ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش Matlab 2014 - قسمت اول
05-30-2015, 09:16 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 05-31-2015 03:21 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش Matlab 2014 - قسمت اول
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويري Matlab 2014 را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Matlab 2014 را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش Matlab 2014 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فايل PDF و Word موجود است.

دانلود فايل pdf آموزش تصويري Matlab 2014
دانلود فايل word آموزش تصويري Matlab 2014به نرم‌افزار آموزش MATLAB خوش آمديد. با كمك MATLAB مي‌توانيد محاسبات رياضي پيچيده را به سادگي انجام دهيد. اين نرم‌افزار داراي محيط قابل انعطاف و يك زبان قدرتمند براي محاسبات تكنيكي است. در اين فصل مي‌خواهيم با محيط MATLAB آشنا شويم. براي آشنايي با نرم‌افزار Simulink مي‌توانيد به نرم‌افزار آموزشي Simulink اين شركت مراجعه كنيد. براي اجراي اين برنامه روي دكمه Start كليك كنيد.
منوي فرعي All Programs را باز كنيد.
روي گزينه MATLAB 2014 كليك كنيد.
[تصویر: 001.gif]

اكنون وارد محيط MATLAB شده‌ايم. قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار عنوان يا Title bar نام دارد كه نام اين نرم‌افزار در اين قسمت نوشته شده است.
قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار منو يا Menu Bar ناميده مي‌شود كه از طريق گزينه‌هاي اين منو مي‌توانيد اعمال مورد نظر خود را انجام دهيد.
قسمت مشخص شده با كادر قرمز نوار ابزار (Tool Bar) نام دارد كه شامل يكسري كليدهاي دسترسي سريع است. معمولاً گزينه‌هاي پر كاربرد منوها مانند ذخيره كردن يك فايل در نوار ابزار قرار دارد تا كاربر با استفاده از يك دكمه و كليك بر روي آن بتواند عمليات مورد نظر را سريعتر انجام دهد. پس براي راحتي و سرعت بيشتر اين دكمه‌ها در اين قسمت قرار داده شده‌اند.
پنجره مشخص شده Command Window نام دارد. در اين قسمت توابع مختلف MATLAB و
M-Fileها كه توسط كاربر نوشته شده است، اجرا مي‌شود. (با M-Fileها در آينده آشنا خواهيد شد.) در اين قسمت با وارد كردن دستور و زدن كليد Enter دستور مورد نظر اجرا مي‌شود.
از برگه Current Folder براي رفتن به دايركتوري يا شاخه ديگر استفاده مي‌كنيم.
در قسمت مشخص شده خصوصيات فايل را مشاهده مي‌کنيد.‌
در اين قسمت برگه workspace را مشاهده مي‌كنيد كه براي مشاهده متغيرهاي Workspace مي‌باشد.
قسمت مشخص شده با كادر قرمز پنجره‌ Command History مي‌باشد كه جهت مشاهده و اجراي توابع اجرا شده قبلي كاربرد دارد.
تا اينجا تا حدودي با محيط Matlab آشنا شديد. در ادامه مي‌خواهيم محيط Matlab را به دلخواه خود تغيير دهيم. از سربرگHome روي دکمه باز شونده ENVIRONMENT کليک کنيد.
[تصویر: 002.gif]

روي دکمه باز شونده Layout کليک کنيد.
در منوي باز شده يكسري گزينه مشاهده مي‌كنيد. اين گزينه‌ها حالتهايي از پيش تعريف شده مي‌باشند همانطور كه از نام گزينه اول مشخص است، با انتخاب اين گزينه‌ پنجره‌ها به حالت اوليه باز مي‌گردند.
با انتخاب گزينه مشخص شده تمامي پنجره‌ها بسته شده و فقط پنجره Command Window باز خواهد بود.
با انتخاب گزينه Three Column پنجره‌هاي Workspace، Current Folder و Details را مشاهده كنيد كه در اين حالت هر كدام از پنجره‌ها مقدار از محيط كاري را اشغال مي‌كنند.
با انتخاب گزينه مشخص شده همه پنجره‌هاي MATLAB را به صورت برگه‌اي و پنجره Command Window را در وسط صفحه‌کاري مشاهده مي‌کنيد. روي گزينه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 003.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه محيط كاري به همان شكلي كه انتظار داشتيم تغيير يافته است و تمامي پنجره‌ها به صورت برگه‌اي در دسترس مي‌باشند. در ادامه مي‌خواهيم نحوه قرارگيري پنجره‌ها به حالت اوليه باز گردد. روي دکمه باز شونده ENVIRONMENT کليک کنيد.
روي دکمه باز شونده Layout کليک کنيد.
با استفاده از ماوس شما مي‌توانيد محل قرارگيري هر کدام از پنجره‌ها را تغيير داده و سپس با کليک بر روي گزينه Save Layout آن حالت قرارگيري پنجره‌ها را ذخيره کنيد. در اينجا ما يک بار اين کار را انجام داده‌ايم و Layout يا حالت قرارگيري پنجره ها را با نام eniac ذخيره کرده‌ايم. براي آن که به حالت ذخيره شده برگرديم روي گزينه eniac کليک کنيد.
[تصویر: 004.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه محيط كاري به حالت اوليه خود تغيير يافته است. گزينه‌هايي كه بررسي كرديم تنظيماتي بود كه MATLAB از پيش براي شما طراحي كرده بود. شما نيز مي‌توانيد محيط كاري را نيز به دلخواه خود تغيير دهيد به عنوان مثال در ادامه مي‌خواهيم پنجره Command Window را از محيط كاري جدا كنيم. براي اين كار ابتدا بايد پنجره را انتخاب كنيم. روي اين پنجره كليك كنيد تا انتخاب شود.
[تصویر: 005.gif]

روي دکمه باز شونده مشخص شده با کادر قرمزکليک کنيد.
روي گزينه Undock كليك كنيد.
[تصویر: 006.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين پنجره از محيط كاري خارج شده و به صورت يك پنجره جدا مي‌باشد كه مي‌توانيد مانند ساير پنجره‌ها آن را تغيير اندازه دهيد يا محل آن را تغيير دهيد. براي برگرداندن اين پنجره به محيط كاري دوباره روي دکمه باز شونده مشخص شده با کادر قرمزکليک کنيد.
روي گزينه Dock كليك كنيد.
[تصویر: 007.gif]

مشاهده مي‌كنيد كه اين پنجره دوباره به محيط كاري MATLAB متصل شده است.
فرض کنيد که مي‌خواهيم پنجره Workspace بزرگتري داشته باشيم و نيازي به پنجره Command History نداريم. براي بستن پنجره Command History روي دكمه باز شونده مشخص شده كليك كنيد.
[تصویر: 008.gif]

از ليست باز شده روي گزينه Close کليک کنيد.
[تصویر: 009.gif]

براي اين كه دوباره بتوانيد اين پنجره را مشاهده كنيد روي دکمه باز شونده ENVIRONMENT کليک كنيد.
روي دکمه باز شونده Layout کليک كنيد.
در منوي باز شده در قسمت مشخص شده با كادر قرمز پنج پنجره محيط كاري MATLAB را مشاهده مي‌كنيد در كنار برگه كاري كه قابل رويت مي‌باشد علامتي زده شده است كه نشان‌دهنده قابل مشاهده بودن پنجره است. اكنون در كنار گزينه‌ Command History علامتي را مشاهده نمي‌كنيد. بر روي منوي باز شونده مشخص شده کليک کنيد.تا اين پنجره نيز قابل مشاهده باشد.
اکنون گزينه Closed که به معني بسته بودن اين پنجره است فعال است. روي گزينه Docked کليک کنيد.
[تصویر: 010.gif]

در ضمن مي‌توانيد با كليك بر روي يك پنجره و نگه‌داشتن كليد چپ ماوس مكان و اندازه پنجره را تغيير دهيد.
روي دكمه Close كليك كنيد تا از نرم‌افزار خارج شويد.
شما اکنون در پايان اين بخش قرار داريد،
[تصویر: 011.gif]


توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Matlab 2014 را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش Matlab 2014 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فايل PDF و Word موجود است.

دانلود فايل pdf آموزش تصويري Matlab 2014
دانلود فايل word آموزش تصويري Matlab 2014

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید