ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری پاورپوینت 2016
12-09-2015, 11:15 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 03-15-2022 10:56 PM، توسط modir.)
ارسال: #1
آموزش تصویری پاورپوینت 2016
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری PowerPoint 2016 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش PowerPoint 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش PowerPoint دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

به نرم‌افزار آموزش PowerPoint 2016 خوش آمدید.‌ PowerPoint به شما کمک می‌کند که اسلایدهای زیبا و پیچیده را بصورت‌های مختلفی برای پروژکتورهای Overhead، اسلاید 35 میلیمتری یا محیط Internet بسازید. همچنین، نرم‌افزار PowerPoint ابزارهای لازم برای ایجاد نمایش‌های قوی و تاثیرگذار را برای شما فراهم می‌آورد.
برای اجرای PowerPoint، روی دکمه Start کلیک کنید.
روی گزینه All apps کلیک کنید.
روی میله لغزان کلیک کنید.
از منوی باز شده، گزینه PowerPoint 2016 را انتخاب کنید.
[تصویر: 001.jpg]

اکنون برنامه PowerPoint اجرا شده است. هنگامیکه‌ PowerPoint را اجرا می‌‌كنید در سمت چپ در قسمت Recent شما می‌توانید فایلهای PowerPointی که قبلاً باز کرده بودید را مشاهده کنید. در قسمت مشخص شده نرم‌افزار PowerPoint نمونه‌هایی از فایلها را قرار داده که شما می‌توانید با توجه به کار خود از آنها استفاده کنید. در بالای این قسمت هم شما می‌توانید به صورت آنلاین از نمونه‌های موجود در اینترنت استفاده نمایید. برای ساخت یک فایل جدید روی گزینه Blank Presentation کلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

اکنون می‌توانید محیط PowerPoint را مشاهده کنید. قبل از هر چیز بهتر است، با قسمت‌های مختلف این محیط بیشتر آشنا شوید.
قسمتی که با کادر مشخص شده است، میله عنوان برنامه PowerPoint است. در این قسمت نام نمایشی که در حال حاضر باز می‌باشد، نمایش داده می‌شود. تا زمانیکه شما نامی برای نمایش خود انتخاب نکرده‌اید، PowerPoint بطور خودکار نام آن را Presentation که بعد از آن یک عدد قرار گرفته است، انتخاب می‌کند.
در سمت چپ میله عنوان یک میلة ابزار کوچک بنام Quick PowerPoint Toolbar قرار گرفته است که شامل ابزارهایی که معمولاً زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از دکمه سمت راست این قسمت ابزار مورد نظر خود را به این میلة ابزار اضافه کنید.
دکمه File در سمت چپ و بالای صفحه همانند منوی File در سایر برنامه‌ها عمل می‌کند، با کلیک بر روی این دکمه، صفحه‌ای باز می‌شود که شامل دستوراتی برای مدیریت فایل‌های PowerPoint می‌باشد
قسمتی که توسط کادر مشخص شده است، مجموعه ابزارهای PowerPoint هستند که به این مجموعه Ribbon گفته می‌شود. Ribbon شامل چندین برگه است که با انتخاب هر برگه ابزارهای مربوط به آن برگه نمایش داده می‌شود. بطور پیش‌فرض در Ribbon برگه Home فعال می‌باشد که شامل پراستفاده‌ترین ابزارهایی است که در طراحی نمایش‌ها از آنها استفاده می‌شود.
[تصویر: 003.jpg]

برای سادگی کار، برخی از ابزارهای موجود در Ribbon که عملکرد مرتبط به هم دارند در یک گروه دسته‌‌بندی شده‌اند. در حال حاضر شما می‌توانید گروه ابزارهای Clipboard، Slides، Font، Paragraph، Drawing و Editing را مشاهده کنید.
[تصویر: 004.jpg]

در پایین و سمت راست بعضی از گروه ابزارهای موجود در Ribbon یک دکمه کوچک حاوی فلش قرار گرفته است. با کلیک بر روی این دکمه کوچک پنجره‌ای برای دسترسی به سایر گزینه‌های آن گروه ابزار در اختیار شما قرار می‌گیرد.
[تصویر: 005.jpg]

ابزارهایی که در Ribbon، بصورت کمرنگ نمایش داده می‌شوند، ابزارهای غیرفعال می‌باشند که فعلاً قابل استفاده نمی‌باشند. این ابزارها در شرایط خاص و در صورت نیاز فعال می‌شوند. تعدادی از ابزارهای غیرفعال توسط کادر مشخص شده‌اند.
[تصویر: 006.jpg]

در سمت چپ محیط PowerPoint، پنجره‌ای شامل دو برگه بنام‌های Slides و Outline وجود دارد که در برگه Slides پیش‌نمایشی از اسلایدهای موجود و در برگه Outline متون موجود در اسلایدهای نمایش نشان داده می‌شوند.
قسمتی که توسط کادر مشخص شده است، محیط طراحی اسلایدهای نمایش می‌باشد. در این قسمت شما می‌توانید در هر لحظه یک اسلاید از نمایش را که در برگه Slides یا Outline انتخاب کرده‌اید مشاهده کرده و آنرا ویرایش کنید.
در پایین محیط کادری وجود دارد که برای اضافه نمودن توضیحات مربوط به اسلاید مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما با این قسمت در فصل‌های آینده بیشتر آشنا خواهید شد.
نوار وضعیت یا Status Bar که در پائین صفحه قرار گرفته است، اطلاعات مختلفی مانند تعداد اسلایدهای نمایش، شمارة اسلاید فعلی، سبک استفاده شده برای اسلایدها و ... را نمایش می‌دهد. شما می‌توانید با کلیک راست بر روی نوار وضعیت و انتخاب گزینه‌های مناسب از منوی بازشده، اطلاعات نمایش داده شده در نوار وضعیت را تغییر دهید.
در برنامه PowerPoint، به جز دو گروه Slides و Outline که در سمت چپ صفحه قرار گرفته‌اند، چهار نمای دیگر نیز برای نمایش اسلایدها وجود دارند که عبارتند از: Normal View، Slide Sorter View، Reading View و Slide Show . این چهار نما با استفاده از دکمه‌های کوچک موجود در سمت راست نوار وضعیت که با کادر مشخص شده‌اند، قابل دسترس می‌باشند.
در انتهای سمت راست نوار وضعیت ابزارهای مربوط به بزرگ‌نمایی قرار گرفته است. در این قسمت به ترتیب از چپ به راست سه ابزار به نامهای Zoom Level، Zoom Slider و Zoom to Fit قرار گرفته‌اند که در ادامه با این ابزارها آشنا می‌شوید.
با کلیک بر روی ابزار Zoom Level پنجره‌ای بر روی صفحه ظاهر می‌شود که با استفاده از گزینه‌های موجود در آن می‌توانید میزان بزرگ‌نمایی را تعیین کنید. روی ابزار Zoom Level کلیک کنید.
[تصویر: 007.jpg]

پنجره بزرگ‌نمایی یا Zoom گزینه‌های متعددی را برای بزرگ‌نمایی در اختیار شما قرار می‌دهد. قسمت Percent در این پنجره به شما کمک می‌کند که بتوانید میزان بزرگ‌نمایی را بصورت یک عدد بر حسب درصد تعیین کنید. انتخاب یک عدد بزرگتر از 100% موجب عمل بزرگ‌نمایی یا Zoom in و انتخاب یک عدد کوچکتر از 100% موجب عمل کوچک‌نمایی یا Zoom Out می‌شود. در اینجا ما می‌خواهیم بزرگ‌نمایی اسلاید را به دو برابر افزایش دهیم. روی گزینه 200% کلیک کنید.
روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

مشاهده می‌کنید که بزرگ‌نمایی اسلاید دو برابر شده است. حالا بهتر است، بزرگ‌نمایی اسلاید را به حالت قبل بازگردانیم. برای این منظور می‌توانید دوباره از پنجره Zoom استفاده کنید. ولی راه ساده‌تر استفاده از ابزار Fit Slide To Current Window می‌باشد. با کلیک بر روی این ابزار، بزرگ‌نمایی اسلاید به گونه‌ای تغییر می‌کند که تمام اسلاید در صفحه دیده شود. روی دکمه Fit Slide To Current Window کلیک کنید.
[تصویر: 009.jpg]

ابزار دیگری که در PowerPoint به منظور بزرگ‌نمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ابزار Zoom Slider می‌باشد که توسط کادر مشخص شده است. این ابزار شامل یک دکمه لغزان و دو علامت مثبت و منفی در دو طرف آن می‌باشد که لغزاندن دکمه به سمت علامت مثبت موجب بزرگ‌نمایی و لغزاندن آن به سمت علامت منفی موجب کوچک‌‌نمایی اسلاید می‌شود. همچنین برای بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی می‌توانید روی علامت مثبت و منفی نیز کلیک کنید.
تا این مرحله با قسمت‌های مختلف محیط PowerPoint آشنا شدید. حالا بهتر است یک نمایش که قبلاً ایجاد شده است را باز کنید تا با سایر قسمت‌های PowerPoint نیز آشنا شوید. برای باز کردن یک نمایش می‌توانید از گزینه Open واقع در منوی File استفاده کنید. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 010.jpg]

روی گزینه This Pc کلیک کنید.
در سمت راست گزینه‌هایی برای دسترسی به شاخه‌های پر استفاده و اخیراً استفاده شده وجود دارد. روی فایل مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید فایل ما باز شده است و اسلایدهای موجود در آن، در برگه Slides واقع در سمت چپ محیط PowerPoint نمایش داده شده‌اند. حالا بهتر است به محتویات برگه Outline نگاهی بیانداریم. روی برگه View کلیک کنید.
روی گزینه Outline کلیک کنید.
[تصویر: 012.jpg]

با انتخاب گزینه Outline می‌توانید متون موجود در اسلایدها را مشاهده کنید. این برگه برای کار بر روی عناوین و مطالب موجود در اسلایدها بسیار مناسب است. روی گزینه Normal کلیک کنید.
[تصویر: 013.jpg]

همانطور که قبلاً گفته شد، با استفاده از چهار دکمه موجود در سمت راست نوار وضعیت می‌توانید نمای نمایش اسلایدها را تغییر دهید. در PowerPoint در حالت پیش‌فرض نمای عادی یا Normal فعال می‌باشد. در نمای Normal در هر زمان تنها یک اسلاید که در برگه Slides یا Outline انتخاب شده است، نمایش داده شده و شما می‌توانید آنرا ویرایش کنید. روی دکمه مربوط به نمای Slide Sorter کلیک کنید.
[تصویر: 014.jpg]

در نمای Slide Sorter می‌توانید چندین اسلاید از نمایش را همزمان و در کنار هم مشاهده کنید. این نما بیشتر برای عملیاتی از قبیل حذف یا مرتب‌سازی اسلایدها و نیز افزودن جلوه‌های تصویری به اسلایدها مفید می‌باشد. اکنون به نمای Reading View نگاهی می‌اندازیم. روی دکمه Reading View کلیک کنید.
[تصویر: 015.jpg]

در نمای Reading View، اسلایدها به همراه جلوه‌هایشان به نمایش درمی‌آیند. دکمه‌های موجود در پایین این نما به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید اسلایدها را مرور کنید. روی دکمه Slide Show کلیک کنید.
[تصویر: 016.jpg]

در نمای Slide Show هم مانند نمای Reading View، اسلایدها و جلوه‌های تصویری به نمایش درمی‌آیند. با این تفاوت که این نما اسلایدها بصورت تمام صفحه نمایش داده می‌شوند. در واقع در این نما، اسلایدها دقیقاً همانگونه که پس از ایجاد نمایش نهایی قابل مشاهده خواهند بود نشان داده می‌شوند. برای خروج از این نما باید دکمه Esc را فشار دهید یا از گزینه‌های منویی که با کلیک کردن بر روی آیکون پایین صفحه ظاهر می‌شود، استفاده کنید. دکمه Esc صفحه کلید را فشار دهید.
[تصویر: 017.jpg]

برای برگشت به نمای Normal، روی دکمه نمای Normal کلیک کنید.
[تصویر: 018.jpg]

در PowerPoint می‌توان اسلایدها را بصورت سیاه و سفید نیز نمایش داد. برای این منظور باید از گزینه Black and White واقع در برگه View استفاده کنید. روی دکمه باز شونده Color/Grayscale کلیک کنید.
روی گزینه Black and White کلیک کنید.
[تصویر: 019.jpg]

توجه کنید که این اسلاید چگونه به حالت سیاه و سفید درآمده است. از این نما می‌توان بعنوان پیش‌نمایش چاپ سیاه و سفید اسلاید استفاده کرد. برای رنگی کردن اسلاید روی دکمه Back to Color View کلیک کنید.
[تصویر: 020.jpg]

در هنگام کار با اسلایدها، برای حرکت به اسلایدهای قبلی یا بعدی می‌توانید از نوار لغزان عمودی که در سمت راست صفحه وجود دارد استفاده کنید. در این حالت در هنگام حرکت بین اسلایدها، یک کادر توضیح ظاهر می‌شود که شماره اسلاید در حال نمایش را نشان می‌دهد. زمانیکه عرض یک اسلاید از عرض منطقه نمایش اسلاید بیشتر باشد، یک نوار لغزان افقی نیز در پایین ناحیه ظاهر می‌شود. شما همچنین می‌توانید با کلیک بر روی پیش‌نمایش اسلایدها در سمت چپ صفحه، اسلاید مورد نظر خود را مشاهده کنید.
همچنین، با کلیک بر روی دکمه‌های اسلاید قبلی و اسلاید بعدی که در پایین نوار لغزان عمودی قرار دارند می‌توانید بین اسلایدها حرکت کنید. البته با استفاده از این دکمه‌ها، هر بار فقط به اندازه یک اسلاید به جلو یا عقب جابجا خواهید شد. برای مثال، در حال حاضر اسلاید شماره 1 در حال نمایش می‌باشد و ما می‌خواهیم به اندازه یک اسلاید به جلو حرکت کنیم. روی دکمه Next Slide کلیک کنید.
[تصویر: 021.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید اسلاید شمارة 2 ظاهر شده است. دقت کنید که اسلاید فعلی در برگه Slides با یک حاشیة نارنجی رنگ مشخص شده است.
[تصویر: 022.jpg]

راه دیگر برای جابجایی بین اسلایدها، استفاده از دکمه‌های Page Down و Page Up از صفحه کلید می‌باشد. بهتر است این روش را هم امتحان کنیم. دکمه Page Up صفحه کلید را فشار دهید تا به اسلاید قبل بازگردید.
به این ترتیب، دوباره اسلاید اول نمایش داده شده است. تا اینجا با محیط نرم‌افزار PowerPoint آشنا شدید، می‌خواهیم این نمایش را ذخیره کرده و بعد آنرا ببندیم. برای ذخیره‌سازی یک نمایش، می‌توانید از دستور Save واقع در File استفاده کنید یا بر روی دکمه Save از نوار ابزار Quick PowerPoint کلیک نمایید. روی دکمه Save کلیک کنید.
[تصویر: 023.jpg]

برای بستن یک نمایش، بدون خروج از PowerPoint، کافیست از قسمت File، گزینه Close را انتخاب کنید. روی دکمه File کلیک کنید
در صفحة بازشده گزینه Close را انتخاب کنید.
[تصویر: 024.jpg]

برای باز کردن فایل‌هایی که اخیراً ایجاد شده یا مورد استفاده قرار گرفته‌اند، می‌توانید روی نام آنها در قسمت Recent واقع در صفحه File کلیک کنید. روی File کلیک کنید.
[تصویر: 025.jpg]

در صفحة بازشده، در قسمت Recent، روی نام فایل مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 026.jpg]

حالا فایل انتخاب شده، دوباره باز شده است. شما می‌توانید با استفاده از گزینه Save As واقع در قسمت File، از فایل خود یک نسخة پشتیبان نیز تهیه کرده و آنرا حتی با یک نام دیگر و در یک محل دیگر ذخیره نمایید. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 027.jpg]

گزینه Save As را انتخاب کنید.
روی گزینه Browse کلیک کنید.
[تصویر: 028.jpg]

اکنون پنجره Save As باز شده است. این پنجره دارای گزینه‌های زیادی برای ذخیره‌سازی و ساماندهی فایلها و پوشه‌ها می‌باشد. نمای ظاهری این پنجره مانند پنجره Open است اما از پنجره Save As برای مقاصد دیگری استفاده می‌شود. برای مثال، شما می‌توانید یک کپی پشتیبان از فایل نمایش خود تهیه کنید و آنرا بعنوان پایه‌ای برای نمایش‌های دیگر مورد استفاده قرار دهید. برای مثال ما پوشة جدیدی ایجاد کرده و فایل Sample را در آن ذخیره می‌کنیم. روی دکمه New Folder کلیک کنید.
[تصویر: 029.jpg]

عبارت Eniac را تایپ کنید.
دکمه Enter را فشار دهید.
[تصویر: 030.jpg]

روی شاخة ایجاد شده دابل کلیک کنید.
[تصویر: 031.jpg]

روی دکمه Save کلیک کنید.
[تصویر: 032.jpg]

وقتی برای اولین بار می‌خواهیم یک نمایش را ذخیره کنیم، PowerPoint پنجره Save As را باز می‌کند تا نمایش خود را با نام دلخواه ذخیره کنید. ضمناً پنجره Save As برای تهیه یک کپی پشتیبان از نمایش با نام متفاوت نیز کاربرد دارد.
گاهی اوقات، در هنگام استفاده از برنامه PowerPoint ممکن است به مشکلاتی بربخورید که برای حل آن نیاز به کمک دارید. برای این منظور می‌توانید از کمک یا Help برنامة PowerPoint استفاده کنید. روی جعبه متن Tell Me... کلیک کنید.
فرض کنید می‌خواهیم به دنبال روش تغییر قلم بگردیم. عبارت Change Font را تایپ کنید.
[تصویر: 033.jpg]

روی گزینه Get Help on " change font" کلیک کنید.
[تصویر: 034.jpg]

همانطور که می‌بینید، برنامه کمک مطالب زیادی دربارة موضوع تغییر قلم پیدا کرده و عناوین آنها را برای شما لیست کرده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی هر یک از آنها به مطلب آن عنوان دسترسی پیدا کنید. روی گزینه "font Color" is under "Home" کلیک کنید.
[تصویر: 035.jpg]

روی دکمه Close از پنجرة PowerPoint Help کلیک کنید.
[تصویر: 036.jpg]

برای بستن فایل باز شده، روی دکمه File کلیک کنید.
روی گزینه Close کلیک کنید.
[تصویر: 037.jpg]

برای خروج از نرم‌افزار PowerPoint، روی دکمهClose کلیک کنید.
در این فصل شما با محیط PowerPoint آشنا شدید. کاربر گرامی، شما اكنون در پایان این بخش قرار دارید
[تصویر: 038.jpg]


توجه کنید که شما میتواند آموزش PowerPoint 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش PowerPoint دانلود کنید.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید