ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فاز دوم يارانه‌ها؛ همين امسال - رييس‌جمهور اعلام كرد
12-23-2011, 06:54 AM
ارسال: #1
فاز دوم يارانه‌ها؛ همين امسال - رييس‌جمهور اعلام كرد
رييس‌جمهور اعلام كرد
فاز دوم يارانه‌ها؛ همين امسال
دنیای اقتصاد- محمود احمدی‌نژاد مهم‌ترین خبر یارانه‌ای امسال را نه در سالروز اجرای قانون هدفمندی، بلکه در یک سفر استانی اعلام کرد؛ رییس جمهور که دیروز در چارچوب سفرهاي استانی خود به ورامین رفته بود، خبر داد که فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های باقیمانده از سال 90 اجرایی خواهد شد؛ او گفت: دولت در صدد است در دو سه گام دیگر همه یارانه‌ها را در اختیار مردم قرار دهد و ان شاء الله همین امسال گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا مي‌كنیم و «حق مردم» را در «جيب خودشان» مي‌گذاريم. احمدی نژاد همچنین با هشدار به «التهاب‌آفرینان» و «شایعه پراكنان» خطاب به مردم افزود: همه باید در مقابل این شایعات هوشیار باشیم، اتفاق خاصی نیفتاده و اقتصاد كشور با ثبات و آرام است. در همین حال، وزیر اقتصاد درباره شیوه حذف پردرآمدها از فهرست یارانه بگیران که به گفته مقامات دولتی همزمان با اجرای فاز دوم اتفاق خواهد افتاد، تعابیر تازه‌ای به کار برد و گفت: باید بازتوزیع یارانه‌ها به گونه‌ای صورت ‌بگیرد که ضمن افزایش بهره‌وری باعث شود امکان انصراف برخی از دهک‌های بالای جامعه مهیا شود؛ لذا این امر را باید «خود انصرافی» نامید.
فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها؛ همین امسال
رییس‌جمهور: ان شاء الله همین امسال گام دوم هدفمندی را اجرا مي‌كنیم و «حق مردم» را در «جيب خودشان» مي‌گذاريم
دنیای‌اقتصاد– زهرا واعظ: رییس‌جمهور از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری خبر داد . در حالی که در جریان برگزاری همایش اولین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها انتظار مي‌رفت رییس‌جمهور اخبار جدیدی از چگونگی اجرای فاز بعدی این قانون ارائه دهد، اما به نظر مي‌رسد که وی ترجیح داده است آخرین اخبار مربوط به تحولات یارانه‌ای را نه در میان وزرا و سایر مسوولان دولتی بلکه در جمع مردم و در ادامه سفرهای استانی مطرح کند.
محمود احمدی‌نژاد که دیروز به ورامین سفر کرده بود در جمع مردم این شهرستان از اجرای «گام دوم هدفمندي يارانه‌ها» تا پایان سال جاری خبر داد و گفت دولت درصدد است در دو سه گام دیگر همه یارانه‌ها را در اختیار مردم قراردهد و ان شاء الله همین امسال گام دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا مي‌كنیم و «حق مردم» را در «جيب خودشان» مي‌گذاريم.
به نظر مي‌رسد دولت در گام بعدی اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها قصد دارد با افزایش بیشتر قیمت‌هاي حامل‌هاي انرژی، سهم بیشتری از یارانه‌ها را در اختیار مردم قرار دهد و به عبارتی به وعده افزایش یارانه‌هاي نقدی در فاز بعدی جامه عمل بپوشاند.
چندی پیش رییس‌جمهور از امکان افزایش دو تا سه برابری یارانه‌هاي نقدی خبر داد و به دنبال آن مقامات اقتصادی نیز بر اظهارات وی صحه گذاشته و اعلام کردند که امکان قانونی افزایش یارانه‌هاي نقدی وجود دارد. برخی از گمانه‌ها حاکی است که دولت در نظر دارد سهم یارانه نقدی هر نفر را به 60 هزارتومان افزایش دهد که این امر جز با افزایش قیمت حامل‌هاي انرژی و تامین منابع مالی ناشی از این افزایش قیمت میسر نیست.
در همین حال بنا به گفته سخنگوی اقتصادی دولت قرار است برخی خانوارهای پردرآمد در جریان گام بعدی هدفمندسازی یارانه‌ها از دریافت یارانه نقدی حذف شوند. البته وزیر اقتصاد در این باره بدون اینکه توضیح خاصی درباره سازوکار حذف پردرآمدها بدهد اعلام کرده که کسی از دریافت یارانه نقدی حذف نمی‌شود، بلکه اقشار پردرآمد خود «انصراف» مي‌دهند.
این در حالی است که چندی قبل سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از برنامه دولت برای حذف نزدیک به 10 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی خبر داده و گفته بود که دولت بر اساس قانون باید کمک‌هاي بیشتری به دهک‌هاي پایین جامعه ارائه دهد، اما رضا عبداللهی رییس کمیسیون برنامه و بودجه که در همایش سالروز اجرای قانون یارانه‌ها دولت را تشویق به تمام کردن کار و آزاد سازی کامل قیمت‌ها از سال 91 مي‌کرد اعلام داشته که هرگونه اقدامی در خصوص قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید ابتدا در بودجه 91 دیده شده و پس از تصویب مجلس به اجرا درآید. این اظهار نظر عبداللهی به این معنا است که او مخالف اجرای فاز جدید هدفمندی قبل از پایان سال است.
با این حال، آن‌گونه که «ایرنا» خبر داده است رییس جمهور در جمع مردم ورامین در ورزشگاه تختی این شهر گفت: اعتقاد من این است و ان‌شاءالله به این سمت حركت مي‌كنیم كه ظرف دو سه گام دیگر، همه یارانه‌ها را در اختیار مردم قرار بدهیم كه مردم خود در رابطه با حق خود تصمیم بگیرند و تجربه نشان داده است كه مردم بهتر تشخیص مي‌دهند كه آن را چگونه هزینه كنند.
محمود احمدی‌نژاد با یادآوری اقدامات عده‌ای در مخالفت با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: آنها مي‌خواستند با ایجاد التهاب و نگرانی و برهم زدن ثبات اقتصاد كشور، به سوء استفاده پرداخته و جیب‌هاي خود را پر كنند و رفتارهای طبیعی اقتصادی مردم را دچار خدشه كنند و با دلال بازی به مردم ضربه بزنند. احمدی‌نژاد با هشدار به التهاب آفرینان و شایعه پراكنان ادامه داد: از سوی دیگر، آنها در تلاش بوده‌اند كه مانع ادامه حركت، تكمیل طرح‌هاي تحولی و پیشرفت ملت ایران شوند.
اقتصاد کشور باثبات و آرام است
رییس قوه مجریه ادامه داد: همه هوشیار باشند، بسیاری شایعه‌ها ساخته و پرداخته این گروه است، آنها به دنبال ایجاد تلاطم در بازار هستند، اما به مردم اطمینان مي‌دهم كه هیچ مشكلی نداریم و اگر در هر نقطه كشور مشكلی پیش آید مردم را در جریان مي‌گذاریم و برای حل آن مشكل از مردم كمك خواهیم گرفت، اما به لطف خدا هیچ مشكلی وجود ندارد. وی خطاب به ملت ایران تاكید كرد: همه باید در مقابل این شایعات هوشیار باشیم، اتفاق خاصی نیفتاده و اقتصاد كشور با ثبات و آرام است. رییس‌جمهور با دعوت از مردم به هوشیاری در این زمینه خاطرنشان كرد: از ملت عزیز ایران استدعا دارم به این حرف‌ها توجه نكنند، چرا كه ما زندگی معمول و با آرامش خودمان را داریم. وی تاكید كرد: اگر خبر ویژه یا مشكلی بود اول كسی كه مردم را در جریان خواهد گذاشت خود دولت است.
به اندازه مصرف 15 سال ذخیره طلا داریم
رییس قوه مجریه با بیان اینكه در كشورهیچ‌چیز كم و كسر نیست و همه انبارها پر است، در خصوص ذخایر ارزی و طلا گفت: ذخایر ارزی ما آنقدر زیاد است كه در طول تاریخ چنین ذخایر ارزی در كشور وجود نداشته است. وی ادامه داد: ذخایر طلای كشور هم هیچ گاه تا این حد زیاد نبوده است كه اگر حتی به آن اضافه هم نشود، تا 15 سال طلا برای مصرف كشور در اختیار داریم. وی صرفه جویی ناشی از اجرای این قانون در مصرف سوخت از جمله بنزین را به عنوان یكی از دستاوردهای مهم یادآور شد و گفت: ایران سال آینده در زمره صادركنندگان اصلی بنزین در جهان قرار مي‌گیرد كه تمام درآمد آن را برای ملت و ساختن كشور صرف خواهیم كرد.
روایت وزیر اقتصاد از خود انصرافی پردرآمدها
از سوی دیگر وزیر اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه کسی از دریافت نقدی حذف نمی‌شود، حذف اقشار پردرآمد از فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را «خود انصرافی» نامید. شمس‌الدین حسینی در گفت‌و‌گو با ایلنا در پاسخ به این پرسش که چه میزان از مردم در فاز دوم حذف خواهند شد گفت: در مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها این قانون هدفمند‌تر خواهد شد و کسی حذف نخواهد شد، بلکه آنان خود انصراف خواهند داد. وی تصریح کرد: باید بازتوزیع یارانه‌ها به گونه‌ای صورت ‌بگیرد که ضمن افزایش بهره‌وری باعث شود امکان انصراف برخی از دهک‌های بالای جامعه مهیا شود، لذا این امر را باید خودانصرافی نامید.
حسینی اضافه کرد: با توجه به اینکه بعد از گذشت یک سال از هدفمند سازی یارانه‌ها، فاصله طبقاتی کاهش یافته و توزیع درآمد نیز بهبود يافته است، لذا این امکان در مرحله دوم فراهم شده که این طرح هدفمند‌تر اجرا شود. وی ادامه داد: بر اساس موارد گفته شده در مرحله دوم ما شاهد ریزش افرادی هستیم که خود از دریافت یارانه نقدی انصراف می‌دهند.
اجرای فاز دوم نیازمند مصوبه مجلس
در همین حال رييس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت اگر دولت قرار است فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند باید ارقام آن در لایحه بودجه 91 دیده شود و به تصویب نمایندگان برسد. رضا عبداللهی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه با اجرای هدفمندی یارانه‌ها قدرت خرید مردم افزایش پیدا کرده است، افزود: دولت نگران افزایش قیمت‌ها نباشد و به فکر بهبود قدرت خرید مردم باشد. وی افزود: پیشنهاد می‌شود از قیمت فرآورده‌های نفتی حدود 20 درصد مالیات برای اداره کشور دریافت شود. پیش از او، محمد حسن ابوترابی فرد، معاون رییس مجلس نیز خواستار هماهنگی دولت با مجلس برای اجرای فاز دوم هدفمندی شده بود.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
فاز دوم يارانه‌ها؛ همين امسال - رييس‌جمهور اعلام كرد - learninweb - 12-23-2011 06:54 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید