ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری اکسل 2019
02-01-2020, 05:21 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-15-2022 11:04 PM، توسط modir.)
ارسال: #2
آموزش تصویری excel 2019
بخش دوم
در ویندوز 10 شما می‌توانید فایلی که قبلاً با آن کار کرده‌اید را به سهولت پیدا کرده و دوباره آن را باز کنید. تاکنون در این سیستم عامل فقط یک فایل Excel ایجاد و ذخیره شده است. برای باز کردن آن فایل روی دکمه Start کلیک کنید.
[تصویر: 59.jpg]

اکنون در صورتیکه بر روی گزینه Excel کلیک کنید برنامه Excel اجرا می‌شود. در صورتیکه روی گزینه Excel راست کلیک کنید لیست آخرین فایلهایی که با استفاده از Excel باز شده‌اند یا ایجاد شده‌اند نمایش داده می‌شود. برای مشاهده آخرین فایل استفاده شده روی گزینه Excel راست کلیک کنید.
[تصویر: 60.jpg]

این لیست دارای محدودیت تعداد است و زمانی که پر شود آخرین گزینه یعنی قدیمی‌ترین فایلی که با آن کار شده است از لیست خارج می‌شود. در صورتیکه ماوس را بر روی فایل Sample ببرید یک آیکون در سمت راست آن ظاهر می‌شود. با کلیک بر روی آن این فایل همیشه در این لیست نمایش داده خواهد شد. به این عمل اصطلاحاً Pin کردن فایل می‌گویند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به نرم افزار آموزشی Windows 10 شرکت انیاک مراجعه کنید. روی گزینه Sample کلیک کنید. .
[تصویر: 61.jpg]

به این ترتیب فایل Sample باز شده است. در ادامه می‌خواهیم یک فایل جدید ایجاد کنیم. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 62.jpg]

روی گزینه New کلیک کنید
[تصویر: 63.jpg]


شما میتواند آموزش Excel 2019 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد برای اندروید و ویندوز از لینک آموزش Excel دانلود کنید.
در این قسمت شما می‌توانید یک کتاب کاری خالی (Blank workbook) یا یک کتاب کاری از پیش طراحی شده (Template) را باز کنید. به کتابهای کاری از پیش طراحی شده Template گفته می‌شود. در پایین این صفحه Templateهای نرم‌افزار Excel نمایش داده شده‌اند. اگر به اینترنت متصل باشید به Templates‌های بیشتری که در سایت مایکروسافت قرار دارند می‌توانید دسترسی داشته باشید. لیست این Template ها در پایین این پنجره قرار دارد. اگر به دنبال الگوی خاصی می‌گردید، می‌توانید نام آن را در جعبه متن مشخص شده تایپ کرده و سپس روی کلید Start Searching کلیک کنید تا Excel، سایت Microsoft را به دنبال الگوی مورد نظر شما جستجو کند.
[تصویر: 64.jpg]

روی دکمه Blank workbook کلیک کنید تا یک کتاب کاری جدید ایجاد شود.
[تصویر: 65.jpg]

اکنون‌ کتاب‌ کاری‌ جدیدی با سه‌ صفحه‌ به‌ نامهای‌ Sheet1، Sheet2 ،Sheet3 ایجاد شده‌ است‌.
می‌خواهیم در این سلول یک داده وارد کنیم. شما می‌توانید از دو نوع‌ داده‌ در سلـولـها استفاده‌ کنید:
1- ثابتها : متن و عددی که در سلول تایپ می‌شود از این نوع داده است.
2- فرمولها : یک‌ عبارت‌ ریاضی یا منطقی هستند و برای‌ انجام‌ محاسبات‌ استفاده‌ شده‌ و همیشه‌ با علامت‌ مساوی ( = ) آغاز می‌گردند.
روی سلول A2 کلیک کنید.
[تصویر: 66.jpg]

در سلول A2 می‌خواهیم یک متن ثابت با عنوان Income (درآمد) تایپ کنیم. برای‌ وارد کردن‌ داده‌ها در یک سلول، می‌توانید عبارت مورد نظر را داخل‌ آن سلول تایپ‌ کنید یا از میلـه‌ فرمول‌ استفاده‌ نمایید. در ادامه هر دو روش را بررسی خواهیم کرد. اکنون سلول A2 فعال است در میله فرمول کلیک کنید.
[تصویر: 67.jpg]

عبارت Income را تایپ کنید.
در سلول A3 کلیک کنید.
[تصویر: 68.jpg]

عبارت CD را تایپ کنید.
با این کار نیز یک متن در سلول تایپ کردیم. دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید تا به سلول بعدی بریم.
به این ترتیب در ادامه یک سری متن دیگر وارد خواهیم کرد.
[تصویر: 69.jpg]

در این صفحه می‌خواهیم در چند سطر اول درآمدها (Income) و در چند سطر بعدی هزینه‌‌ها (Expenses) را وارد کنیم. برای وارد کردن عدد حاصل از درآمد فروش CD در محل B3 کلیک کنید.
[تصویر: 70.jpg]

عدد 4500 را وارد کنید.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.
[تصویر: 71.jpg]

. عدد 6800 را به عنوان درآمد حاصل از سایت وارد کنید.
در ادامه بقیه اعداد که مربوط به هزینه‌های مختلف هستند را وارد می‌کنیم.
[تصویر: 72.jpg]

همانطور که‌ گفته‌ شد، علاوه‌ بر افزودن‌ داده‌های‌ ثابت‌ می‌توان‌ فرمولـهایی را دریک‌ سلـول‌ اضافه‌ کرد. یک‌ فرمول‌ می‌تواند شامل‌ ثابتها، مراجع‌ (Reference) و نامها باشد. فرمولـها به‌ دلـیل‌ اینکه‌ با علامت‌ مساوی = آغاز می‌شوند به‌ سادگی قابل‌ تشخیص هستند. اکنون سلول B5 فعال است. در این قسمت می‌خواهیم جمع دو عدد بالا را محاسبه کنیم. یعنی در قسمت Total (جمع) می‌خواهیم مجموع درآمدها را مشاهده کنیم. داخل جعبه متن میله فرمول کلیک کنید.
[تصویر: 73.jpg]

کلید علامت مساوی را از صفحه کلید فشار دهید.
(این کلید معمولاً در سمت چپ کلید Back Space وجود دارد.) با وارد کردن‌ علامت‌ مساوی، Excel در سمت چپ این میله جعبه‌ نام‌ را به‌ جعبه‌ توابع‌ تبدیل‌ کرده‌ است‌. در این‌ قسمت،‌ در ابتدا توابعی که‌ اخیراً مورد استفاده‌ قرارگرفته‌اند ظاهر می‌شوند. برای‌ مثال‌ در اینجا تابع‌ SUM (حاصل‌ جمع‌) در سمت‌ چپ‌ میلـه‌ ابزار فرمول‌ دیده‌ می‌شود.
[تصویر: 74.jpg]

در یک‌ فرمول‌ می‌توان‌ به‌ یک‌ یا گروهی از سلـولـها مراجعه‌ نمود و عملیاتی مانند جمع را بر روی آنها انجام داد. برای مثال فرمول B3+5 یعنی محتویات سلول B3 بعلاوه عدد 5 این مقادیر با تغییر محتویات سلول B3 بطور خودکار دوباره محاسبه شده و تغییر خواهد کرد. به‌ همین‌ ترتیب‌ فرمول A12-B3 محتوای موجود در سلول A12 را از محتوای سلول B3 کسر می‌کند. در محل B5 می‌خواهیم محتوای دو سلول B3 و B4 نمایش داده شود. پس باید عبارت =B3+B4 را تایپ کنیم. کاراکتر = را در صفحات قبل وارد کردیم پس عبارت B3+B4 را تایپ کنید.
روی‌ دکمه حاوی علامت تیک در میلـه‌ ابزار فرمول‌ کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 75.jpg]

به این ترتیب جمع دو سلول بالا نوشته شد. دکمه حرکت مکان‌نما (Cursor) با سمت بالا را از صفحه کلید فشار دهید.

[تصویر: 76.jpg]

با این کار یک سلول به بالا حرکت کردیم. با استفاده از کلیدهای مکان‌نما نیز می‌توانید بر روی سلولها حرکت کنید. عدد 6500 را تایپ کنید.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید تا این عدد وارد شده و به سلول پایین برویم.

[تصویر: 77.jpg]

مشاهده می‌کنید که با تغییر محتوای سلول B4 محتوای سلول B5 نیز که مجموع دو سلول B3 و B4 است تغییر پیدا کرد. با انتخاب یک سلول ( اکنون سلول B5 فعال است) محتویات آن سلول در میله فرمول نوشته می‌شود. بر روی سلول B10 کلیک کنید.
[تصویر: 78.jpg]

در این قسمت دو هزینه نوشته شده است. در سلول B10 می‌خواهیم هزینه مالیات را وارد کنیم با توجه به اینکه مالیات درصدی از فروش می‌باشد در این قسمت می‌خواهیم درصدی از جمع دو گزینه درآمد که در B5 نوشته شده است را در این قسمت وارد کنیم. فرض کنیم که مالیات 15% جمع درآمد باشد. در این صورت می‌توانیم از فرمول =(B3+B4)*.15 استفاده کنیم و با توجه به اینکه جمع B3 و B4 در B5 نمایش داده شده است می‌توانیم از فرمول =B5*.15 استفاده کنیم. نتیجه هر دو فرمول یکی است. در اینجا از فرمول =B5*.15 استفاده می‌کنیم علت استفاده از این فرمول را در صفحات بعد بررسی خواهیم کرد. عبارت =B5*.15 را تایپ کنید.
[تصویر: 79.jpg]

دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.
دکمه حرکت مکان‌نما به سمت پایین در صفحه کلید را فشار دهید یا روی سلول B12 کلیک کنید.
[تصویر: 80.jpg]

در این قسمت می‌خواهیم جمع سلولهای B9 تا B11 نوشته شود. یک راه وارد کردن فرمول B9+B10+B11 است. در ادامه این کار را با استفاده از یک روش دیگر انجام خواهیم داد. در فرمولهای Excel می‌توان‌ به‌ گروه‌ یا محدوده‌ای‌ از سلـولـها مراجعه‌ نمود. علامت‌ دو نقطه‌: در میان‌ دو نام‌ سلـول‌، به‌ معنی انتخاب‌ تمام‌ سلـولـهای‌ میان‌ این‌ دو سلـول‌ و خود آنها می‌باشد. برای مثال عبارت B9:B11 یعنی سلولهای B9، B10 و B11 و عبارت‌ B3:C5 اشاره به تمام سلـولـهای B3 تا B5 و C3 تا C5 دارد. گاهی پیش‌ می‌آید که‌ بخواهیم‌ مجموع‌ تعداد زیادی‌ از ارقام‌ را در یک‌ لـیست‌ محاسبه‌کنیم. برای‌ این‌ کار می‌توان‌ فرمول‌ را همانند B9+B10+B11 بصورت‌ دستی نوشت‌ که‌ زمان زیادی می‌برد و امکان‌ اشتباه‌ نیز‌ وجود دارد. راه‌ حل‌ بهتر، استفاده‌ از دکمه Auto Sum یا جمع‌ کننده‌ خودکار است.
[تصویر: 81.jpg]

روی گزینه Edition کلیک کنید.
[تصویر: 82.jpg]

بعد از انتخاب سلولی که می‌خواهید حاصل جمع در آن قرار گیرد (اکنون سلول B12 فعال است)، روی‌ دکمه Auto Sum در برگه Home قسمت Editing کلیک‌ کنید.
[تصویر: 83.jpg]

اکنون یک کادر در دور محدوده‌ای که برای‌ انجام‌ عمل‌ جمع‌ انتخاب‌ شده‌ قرار گرفته است‌. اگر سلـولـهای‌ انتخاب‌ شده‌ برای‌ محاسبه‌ جمع‌ صحیح‌ نباشند، باید داخل‌ میلـه‌ فرمول‌ کلـیک کرده‌ و بطور دستی سلـولـهایی را حذف‌ یا اضافه‌ نمایید. به‌ روش‌ دیگر و آسانتر، می‌توانید توسط ماوس محدوده مورد نظر را ایجاد نمایید. به این صورت که روی اولین سلول از محدوده مورد نظر، کلید چپ ماوس را فشرده و نگاه‌دارید و اشاره‌گر را روی آخرین سلول از محدوده ببرید و کلید ماوس را رها نمایید. برای ثبت این فرمول دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.
[تصویر: 84.jpg]

چنانچه‌ بخواهید اطلاعات‌ بیشتری‌ راجع‌‌به‌ فرمول ایجاد شده‌ بدست‌ آورید، می‌توانید از سیستم‌ کمک‌ Excel استفاده‌ کنید. روی‌ سلـول‌ B12 دابل‌ کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 85.jpg]

در زیر فرمول SUM روش نوشتن این فرمول نوشته شده است. روی نام فرمول SUM که در زیر خانه فرمول نوشته شده است کلیک کنید.
[تصویر: 86.jpg]

اکنون صفحه راهنمای Excel یا برنامه کمک ظاهر شده است. با تایپ عبارت Sum در جعبه متن مشخص شده و فشردن کلید Enter توضیحاتی در مورد روش استفاده از تابع Sum نمایش داده خواهد شد. روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 87.jpg]

در قسمت درآمد یا Income می‌خواهیم یک ردیف دیگر اضافه کنیم. برای اضافه کردن یک ردیف بین دو ردیف 3 و 4 روی گزینه 4 در قسمت ردیف راست کلیک کنید.
[تصویر: 88.jpg]

با استفاده از این منو می‌توانید عملیاتهای مختلفی را برای ردیف 4 انجام دهید. روی گزینه Insert کلیک‌ کنید.
[تصویر: 89.jpg]

با این کار یک ردیف جدید ایجاد شده است. در ادامه اطلاعات مربوط به این ردیف را وارد می‌کنیم.
برای تعیین میزان درآمد عدد 800 را وارد نمائید
[تصویر: 90.jpg]

مشاهده می‌کنید که جمع درآمدها درست نیست زیرا در قسمت فرمول عبارت B3+B5 را وارد کردیم. در ادامه می‌خواهیم این فرمول را به فرمول Sum(B3:B5) تغییر دهیم. برای این کار بر روی سلول B6 دابل کلیک کنید.
[تصویر: 91.jpg]

برای پاک کردن این فرمول، 5 بار کلید Back Space را فشار دهید.
عبارت Sum(B3:B5) را تایپ کنید.
[تصویر: 92.jpg]

دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.
به این ترتیب شما می‌توانید فرمولهای مورد نظر خود را ویرایش کنید. توجه کنید همانطور که قبلاً بررسی کردیم یک راه ساده‌تر کلیک بر روی سلول B6 و انتخاب گزینه Auto Sum بود. به یاد دارید که در قسمت محاسبه مالیات یعنی سلول B11 از فرمول B5*0.15 استفاده کردیم. روی سلول B11 کلیک کنید.
[تصویر: 93.jpg]

مشاهده می‌کنید با افزودن یک ردیف جدید بصورت خودکار B5 به B6 تغییر یافته است. به یاد دارید که در این خانه می‌توانستیم از فرمول (B3+B4)*0.15 نیز استفاده کنیم. در صورتیکه از آن فرمول استفاده می‌کردیم باید فرمول این سلول برای محاسبه جمع جدید درآمدها تغییر داده می‌شد. می‌خواهیم یک درآمد دیگر در بالای گزینه Total اضافه کنیم. روی قسمت مشخص شده راست کلیک کنید.
[تصویر: 94.jpg]

روی گزینه Insert کلیک کنید.
[تصویر: 95.jpg]

در سلول B6 کلیک کنید.
[تصویر: 96.jpg]

عدد 9 را تایپ کنید.
مشاهده می‌کنید که جمع به درستی عمل کرده است، و بصورت خودکار فرمول به SUM(B3:B6) تغییر پیدا کرده است.
[تصویر: 97.jpg]

برای حذف ردیف 6 روی محل مشخص شده راست کلیک کنید.
[تصویر: 98.jpg]

با کلیک بر روی گزینه Clear Contents تمامی محتوای داخل این ردیف پاک می‌شود ولی ردیف حذف نمی‌گردد. روی گزینه Delete کلیک کنید تا این ردیف حذف شود.
[تصویر: 99.jpg]

با حذف ردیف تابع Sum نیز به درستی مجموع مورد نظر ما را محاسبه می‌کند. در سلول A7 کلیک کنید.
[تصویر: 100.jpg]

با استفاده‌ از قابلـیت‌ Auto Complete می‌توانید متونی را که‌ قبلاً در یک‌ سلـول‌ وارد کرده‌اید، در سلـولـهای‌ دیگر نیز بصورت‌ خودکار وارد کنید. به‌ این‌ صورت‌که‌ وقتی شروع‌ به‌ تایپ‌ کلـمه‌ای‌ می‌کنید که‌ در این‌ صفحه‌‌کاری‌ وجود دارد، عبارت‌ بطور خودکار کامل‌ می‌گردد. برای‌ استفاده‌ از قابلـیت‌ Auto Complete، قبلاً باید کلـمه‌ تکراری‌ را تایپ‌کرده‌ باشید. سپس‌ به‌ سلـول‌ جدیدی‌ رفته‌ و شروع‌ به‌ تایپ‌ همان‌ کلـمه‌ بکنید. حرف W را تایپ کنید.
توجه کنید که بصورت خودکار عبارت Web ظاهر شده است. اگر عبارتی که ظاهر می‌شود مورد نظر شما نیست، کافیست به تایپ بقیه حروف بپردازید تا عبارت مورد نظر ظاهر شود و کلمه پیشنهاد شده قبلی خود به خود حذف گردد. برای قبول متن پیشنهادی، دکمه Enter را از صفحه کلید فشار دهید.
[تصویر: 101.jpg]

فراموش نکنید که برای تایپ کلمات تکراری در یک صفحه‌کاری Excel می‌توانید هر چند بار که نیاز دارید از سرویس Auto Complete استفاده کنید. به این ترتیب، زمان و زحمت مورد نیاز برای تکمیل صفحه‌کاری در حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. گاهی ممکن‌ است‌ که‌ بخواهید گروه‌ یا محدوده‌ای‌ از سلـولـها را انتخاب‌ کنید. برای‌ انتخاب‌ محدوده‌ای‌ از سلـولـها، روی‌ اولـین‌ سلـول‌ کلـیک‌ کرده‌ و همانطور که ‌دکمه ماوس‌ را نگه‌‌داشته‌اید، اشاره‌گر را به‌ انتهای‌ محدوده‌ مورد نظر برده‌ و دکمه ماوس‌ را رها کنید. برای‌ انتخاب‌ تمام‌ صفحه‌کاری، از دکمه Select All که‌ به شکل یک‌ مستطیل‌ در محل تقاطع سر سطرها و سرستونها قرار دارد، استفاده نمایید. روی‌ دکمه Select All، که با فلش قرمز مشخص شده است، کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 102.jpg]

برای‌ انتخاب‌ یک‌ سطر یا یک‌ ستون‌ کامل، باید روی‌ دکمه سر‌سطر یا سر‌ ستون‌ مربوط به‌آن‌ کلـیک‌ کنید. برای مثال روی کلید‌ سرسطر 12، که با فلش قرمز مشخص شده است، کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 103.jpg]

مشاهده می‌کنید که سطر 12 انتخاب شده و ما می‌توانیم روی تمام این سطر تغییرات لازم را به عمل آوریم.
گاهی لازم می‌شود که تمام محتویات یک سلول یا یک سطر یا ستون کامل را به محل دیگری از همان صفحه‌کاری منتقل کنیم. برای این منظور، ابتدا باید انتخاب لازم را انجام داده و سپس لبه بالایی کادر انتخاب را توسط ماوس به محل جدید انتقال دهید. برای تمرین، روی‌ لـبه‌ بالایی مستطیل‌ سیاه‌ رنگ‌ سطر 12، که با فلش قرمز مشخص شده است، کلید چپ ماوس را فشرده و نگاه‌دارید و بدون‌ رها کردن‌ دکمه ماوس‌، آن‌ را به محل ‌سطر 16، که توسط فلش آبی مشخص شده است بکشید و سپس‌ دکمه چپ ماوس‌ را رها کنید.
[تصویر: 104.jpg]

مشاهده می‌کنید محتوای ردیف 12 به ردیف 16 منتقل شده و یک خطا ظاهر شده است. این خطا به علت این است که از محتویات این خانه در فرمول جمع محاسبه شده و این فرمول بصورت نادرستی تغییر خواهد کرد. روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 105.jpg]

برای برگشت عمل انجام شده روی دکمه Undo کلیک کنید.
[تصویر: 106.jpg]

برای‌ پاک‌ کردن‌ محتویات‌ یک‌ سلـول‌ یا سطر و ستون‌ میتوانید از گزینه‌های‌ Cut، Delete و Clear استفاده‌ کنید. در ادامه به روشهای انجام عملیات حذف می‌‌پردازیم. دو روش‌ برای‌ پاک‌ کردن‌ محتویات‌ یک‌ سلـول‌ بدون‌ حذف‌ خود سلـول‌ وجود دارد:
ابتدا سلـول‌ را انتخاب‌ کرده و سپس‌ دکمه Delete را از صفحه‌ دکمه فشار می‌دهیم.
روی‌ سلـول‌ راست‌ کلـیک‌ نموده‌ و گزینه‌ Clear Contents را از منوی‌ ظاهر شده ‌انتخاب‌ می‌کنیم‌.
ما در اینجا از روش دوم استفاده می‌کنیم. روی‌ سلـول‌ A9، که با فلش قرمز مشخص شده است، راست‌ کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 107.jpg]

توجه‌ کنید که‌ پاک‌ کردن‌ محتویات‌ یک‌ سلـول‌، تنها داده‌های‌ موجود در آن را پاک ‌کرده‌ و خود سلـول‌ را حذف‌ نمی‌نماید. از منوی‌ ظاهر شده،‌ گزینه‌Clear Contents را انتخاب نمایید.
[تصویر: 108.jpg]

اکنون محتویات سلول حذف شده است و می‌توان محتویات جدید را وارد نمود. برای برگشت عمل انجام شده روی دکمه Undo کلیک کنید.
[تصویر: 109.jpg]

در Excel این امکان وجود دارد که یک‌ سلـول‌ اضافی را کاملاً حذف‌ کرده‌ و اطلاعات‌ را یک‌ سطر بالا یا پایین‌ ببرید. برای‌ این‌ منظور، روی‌ سلـول‌ مورد نظر راست‌ کلـیک‌ کرده‌ و گزینه‌ Delete را از منوی‌ ظاهر شده‌ انتخاب‌ کنید. برای‌ پاک‌ کردن‌ تمام‌ محتویات‌ یک‌ سطر یا ستون‌، همانطور که قبلاً دیدید باید روی‌ کلید سرسطر یا سرستون‌ مربوطه‌ کلـیک‌ کرده‌ و سپس‌ دکمه Delete رافشار دهید. روی سلـول‌ A7 که با فلش قرمز مشخص شده است، راست‌ کلـیک‌ کنید.‌
[تصویر: 110.jpg]

از منوی باز شده، گزینه‌ Delete را انتخاب نمایید.
[تصویر: 111.jpg]

اکنون پنجره Delete باز شده است عملکرد گزینه‌های این پنجره به شرح زیرمی‌باشد :
Shift cells left : با حذف سلول انتخاب شده سلول سمت چپ سلول حذف شده در محل سلول حذف شده قرار خواهد گرفت.
Shift cells up : با حذف سلول انتخاب شده سلول پایینی سلول حذف شده در محل سلول حذف شده قرار خواهد گرفت.
Entire row : تمامی ردیفی که سلول در آن واقع است حذف می‌شود.
Entire column : تمامی ستونی که سلول در آن واقع است حذف می‌شود.
روی‌ گزینه‌ Entire Row (سطر کامل) کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 112.jpg]

بر روی‌ دکمه OK کلـیک کنید.
[تصویر: 113.jpg]

همانطور که می‌بینید, سطر 7 بطور کامل پاک شده و تمام اطلاعات سطر 8 یک ردیف به بالا انتقال پیدا کرده‌اند و به عنوان سطر 7 شناخته می‌شوند. دستورات‌ Cut، Copy و Paste سه‌ دستور بسیار مفید در ویرایش‌ اطلاعات‌ می‌باشند. با استفاده‌ از این دستورات می‌توانید اطلاعات‌ را بدون‌ اینکه‌ مجبور به‌ پاک‌ کردن‌ و ورود دوباره‌ آنها باشید، در سلـول‌ جدید کپی کنید. روی‌ دکمه سرسطر 14 کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 114.jpg]

در اینجا در ردیف 14 عبارت Test را وارد کرده‌ایم. دستور Cut اطلاعات را پاک کرده و در حافظه‌ موقت یا (Clipboard) قرار می‌دهد. دستور Copy اطلاعات را پاک نمی‌کند و فقط آنها را در حافظه‌ موقت یا (Clipboard) قرار می‌دهد. در ادامه، با استفاده‌ از دستورات‌ Cut و Paste اطلاعات‌ را جابه‌جا خواهیم کرد. در اینجا سلول A14 از قبل‌ انتخاب‌ شده‌ است توجه کنید که شما می‌توانید چندین سلول یا سطر یا ستون را انتخاب نمائید. برای‌ انجام‌ عمل‌ Cut دو راه وجود دارد: اولین روش،‌ راست‌ کلـیک‌ کردن بر‌ روی‌ سلـول‌ مورد نظر و انتخاب گزینه‌ Cut از منوی ایجاد شده است و در روش دوم که ساده‌تر می‌باشد کافیست که بر روی دکمه Cut واقع‌ در برگه Home قسمت Clipboard کلیک کنید. روی‌ دکمه Cut واقع در برگه Home قسمت Clipboard کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 115.jpg]

خط‌چین‌ متحرک‌ در اطراف‌ سلول نشان‌ دهنده‌ این‌ است‌ که‌ اطلاعات‌ این‌ قسمت داخل خط‌چین Cut شده‌ و با استفاده‌ از دکمه Paste می‌توان‌ دوباره‌ آن‌ را کپی کرد. برای قرار دادن این اطلاعات در سلول C14 بر روی سلول C14 کلیک کنید.
[تصویر: 116.jpg]

برای‌ انجام‌ عمل‌ Paste، مانند Cut دو‌ روش‌ وجود دارد: استفاده‌ از منوی حاصل از راست کلیک‌ بر روی سلول C14‌ یا استفاده از دکمه Paste در برگه Home. روی‌ دکمه Paste کلیک کنید.
[تصویر: 117.jpg]

حالا اطلاعاتی که در سلول A14 موجود بود به سلول C14 منتقل شده است. شما همچنین می‌توانید بدون حذف اطلاعات یک سلول، آن اطلاعات را به سلول دیگری منتقل کنید. برای انجام این کار باید روی سلول مورد نظر کلیک کرده و از دستور Copy استفاده نمائید. سپس داده Copy شده را در جائی که می‌خواهید کپی شود Paste کنید. یک‌ راه‌ برای‌ استفاده‌ از دستور Copy، راست‌ کلـیک‌ کردن‌ روی‌ سطر، ستون‌ یا سلـولـی است‌ که‌ می‌خواهیم‌ محتویات‌ آن‌ را کپی کنیم‌ و پس‌ از آن‌ باید از منوی ‌ایجاد شده‌ گزینه‌ Copy را انتخاب‌ نماییم‌. روی سلول C14 راست کلیک کنید.
[تصویر: 118.jpg]

از منوی باز شده، گزینه‌ Copy را انتخاب‌ کنید.
[تصویر: 119.jpg]

همانطور که در روش Cut به یاد دارید می‌توانستیم عمل Copy را با استفاده از دکمه Copy در برگه Clipboard انجام دهیم. حالا محتویات سلول به حافظه موقت منتقل شده است. شما می‌توانید به محتویات حافظه موقت آفیس از طریق پنجره Office Clipboard دسترسی پیدا کنید. برای باز کردن این پنجره باید بر روی کلید کوچک موجود در قسمت Clipboard کلیک کنید. روی کلید کوچک مشخص شده در قسمت Clipboard کلیک کنید.
[تصویر: 120.jpg]

اکنون پنجره Clipboard ظاهر شده است. در حال حاضر ملاحظه‌ می‌کنید که‌ یک‌ کپی از محتویات‌ سلـول‌ در آن‌ قرار گرفته‌ است‌. در Office Clipboard می‌توانید تا 24 مورد از محتویات برنامه‌های‌ Office یا برخی از برنامه‌های‌ ویندوز را کپی کنید. روی سلـول‌ B15 ، که با فلش قرمز مشخص شده است، کلـیک کنید.
[تصویر: 121.jpg]

روی‌ عبارت‌ مشخص‌ شده‌ در قاب‌ Clipboard کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 122.jpg]

به جای این کار می‌توانستیم از دکمه Paste در برگه Home قسمت Clipboard نیز استفاده کنیم. به این ترتیب، محتویات سلول C14 با سلول B15 یکی شده است. آیکونی که در کنار سلول B15 نمایش داده شده است دکمهPaste Options می‌باشد که در بخشهای بعدی بررسی خواهیم کرد. روی‌ دکمه Close از پنجره‌ Clipboard کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 123.jpg]

در حالت پیش‌فرض، Excel به‌ شما امکان‌ می‌دهد تا حداکثر از 16 عمل‌ انجام‌ شده‌ انصراف‌ دهید. به‌ این‌کار، عمل‌ Undo می‌گویند. که در صفحات قبل با آن آشنا شدید به‌ خاطر داشته‌ باشید که‌ بعد از ذخیره‌ یک‌ Worksheet، دیگر نمی‌توانید عملـیاتی که‌ قبل‌ از ذخیره‌ سازی‌ انجام‌ داده‌اید را Undo کنید. در صفحات قبل برای‌ انصراف‌ دادن‌ (Undo کردن)‌ یک‌ عمل، از دکمه Undo استفاده کردیم. همچنین‌ برای ‌انصراف‌ از تعداد زیادی‌ عمل‌ انجام‌ شده‌، می توانید روی‌ لـیست‌ بازشونده‌ Undo کلـیک‌کرده‌ و اعمال‌ مورد نظر را انتخاب‌ کنید. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ در این‌ صورت‌ تنها می­توانید یک‌ سری‌ عملـیات‌ را Undo کنید و نمی­توانید فقط عمل‌ خاصی را از لـیست ‌انتخاب‌ نموده‌ و Undo کنید. روی‌ دکمه لـیست‌ باز شونده‌ Undo، که با فلش قرمز مشخص شده است، کلیک کنید.
[تصویر: 124.jpg]

از منوی باز شده، روی گزینه سوم کلیک کنید.
[تصویر: 125.jpg]

حالا تمام اعمال انجام شده تا زمانی که عبارت Test را میخواستیم وارد کنیم برگشت داده شده است. توجه داشته باشید که Excel نیز همانند تمام نرم‌افزارهای استاندارد تحت ویندوز، با استفاده از کلیدهای Ctrl و Z نیز می‌توان عمل Undo را یک مرحله انجام دهید. اگر بعد از استفاده‌ از فرمان‌ Undo نظرتان‌ عوض‌ شد، می‌توانید عکس‌ این‌ عمل‌، یعنی Redoرا انجام‌ دهید. با انجام‌ این‌ عمل‌ در صورت‌ استفاده‌ اشتباه‌ از دستور Undo می‌توانید آن‌ را تصحیح‌ نمایید. برای‌ این‌ کار می‌توانید از دکمه Redo برای انجام یک Redo یا لـیست ‌مربوط به‌ آن‌ استفاده‌ کنید. روی‌ دکمه Redo واقع در نوار ابزار Quick Access کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 126.jpg]

به این ترتیب یک عمل Undo شده دوباره انجام یا Redo شده است.
روی گزینه Editing کلیک کنید.
[تصویر: 127.jpg]

با استفاده از دکمه Find & Select می‌توانید به دنبال یک متن گشته و آن را پیدا کنید یا تغییر دهید. روی دکمه Find & Select کلیک کنید.
[تصویر: 128.jpg]

روی گزینه Replace کلیک کنید.
[تصویر: 129.jpg]

اکنون باید عبارتی که به دنبال آن هستیم را وارد کنیم. برای مثال عبارت CD را تایپ کنید.
روی دکمه Find Next کلیک کنید.
[تصویر: 130.jpg]

مشاهده می‌کنید که سلول A3 که حاوی این عبارت است انتخاب شده است در صورتی که دوباره روی دکمه Find Next کلیک کنید سلول بعدی که حاوی این عبارت باشد انتخاب خواهد شد. روی گزینه Find All کلیک کنید.
[تصویر: 131.jpg]

اکنون در پایین پنجره لیست تمامی سلولهایی که دارای این عبارت هستند نمایش داده شده است. با کلیک بر روی هر گزینه به آن سلول حرکت خواهید کرد. در قسمت Replace with کلیک کنید.
[تصویر: 132.jpg]

عبارت DVD را تایپ کنید.
روی گزینه Replace کلیک کنید.
[تصویر: 133.jpg]

با این کار عبارت CD به DVD تغییر یافته است. در صورتیکه بر روی گزینه Replace All کلیک کنید تمامی عبارات CD موجود در این برگه به DVD تغییر داده می‌شوند. روی دکمه Close کلیک کنید
[تصویر: 134.jpg]

در انتهای این بخش می‌خواهیم روش مدیریت و کار با صفحات کاری یا Worksheet را بررسی کنیم. Excel تعدادی‌ دستور برای‌ افزودن، حذف‌ کردن، حرکت‌ دادن‌ یا کپی کردن‌ صفحات‌ کاری ‌در اختیار شما قرار می‌دهد. برای‌ اضافه‌ کردن‌ یک‌ صفحه‌‌کاری‌ می‌توانید روی کلید Insert Worksheet کلیک کنید. همچنین می‌توانید روی‌ هر یک‌ از صفحات‌ کاری‌ موجود راست‌ کلـیک‌ کرده‌ و از منوی‌ باز شده‌ روی‌ گزینه‌ Insert کلـیک‌ کنید. بهتر است راه اول را امتحان کنیم. روی کلید Insert Worksheet کلیک کنید.
[تصویر: 135.jpg]

مشاهده می‌کنید که یک صفحه کاری جدید به نام Sheet4 به صفحات کاری موجود اضافه شده است. برای حذف یک صفحه‌کاری، می‌توانید روی کلید مربوط به صفحه‌کاری مورد نظر راست کلیک کرده و از منویی که ظاهر می‌شود گزینه Delete را انتخاب کنید. روی کلید سرصفحه Sheet4 راست کلیک کنید.
[تصویر: 136.jpg]

در این منو با استفاده از گزینه Insert… یک صفحه‌کاری جدید ایجاد می‌شود. با انتخاب Rename sheet نیز می‌توانید نام Sheet4 را تغییر دهید. از منوی‌ باز شده،‌ گزینه ‌Delete Sheet را انتخاب نمایید.
[تصویر: 137.jpg]

برای‌ اینکه‌ صفحه‌‌کاری‌ را در یک‌ کتاب‌ کاری‌ عقب‌ یا جلـو ببریم‌، کافیست توسط ماوس، آن را به‌ مکان‌ جدید منتقل‌ کنید. برای این کار، باید روی کلید سرصفحه مورد نظر، کلید چپ ماوس را چند لحظه نگاه‌دارید تا شکل اشاره‌گر تغییر کرده و به صورت یک فلش به همراه صفحه کاغذ درآید. سپس بدون رها کردن کلید ماوس، صفحه‌ را جابه‌جا نموده و در موقعیت جدید قرار دهید. برای‌ حرکت‌ دادن‌ یا کپی کردن‌ یک‌ صفحه،‌ کافی است روی‌ آن‌ راست‌ کلـیک‌ کرده ‌و سپس‌ روی‌ گزینه‌ Move Or Copy در منوی‌ باز شده‌ کلـیک‌ کنید. روی‌ دکمه سرصفحه Sheet3، که با فلش قرمز مشخص شده است، راست‌ کلـیک کنید.
[تصویر: 138.jpg]

از منوی باز شده‌، گزینه Move Or Copy Sheet را انتخاب‌ نمایید.
[تصویر: 139.jpg]

در این‌ مثال‌ می‌توانید صفحه‌کاری‌ را با کمک لـیست‌ بازشونده ‌To Book واقع‌ در بالای‌ پنجره‌، به‌ کتاب‌ کاری‌ دیگری‌ منتقل‌ کنید و یا با استفاده‌ از لـیست‌ پائین‌، یعنی لـیست ‌ Before Sheet مکان‌ جدید صفحه‌ Sheet3 را تعیین‌ نمایید. برای‌ این‌ کار، کافیست روی‌ نام‌ برگه‌ای‌ که‌ می‌خواهید بعد از برگه‌ Sheet4 قرار بگیرد کلـیک‌ کنید. برای آنکه برگه Sheet3 قبل از برگه Sheet2 باشد روی گزینه Sheet2 کلیک کنید.
[تصویر: 140.jpg]

اگر بخواهید صفحه‌کاری Sheet3 در جای خود باقی بماند و یک‌ کپی از صفحه‌ کاری‌ Sheet3 را منتقل‌ کنید، داخل جعبه‌ چک‌ مربوط به ‌گزینه‌ Create a Copy کلـیک‌ کنید تا فعال گردد. ما در اینجا فقط می‌خواهیم‌ صفحه‌کاری‌ Sheet3 را داخل‌ کتاب‌ کاری فعلی جابه‌جا کنیم، پس‌ نیازی به انتخاب این گزینه نمی‌باشد. روی‌ دکمه OK کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 141.jpg]

مشاهده می‌کنید که محل قرارگیری کلید مربوط به صفحه Sheet3 تغییر کرده و به قبل از صفحه Sheet2 منتقل شده است. Excel به‌ شما اجازه‌ می‌دهد تا‌ رنگ‌ دکمه صفحه‌ کاری‌ را به‌ میل‌ خود تغییر دهید. برای ‌انجام‌ این‌ کار، روی‌ دکمه مربوط به‌ آن‌ صفحه‌ راست‌ کلـیک‌ کرده‌ و گزینه‌ Tab Color را انتخاب‌ کنید. برای مثال، روی‌ دکمه صفحه‌ کاری‌ Sheet3، که با فلش قرمز مشخص شده است راست‌ کلـیک‌ کنید.
[تصویر: 142.jpg]

منوی فرعی‌ Tab Color را انتخاب‌ کنید.
[تصویر: 143.jpg]

اکنون می‌توانید از میان رنگهای موجود رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. برای مشاهده رنگهای بیشتر روی گزینه More Colors کلیک کنید. روی رنگ زرد که توسط فلش قرمز مشخص شده است، کلیک کنید.
[تصویر: 144.jpg]

رنگ انتخاب شده به صورت یک خط در زیر کلید صفحه کاری مورد نظر قابل مشاهده شده است. در صورتیکه به یک صفحه‌کاری دیگر بروید، این کلید کاملاً به رنگ انتخاب شده مشاهده خواهد گردید. روی کلید صفحه Sheet1 کلیک کنید.
[تصویر: 145.jpg]

برای ذخیره‌سازی فایل روی دکمه Save واقع در نوار ابزار Quick Access کلیک کنید.
[تصویر: 146.jpg]

چون برای اولین بار است که می‌خواهیم این فایل را ذخیره کنیم پنجره Save As ظاهر شده است. در صورتی‌که یک بار این فایل را ذخیره کرده باشید دیگر این پنجره ظاهر نشده و فایل با نامی که تعیین کرده‌اید ذخیره خواهد شد. در سمت چپ می‌توانید تعیین کنید که در کجا می‌خواهید این فایل ذخیره شود اکنون گزینه This PC که به معنی همین کامپیوتر است انتخاب شده است. برای تعیین محل قرارگیری فایل می‌توانید با یک کلیک به شاخه های Desktop یا Documents بروید. برای تعیین آدرسهای دیگر روی دکمه Browse کلیک کنید.
[تصویر: 147.jpg]

با کلیک بر روی دکمه New Folder می‌توانید یک شاخه جدید بسازید. با استفاده از گزینه‌های سمت چپ نیز می‌توانید فایل را در شاخه‌های دیگر ذخیره نمائید. اکنون بصورت پیش‌فرض نام Book1 انتخاب شده است که می‌توانید این نام را تغییر دهید. برای ذخیره روی دکمه Save کلیک کنید.
در این فصل آموختید که چگونه یک کتاب کاری جدید را ایجاد کرده و داده‌های متنی, عددی و فرمول‌ها را درآن وارد کنید. همچنین آموختید که چگونه داده‌ای را بیابید و مکان آن را تغییر دهید و چگونه یک صفحه کاری را کپی کرده یا مکان آن را تغییر دهید و برخی از خصوصیات پیکربندی آن را ویرایش نمایید.
[تصویر: 148.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش تصویری excel 2019 - modir - 02-01-2020 05:21 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید