ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری اینترنت - MS Edge - بخش اول - مفاهیم اولیه و روش اتصال به اینترنت
01-24-2017, 07:26 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2023 04:01 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری اینترنت - MS Edge - بخش اول - مفاهیم اولیه و روش اتصال به اینترنت
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری اینترنت را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتوانید نرم افزار آموزش اینترنت را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت تعاملی و شبیه سازی شده با صدا و متن فارسی و کاملا رایگان درس داده شده است از لینک آموزش اینترنت دانلود کنید. در نرم افزارهای آموزشی کارهای بیان شده را باید در محیط شبیه سازی شده انجام دهید. در ابتدا و انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در فایل PDF و Word موجود است.
در لینک آموزش اینترنت میتوانید ورژنهای دیگر آموزش اینترنت را مشاهده و دانلود کنید.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری اینترنت (کاملا رایگان)
دانلود فایل word آموزش تصویری اینترنت (کاملا رایگان)
دانلود فایل آموزش اینترنت تحت ویندوز (کاملا رایگان)
دانلود فایل آموزش اینترنت تحت اندروید (کاملا رایگان)

به نرم‌افزار آموزش استفاده از اینترنت خوش آمدید. در طی این دوره آموزشی، با امکانات متنوعی که از طریق شبکه اینترنت در اختیار شما قرار خواهد گرفت آشنا خواهید شد. در ابتدای این فصل مقداری با ویژگیهای اینترنت آشنا شده و سپس به بررسی روش ایجاد یک اتصال به اینترنت خواهیم پرداخت در انتها نیز با استفاده از برنامه Microsoft Edge یک سایت را مشاهده خواهیم کرد.
اینترنت‌ در حقیقت ‌مجموعه‌ای‌از میلـیونها كامپیوتر است كه‌ در سراسر جهان ‌پراكنده می‌باشند و توسط خطوط ارتباطی یا مخابراتی به ‌هم ‌متصل‌ گشته‌اند. در هر یک از این کامپیوترها اطلاعات مختلف و فراوانی به صورت متن، صوت و تصویر وجود دارد که برای اشخاصی که به دنبال آن اطلاعات می‌گردند قابل دسترس است.
به‌كامپیوترهایی كه ‌اطلاعات‌ مختلـف‌ را ارائه ‌می‌دهند و همچنین‌، رابط اصلـی چند كامپیوتر دیگر با اینترنت‌ هستند، میزبان ‌یا Server گفته ‌می‌شود.
به‌ كامپیوترهایی كه ‌اطلاعات ‌را دریافت‌ می‌كنند و به‌كامپیوترهای‌ میزبان یا Server ‌متصل‌ می‌شوند
كامپیوتر‌های‌كاربر یا Client می‌گویند. برای مثال کامپیوتر شما زمانیکه به اینترنت متصل است یک Client به حساب می‌آید.
در اغلب موارد، از اینترنت‌ برای ‌بدست‌آوردن‌ اطلاعات ‌و فایلهای مورد جستجو ‌استفاده ‌می‌شود. البته این ‌اطلاعات‌ به ‌اشكال‌مختلفی مانند صفحات ‌وب‌، پست ‌الكترونیك‌، گروههای ‌خبری‌، فایلهای ‌كامپیوتری‌ و غیره ارائه ‌می‌گردند. متداول‌ترین‌ شكل‌صفحات در اینترنت‌، صفحات‌ وب‌ (Web Page) هستند
هر صفحه ‌وب‌ ممکن است دارای‌عناصر مختلـفی از جملـه ‌متن‌، عکس و فیلم، تصاویر متحرك‌ (Animation)، اتصالات (لینک) و غیره‌ باشد. لـینك‌ها، یك‌ متن ‌یا تصویر در صفحات‌ وب‌ هستند كه‌ با كلـیك‌ كردن روی ‌آنها می‌توان ‌به ‌اطلاعات ‌دیگری ‌از اینترنت ‌دسترسی پیدا كرد. این‌ اطلاعات ‌همچنین ‌می‌توانند یك صفحه‌ وب ‌جدید باشد. به ‌هر گروه ‌از صفحات وب ‌وابسته ‌به ‌هم ‌كه ‌همگی دارای‌ یك ‌آدرس ‌اصلـی هستند و از یک فضای مشترک استفاده می‌کنند، یك
Web Site (سایت یا پایگاه‌ وب‌) گفته ‌می‌شود. به‌ مجموعه‌ تمامی ‌پایگاه‌های وب جهان، شبكه‌جهانی وب‌ (World Wide Web) با عبارت‌مخفف WWW می‌گویند
شما همچنین می‌توانید اطلاعات را از سایتهای FTP نیز به دست آورید. سایتهای‌FTP، شامل‌فایلـهایی هستند كه ‌می‌توانند روی‌كامپیوتر شما بارگیری‌(Download) شوند. به ‌انتقال ‌كامل ‌اطلاعات ‌به‌صورت ‌فایل‌، از اینترنت‌ بر روی ‌یك‌ Client، بارگیری ‌یا Download می‌گویند
اینترنت به شما اجازه می‌دهد که اطلاعات را با دیگران مبادله کنید. این کار با استفاده از پست الکترونیکی(E-Mail) یا گروه های خبری (News Group) امکان‌پذیر است. با کمک E-Mail می‌توانید پیغامها و فایلها را برای دیگران بفرستید یا از آنها دریافت کنید.
ارتباط مستقیم ‌(Instant Messaging)، به‌شما اجازه‌ می‌دهد كه‌ بدون ‌واسطه ‌با یك ‌نفر دیگر، ارتباط برقرار کنید. این ‌سیستم‌، زمانی كه ‌اشخاص ‌مورد نظر شما كه ‌از قبل ‌برای ‌نرم‌افزار تعریف‌ شده‌اند، وارد شبكه ‌اینترنت‌ شوند، به ‌شما اطلاع‌ خواهد داد و شما می‌توانید با آن ‌شخص، گپ (Chat) داشته‌ باشید. این‌ سیستم‌ فقط برای‌كامپیوترهای‌ متصل ‌یا Online، كاربرد دارد.
هر كدام از سایتهای وب ‌برای ‌خود یك‌آدرس‌ منحصر به ‌فرد دارند كه ‌به ‌آن ‌URL گفته ‌می‌شود. شما می‌توانید با همان URL یا آدرس به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. برای مثال http://www.google.com یک URL است.
اولـین‌قسمت ‌یك ‌آدرس‌ یا URL، به ‌نوع ‌سایت‌ اشاره ‌می‌كند. این‌ قسمت‌ معمولاً یك‌ پروتكل ‌استاندارد می‌باشد. پروتکل مجموعه‌ای از قوانین یا استانداردها است که به کامپیوتر اجازه انتقال اطلاعات را می‌دهد. برای مثال، پروتکل HTTP برای مرورگرهای وب و پروتکل FTP برای مرورگرهای ftp به کار می‌رود.
قسمتهای مختلف هر آدرس، توسط یک نقطه از هم جدا می‌شوند که به هر نقطه، dot گفته می‌شود. قسمت ‌بعدی‌ آدرس، ‌اطلاعاتی درباره ‌نام ‌Server و نوع‌ استفاده ‌از آن ‌را به ‌همراه ‌دارد. به عنوان مثال، آدرس http://www.learninweb.com شامل‌معانی زیر است‌:
WWW : كامپیوتر Server در شبكه ‌جهانی وب ‌قرار دارد.
learninweb: نام‌كامپیوتر Server مورد نظر، learninweb است.‌
Com: این‌Server، برای ‌مقاصد تجاری ‌(Commercial) به‌ كار می‌رود.
عبارات پس از این آدرس اصلی، به ‌محل ‌دقیق‌ صفحه ‌مورد نظر در سایت ‌اشاره ‌می‌كند.آدرسهای‌Email شامل‌یك ‌نام‌ ( ID ) و نام میزبان پستی یا mail server شما می‌باشد که بین آنها علامت @ قرار می¬گیرد. مانند: ‌
info@learninweb.com‌برای ‌اتصال ‌به ‌اینترنت، ‌شما باید نرم‌‌افزارهای ‌لازم ‌را برای ‌ارتباط روی ‌دستگاه ‌خود نصب ‌كرده‌ باشید. به‌ نرم‌‌افزاری ‌كه ‌به ‌شما كمك‌می‌كند تا صفحات ‌وب‌‌سایتهای Web و FTP را بازدید كنید مرورگر گفته می‌شود. در این
نرم‌افزار آموزشی از مرورگر شرکت مایکروسافت که Microsoft Edge نام دارد استفاده می‌کنیم. این نرم‌افزار همراه با ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد.
با كمك ‌مرورگر Microsoft Edge، شما می‌توانید از شبكه ‌جهانی وب ‌و سایتهای‌FTP دیدن ‌نمائید
یکی از قابلـیت‌های مهم‌ Windows امكان ‌اتصال ‌به ‌اینترنت ‌میباشد. در گذشته تماس با اینترنت بیشتر از طریق خطوط تلفن و با کمک مودم انجام می¬شد. اما امروزه استفاده از خطوط پرسرعت به طور چشمگیری در حال گسترش است. از آنجا که معمولاً نصب خطوط پرسرعت توسط شرکت ارائه دهنده خدمات انجام می¬شود، لذا در اینجا روش ایجاد اتصال به اینترنت از طریق شبکه بیسیم را بررسی می‌کنیم. اکنون در محدوده آنتن‌دهی یک شبکه بیسیم هستیم. روی دکمه مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 001.jpg]

اکنون لیست شبکه‌های بیسیم در دسترس نوشته شده است. روی شبکه learninweb.com کلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

روی دکمه Connect کلیک کنید.
[تصویر: 003.jpg]

حال باید رمز عبور اتصال به این شبکه را وارد کنید. این رمز توسط فردی که این شبکه بیسیم را نصب کرده است در اختیار شما قرار داده می‌شود. در ادامه رمز را تایپ می‌کنیم.
روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 004.jpg]

در پیغامی که ظاهر شده است از شما می‌پرسد که تمایل دارید کامپیوتر شما توسط سایر کامپیوترها و Deviceها شناسایی و مشاهده شود. در پایین به عنوان پیشنهاد نیز ذکر شده که برای شبکه‌های خانگی یا محل کار این پیغام را قبول کنید و اگر از شبکه عمومی استفاده می‌کنید روی دکمه No کلیک کنید. روی دکمه Yes کلیک کنید.
[تصویر: 005.jpg]

توسط عبارت Connected اعلام شده است که به این شبکه بیسیم متصل شده‌ایم.‌
برای مشاهده سایتهای وب در ویندوز قبل از ویندوز 10 از برنامه Internet Explorer استفاده می‌شد. اکنون برای مشاهده سایتهای وب از برنامه Microsoft Edge استفاده می‌شود. برای اجرای این برنامه، روی آیکون
Microsoft Edge واقع در Taskbar کلیک کنید.
[تصویر: 006.jpg]

در قسمت مشخص ‌شده شما می‌توانید آدرسهای جدید را تایپ کنید و به سایتهای مورد نظر منتقل شوید. برای این کار کافی است آدرس مورد نظر را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.
برای مثال آدرس سایت http://www.learninweb.com را تایپ کنید.
روی دکمه مشخص شده کلیک کنید یا دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.‌
[تصویر: 007.jpg]

اکنون در سایت learninweb.com قرار داریم. مشاهده می‌کنید که در قسمت مشخص شده با کادر سبز نام Web Page فعلی دیده می‌شود.
قسمت مشخص شده حاوی کلیدهای مختلفی برای انجام عملیات مختلف راهبری در اینترنت و ابزارهای مختلف است.
با كلیك‌ كردن ‌بر روی ‌هر یك ‌از عبارات یا تصاویری كه ‌اشاره¬گر ماوس بر روی آنها به شکل دست در می¬آید، به ‌یك Web Page دیگر منتقل ‌خواهید شد. این ‌عبارات ‌یا تصاویر را اتصال‌(link) می‌نامند كه ‌خلاصه ‌شده Hyperlink است‌. با كلیك ‌بر روی ‌یك ‌لینك ‌به ‌اطلاعات ‌مربوط به‌آن ‌عبارت ‌یا تصویر در یك ‌سایت وب ‌دیگر یا همان‌صفحه ‌وب ‌دسترسی پیدا خواهید کرد.
توجه داشته باشید زمانیکه ‌اشاره¬گر ماوس ‌روی ‌یك ‌لـینك ‌قرار بگیرد، حالت آن ‌لـینك ‌تغییر كرده ‌و آدرس ‌لـینك ‌مزبور، در پایین صفحه ‌دیده ‌میشود. با این کار به شما اعلام می‌شود که با کلیک بر روی این لینک به چه آدرسی هدایت خواهید شد.
برای ‌مثال،‌ اگر در اینجا اشاره¬گر ماوس ‌را روی‌ گزینه دانلود كه ‌توسط فلش سبز مشخص ‌شده‌ قرار دهید، شکل ماوس بصورت انگشت شده و همچنین‌آدرس مقصد ‌لینك ‌مورد نظر در میله ‌وضعیت‌ نمایش داده می‌شود. ماوس را بر روی محل مشخص شده ببرید و تغییرات بیان شده را ملاحظه کنید
روی لینک دانلود کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

با این کار شما وارد صفحه مورد نظر شدید. با کلیک بر روی دکمه Back شما به صفحاتی که قبلاً آنها را دیده بودید برمی‌گردید. روی دکمه Back كلـیك كنید.
[تصویر: 009.jpg]

اکنون به صفحه‌ای که قبل از کلیک بر روی لینک در حال مشاهده آن بودیم برگشته‌ایم. دکمه Forward شما را دوباره ‌به ‌صفحاتی كه ‌بعد از صفحه ‌فعلی مرور کرده‌اید، بر می‌گرداند. توجه ‌كنید كه ‌صفحات ‌به ‌ترتیب ‌نمایش ‌اولیه ‌در Microsoft Edge ذخیره‌شده ‌و نمایش ‌داده ‌می‌شوند. روی‌ دکمه Forward كلـیك ‌كنید.
[تصویر: 010.jpg]

اگر بنا به دلایلی صفحه به درستی نمایش داده نشود با کلیک بر روی دکمه Refresh از Microsoft Edge می‌خواهید كه یک بار دیگر صفحه ‌را با آخرین ‌تغییرات‌ احتمالی در آن‌ نمایش دهد.
روی دکمه Back کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

گاهی اوقات ممکن است که در Microsoft Edge پیغامی مشابه آنچه که اکنون می¬بینید مشاهده کنید. این پیغام معمولاً مواقعی ظاهر می¬شود که صفحه وب مورد نظر به هر دلیلی قابل باز شدن نباشد. دلایل به وجود آمدن این خطا ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
- قطع بودن خط تماس با اینترنت
- عدم وجود صفحه وب مورد نظر
- وجود مشکل در سرویس دهنده اینترنت یا سایت وب مورد بازدید.
-تایپ آدرس اشتباه در میله آدرسبرای‌ بستن ‌پنجره Microsoft Edge كافی است ‌كه ‌روی ‌دکمة Close واقع‌ در گوشه ‌بالا و سمت ‌راست ‌پنجره ‌كلیك‌كنید. روی دکمه Close كلـیك‌كنید.
[تصویر: 012.jpg]

در ادامه می‌خواهیم اتصال به اینترنت را قطع کنیم. برای این کار، روی آیکون مشخص شده در Taskbar کلیک کنید.
در این قسمت لیست ارتباط‌های ایجاد شده را مشاهده می‌کنید. ما توسط ارتباط اول که در زیر آن عبارت Connected نوشته شده است متصل شده‌ایم. روی گزینه اول کلیک کنید.
[تصویر: 013.jpg]

برای قطع ارتباط روی گزینه Disconnect کلیک کنید.
[تصویر: 014.jpg]

در محلی خارج از پنجره کلیک کنید تا این پنجره بسته شود.
[تصویر: 015.jpg]

در صورتیکه بخواهید دوباره به اینترنت با استفاده از مشخصات وارد شده متصل شوید، روی دکمه مشخص شده در Taskbar کلیک کنید.
اکنون لیست شبکه‌های در دسترس را مشاهده می‌کنید. روی گزینه اول کلیک کنید.
[تصویر: 016.jpg]

روی گزینه Connect کلیک کنید.
[تصویر: 017.jpg]

در این فصل با مفاهیم اولیه و روش اتصال به اینترنت و روش ورود به یک سایت آشنا شدید. در فصل بعد شما با نحوه استفاده از اینترنت بیشتر آشنا خواهید شد. کاربر گرامی، شما اکنون در پایان این بخش قرار دارید
[تصویر: 018.jpg]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید