط راهنمای SPSS در هر مرحله از كار كه باشید می‌توانید از آن استفاده كنید. در SPSS با چندین روش می‌توانید از راهنمای برنامه استفاده كنید. ساده‌ترین راه استفاده از كلید F1 یا منوی Help است. روی منوی Help كلیك كنید.
روی گزینه Topics کلیک کنید.
[تصویر: 017.jpg]

مشاهده می‌كنید که پنجره Help باز شده است. این صفحه دارای چهار برگه برای جستجوی مطالب می‌باشد. در برگه Contents سرفصلهای راهنما نمایش داده شده است و كاربر می‌تواند برحسب نیاز خود از قسمتهای مختلف آن استفاده كند. روی برگه Index كلیك كنید.
[تصویر: 018.jpg]

مشاهده می‌كنید که می‌توانید در جعبه متن موجود در این صفحه عنوان مورد نیاز خود را تایپ نمایید تا به مطلب مورد نظر خود دستیابی پیدا كنید. روی برگه Search كلیك كنید.
[تصویر: 019.jpg]

در این قسمت می‌توانید عبارت مورد نظر خود را وارد نمایید تا در تمامی مطالب موجود در این راهنما، عبارت وارد شده توسط شما جستجو شود و عناوینی كه شامل این عبارت می‌باشند نمایش داده شوند. روی برگه Bookmarks کلیک کنید.
[تصویر: 020.jpg]

در این قسمت می‌توانید عناوین و گزینه های دلخواه خود را که به توضیحاتش بیشتر احتیاج داریم اضافه کنید تا دفعات بعد به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید. روی دکمه Close كلیك كنید.
[تصویر: 021.jpg]

اكنون می‌خواهیم یك پرونده از قبل ایجاد شده را باز كنیم. برای این كار روی دكمه Open File كلیك كنید.
روی میله لغزان كلیك كنید.
[تصویر: 022.jpg]

روی فایل Teacher Scale Results.sav دابل كلیك كنید.
[تصویر: 023.jpg]

همانطور كه مشاهده می‌كنید داده‌های موجود در این فایل نمایش داده شده است.
در برنامه SPSS می‌توانید ظاهر محیط كار را بصورت دلخواه تعیین كنید. برای مثال بصورت پیش فرض داده‌ها با قلم Arial و اندازه 10 نمایش داده شده‌اند. برای تغییر قلم منوی View را باز كنید.
[تصویر: 024.jpg]

روی گزینه Fonts كلیك كنید.
[تصویر: 025.jpg]

در این قسمت می‌توانید نوع و اندازه قلم را برای نمایش داده‌ها تغییر دهید. اكنون برای اینكه تغییری در نوع قلم ایجاد نشود، روی دكمه Cancel كلیك كنید.
[تصویر: 026.jpg]

در پرونده Teacher Scale پنج پارامتر برای ارزیابی استادها وارد شده است. اكنون می‌خواهیم یك متغیر جدید, از طریق محاسبه میانگین نمرات داده شده به هر پارامتر موجود, ایجاد كنیم. منوی Transform را باز كنید.
روی گزینه compute Variable… کلیک کنید.
[تصویر: 027.jpg]

در جعبه متن Target Variable باید نام متغیر مورد نظر خود را وارد نماییم. عبارت average را تایپ كنید.
برای افزودن پرانتز به صفحه روی دكمه () كلیك كنید.
[تصویر: 028.jpg]

در لیست مشخص شده روی گزینه teacher1 كلیك كنید تا این متغیر انتخاب شود.
[تصویر: 029.jpg]

روی دكمه مشخص شده كلیك كنید، تا این گزینه به لیست Numeric Expression افزوده شود.
[تصویر: 030.jpg]

روی دكمه + كلیك كنید.
روی گزینه teacher2 دابل كلیك كنید تا این متغیر به لیست Numeric Expression وارد شود. توجه كنید كه زمانی كه بر روی یك متغیر دابل كلیك می‌كنید آن متغیر به لیست
Numeric Expression منتقل می‌گردد.
[تصویر: 031.jpg]

همانگونه كه مشاهده می‌كنید تمامی گزینه‌ها را برای جمع كردن به لیست اضافه كرده‌ایم. اكنون برای محاسبه میانگین این پنج گزینه باید آنها را بر 5 تقسیم کنیم, برای این كار روی دكمه / كلیك كنید.
[تصویر: 032.jpg]

روی دكمه عدد 5 كلیك كنید.
[تصویر: 033.jpg]

روی دكمه OK كلیك كنید.
[تصویر: 034.jpg]

مشاهده می‌كنید که ستون دیگری با نام average به صفحه برنامه افزوده شده است كه در این ستون میانگین 5 ستون داده قبل نمایش داده شده است. پس یك متغیر جدید با نام average تعریف كرده‌‌ایم كه مقدار میانگین داده‌ها را در خود ذخیره می‌كند. تا اینجا با برخی امكانات نرم‌افزار SPSS آشنا شدید. در بخشهای بعدی روش كار با داده‌ها و متغیرها و نحوه ویرایش آنها را بررسی می‌كنیم.
شما اكنون در پایان این بخش قرار دارید
[تصویر: 035.jpg]


دانلود فایل pdf آموزش تصویری SPSS 24
دانلود فایل word آموزش تصویری SPSS 24
دانلود نرم افزار آموزش SPSS 24 تحت ویندوز
دانلود نرم افزار آموزش SPSS 24 تحت اندروید

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش تصویری SPSS 24 - فصل اول - آشنایی با SPSS - learninweb - 01-24-2017 06:48 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید