ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش ویندوز 10 - قسمت دوم
05-31-2015, 06:39 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-23-2023 07:05 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش ویندوز 10 - قسمت دوم
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Windows 10 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتوانید نرم افزار آموزش Windows 10 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت تعاملی و شبیه سازی شده با صدا و متن فارسی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Windows 10دانلود کنید. در نرم افزارهای آموزشی کارهای بیان شده را باید در محیط شبیه سازی شده انجام دهید. در ابتدا و انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در فایل PDF و Word موجود است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری Windows 10
دانلود فایل word آموزش تصویری Windows 10

در این فصل می‌خواهیم به بررسی و آشنایی با محیط ویندوز 10 بپردازیم. آنچه که اکنون در صفحه مشاهده می‌کنید میز کاری یا Desktop می‌باشد که با کادر قرمز مشخص شده است. Desktop همانند میزکاری شما است و برنامه‌ها و پنجره‌ها مانند برگه‌هایی که بر روی میز خود قرار می‌دهید در این قسمت قرار می‌گیرند
نوار باریکی که در پایین میزکاری یا Desktop قرار دارد، نوار کاری یا Taskbar نامیده می‌شود. این قست هم اکنون با کادر قرمز مشخص شده است. در Taskbar کلید میانبر به برنامه‌های پرکاربرد، پنجره‌های باز شده، ساعت و دکمه Start قرار دارد.
آیکون مشخص شده آیکون برنامه Store می‌باشد که شما می‌توانید برنامه‌های مورد نظر خود را از طریق این برنامه خریداری کنید.
آیکون مشخص شده با کادر، File Explorer می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید به پوشه‌ها و فایلهای موجود در کامپیوتر دسترسی پیدا کنید.
آیکون بعدی آیکون نرم افزار Microsoft Edge می‌باشد که همانند Internet Explorer در نسخه‌های قبلی ویندوز با استفاده از آن می‌توانید صفحات اینترنتی را مشاهده کنید.
گزینه مشخص شده که به تازگی در ویندوز 10 اضافه شده است، گزینه Task View می‌باشد که با کمک آن شما می‌توانید چند صفحه میزکار یا همان Desktop را داشته باشید. روی گزینه Task View کلیک کنید.
[تصویر: 001.jpg]

حال برای اینکه یک میزکاری یا Desktop دیگر ایجاد شود، روی گزینه New desktop کلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

اکنون شما دارای دو میزکار می‌باشید. بر روی دکمه مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 003.jpg]

همانطور که می‌بینید یک میز کاری جدید ایجاد شده است. با این عمل می‌توانید میزهای کاری متعددی را ایجاد کنید.حال قصد داریم میزکاری جدید را حذف کنیم. برای اینکار ماوس خود را روی آیکون میزکاری مشخص شده ببرید.
روی گزینه Close که با نماد * مشخص شده است کلیک کنید.
[تصویر: 004.jpg]

مشاهده می‌کنید که میزکاری مورد نظر حذف شده است. حال برای اینکه از این صفحه خارج شویم، در هر محلی خارج از کادر مشکی کلیک کنید.
[تصویر: 005.jpg]

دکمه مشخص شده آیکون برنامه Search می‌باشد. همان طور که در فصل قبل دیدید برای جستجوی Control Panel در منوی Start نام آن را وارد کردیم. شما می‌توانید بدون مراجعه به منوی Start نیز با استفاده از قسمت Search فایلها و برنامه‌های مورد نظر خود را جستجو کنید.
با استفاده از دکمه Start می‌توانید برنامه‌های موجود
بر روی این کامپیوتر را مشاهده و اجرا نمائید. روی دکمه Start کلیک کنید.
روی گزینه Paint که یک برنامه نقاشی ساده است کلیک کنید.
[تصویر: 006.jpg]

با این کار برنامه Paint اجرا شده است. در سیستم عامل ویندوز (پنجره‌ها) هر برنامه در یک پنجره نمایش داده می‌شود. اکنون برنامه Paint نیز در یک پنجره نمایش داده شده است.
اولین نکته در آموزش ویندوز آشنایی با پنجره‌ها است. قسمتی که اکنون مشخص است نوار عنوان یا Title bar نام دارد. این قسمت شامل نام نرم‌افزار و نام فایلی که باز شده و دکمه‌های مخلتفی است.
قسمت اصلی پنجره که محتویات فایل را نمایش می‌دهد توسط کادر مشخص شده است.
قسمت مشخص با کادر منوهای برنامه است که تمامی دستورات لازم برای استفاده از برنامه در این قسمت قرار می‌گیرد.‌
مشاهده می‌کنیدکه محل قرارگیری میله‌های لغزان جهت حرکت قسمت اصلی پنجره به بالا ، پایین ، چپ و راست مشخص شده است.
در ادامه می‌خواهیم یک فایل گرافیکی را باز کنیم و در برنامه Paint آن را مشاهده کنیم. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 007.jpg]

با این کار یک منو جهت انتخاب یک سری عملیات نمایش داده شده است. برای باز کردن یک فایل همیشه از گزینه Open که به مفهوم باز کردن فایل ذخیره شده می‌باشد استفاده می‌شود. روی گزینه Open کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

بصورت پیش‌فرض اکنون در شاخه Pictures قرار داریم. روی شاخه Pic2 دابل کلیک کنید تا وارد این شاخه بشویم. (دابل کلیک یعنی دوبار پشت سر هم دکمه چپ ماوس را فشار دهید.)
[تصویر: 009.jpg]

با این کار وارد شاخه یا پوشه Pic2 شده‌ایم. با مفهوم فایل و شاخه یا پوشه در بخشهای دیگر این نرم‌افزار آموزشی آشنا خواهید شد. روی فایل مشخص شده کلیک کنید تا این فایل انتخاب شود.
روی دکمه Open کلیک کنید تا فایل انتخاب شده باز شود. (یک راه دیگر دابل کلیک کردن بر روی فایل مورد نظر است که دیگر نیازی به دکمه Open نیست.)
[تصویر: 010.jpg]

اکنون فایل باز شده است. با استفاده از نوار لغزان می‌توانید محلهای دیگر تصویر را مشاهده کنید. روی محل مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

در قسمت پایین و سمت راست پنجره مشاهده می‌کنید که عدد 100% نوشته شده است. یعنی شما این تصویر را در ابعاد واقعی خود مشاهده می‌کنید برای آنکه تصویر را در ابعاد کوچکتری مشاهده کنید روی دکمه مشخص شده کلیک کنید
[تصویر: 012.jpg]

با این کار تصویر در 50% اندازه واقعی خود نمایش داده شده است. با استفاده از ماوس شما می‌توانید ابعاد یک پنجره را کوچک یا بزرگ کنید. در ادامه این کار را بررسی می‌کنیم.
با استفاده از سه دکمه مشخص شده با کادر می‌توانید به ترتیب از راست به چپ پنجره برنامه Paint را ببندید، بزرگ کنید و به Taskbar ببرید.
روی دکمه Maximize کلیک کنید.
[تصویر: 013.jpg]

با این کار پنجره به بزرگی تمام صفحه میز کاری شما در آمده است. اکنون در محل دکمه Maximize که تصویر را بزرگ کرد دکمه Restore قرارگرفته است با کلیک بر روی این دکمه پنجره به ابعاد قبلی خود در خواهد آمد.
روی دکمه Minimize کلیک کنید تا پنجره در قسمت Taskbar قرار بگیرد.
[تصویر: 014.jpg]

به این ترتیب فقط آیکون یا تصویر برنامه Paint در قسمت Taskbar نمایش داده شده است.
این نگارش از ویندوز دارای این امکان است که با بردن ماوس بر روی برنامه‌ای که Minimize شده است می‌توانید
محتویات پنجره آن را مشاهده کنید. برای این کار ماوس را روی آیکون برنامه Paint ببرید و محتویات فایل باز شده را مشاهده کنید.
روی دکمه برنامه Paint کلیک کنید.
[تصویر: 015.jpg]

به این ترتیب دوباره برنامه Paint در ابعاد قبلی خود نمایش داده شده است. برای بستن این پنجره روی دکمه Close پنجره کلیک کنید.
[تصویر: 016.jpg]

تا اینجا تا حدودی با مفهوم و روش استفاده از پنجره‌ها آشنا شدید. در ادامه می‌خواهیم یک برنامه واژه پرداز که برای تایپ متن استفاده می‌شود را اجرا کنیم و برخی ویژگیهای دیگر پنجره‌ها را بررسی کنیم. روی دکمه Start کلیک کنید.
در لیست برنامه‌ها برنامه Paint اکنون اولین برنامه است و علت آن استفاده از برنامه Paint است. هر چه شما از یک برنامه بیشتر استفاده کنید (بیشتر آن را باز کنید) آن برنامه در لیست برنامه‌های Start بالاتر قرار خواهد گرفت.
در کنار گزینه برنامه Paint یک فلش نیز وجود دارد. بر روی فلش مشخص شده کلیک کنید.
در لیست ظاهر شده فهرست فایلهایی که با استفاده از برنامه Paint آنها را ایجاد کرده‌اید یا باز کرده‌اید نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه این لیست فایل مورد نظر با استفاده از برنامه Paint باز می‌شود.
روی گزینه All Appsکلیک کنید تا لیست تمامی برنامه‌های نصب شده را مشاهده کنید.
[تصویر: 017.jpg]

روی قسمت مشخص شده از نوار لغزان کلیک کنید.
[تصویر: 018.jpg]

روی گزینه Accessories Windows کلیک کنید.
در این قسمت دو برنامه واژه پرداز به نامهای Notepad و WordPad وجود دارند که برنامه WordPad نسبت به Notepad از امکانات بیشتری برخوردار است. بر روی گزینه WordPad کلیک کنید.
[تصویر: 019.jpg]

در این قسمت قصد آموزش برنامه WordPad را نداریم بلکه می‌خواهیم با کار کردن با پنجره‌ها و نحوه اجرای برنامه‌ها آشنا شویم. شما با استفاده از ماوس می‌توانید یک پنجره را جا به جا یا تغییر اندازه دهید.
برای جابه‌جا کردن یک پنجره بر روی میله عنوان یا Title Bar دکمه چپ ماوس را فشرده نگه‌داشته و ماوس را به محل جدید حرکت می‌دهیم.
[تصویر: 020.jpg]

برای تغییر محل قرار گیری این پنجره روی محل مشخص شده با فلش قرمز ماوس را برده و سپس دکمه چپ ماوس را فشار داده و فشرده نگه‌دارید و ماوس را به محل مشخص شده با فلش سبز برده و کلید چپ ماوس را رها کنید.
[تصویر: 021.jpg]

با این کار توانستید محل قرارگیری این پنجره را تغییر دهید. با این عملی که با ماوس انجام دادید یعنی در یک مکان دکمه چپ ماوس را فشرده نگه داشتید و ماوس را حرکت داده و در محل جدید دکمه چپ ماوس را رها کردید اصطلاحاً عمل Drag می‌گویند.
برای تغییر ابعاد پنجره نیز از عمل Drag استفاده می‌شود. ماوس را به محل مشخص شده با فلش قرمز ببرید و تا محل مشخص شده با فلش سبز Drag کنید.
[تصویر: 022.jpg]

به این ترتیب مقداری ابعاد پنجره بزرگ شد. ماوس را به محل مشخص شده با فلش قرمز ببرید و آن را در محل مشخص شده با فلش سبز Drag کنید.
[تصویر: 023.jpg]

روی دکمه Start کلیک کنید.
برای خاموش کردن کامپیوتر نباید کامپیوتر را از برق جدا کنید. بلکه باید از طریق سیستم عامل این کار را انجام دهید. در صورتی که برق کامپیوتر را قطع کنید ممکن است فایلهای شما ذخیره نشود یا فایلهای موجود در ویندوز صدمه دیده و دفعه بعدی سیستم عامل شما به درستی اجرا نشود. برای مشاهده گزینه‌های مختلف، روی گزینه Power کلیک کنید.
در این منو سه گزینه به شرح زیر وجود دارد:
1)Sleep: تمامی برنامه‌های باز در حافظه ذخیره شده و کامپیوتر به حالت نیمه خاموش در می‌آید.
2)Shut Down: تمامی برنامه‌ها و پنجره‌ها را بسته و کامپیوتر را خاموش می‌کند.
3)Restart: تمامی برنامه‌ها بسته شده و کامپیوتر دوباره راه‌اندازی می‌شود. این عمل معادل این است که کامپیوتر را خاموش کرده و سپس روشن کنید.
[تصویر: 024.jpg]

برای خاموش کردن کامپیوتر روی دکمه Shut down کلیک کنید.
[تصویر: 025.jpg]

اکنون کامپیوتر شما در حال خاموش شدن است. کاربر گرامی، شما اكنون در پایان این بخش قرار دارید
[تصویر: 026.jpg]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید