ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Matlab قسمت 1
08-14-2011, 09:45 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2014 07:22 AM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Matlab قسمت 1
به نرم‌افزار آموزش MATLAB خوش آمديد. توجه کنید که شما میتواند آموزش Matlab را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Matlab دانلود کنید.
با كمك MATLAB مي‌توانيد محاسبات رياضي پيچيده را به سادگي انجام دهيد. اين نرم‌افزار داراي محيط قابل انعطاف و يك زبان قدرتمند براي محاسبات تكنيكي است. در اين فصل مي‌خواهيم با محيط MATLAB آشنا شويم. براي آشنايي با نرم افزار Simulink مي‌توانيد به نرم افزار آموزشي Simulink اين شركت مراجعه كنيد. براي اجراي اين برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.
منوي فرعي All Programs را باز كنيد.
منوي فرعي MATLAB را باز كنيد.
منوي فرعي R2009a را باز كنيد.
روي گزينه MATLAB R2009a كليك كنيد.


[تصویر: 001.gif]


اكنون وارد محيط MATLAB شده‌ايم. قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار عنوان يا Title bar نام دارد كه نام اين نرم‌افزار در اين قسمت نوشته شده است.
[تصویر: 002.gif]

قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار منو يا Menu Bar ناميده مي‌شود كه از طريق گزينه‌هاي اين منو مي‌توانيد اعمال مورد نظر خود را انجام دهيد.
[تصویر: 003.gif]

قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار ابزار (Tool Bar) نام دارد كه شامل يكسري كليدهاي دسترسي سريع است. معمولاً گزينه‌هاي پر كاربرد منوها مانند ذخيره كردن يك فايل در نوار ابزار قرار دارد تا كاربر با استفاده از يك دكمه و كليك بر روي آن بتواند عمليات مورد نظر را سريعتر انجام دهد. پس براي راحتي و سرعت بيشتر اين دكمه‌ها در اين قسمت قرار داده شده‌اند.
[تصویر: 004.gif]

در اين قسمت مي‌توانيد براي دستوراتي که استفاده بيشتر داريد کليد ميانبر (Shortcut) تعريف کنيد.‌
[تصویر: 005.gif]

پنجره مشخص شده Command Window نام دارد. در اين قسمت توابع مختلف MATLAB وM-Fileها كه توسط كاربر نوشته شده است، اجرا مي‌شود. ( با M-Fileها در آينده آشنا خواهيد شد.) در اين قسمت با وارد كردن دستور و زدن كليد Enter دستور مورد نظر اجرا مي‌شود.
[تصویر: 006.gif]

از برگه Currrent Directory براي رفتن به دايركتوري يا شاخه ديگر استفاده مي‌كنيم.
[تصویر: 007.gif]

در اين قسمت برگه workSpace را مشاهده مي‌كنيد كه براي مشاهده متغيرهاي WorkSpace مي‌باشد.
[تصویر: 008.gif]

قسمت مشخص شده با كادر قرمز پنجره‌ Command History مي‌باشد كه جهت مشاهده و اجراي توابع اجرا شده قبلي كاربرد دارد.
[تصویر: 009.gif]

اكنون تا حدودي با محيط MATLAB آشنا شديد در ادامه مي‌خواهيم با استفاده از گزينه‌هاي منوي Desktop محيط MATLAB را به دلخواه خود تغيير دهيم. روي منوي Desktop كليك كنيد.
[تصویر: 010.gif]

منوي فرعي Desktop Layout را باز كنيد.

[تصویر: 011.gif]

در منوي باز شده يكسري گزينه مشاهده مي‌كنيد. اين گزينه‌ها حالتهاي از پيش تعريف شده مي‌باشند همانطور كه از نام گزينه اول مشخص است، با انتخاب اين گزينه‌ پنجره‌ها به حالت اوليه باز مي‌گردند.

[تصویر: 012.gif]

با انتخاب گزينه دوم تمامي پنجره‌ها بسته شده و فقط پنجره Command Window باز خواهد بود.


با انتخاب گزينه سوم پنجره‌هاي Command Window و Command History را مي‌توانيد مشاهده كنيد كه در اين حالت هر كدام از پنجره‌ها نصف محيط كاري را اشغال مي‌كنند.
[تصویر: 014.gif]

با انتخاب گزينه چهارم مي‌توانيد همه پنجره‌هاي MATLAB را به صورت برگه‌ايي مشاهده كنيد.‌

[تصویر: 015.gif]


با انتخاب گزينه ‌آخر همه پنجره‌هاي MATLAB را به صورت برگه‌اي مشاهده مي‌كنيد و پنجره Command Window را در وسط صفحه‌کاري مشاهده مي‌کنيد. روي گزينه مشخص شده با فلش كليك كنيد.
[تصویر: 016.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه محيط كاري به همان شكلي كه انتظار داشتيم تغيير يافته است و تمامي پنجره‌ها به صورت برگه‌اي در دسترس مي‌باشند. در ادامه مي‌خواهيم نحوه قرارگيري پنجره‌ها به حالت اوليه باز گردد. منوي Desktop را باز كنيد.

[تصویر: 017.gif]

منوي فرعي Desktop Layout را باز كنيد.
روي گزينه Default كليك كنيد.


[تصویر: 018.gif]


مشاهده مي‌كنيد كه محيط كاري به حالت اوليه خود تغيير يافته است. گزينه‌هايي كه بررسي كرديم تنظيماتي بود كه MATLAB از پيش براي شما طراحي كرده بود. شما نيز مي‌توانيد محيط كاري را نيز به دلخواه خود تغيير دهيد به عنوان مثال در ادامه مي‌خواهيم پنجره Command History را از محيط كاري جدا كنيم. براي اين كار ابتدا بايد پنجره را انتخاب كنيم. روي اين پنجره كليك كنيد تا انتخاب شود.[تصویر: 019.gif]

منوي Desktop را باز كنيد.
روي گزينه Undock Command History كليك كنيد.

[تصویر: 020.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين پنجره از محيط كاري خارج شده و به صورت يك پنجره جدا مي‌باشد كه مي‌توانيد مانند ساير پنجره‌ها آن را تغيير اندازه دهيد يا محل آن را تغيير دهيد. براي برگرداندن اين پنجره به محيط كاري روي منوي Desktop كليك كنيد.
[تصویر: 021.gif]

روي گزينه Dock Command History كليك كنيد.

[تصویر: 022.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين پنجره دوباره به محيط كاري MATLAB متصل شده است با كليك روي دكمه مشخص شده نيز مي‌توانيد اين پنجره را از محيط كاري جدا كنيد. روش ديگري نيز براي اين كار وجود دارد در اين روش با كليك بر روي اين پنجره و فشرده نگه‌داشتن كليد ماوس پنجره را به قسمت خارج محيط كاري مي‌بريم تا اين پنجره از محيط كاري جدا شود.
فرض کنيد که مي‌خواهيم پنجره WorkSpace بزرگتري داشته باشيم و نيازي به پنجره Command History نداريم. براي بستن پنجره Command History روي دكمه Close اين پنجره كليك كنيد.

[تصویر: 023.gif]

براي اين كه دوباره بتوانيد اين پنجره را مشاهده كنيد منوي Desktop را باز كنيد.
در منوي باز شده در قسمت مشخص شده با كادر قرمز 5 پنجره محيط كاري MATLAB را مشاهده مي‌كنيد در كنار برگه كاري كه قابل رويت مي‌باشد علامتي زده شده است كه نشان دهنده قابل مشاهده بودن پنجره است. اكنون در كنار گزينه‌ Command History علامتي را مشاهده نمي‌كنيد روي اين گزينه كليك كنيد تا اين پنجره نيز قابل مشاهده باشد.

[تصویر: 024.gif]

در ضمن مي‌توانيد با كليك بر روي يك پنجره و نگه‌داشتن كليد چپ ماوس مكان و اندازه پنجره را تغيير دهيد.
اين نرم‌افزار مانند نرم‌افزارهاي ديگر شامل چندين منو است كه در ادامه به طور مختصر به توضيح اين منوها مي‌پردازيم. روي منوي File كليك كنيد.

[تصویر: 025.gif]

گزينه new يك منوي فرعي مي‌باشد كه خود شامل گزينه‌هاي ديگري است. روي اين گزينه ‌كليك كنيد.

[تصویر: 026.gif]

با كليك كردن بر روي گزينه M-file مي‌توانيد يك M-file جديد باز كنيد. M-fileها توابعي هستند كه توسط كاربر نوشته مي‌شوند و بيشترين كاربرد را در استفاده از نرم‌افزار MATLAB دارند در فصلهاي آينده به بررسي M-fileها خواهيم پرداخت.

[تصویر: 027.gif]

از گزينه figure براي باز كردن شكل جديد استفاده مي‌كنيم.

[تصویر: 028.gif]

با کليک بر روي گزينه Variable يک متغير جديد در پنجره WorkSpace ساخته مي‌شود.
[تصویر: 029.gif]


گزينه Model براي ساختن برنامه‌هاي Simulink نرم‌افزار MATLAB بكار مي‌رود.

[تصویر: 030.gif]

از گزينه GUI براي برنامه‌نويسي تحت ويندوز استفاده مي‌كنيم.

[تصویر: 031.gif]

از گزينه Deployment Project
در ادامه مي‌خواهيم ساير گزينه‌‌هاي منوي File را بررسي ‌كنيم. ‌دكمه Esc صفحه كليد را فشار دهيد تا منوي File بسته شود.
از گزينه Open براي باز كردن فايلها استفاده مي‌شود.

[تصویر: 032.gif]

گزينه سوم وظيفه بستن پنجره فعال را دارد و با توجه به اينكه كداميك از پنجره‌هاي محيط كاري فعال هستند، فرق مي‌كند. اكنون چون پنجره Command History انتخاب شده است وظيفه اين گزينه بستن پنجره Command History مي‌باشد.

[تصویر: 033.gif]

گزينه Import Data براي وارد كردن داده‌ها به محيط MATLAB بكار مي‌رود.
[تصویر: 034.gif]


با كمك گزينه Save Workspace As مي‌توانيد محيط كاري خود را با يك نام دلخواه ذخيره كنيد.

[تصویر: 035.gif]

با كمك گزينه Set Path آدرسهايPath Search را مي‌توانيد مشاهده كنيد يا تغيير دهيد.

[تصویر: 036.gif]

با كمك گزينه Preferences تنظيمات مختلفي مثل رنگ و نوع قلم را مي‌توانيم تغيير دهيم.

[تصویر: 037.gif]

اگر پنجره Command Window يا Command History انتخاب شده باشند گزينه PageSetup فعال خواهد بود كه براي تنظيم حاشيه دور متن و تعيين فونت چاپ كاربرد دارد.
[تصویر: 038.gif]

گزينه‌هاي Print و Print Selection براي چاپ، تنظيمات چاپ و براي چاپ قسمت انتخاب شده كاربرد دارند.

[تصویر: 039.gif]

با كليك بر روي گزينه Exit از محيط MATLAB خارج مي‌شويد.

[تصویر: 040.gif]

روي منوي Edit كليك كنيد تا باز شود.

[تصویر: 041.gif]

همانطور كه مشاهده مي‌كنيد اين منو عملياتهاي Undo، Redo، Cut، Copy و غيره را انجام مي‌دهد كه كاربرد آنها در همه نرم‌افزارها يكسان است. با استفاده از گزينه Undo آخرين عمل انجام شده به حالت قبل برمي‌گردد. گزينه Redo عمل Undo را لغو مي‌كند.

[تصویر: 042.gif]

با استفاده از Cut قسمت انتخاب شده حذف مي‌شود و در حافظه Clipboard يا حافظه موقت قرار داده مي‌شود. توسط گزينه Copy مقدار يا شئ انتخاب شده در حافظه موقت قرار داده مي‌شود. توسط گزينه Paste مقدار موجود در حافظه موقت در محل انتخاب شده قرار داده مي‌شود. گزينه Paste to Workspace قسمت انتخاب شده در Clipboard را با کمک Import Wizard باز مي‌کند. به طور مثال يکي از کاربردهاي اين گزينه ‌کپي‌برداري از داده‌هاي موجود در ساير برنامه‌هاي کاربردي مثل Excel به MATLAB مي‌باشد.

[تصویر: 043.gif]

توسط گزينه Select All تمامي قسمت فعال انتخاب مي‌شود و توسط گزينه Delete قسمتهاي انتخاب شده حذف مي‌شوند. با استفاده از گزينه Find نيز مي‌توانيد به دنبال يك متن بگرديد. سه گزينه آخر اين منو به ترتيب براي پاك كردن محتواي پنجره‌هاي CommandWindow ,CommandHistory و workSpace بكار مي‌روند.

[تصویر: 044.gif]

روي منوي Debug كليك كنيد تا باز شود.
[تصویر: 045.gif]


با استفاده از گزينه‌هاي اين منو مي‌توانيد برنامه نوشته شده در M-File را Debug کنيد. با استفاده از اين امکانات دستورات نوشته شده در
M-File بصورت يکي يکي اجرا شده و در هر مرحله مي‌توانيد روند اجراي برنامه را مشاهده کنيد.

[تصویر: 046.gif]

روي منوي Parallel كليك كنيد تا باز شود.
[تصویر: 047.gif]


با استفاده از گزينه‌هاي اين منو مي‌توانيد مديريت و تنظيم Parallel را انجام دهيد.‌

[تصویر: 048.gif]

روي منوي Desktop كليك كنيد.

[تصویر: 049.gif]

5 گزينه اول كه مشخص شده‌اند بسته به پنجره انتخاب شده نام پنجره گزينه‌ها تغيير مي‌کند اين گزينه‌ها به ترتيب براي ‌تغيير سايز، جدا کردن، جابه‌جايي و تغيير اندازه پنجره انتخاب شده مي‌باشد.‌

[تصویر: 050.gif]

قبلاً با گزينه Desktop Layout نيز آشنا شده‌ايد. با استفاده از گزينه Save Layout مي‌توانيد حالت Layout ايجاد شده را ذخيره کنيد. توسط گزينه Organize Layouts نيز مي‌توانيد Layout ذخيره شده را حذف يا تغيير نام دهيد. در صورتيکه بخواهيد Layout ذخيره شده توسط گزينه Save Layout را فعال کنيد، وارد منوي Desktop شده و منوي فرعي Desktop Layout را باز کنيد. در گزينه‌هاي نمايش داده شده نام Desktop Layout ذخيره شده را نيز مي‌توانيد مشاهده کنيد که با کليک بر روي آن حالت نمايش به صورت Desktop Layout ذخيره شده برمي‌گردد.

[تصویر: 051.gif]


4 گزينه بعدي كه مشخص شده‌اند همانطور كه قبلاً نيز توضيح داده شد براي نشان دادن 4 پنجره MATLAB بكار مي‌روند. در صورتيكه كنار اين گزينه‌ها علامت وجود داشته باشد نشان دهنده اين است كه پنجره نمايش داده مي‌شود.

[تصویر: 052.gif]

گزينه Help نيز براي مشاهده پنجره Help نرم‌افزار MATLAB مي‌باشد.

[تصویر: 053.gif]


MATLAB شامل يك واسط كاربر گرافيكي، Profiler است كه به شما براي افزايش كارآييM-Fileها كمك مي‌كند. ساير گزينه‌ها را نيز در فصلهاي آينده بررسي مي‌كنيم.

[تصویر: 054.gif]

روي منوي Window كليك كنيد.

[تصویر: 055.gif]

توسط گزينه‌هاي اين منو مي‌توانيد پنجره مورد نظر را فعال کنيد.

[تصویر: 056.gif]

منوي Help را باز كنيد.

[تصویر: 057.gif]

وي گزينه Product Help كليك كنيد.

[تصویر: 058.gif]

با استفاده از برگه Contents عنوانهاي بيان شده در اين راهنما را در قالب يك نماي درختي مشاهده مي‌كنيد. روي برگه Index كليك كنيد.

[تصویر: 059.gif]

با كمك برگه Index و با استفاده از كلمات كليدي مي‌توانيد موضوع مورد نظر خود را پيدا كنيد. روي برگه Search كليك كنيد.

[تصویر: 060.gif]

در اين برگه عبارتي كه مي‌خواهيد در مورد آن توضيحاتي را مشاهده كنيد در جعبه متن Search Documentation and Demos وارد مي‌كنيم که در بالاي اين برگه قرار دارد. سپس با كليك بر روي دكمه سمت راست آن عمل جستجو انجام مي‌شود و نتيجه جستجو نمايش داده مي‌شود. روي برگه Demo كليك كنيد.
[تصویر: 061.gif]

با كمك برگه Demos مي‌توانيد راهنماهاي از پيش ساخته شده را اجرا و مشاهده كنيد.
روي دكمه Close كليك كنيد.
روي دكمه Close كليك كنيد تا از نرم افزار خارج شويد.

توجه کنید که شما میتواند آموزش Matlab را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Matlab دانلود کنید.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش تصویری Matlab قسمت 1 - learninweb - 08-14-2011 09:45 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید