ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 1
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Visual Basic 2010 قسمت 2
07-27-2011, 07:44 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 12-16-2012 06:57 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Visual Basic 2010 قسمت 2
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Visual Basic 2010 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Visual Basic 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Visual Basic دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

در بخش قبل با ايجاد يک پروژه با محيط ويژوال بيسيك آشنا شديد. در اين فصل با تکميل کردن پروژه بخش قبل با مفهوم شئ و كاربرد آن نيز آشنا مي‌‌شويم.
هر چيزي كه براي ساختن يك برنامه از آن استفاده مي‌كنيد، شئ ناميده مي‌شود. براي مثال در پروژه بخش قبل فرم و کنترل PictureBox دو شئ مختلف هستند.
هر شئ داراي يک سري خصوصيت مي‌باشد که با استفاده از آنها مي‌توانيم حالت شئ را تعيين کنيم. براي مثال با استفاده از خصوصيت Text شئ فرم مي‌توان تيتر فرم را تغيير داد. بعضي از خصوصيات فقط خواندني هستند مانند خصوصيت Height يك كنترل Combo Box كه قابل تغيير نمي‌باشد ولي قابل خواندن است.
در فصل قبل ياد گرفتيد كه چگونه خصوصيتهاي يك فرم را با استفاده از پنجره Properties تنظيم كنيد. در اين بخش مي‌خواهيم اين خصوصيتها را با استفاده از كد نويسي تغيير دهيم و بخوانيم.
در ادامه به بررسي يک مثال ساده مي‌پردازيم. در انتها اين فصل نيز برنامه فصل قبل را مقداري تکميل مي‌کنيم. براي ايجاد يک پروژه جديد روي دکمه New Project کليک کنيد.

[تصویر: 001.gif]


مطابق تنظيمات اين صفحه يک پروژه تحت Windows به زبان Visual Basic ايجاد مي‌شود. نام اين پروژه را App2 تعيين کرده‌ايم. روي دکمه OK کليک کنيد.

[تصویر: 002.gif]


در اين برنامه مي‌خواهيم دو کنترل Button بر روي فرم قرار دهيم. روي کنترل Button در جعبه ابزار کليک کنيد.

[تصویر: 003.gif]


اکنون بايد محل قرارگيري اين کنترل را تعيين کنيم. در قسمت مشخص شده توسط کادر قرمز کليک کنيد تا گوشه بالا و سمت چپ اين کنترل در اين قسمت قرار بگيرد.

[تصویر: 004.gif]


مشاهده مي‌کنيد که يک کنترل Button به صفحه اضافه شده است. مي‌خواهيم يک کنترل ديگر نيز به صفحه اضافه کنيم. روي کنترل Button در جعبه ابزار کليک کنيد.

[تصویر: 005.gif]


در محل مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 006.gif]


اکنون دو کنترل بر روي فرم قرار دارند. اين دو کنترل هر کدام يک شئ هستند و داراي خصوصياتي هستند که از طريق کدنويسي يا پنجره Properties قابل تنظيم است. اکنون در زمان طراحي برنامه هستيم. در زمان طراحي برنامه مقدار خصوصيات بايد از طريق پنجره Properties تعيين شود ولي در زمان اجراي برنامه مقدار خصوصيات يک شئ از طريق کد نويسي خوانده شده يا تغيير داده مي‌شود.
در اين برنامه مي‌خواهيم با کليک بر روي يک دکمه فرم بزرگ و با کليک بر روي دکمه ديگر فرم کوچک شود. ابتدا خصوصيات دو کنترل Button را در زمان طراحي تعيين مي‌دهيم و سپس با استفاده از کد نويسي با کليک بر روي هر دکمه مقدار خصوصيت ابعاد فرم را تغيير مي‌دهيم تا فرم بزرگ و کوچک شود.
با استفاده از خصوصيت Text کنترل Button مي‌توانيد متني که بر روي کنترل نوشته مي‌شود را تغيير دهيد. روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.

[تصویر: 007.gif]


در ادامه عبارت Big را وارد مي‌کنيم.
روي کنترل Button اول کليک کنيد.

[تصویر: 008.gif]


روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.

[تصویر: 009.gif]


عبارت Small را به عنوان مقدار اين خصوصيت وارد کرده‌ايم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
تا اينجا در زمان طراحي فرم مقدار دو خصوصيت کنترل را تغيير داديم. حال مي‌خواهيم وارد قسمت برنامه‌نويسي شده و کد مربوط به تغيير خصوصيات در زمان اجراي برنامه را وارد نمائيم. روي دكمه Small دابل كليك كنيد تا وارد كد کليک بر روي اين دکمه بشويم.

[تصویر: 010.gif]

اکنون در قسمت كد رويداد كليك بر روي دكمه Small قرار داريم. کدي که در اين قسمت وارد مي‌کنيد زماني اجرا مي‌شود که کاربر بر روي دکمه Small کليک کند. عبارت Button1_Click نشان دهنده رويداد کليک بر روي کنترل Button1 است با استفاده از خصوصيت Name مي‌توانيد نام هر کنترل را تغيير دهيد. در فصل بعد با رويدادها بيشتر آشنا مي‌شويد. روي دکمه Auto Hide کليک کنيد تا صفحه جعبه ابزار مخفي شود.

[تصویر: 011.gif]


عبارت Me كه نشان دهنده اين فرم مي‌باشد را تايپ كنيد.

[تصویر: 012.gif]


كاراكتر . را وارد كنيد.

[تصویر: 013.gif]


براي جستجوي خصوصيت Width كليد W را فشار دهيد.

[تصویر: 014.gif]


اكنون گزينه خصوصيت Width انتخاب شده است. كليد Tab را فشار دهيد تا اين خصوصيات بر روي صفحه نوشته شود. توجه كنيد كه اگر در اين حالت كليد Space را فشار دهيد علاوه بر اين كه كلمه Width بر روي صفحه نوشته مي‌شود يك فاصله نيز بعد از كلمه Width وارد مي‌شود.

[تصویر: 015.gif]


با استفاده از عبارت وارد شده به عرض فرم كنوني دسترسي پيدا كرديم. در ادامه بقيه كد را وارد مي‌كنيم.
در اين كد مقدار كنوني خصوصيت عرض فرم كه توسط يك خط قرمز مشخص شده است از عدد بيست کسر شده و سپس در خصوصيت عرض فرم كه توسط خط سبز مشخص شده است، ذخيره مي‌شود. يعني پس از كليك بر روي اين دكمه عرض فرم بيست واحد کاهش مي‌يابد.

[تصویر: 016.gif]


توسط خط دوم مقدار خصوصيت ارتفاع فرم 20 واحد کاهش مي‌يابد. روي برگه Form1.vb[Design] كليك كنيد تا وارد پنجره طراحي فرم بشويم.

[تصویر: 017.gif]


روي دكمه Big دابل كليك كنيد.

[تصویر: 018.gif]


در ادامه كد مربوط به اين دكمه را وارد مي‌كنيم.
با كليك بر روي اين دكمه ارتفاع و عرض فرم به 20 واحد افزايش مي‌يابد و در نتيجه فرم بزرگتر مي‌شود. پس در اين برنامه با كليك بر روي دكمه Big فرم بزرگتر شده و با كليك بر روي دكمه Small فرم كوچكتر مي‌شود. براي اجراي برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.

[تصویر: 019.gif]


روي دكمه Big كليك كنيد تا فرم بزرگ شود.

[تصویر: 020.gif]

با کليک بر روي دکمه Big خصوصيات فرم در زمان اجراي برنامه خوانده شده و سپس تغيير داده شده است. پس اين خصوصيات اکنون در زمان اجرا تغيير يافته و فرم بزرگ‌تر شده است. روي دكمه Small كليك كنيد تا فرم کوچک شود.

[تصویر: 021.gif]


روي دکمه Close کليک کنيد.

[تصویر: 022.gif]


علاوه بر خصوصيات, اشياء داراي متد نيز هستند. متدها عملياتي هستند كه شئ مي‌تواند انجام دهد. متدها به شكل توابع مي‌باشند. يک متد مي‌تواند داده‌اي را دريافت کند يا داده‌اي را بعنوان خروجي برگرداند. فراخواني يك متد مانند اشاره به مقدار يك خصوصيت است. ابتدا نام شئ را وارد مي‌كنيم سپس يك كاراكتر نقطه و در ادامه نام متد را وارد مي‌كنيم.
در اينجا مي‌خواهيم به بررسي يک متد ساده بپردازيم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا در خط بعد دستور مورد نظر را وارد کنيم.

[تصویر: 023.gif]


همانطور که بيان شد نام اين کنترل Button2 است. براي آنکه بتوانيم خصوصيات يا متدهاي اين کنترل را بخوانيم، تغيير دهيم يا فراخواني کنيم بايد نام کنترل را وارد کنيد. هميشه سعي کنيد که نام کنترل را يک نام با معني انتخاب نمائيد تا در کد نويسي دچار اشتباه نشويد. در اين مثال چون دو کنترل در فرم وجود دارد کار با آنها ساده است ولي اگر چندين کنترل در يک فرم وجود داشته باشد شناسائي وظيفه هر کنترل مقداري پيچيده مي‌شود. همانطور که بيان شد با استفاده از خصوصيت Name در پنجره Properties مي‌توانيد نام يک کنترل را تغيير دهيد.
عبارت Button2 را وارد نمائيد.

[تصویر: 024.gif]


کاراکتر نقطه را وارد کنيد.

[تصویر: 025.gif]


حرف H را وارد کنيد.

[تصویر: 026.gif]


در اين ليست دو گروه گزينه وجود دارند. يک گروه مانند Height خصوصيت هستند و يک گروه مانند Hide متد مي‌باشند. مشاهده مي‌کنيد که آيکون اين دو گروه متفاوت است. روي گزينه Hide کليک کنيد.

[تصویر: 027.gif]


دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
بصورت خودکار علامت پرانتز باز و بسته در کنار نام متد نوشته شده است. توسط اين متد کنترل ديگر بر روي فرم نمايش داده نمي‌شود.
هر شئ شامل مقداري کد است که شما به آن دسترسي نداريد. براي مثال شئ Button با استفاده از کدهائي که نوشته شده است عمل مي‌کند. در اين کدها يک يا چندين متغير و تابع نيز وجود دارد که شما مي‌توانيد آنها را استفاده کنيد تا مقدار يک متغير موجود در کد شئ را بخوانيديا مقداردهي کنيد يا يک تابع موجود در کد شئ را فراخواني نمائيد.
براي مثال در شئ Button يک متغير به نام Text وجود دارد که از خارج از شئ قابل مقدار دهي و خواندن است. با استفاده از اين متغير کد داخل شئ Button متن روي کنترل را تعيين مي‌کند. به همين ترتيب نيز شئ Button داراي يک تابع به نام Hide است که وظيفه آن عدم نمايش کنترل مي‌باشد با استفاده از دستور Button2.Hide تابع hide موجود در شئ Button را فراخواني مي‌کنيد.
اصطلاحاً به هر متغير شئ که به آن دسترسي داريد خصوصيت و هر تابع قابل دسترسي متد گفته مي‌شود.
در ادامه اين بخش مي‌خواهيم برنامه فصل قبل را کاملتر کنيم تا در زمان اجرا کاربر بتواند يک تصوير را انتخاب کند تا در کنترل PictureBox نمايش داده شود.
براي بستن اين پروژه منوي File را باز کنيد.

[تصویر: 028.gif]


روي گزينه Close Project کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]


براي ذخيره پروژه روي دکمه Save کليک کنيد.

[تصویر: 030.gif]

روي دکمه Save کليک کنيد.

[تصویر: 031.gif]


روي گزينه FirstApp کليک کنيد، تا اين پروژه باز شود.

[تصویر: 032.gif]


اکنون بايد يک کنترل Button به صفحه اضافه کنيم. ماوس را روي برگه Toolbox ببريد.

[تصویر: 033.gif]


روي کنترل Button کليک کنيد.

[تصویر: 034.gif]


دکمه Escape صفحه کليد را فشار دهيد، تا منو بسته شود.
در محل مشخص شده بر روي فرم کليک کنيد.


[تصویر: 035.gif]


روي مقدار خصوصيت Text دابل کليک کنيد.

[تصویر: 036.gif]


در ادامه عبارت Open را وارد مي‌کنيم.
دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
براي تغيير نام کنترل PictureBox، روي کنترل PictureBox کليک کنيد.


[تصویر: 037.gif]


روي مقدار خصوصيت (Name) دابل کليک کنيد.

[تصویر: 038.gif]


اکنون عبارت PB را وارد کرده‌ايم. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
مي‌خواهيم حاشيه اين كنترل را تغيير دهيم. اين کار توسط خصوصيت Border Style انجام مي‌شود.
روي خصوصيت Border Style کليک کنيد.

[تصویر: 039.gif]


ليست بازشونده اين خصوصيت را باز كنيد.

[تصویر: 040.gif]

روي گزينه Fixed Single كليك كنيد.

[تصویر: 041.gif]


مشاهده مي‌کنيد که يک خط مشکي در دور کنترل رسم شده است.
در صورتي که تصويري که مي‌خواهيد دراين کنترل نمايش دهيد بزرگتر باشد تمام تصوير نمايش داده نمي‌شود. براي آنکه تعيين کنيم تصوير به چه صورت در کنترل نمايش داده شود از خصوصيت SizeMode استفاده مي‌کنيم.
روي خصوصيت SizeMode کليک کنيد.

[تصویر: 042.gif]


ليست باز شونده اين خصوصيت را باز کنيد.

[تصویر: 043.gif]


روي گزينه Stretch Image كليك كنيد، تا تصوير به اندازه كنترل گسترش يابد.

[تصویر: 044.gif]


تا كنون از تمامي كنترل‌هايي كه استفاده كرديم در زمان اجرا نيز نمايش داده مي‌شوند ولي اكنون مي‌خواهيم كنترلي روي فرم قرار دهيم كه در هنگام اجراي برنامه توسط كاربر قابل رويت نيست. براي اينكه به كاربر اجازه دهيد تا يك تصوير را براي نمايش انتخاب كند لازم است كه به او قابليت جستجو و نشان دادن فايل‌هاي موجود در كامپيوتر را بدهيد. كنترلي كه به كاربر اين اجازه را مي‌دهد كنترل OpenfileDialog مي‌باشد. ماوس را بر روي Toolbox ببريد.

[تصویر: 045.gif]


کنترل OpenfileDialog در گروه Dialogs کنترلها قرار دارد.
روي کنترل OpenfileDialog دابل کليک کنيد تا به فرم اضافه شود.

[تصویر: 046.gif]


مشاهده مي‌كنيد كنترل OpenfileDialog در قسمت پايين صفحه قرار گرفته است. تمامي كنترلهايي كه در زمان اجرا توسط كاربر ديده نمي‌شوند در اين قسمت قرار مي‌گيرند. روي خصوصيت Name كليك كنيد.

[تصویر: 047.gif]


عبارت SelFile را بعنوان نام اين شيء وارد کرده‌ايم.
روي خصوصيت Filter كليك كنيد.

[تصویر: 048.gif]


در ادامه عبارت زير را به عنوان مقدار خصوصيت فيلتر وارد مي‌کنيم ‌تا فقط فايلهاي JPGو BMP نمايش داده شوند.
Windows Bitmaps|*.bmp|JPEGFiles|*.JPG‌از خصوصيت Filter جهت تعيين پسوند فايلهاي که اين کنترل مي‌تواند نمايش دهد استفاده مي‌شود. براي مثال در اينجا تعيين كرده‌ايم كه فقط فايلهاي با پسوند BMP و JPG نمايش داده شوند متني كه قبل از علامت | ظاهر مي‌شود متن توضيح نوع فايل و متني كه بعد از علامت | مي‌آيد الگويي است كه طبق آن فايل‌ها فيلتر مي‌شوند. براي مثال در اينجا دو گزينه بايد ساخته شود كه در گزينه اول متن Windows Bitmaps نمايش داده مي‌شود و با انتخاب آن فقط فايلهايي كه داراي پسوند BMP مي‌باشند نمايش داده مي‌شوند. اكنون رابط گرافيكي يا ظاهر برنامه Picture Viewer طراحي شده است و نوبت به نوشتن کد رسيده است.
Windows Bitmaps|*.bmp|JPEGFiles|*.JPG‌
اين کنترل داراي چندين خصوصيت ديگر نيز مي‌باشد که در کد نويسي آنها را مقداردهي مي‌کنيم.
در اولين كد مي‌خواهيم به كاربر اجازه دهيم تا در كامپيوتر خود يك فايل با پسوند BMP يا JPG را انتخاب كند تا در كنترل Picture Box نمايش داده شود. اين كد زماني اجرا مي‌شود كه كاربر روي دكمه Open كليك كند. روي دكمه Open دابل كليك كنيد.

[تصویر: 049.gif]


در اين قسمت ممكن است كد‌هاي برنامه را متوجه نشويد ولي در فصلهاي بعد كه با ساختارهاي كدنويسي آشنا شديد كاملاً عملياتهاي انجام شده در اين فصل را درك خواهيد كرد. در ادامه كد برنامه را وارد مي‌كنيم.
در زير مي‌توانيد اين کد را مشاهده کنيد.
SelFile.Title = "Select a Picture"
SelFile.FileName = ""
If SelFile.ShowDialog = Windows.Forms.DialogResult.OK Then
PB.Image = Image.FromFile(SelFile.FileName)
End If
در دو خط اول اين کد دو خصوصيت کنترل SelFile را مقداردهي کرده‌ايم. توسط خصوصيت Title تيتر پنجره‌اي که توسط آن فايل تصوير را انتخاب مي‌کنيد تعيين مي‌شود. با استفاده از خصوصيت FileName مي‌توانيد يک نام فايل پيش فرض تعيين کنيد.

[تصویر: 050.gif]

در خط سوم برنامه، از ساختار شرطي If استفاده شده است. در اين ساختار, شرطي وجود دارد كه اگر كاربر يک فايل را انتخاب کرد شرط درست بوده و کد داخل ساختار If اجرا مي‌شود.

[تصویر: 051.gif]


در خط چهارم بيان شده است كه تصوير انتخاب شده توسط كنترل OpenFileDialog در Picturebox نمايش داده شود. در فصلها‌ي آينده با نحوه كد‌نويسي برنامه‌ها كاملاً آشنا خواهيد شد.

[تصویر: 052.gif]


توسط خط آخر نام و آدرس فايل در قسمت تيتر پنجره نمايش داده مي‌شود. براي اجراي برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.

[تصویر: 053.gif]


برنامه اجراء شده است. روي دكمه Open كليك كنيد.

[تصویر: 054.gif]


اکنون گزينه Windows BMP انتخاب شده است و فقط فايلهائي با پسوند BMP نمايش داده مي‌شوند. در قسمت تيتر پنجره عبارتي که در کد نويسي تعيين کرديم نمايش داده شده است. روي فايل Coffee Bean.bmp دابل كليك كنيد.

[تصویر: 055.gif]


مشاهده مي‌کنيد که تصوير نمايش داده شده و نام و آدرس تصوير نيز در تيتر پنجره نمايان شده است. در اين فصل هدف آشنائي و کار با اشياء، متدها و خصوصيات بود. در فصلهاي بعدي به بررسي بيشتر رويدادها، کنترلها، کد نويسي و ... خواهيم پرداخت.

[تصویر: 056.gif]


توجه کنید که شما میتواند آموزش Visual Basic 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Visual Basic دانلود کنید.
شما اکنون در پايان اين فصل قرار داريد.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش تصویری Visual Basic 2010 قسمت 2 - learninweb - 07-27-2011 07:44 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید