ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Excel 2016
01-29-2017, 09:27 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 09-03-2017 06:45 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Excel 2016
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Excel 2016 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Excel 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Excel دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

نرم‌افزار Excel یك‌ برنامه‌ صفحه‌ گسترده یا Spreadsheet است‌ كه‌ صفحات‌ كاری‌، گرافیك‌ و مدیریت داده‌ها را در خود جمع‌ نموده‌ است‌. Excel استفاده‌ از كامپیوتر در تمامی ‌زمینه‌های‌ مربوط به‌ ریاضیات، آمار، امور مالـی و حسابداری را بسیار ساده و آسان كرده است‌. برای اجرای Excel روی‌ دکمه Start كلـیك كنید.
[تصویر: 001.jpg]

روی گزینه All Apps کلیک كنید.
[تصویر: 002.jpg]

روی قسمت مشخص شده میله لغزان کلیک كنید.
[تصویر: 003.jpg]

روی ‌گزینه2016 Microsoft Excel كلیك‌ كنید.
[تصویر: 004.jpg]

هنگامیکه‌ Excel را اجرا می‌‌كنید در سمت چپ در قسمت Recent می‌توانید صفحات اکسلی را که قبلا باز کرده بودید را مشاهده نمایید. در قسمت مشخص شده با کادر آبی نرم‌افزار اکسل برای شما نمونه‌هایی از صفحات را قرار داده که شما می‌توانید با توجه به کار خود از آن‌ها استفاده کنید. در قسمت مشخص شده با کادر سبز شما می‌توانید به صورت آنلاین از نمونه‌های موجود در اینترنت استفاده نمایید. این پنچره به تازگی در مجموعه نرم‌افزار‌های آفیس قرار گرفته است. در این آموزش تمامی این موارد را بررسی خواهیم کرد. برای ایجاد یک صفحه کاری خالی روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 005.jpg]

هنگامیکه‌ Excel را اجرا می‌‌كنید، در ابتدا یك‌ Workbook یا كتاب‌ كاری ‌خالـی ظاهر می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات‌ جدیدی را در این کتاب کاری وارد كنید یا‌ صفحه‌ كاری‌ از پیش‌ ایجاد شده‌ای‌ را باز كنید.
[تصویر: 006.jpg]

همه‌ كارهایی كه‌ در Excel انجام‌ می‌دهید در كتابهای‌ كاری‌ یا Workbook‌ها انجام‌ می‌شود. صفحات‌ موجود در یك‌ كتاب‌ كاری‌ را صفحات‌ كاری‌ (Worksheet) می‌گوییم‌. گاهی اوقات به‌ این‌ صفحات‌ كاری، كاربرگ‌ نیز گفته‌ می‌شود. صفحات‌ كاری‌ موجود در كتاب‌ كاری‌ محدودیت‌ نداشته‌ و می‌توانند با توجه‌ به‌ نیاز شما كم‌ یا زیاد شوند. برای‌ باز كردن‌ یك‌ كتاب‌ كاری‌ كه‌ قبلاً ایجاد شده است، می‌توانید از گزینة Open واقع در منوی File استفاده کنید. همچنین اگر یک کتاب کاری اخیراً ایجاد شده یا مورد استفاده قرار گرفته باشد، با کلیک بر روی نام این کتاب کاری در قسمت Recent Documents واقع در منوی File می‌توانید آن را باز کنید. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 007.jpg]

در این مثال قصد داریم با استفاده از گزینة Open یک کتاب کاری را باز کنیم. توجه کنید که چون هنوز فایل جدیدی را ایجاد یا باز نکرده‌ایم، قسمت Recent Documents خالی می‌باشد. روی دکمة Browse کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

با استفاده از پنجره باز شده می‌توانید یكی از Workbook های موجود را انتخاب كرده و باز كنید. شاخه‌هایی كه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، (مثل Documents و Desktop ), در سمت چپ این پنجره قرار دارند. برای تمرین می‌خواهیم یك كتاب كاری نمونه با نام Sample را باز كنیم. این فایل در شاخة Eniac قرار دارد. پس ابتدا باید وارد این شاخه شویم. روی شاخة Eniac دابل کلیک کنید.
[تصویر: 009.jpg]

روی‌ فایل‌Sample دابل‌ كلـیك‌ كنید تا باز شود.
[تصویر: 010.jpg]

هر صفحه‌ كاری‌ یا Worksheet، از چند سطر و ستون‌ تشكیل‌ شده‌ است‌. هر سطر با یك‌ شماره‌ و هر ستون‌ با یك‌ حرف‌ مشخص‌ می‌شود. همچنین‌ سر ستونها در بالای‌ صفحه‌ وسرسطرها در یكی از طرفین‌ صفحه‌ قرار دارند. سرسطرها و سرستونها مستطیل‌های‌ خاكستری‌ كوچكی هستند كه‌ برای‌ انتخاب‌ كامل‌ یك‌ سطر یا ستون‌ به كار می‌روند.
[تصویر: 011.jpg]

محل‌ تقاطع‌ هر سطر و ستون‌ را یك‌ سلـول‌ (Cell) می‌نامیم. برای‌ دسترسی به‌ هر سلـول، ‌كافی است‌ حرف‌ ستون‌ و شماره‌ سطر مربوط به‌ آن‌ را بدانید. برای‌ مثال‌ اولـین‌ سلـول‌ سمت‌ چپ و بالای‌ صفحه‌ كاری‌ را با A1 نشان‌ می‌دهیم‌ كه‌ در اینجا A نام‌ ستون‌ و عدد 1 نام‌ شماره‌سطری‌ است‌ كه‌ سلـول‌ در آن‌ قرار دارد.
[تصویر: 012.jpg]

برای‌ اینكه‌ بتوانید اطلاعاتی را وارد سلـول‌ نمائید، باید ابتدا آن‌ را فعال‌ كنید. سلـولـی كه‌ اطراف‌ آن‌ با خطوط ضخیم‌تری‌ مشخص‌ شده‌ است‌ یك‌ سلـول‌ فعال‌ می‌باشد. در اینجا، سلول فعال را با كادر قرمز نشان داده‌ایم. برای‌ فعال‌ كردن‌ یك‌ سلـول‌ كافی است‌ داخل‌ آن‌ كلـیك‌ كنید.
[تصویر: 013.jpg]

میلـه‌ بالای‌ صفحه‌، میلـه‌ عنوان‌ (Title Bar) نام‌ دارد. در این‌ قسمت‌ نام‌ فایل مورد استفاده‌ دیده‌ می‌شوند و همچنین‌ این میله شامل‌ دکمه‌هایی برای ‌بستن‌ و تغییر اندازه‌ پنجره‌ است.
[تصویر: 014.jpg]

در سمت چپ میله عنوان یک میلة ابزار کوچک به‌نام
Quick Access Toolbar قرار گرفته است، که شامل ابزارهایی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از دکمه مشخص شده ابزارهای مورد نظر خود را به این میلة ابزار اضافه نمائید.
[تصویر: 015.jpg]

دکمه موجود در سمت چپ و بالای صفحه، دکمه File نامیده می‌شود. با فشردن این دکمه، منویی باز می‌شود که شامل دستوراتی برای مدیریت فایلهای Excel است. در واقع دستورات این منو همانند دستورات موجود در منوی File در سایر برنامه‌ها می‌باشد.
[تصویر: 016.jpg]

قسمتی که توسط کادر قرمز مشخص شده است، مجموعة ابزارهای Excel می‌باشد که به این مجموعه Ribbon گفته می‌شود. Ribbon شامل چندین برگه است که با انتخاب هر برگه ابزارهای مربوط به آن برگه نمایش داده می‌شود. بطور پیش‌فرض در Ribbon برگة Home فعال می‌باشد که شامل پراستفاده‌ترین ابزارهایی است که در طراحی صفحات کاری از آنها استفاده می‌شود.
[تصویر: 017.jpg]

برخی از ابزارهای موجود در Ribbon که عملکرد مرتبط به هم دارند در یک گروه دسته‌بندی شده‌اند. در حال حاضر شما می‌توانید گروه ابزارهای Clipboard، Font، Alignment، Number، Styles، Cells و Editing را مشاهده کنید.
[تصویر: 018.jpg]

در هر گروه لیست ابزارهای پر کاربرد آن گروه نمایش داده شده است. در پایین سمت راست بعضی از گروه‌ها یک دکمه کوچک با عکس فلش قرار گرفته است. با کلیک بر روی این دکمه کوچک بقیه ابزارهای هر گروه نمایش داده می‌شود. روی دکمه کوچک موجود در پایین گروه Font کلیک کنید.
[تصویر: 019.jpg]

پنجره‌ای برای تنظیم خصوصیات مختلف Font یا قلم نمایش داده شده است. روی دکمه Cancel کلیک کنید.
[تصویر: 020.jpg]

ابزارهایی که در Ribbon، بصورت کم‌رنگ نمایش داده می‌شوند، ابزارهایی غیر فعال می‌باشند که فعلاً قابل استفاده نمی‌باشند. این ابزارها در شرایط خاص و در صورت نیاز فعال می‌شوند. در اینجا ابزار Paste غیر فعال می‌باشد که توسط فلش قرمز مشخص شده است‌.
[تصویر: 021.jpg]

برخی از ابزارهای موجود در Ribbon، دکمه‌هایی هستند که می‌توانند فشرده یا غیرفشرده باشند. در تصویر یکی از این دکمه‌ها که در حال حاضر در وضعیت انتخاب قرار دارد، توسط کادر قرمز مشخص شده است.
[تصویر: 022.jpg]

در پائین Ribbon، میلـه‌ فرمول (Formula Bar)‌ وجود دارد. این‌ قسمت‌ برای‌ وارد كردن‌ اطلاعات‌ در صفحات‌ كاری به كار می‌رود و در سمت‌ چپ‌ آن،‌ جعبه‌ متن‌ نام‌ سلـول‌ وجود دارد و سلـول‌ فعال‌ را نشان‌ می‌دهد. در جعبه‌ متن سمت‌ راست‌ این‌ میلـه،‌ محتویات‌ سلـول‌ فعال‌ نشان‌داده‌ می‌شود.
[تصویر: 023.jpg]

برای‌ فعال‌ نمودن‌ میلـه‌ فرمول‌ و دکمه‌های‌ آن،‌ می‌توانید روی‌ یك‌ سلـول‌ كلـیك‌ كرده‌ و در داخل‌ آن‌ تایپ‌ كنید. همچنین‌ این امكان وجود دارد كه ابتدا روی‌ سلـول‌ مورد نظر كلـیك‌ كرده و آنگاه روی‌ میلـه‌ فرمول‌ كلـیك‌ نموده‌ و سپس‌ شروع‌ به‌ تایپ‌ كنید. اما ساده‌ترین راه آن است كه با دابل‌ كلـیك‌ كردن بر ‌ روی‌ یك‌ سلـول،‌ نوار فرمول‌ را فعال‌ نمایید. در سلـول‌ C1، كه با فلش قرمز مشخص شده است، دابل‌ كلـیك‌ كنید.
[تصویر: 024.jpg]

به این ترتیب، سلول C1 فعال شده و محتویات آن در میله فرمول مشخص شده است.
[تصویر: 025.jpg]

زمانیكه‌ روی‌ یك سلـول دابل‌‌كلـیك‌ می‌كنید یا مشغول‌ تنظیم‌ محتویات‌ آن‌ هستید، سه‌ دکمه جدید به‌ نام‌های‌ Cancel، Enter و Insert Function در قسمت‌ میانی میلـه‌ فرمول‌ ظاهر می‌شوند. این‌ دکمه‌ها به ترتیب به‌ شكل‌ علامت‌ ضرب (×)، تیك‌ و علامت‌ fx می‌باشند. حالا برای آنکه سلول C1 از حالت فعال خارج شود، بهتر است روی یک سلول دیگر مانند A1 کلیک کنید. روی سلول A1 کلیک کنید.
[تصویر: 026.jpg]

میلـه‌ وضعیت (Status Bar)‌ كه در پایین‌ترین قسمت‌ ‌ Excel قرار دارد، حاوی‌ عباراتی است‌ كه‌ بیانگر فعالـیتی كه‌ در حال‌ انجام‌ هستید،‌ می‌باشد. برای‌ مثال، ‌ زمانی كه‌ شما در حال‌ انجام ‌ویرایش‌ بر روی‌ یك‌ داده‌ هستید، كلـمه‌ Edit در این‌ مكان‌ ظاهر می‌گردد. توجه کنید که شما می‌توانید با راست ‌کلیک بر روی نوار وضعیت و انتخاب گزینه‌های مناسب از منوی بازشده، اطلاعات دیگری مانند وضعیت دکمه‌های Num Lock، Caps Lock، وضعیت حالت درج (Insert) یا بازنویسی (Overtype) و ... را نیز در نوار وضعیت نمایش دهید.
[تصویر: 027.jpg]

در سمت راست نوار وضعیت سه دکمه برای تعیین نحوة نمایش صفحة کاری وجود دارد. اولین دکمه که مربوط به نمای عادی یا Normal می‌باشد، صفحه کاری را به همین شکلی که مشاهده می‌کنید نمایش می‌دهد. دکمه دوم یا Page Layout موجب می‌شود صفحة کاری به‌صورت صفحه صفحه دیده شده و در آخر دکمه سوم که Page Break Preview نامیده می‌شود، تنها سلول‌های حاوی اطلاعات را نمایش می‌دهد.
[تصویر: 028.jpg]

توجه داشته باشید که تغییر دادن نمای صفحة کاری، فقط شیوة نمایش را در صفحه نمایش تغییر می‌دهد و در شکل صفحة چاپ شده تأثیری ندارد. یکی از امکاناتی که در برنامه Excel، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، امکان بزرگ‌نمایی یا Zoom می‌باشد. در Excel ابزار مربوط به بزرگ‌نمایی در انتهای سمت راست نوار وضعیت قرار گرفته است. یک روش برای استفاده از امکانات بزرگ‌نمایی، استفاده از دکمه Zoom level می‌باشد. با کلیک بر روی این دکمه پنجره‌ای باز می‌شود که از طریق آن می‌توانید بزرگ‌نمایی صفحة کاری را تغییر دهید. روی دکمه Zoom Level کلیک کنید.
[تصویر: 029.jpg]

همانطور که مشاهده می‌کنید پنجره‌ای ظاهر شده است که از طریق گزینه‌های موجود در آن می‌توانید بزرگ‌نمایی صفحة کاری را تغییر دهید. شما در بخش‌های بعدی با گزینه‌های موجود در این پنجره بیشتر آشنا خواهید شد. روی دکمه Cancel کلیک کنید.
[تصویر: 030.jpg]

ابزار دیگری که در Excel به منظور بزرگ‌نمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دکمه لغزنده Zoom است که در نوار وضعیت قرار دارد. در دو سمت راست و چپ این دکمه به ترتیب یک علامت مثبت و یک علامت منفی وجود دارد که لغزاندن دکمه به سمت علامت مثبت موجب بزرگ‌نمایی و لغزاندن آن به سمت علامت منفی موجب کوچک‌نمایی صفحة کاری می‌شود. همچنین برای بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی می‌توانید مستقیماً روی علامت مثبت و منفی نیز کلیک کنید. در اینجا ما با استفاده از این ابزار، صفحة کاری را می‌خواهیم کوچک‌نمایی کنیم. روی علامت منفی مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 031.jpg]

مشاهده می‌کنید که نمای صفحة کاری کوچکتر شده است. حالا بهتر است بزرگ‌نمایی صفحة کاری را به حالت قبل برگردانیم. روی علامت مثبت در قسمت Zoom کلیک کنید.
[تصویر: 032.jpg]

توجه داشته باشید که ابزارهای معرفی شده برای بزرگ‌نمایی، تنها ابزارهای موجود برای این منظور نبوده و ابزارهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارند که برای دسترسی به آن‌ها باید از برگة View استفاده کنید. شما با این امکانات در فصل‌های بعد آشنا خواهید شد.
[تصویر: 033.jpg]

برای حرکت کردن در سلول‌های یک صفحه، چندین روش وجود دارد. در ادامه این روش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای‌ حركت‌ دادن‌ صفحات‌ كاری‌ می‌توانید از میلـه‌ لـغزان‌ واقع‌ در سمت‌ راست‌ پنجره ‌استفاده‌ كنید. با پایین‌ و بالا بردن‌ دكمة‌ لـغزان‌ واقع‌ در میلـة‌ لـغزان‌ عمودی، قسمتهای بالاتر یا پایین‌تر صفحات‌ كاری نمایش داده می‌شوند‌. هنگامیكه‌ دكمة‌ لـغزان‌ را توسط ماوس حركت‌ می‌دهید، توضیحی ظاهر می‌شود كه‌ مشخص‌ می‌كند در موقع‌ رها كردن‌ دكمه‌ ماوس،‌ كدام‌ ردیف در بالا ‌نشان‌ داده‌ خواهد شد.
[تصویر: 034.jpg]

روش دیگر برای پیمایش صفحات كاری، استفاده از علامت فلش كوچك سیاه رنگ واقع در پائین یا بالای میله لغزان است. با هر بار كلیك كردن روی این فلشها، صفحه كاری به اندازه یك سطر بالا یا پائین می‌رود. روی‌ فلـش‌ رو به‌ پایین‌ میلـه‌ لـغزان‌ عمودی‌ كلـیك‌ كنید.
[تصویر: 035.jpg]

توجه كنید كه ردیف اول پنهان شده و اولین ردیفی که نمایش داده شده است ردیف 2 می‌باشد. روش دیگر برای بالا یا پائین بردن صفحات كاری، استفاده ازكلیدهایPage up و Page Down در صفحه كلید می‌باشد. با فشردن این كلیدها، صفحه قبلی یا بعدی از صفحه كاری مشخص می‌شوند.دکمه Page Up را از صفحه‌ کلید فشار دهید. برای‌ مشاهده‌ ستونهای‌ دیگری‌ كه‌ هم‌‌اكنون‌ قابل‌ مشاهده‌ نیستند، لازم است‌ كه‌ از میلـة ‌لـغزان‌ افقی استفاده‌ كنید. برای‌ حركت دادن صفحه كاری به چپ‌ و راست‌ از فلـشهای‌ سیاه ‌واقع‌ در چپ‌ و راست‌ میلـة‌ لـغزان افقی‌ استفاده ‌می‌شود. همچنین،‌ هنگامیكه‌ دكمة ‌لـغزان موجود در آن را توسط ماوس‌ جابجا كنید، توضیحی ظاهر می‌شود كه‌ مشخص‌ می‌كند در زمان رها كردن ‌دکمة ماوس،‌ كدام‌ ستون‌ نشان‌ داده‌ خواهد شد. روی‌ فلـش‌ سمت‌ راست‌ میلـه‌ لـغزان‌ افقی كلـیك‌ كنید.
[تصویر: 036.jpg]

به این ترتیب، ستون A مخفی شده و ستونهای B به بعد قابل رویت هستند. روی‌ فلـش‌ سمت‌ چپ‌ میلـة‌ لـغزان‌ افقی كلـیك‌ كنید.
[تصویر: 037.jpg]

در پایین‌ صفحه،‌ چند کلید به شكل سرصفحه وجود دارد كه‌ نشان‌ دهندة‌ تعداد صفحه‌ كاری‌ (Worksheet) از كتاب‌ كاری‌ (Workbook) باز شده (sample) هستند. پس در هر کتاب کاری یا Workbook می‌توان چندین صفحه کاری یا Worksheet تعریف کرد. در این مثال اکنون سه صفحه داریم که صفحه‌ای به نام 2016 فعال است و در حال مشاهده محتویات آن هستیم.
[تصویر: 038.jpg]

برای‌ وارد شدن‌ به‌ یك‌ صفحه‌ كاری‌ دیگر، كافیست‌ روی‌ دکمة مربوط به‌ صفحه‌ای‌ كه‌ می‌خواهید مشاهده‌ كنید كلـیك‌ نمایید. روی‌ دکمه مشخص شده با فلش قرمز كلـیك‌ نمایید.
[تصویر: 039.jpg]

همانطور كه‌ مشاهده‌ می‌كنید، محتویات‌ صفحه‌ ظاهر شده‌ است. روش‌ دیگر برای‌ مراجعه‌ به‌ صفحات‌كاری، استفاده‌ همزمان‌ از دو دکمه Ctrl و یكی از دکمه‌های‌ Page Up وPage Down از صفحه‌ کلید‌ می‌باشد. با این‌ روش‌ در هر بار، یك‌ صفحه‌ كاری به‌ عقب‌ یا جلـو می‌‌روید. اگر كتاب‌ كاری‌ دارای‌ صفحات‌ زیادی‌ باشد، نمی‌توانید تمام‌ دکمه‌های‌ سرصفحه مربوط به‌آن‌ را به طور همزمان‌ در محلی که با کادر قرمز مشخص شده است، مشاهده‌ كنید. در این‌ صورت‌ می‌توان از دو دکمه كنترلـی واقع‌ در سمت‌ چپ‌ استفاده‌ كنید تا در بین نام صفحات که در این محل نمایش داده می‌شوند، حرکت کنید.
[تصویر: 040.jpg]

اکنون در این مثال چندین صفحة کاری دیگر ایجاد کرده‌ایم تا روش استفاده از این دکمه‌ها را بررسی کنیم. در فصلهای بعدی روش اضافه کردن و حذف صفحة کاری را بررسی خواهیم کرد.
[تصویر: 041.jpg]

دو فلش كوچك وسط، كه با كادر قرمز مشخص شده‌اند، برای حرکت به سمت راست و چپ می‌باشند. با هر بار كلیك بر روی این فلش‌ها، یک برگه به سمت راست یا چپ حرکت می‌کنیم. روی‌ دکمه مشخص‌ شده‌ توسط فلش قرمز، كلـیك‌ كنید. تا یک صفحه از سمت راست نمایش داده شود.
[تصویر: 042.jpg]

با کلیک روی دکمه سمت راست لیست صفحات کاری سمت راست (بعدی) نمایش داده می‌شود و با کلیک بر روی دکمه سمت چپ لیست صفحات کاری سمت چپ (قبلی) نمایش داده می‌شود. برای حرکت به انتها یا ابتدای لیست باید دکمه Ctrl را فشرده نگه دارید و سپس روی دکمه مورد نظر کلیک کنید. برای حرکت به ابتدای لیست، دکمه Ctrl صفحه کلید را فشرده نگه داشته و روی دکمه سمت چپ کلیک کنید.
[تصویر: 043.jpg]

تا اینجا مقداری با محیط Excel آشنا شدید. در ادامه می‌خواهیم روش ذخیره‌سازی و بستن یك‌ صفحه ‌را بررسی کنیم. برای‌ ذخیره‌ كردن‌ یك‌ صفحه‌كاری (Workbook)، از منوی File گزینه Save را انتخاب ‌كنید یا روی‌ دکمه Save در نوار ابزار
Quick Access کلیک كنید یا کلیدهای میانبرCtrl+S را فشار دهید. برای ذخیره‌سازی این کتاب‌کاری روی دکمه Save در نوار ابزار Quick Access کلیک كنید.
[تصویر: 044.jpg]

برای‌ بستن‌ یك‌ كتاب‌ كاری‌ دو روش‌ وجود دارد : می‌توان‌ گزینه‌ Close را از منوی File انتخاب‌ نمود یا دکمه‌های‌ میانبر
Ctrl + W را فشار داد. دکمه Ctrl+w را فشار دهید. برای دسترسی سریع به یک کتاب کاری که به تازگی از آن استفاده کرده‌اید، می‌توانید روی نام آن در قسمت
Recent Documents واقع در منوی File کلیک کنید. روی دکمه File کلیک کنید.
[تصویر: 045.jpg]

در قسمت Recent Documents نام فایلهایی كه اخیراً توسط Excel مورد استفاده قرار گرفته‌اند، نشان داده می‌شود. برای باز كردن فایل مورد نظر، باید روی نام آن كلیك كنید. درصورتیکه از یک فایل برای مدتی استفاده نکنید و این لیست پر شود آنگاه این فایل دیگر نمایش داده نمی‌شود. در صورتیکه بخواهید یک فایل همیشه نمایش داده شود روی دکمه Pin که در سمت راست فایل وجود دارد باید کلیک کنید. با کلیک دوباره بر روی دکمه Pin فایل از حالت Pin خارج می‌شود.
[تصویر: 046.jpg]

بر روی نام فایل راست کلیک کنید.
[تصویر: 047.jpg]

توضیح گزینه‌های این منو به شرح زیر است:
Open : فایل باز می‌شود.
Open a copy : از فایل یک کپی تهیه شده و فایل کپی باز می‌شود به این ترتیب تغییراتی که می‌دهید در فایل اصلی اعمال نخواهد شد.
Pin to list : فایل در لیست Pin می‌شود تا از لیست حذف نگردد.
Remove from list : این فایل از لیست فایلهای اخیراً استفاده شده حذف می‌شود.
Clear unpinned items : فایلهایی که Pin نشده‌اند از لیست حذف می‌شوند. در محلی خارج از منو کلیک کنید تا این منو بسته شود.
[تصویر: 048.jpg]

مشاهده می‌کنید که فایل باز شده است. در هنگام استفاده از برنامة Excel ممکن است به مشکلاتی بر بخورید که برای حل آن نیاز به کمک دارید. برای این منظور بهترین راه استفاده از برنامه کمک یا Help برنامة Excel است. برای دسترسی به برنامه کمک Excel کافی است که روی دکمه مربوط به آن در سمت راست Ribbon کلیک کنید. روی دکمه Microsoft Office Excel Help کلیک کنید.
[تصویر: 049.jpg]

اکنون پنجره Excel Help باز شده است و شما می‌توانید عناوین مهمترین مطالب موجود در کمک Excel را در این پنجره مشاهده کنید. با کلیک بر روی هر یک از این عناوین، مطالب مربوط به آن نمایش داده می‌شود. اگر مطلب مورد نظر شما در لیست مطالب پنجرة کمک وجود ندارد، می‌توانید عنوان موضوع مورد نظر خود یا حتی چند کلمة مرتبط با آن را در جعبه متن بالای پنجرة کمک تایپ کرده و سپس روی دکمه Search کلیک کنید تا برنامة کمک تمامی‌مطالب مربوط به آن موضوع را برای شما پیدا کند. به‌عنوان مثال در اینجا می‌خواهیم در مورد تغییر نوع قلم در صفحة کاری اطلاعاتی به دست بیاوریم. عبارت Change Font را تایپ کنید.
[تصویر: 050.jpg]

روی دکمه Search کلیک کنید.
[تصویر: 051.jpg]

همانطور که می‌بینید، برنامه کمک مطالب زیادی دربارة موضوع تغییر قلم را پیدا کرده و عناوین آنها را برای شما لیست کرده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی هر یک از آنها به مطالب مورد نظر دسترسی پیدا کنید. روی دکمه Close از پنجره Excel Help کلیک کنید.
[تصویر: 052.jpg]

در پایان مطالب این فصل می‌خواهیم روش خروج از Excel را بررسی کنیم. برای خروج کافیست که روی دکمه Close واقع در سمت راست میلة عنوان کلیک کرده یا از منوی File، روی دکمه Exit Excel کلیک کنید. روی دکمه Close کلیک کنید. کاربر گرامی، شما اكنون در پایان این فصل قرار دارید.
[تصویر: 053.jpg]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
07-17-2021, 08:04 PM
ارسال: #2
RE: آموزش تصویری Excel 2016
Let me tell you how to open a bet365 account. I have signed up for many betting accounts but the bet365 account is one of the best. I will guide you step by step so you can have your very own Bet 365 login account in less than 5 minutes. Bet365 have an incredible mobile app for Android, iPhone, iPad, Samsung, Sony, Nokia, Windows phone and more. Click the link above to make an account or keep scrolling to read our review, which details my personal experience in downloading, installing and using the Bet 365 login mobile features. We were able to download an earlier APK version of the SkyBet Android mobile app. In its ease of navigation and cleanness of look, it is identical to SkyBet’s iOS app. Certainly, SkyBet’s great markets, exceptional features, and excellent promotions are also very easy to take in at a glance. With this version though, SKY BET 365 login is still through the use of a Quick Pin. Betwinner app is a shortcut to all the operator’s services, betting markets and bet365 casino games. The download and installation procedure is simple and easy, while thanks to its great design, the app is also very easy to use. Visit: Betwinner Login and login to your bet365 using your email id or username and password. TurboTax is a software package for preparation of American income tax returns, produced by Intuit. Turbo tax is one of the best online tax preparation software. The software keeps on updating, to attract more and more user, and to avoid any hacking or malware functions. TurboTax free file service is aimed at the average American with simple tax affairs. When you make a purchase of the software you need to Install and activate turbotax at activate.turbotax.com . Go to activate.turbotax.com to sign in or create an account, and then enter your activation code (even if you've already started your taxes for tax year 2020, you’ll still need to activate the code).

Using a Yahoo account you can able to sign in all services yahoo provides. Yahoo Mail allows us to select how we wants to communicate, chat and text-messaging options. For more about Yahoo mail visit mail.yahoo.com here. Yahoo mail login emailing services, Yahoo is also one of the most popular webmail worldwide. It is one of the largest webmail service providers globally, and there are millions of active Yahoo users. Yahoo enables the users to send and receive emails, and it also provides unlimited storage space, virus protection, and blocks spam emails. Once you have your Install hrblock with activation code , you'll need to enter it into the software to activate and use your free federal e-files. Enter your Install hrblock with activation code and continue. If you originally Download h&r block with activation code using a CD, you'd need to use that CD to install the software again on a new computer. To do this, just find your original H&R Block Software installation CD. Then, you can install the software on the new computer. You can Install hrblock with activation code Software or order CD's from H&R Block link at the top of the page and you'll be breezing through your tax return in no time. The benefits to downloading or ordering a CD to install HR Block on your computer it that you can work on your taxes at anytime without a internet connection, since the program and all your work is stored on your computer. TO GO to download site TYPE the gethrblock.com/crts in the "address search bar"....NOT the search engine box, Because that will only go to the Regular HRBlock website where there are no place to download pre-purchased tax prep programs.

This free online tax software is intended for taxpayers with simpler financial situations. If you plan to file a 1040EZ, 1040A, or 1040 form, then this software should handle your needs quite nicely. Choose a past year to download the right tax software. In order to file your state return, you first need to purchase and Download hr block already purchased . TurboTax Online offers the convenience of preparing and e-filing your tax return from virtually any computer or mobile device with Internet access. There's no software to install and nothing you'll need to save on your computer. You can Install turbotax with license code We'll store all of your information on our secure servers. H&R Block is most well-known for their large network of stores that have tax preparers and tax professionals able to assist. Plus, H&R Block is also known for having some of the best tax refund advance products available. You can sign in to your H&R block account at - hrblock.com/login and if you face any issues in sign in then contact to technical support team. When you need it. Meanwhile, we'll find every deduction and credit that applies to you. We make sure you'll keep every hard–earned dollar you deserve. See our guarantees. If you face any issue then you can visit InstallTurbotax.com with license code . Purchased a new Canon printer and want to set up and download drivers? You need to set it up from canon official website Canon.com/setup. Wether you want to setup a new canon printer or resetup old printer drivers and software, you always need to take help of the official canon printer website Canon.com/setup . Open ij.start.canon url to find Canon printer drivers downloads. The modern way to set up a Canon printer is easily accessible at ij.start.canon. The online ij start canon portal has the potential to download the latest printer drivers and software with online manuals for every specific model, for example, Maxify, Pixma, CanoScan, IMAGEPROGRAF, etc.

ij.start.canon provides a complete setup guide to install and troubleshoot your ij canon printer setup. Select the ij printer model you seek for support and read through the articles and instructions to clear your Canon printer-related queries. Download the updated and compatible drivers for your printer from this website. 123 HP printers provide everyone amazing printing quality and popular for adaptability and competence. If you want to connect your HP printer, you need to open hp printer website - 123.hp.com/setup . You will also get HP printer download and installation process guide here. You need to download and install the Robinhood app on your Mobile phone then the next step to start investing is to just create a new account. If you are new to this Application then you have to register an account first if you are registered then you can do Robinhood Login in your account. For using Investment Planning & Advisory Services of Fidelity, you need to create Fidelity account. Fidelity Login will help you for Retirement Plans, Investing, Brokerage, Wealth Management, Financial Planning and Advice, Online Trading. Get access to not only our products and services but also the knowledgeable support, innovative platforms, and educational resources you need to take on the futures market with confidence. After creating Ameritrade account, visit tdameritrade.com login Page to use all services. Fox is one of the largest and most reputable broadcast companies and the most popular in the United States. Originally created to compete with established leading names, it has done its job successfully. Fox News also has a similar app Foxnation.com/activate We will learn about this in more detail and also explain how to activate this very popular service in the USA.

Comcast Email Login has its wide user base across the globe. Millions of people prefer it to access their email when they are at a distant location. Even when you are on vacation, you can make use of it. Xfinity Comcast Email is official portal login through which users can easily check and read their emails. Xfinity is trade name of Comcast Cable Communications (that is subsidiary of Comcast). So, it’s clear that users can check their Comcast emails through the website of Xfinity. Another accessible platform in which you can sign in to your Fidelity account is through the Fidelity Investments app on your mobile devices. Moreover, the Fidelity Login Investments app offers you the fastest review news about your investment, access to your portfolio, manage your funds, and lot more. The Fidelity Investment app is currently available on the App Store and Google Play Store for free. Dish Network is a company that offers direct broadcast services to American users. They provide a variety of services to millions of happy customers, and in order to ensure their client satisfaction, they have established a personal Dish Network login account. Using this platform, users can perform a series of actions, such as bill payment, account management via MyDish and also stay up to date with the latest programs. Amazon.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick. Paypal is a payments company with a payment service of the same name. It supports transfers between members, for personal or business transactions, as well as guest checkout payment processing for online merchants. Payments can be funded by credit/debit cards, bank transfers, or existing PayPal balances. Payments can be initiated by email, phone number, PayPal’s website Paypal.com/login , or PayPal or Venmo mobile apps. Canon Printers are one of the best printers for personal or office purpose use. Start printing using canon printers after completing setup process and downloading drivers from ij.start.canon . Find the simplest steps to setup canon printers on windows or mac.

Open ij.start.canon url to find Canon printer drivers downloads. The modern way to set up a Canon printer is easily accessible at ij.start.canon. The online ij start canon portal has the potential to download the latest printer drivers and software with online manuals for every specific model, for example, Maxify, Pixma, CanoScan, IMAGEPROGRAF, etc. Yahoo mail login emailing services, Yahoo is also one of the most popular webmail worldwide. It is one of the largest webmail service providers globally, and there are millions of active Yahoo users. Yahoo enables the users to send and receive emails, and it also provides unlimited storage space, virus protection, and blocks spam emails. Capital One Financial Corporation is an American bank holding company specializing in credit cards, auto loans, banking, and savings accounts. Capital One can help you find the right credit cards, checking or savings accounts​, auto loans and other banking services for you or your business. To activate Capitalone cards, you need to visit - Capitalone.com/activate . Creditonebank.com login - Credit One Bank offers credit cards with rewards, credit score access & fraud protection. See if you pre-qualify & apply for a Credit One Bank credit card. www.amazon.com/mytv - visit the official web portal and enter 6 digit mytv code at the time of activation process. User can activate Amazon mytv prime on following device such asas smartTV, Apple, Roku, playstation, xbox and other streaming media players. When you sign in Amazon app on your smart TV or other device, your device display 6 digit code. This is Amazon mytv activation code to mytv amazon. Amazon.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick.

Amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. Fox Nation introduced a mobile view of its television network and broadcast on mobile devices with the FoxNation mobile app. In the same vein, The FoxNation Mobile View now lets you let you watch Fox news, TV shows, TV personality broadcasts, and other broadcasted content on the Fox Nation channel on your mobile. However, for viewers to watch Fox Nation programs on Mobile devices, you must activate FoxNation for mobile access at Foxnation.com/activate . US Bank Login services are easily accessible and very secure. US Bank provides a single access point for all accounts like Mortgage, credit card, checking account, etc. Banks also offers a user-friendly mobile app that helps you to stay connected. Hewlett Packard offers HP printer software to help user to set up printer. Printer software in mac can be downloaded easily. Users just have to visit 123.hp.com/setup for mac, enter your HP printer model number or name, and access the appropriate printer setup software and driver. 123.hp.com/setup software is available for all popular operating systems and software such as windows, Mac, iOs, and android. Those looking for HP printer setup instructions can visit 123.hp.com/setup. 123 HP printers provide everyone amazing printing quality and popular for adaptability and competence. If you want to connect your HP printer, you need to open hp printer website - 123.hp.com/setup . You will also get HP printer download and installation process guide here. The TaxActOnline Login website gets high marks for being simple to use. To get started with TaxAct, you first choose which online product you want to use, then create an account. TaxActOnline Login provides tax preparation software that's designed to fit a variety of filing needs, ranging from consumers who are looking for a way to file a simple federal return for free to self-employed business owners, freelancers, and contractors who want to maximize every deduction.

FreeTaxUSA is an online tax preparation service and an authorized IRS e-file provider. FreeTaxUSA is an original member of the IRS Free File Alliance and has filed millions of tax returns since it's inception in 2001. Customers can file simple and complex federal tax returns at no cost. Filing a state return is a flat rate. Their services are reliable, and they offer free federal filing. Even if you have a complicated financial situation, FreeTaxUSA may be the most suitable tax software for you. All you need to get started with it and avail of its outstanding services is to create an account at the Free Tax USA Login website and file your return. Turbotax.ca/download - Intuit TurboTax is our best overall pick for small business online tax software because of its intuitive interface, extensive deduction and credit database, and startup-focused support. It's an easy and comprehensive solution for small businesses of every size and type, despite costing more than other tax software programs. Stan is an Australian subscription video-on-demand service. It offers a wide range of Television series and Movies from the local and from broad production houses in the US and UK. It has a rich library of series and Films to watch. For over 2.1 million subscribers, it is 2nd most preferred streaming service in Australia. So, it is a great opportunity for you to access thousands of entertainment and award winning shows. Login to Stan using the activation code from stan/activate . Portal.office.com The Office 365 portal is a tool that allows you to access emails, calendars and files saved on OneDrive for Business, and the portal also provides online versions of Word, Excel and PowerPoint, which allow files to be Allows for quick and easy viewing and editing. Portal office login to Office 365, though my personal favourite is via Portal.office.com Because that takes you to your Office 365 Portal and you can get to everything from here. FX Networks is an American-based television network that enables users to explore various categories like Horror, Fantasy, Thriller, adventure, etc. on their smart tv. Watch your favorite tv shows, movies, and much more with FX Network. Activate FX Network by entering the activation code on FX Networks Activation Code official website.

BBC TV provides wide range of video content to its users. You can easily get started with it. All you need is to visit bbc.com/account/tv and create account. Download and setup BBC TV and you are good to go. You need to log in to most TVs to use the BBC iPlayer application. This will provide you a personalized experience. Learn more about BBC at bbc.com/account/tv . To activate your device: Grab your smart phone, tablet or PC and go to auth.streamotion.au/activate . Enter the code displayed on your TV screen to activate your device. To activate your device: Grab your smart phone, tablet or PC and go to auth.streamotion.au/activate . Enter the code displayed on your TV screen to activate your device. Once you enter the correct code your device will be activated. Wellsfargo.com/activatecard allows Wells Fargo Bank Card users to Activate Wells Fargo Card Online. If you have freshly received your credit card or debit card either in hand or in the mail then you will require to proceed with the Wells Fargo Card Activation before using it. American Express is an American Company of Finance which basically centers in the Master cards. Americanexpress.com/confirmcard card is the official webpage of American Express for users of AMEX Cards to confirm their card after they’ve received it in mail.

Change your flight at aa.com/flightchange or by calling American Airlines Customer Contact Center. Make changes to a different flight on the same day. You can check your flight before or after, even if you have booked with miles. Please change only one flight at a time or choose a different date for your outbound flight. TurboTax is a software package for preparation of American income tax returns, produced by Intuit. Turbo tax is one of the best online tax preparation software. The software keeps on updating, to attract more and more user, and to avoid any hacking or malware functions. TurboTax free file service is aimed at the average American with simple tax affairs. When you make a purchase of the software you need to Install and activate turbotax at activate.turbotax.com . Go to activate.turbotax.com to sign in or create an account, and then enter your activation code (even if you've already started your taxes for tax year 2020, you’ll still need to activate the code). When you need it. Meanwhile, we'll find every deduction and credit that applies to you. We make sure you'll keep every hard–earned dollar you deserve. See our guarantees. If you face any issue then you can visit installturbotax.com with license code. When you need it. Meanwhile, we'll find every deduction and credit that applies to you. We make sure you'll keep every hard–earned dollar you deserve. See our guarantees. If you face any issue then you can visit Installturbotax.com with license code . TurboTax Online offers the convenience of preparing and e-filing your tax return from virtually any computer or mobile device with Internet access. There's no software to install and nothing you'll need to save on your computer. You can Turbotax.ca/download We'll store all of your information on our secure servers.

Turbotax.ca/download is really a tax free preparation software that coaches you to process and file your earnings in the appropriate method. This program is readily available for both federal and state tax returns. Yet before by using this software in your apparatus, the TurboTax login procedure is crucial. H&R Block is most well-known for their large network of stores that have tax preparers and tax professionals able to assist. Plus, H&R Block is also known for having some of the best tax refund advance products available. You can sign in to your H&R block account at hrblock.com/login and if you face any issues in sign in then contact to technical support team. H&R Block is most well-known for their large network of stores that have tax preparers and tax professionals able to assist. Plus, H&R Block is also known for having some of the best tax refund advance products available. You can sign in to your H&R block account at hrblock.com/login and if you face any issues in sign in then contact to technical support team. Fortnite.com/vbuckscard Redeem a gift card for V-Bucks to use in Fortnite.com/vbuckscard on any supported device! V-Bucks can be spent in the Battle Royale PVP mode, Creative, or the Save the World PvE campaign. In Battle Royale and Creative you can purchase new customization items for your Hero, glider, or pickaxe. An Epic Games account is required to redeem a V-Bucks Card code If you have played Fortnite, you already have an Epic Games account. After entering your code on Fortnite.com/vbuckscard , select the platform where you would like the V-Bucks applied. Enter the 10-character activation code at Gethrblock.com/crnp found on the front of the booklet that came with your software. Your activation code is needed for your installation and gives you access to five free federal e-files.

H&R Block Emerald Card lets taxpayers have a prepaid card for tax refunds. Other purchases, bills payments, or even getting cash is possible throughout the year with this card! This means as a customer, you will be happier with having more H&R Block savings. If you have got one. It is best to have an Gethrblock.com/skype to stay updated and get notifications for any new products. After choosing your H&R Block download tax software product, you can complete the purchase and begin the download process to place Gethrblock.com/crnh the software on your computer. Credit one bank online enrollment process is quite easy. The Credit one bank has its official webpage for online account enrollment at creditonebank.com. You can enroll for an online account and simply signin to that account using username and password at Creditonebank.com login page. us bank login services are easily accessible and very secure. US Bank provides a single access point for all accounts like Mortgage, credit card, checking account, etc. Banks also offers a user-friendly mobile app that helps you to stay connected. etrade login sends customers' buy or sell orders to market makers for execution. In return, the firm receives compensation for the order flow. E-Trade also earns interest income whenever its margin customers borrow money to short stocks or buy stocks. Yahoo mail login emailing services, Yahoo is also one of the most popular webmail worldwide. It is one of the largest webmail service providers globally, and there are millions of active Yahoo users. Yahoo enables the users to send and receive emails, and it also provides unlimited storage space, virus protection, and blocks spam emails.

Fidelity Login Investments Inc, generally known as Fidelity, previously called Fidelity Management & Research or FMR, is an American multinational financial solutions corporation located in Boston, Massachusetts. The best way to log into Vanguard in the web is to use Vanguard login personal investor login screen. If you are on the go frequently, you may also want to check out vanguards mobile app. In order to protect your account, you can implement several security measures such as account access restriction, two-factor authentication, and and security questions. On the contrary, before, you can get authorized to pass through the Yahoo email login page, you need to create a Yahoo account. Meaning that, only users that have signed up for a Yahoo mail login email account can head over the Yahoo mail login page. AOL mail login is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service. Td ameritrade login is an online stock brokerage that offers zero commission on most equity and exchange-traded fund trades. In addition to online trading, the firm also has more than 250 branches nationwide where investors can speak with consultants or perform administrative functions. If you plan to use TD Ameritrade’s self-directed trading platforms, you’ll have to know how to log in to your account. Time Warner Cable Internet is a popular name in the US when it comes to ISP companies that caters e-gaming, e-shopping and e-mailing services along with many more. Presently, both Roadrunner email and TWC email are merged into Spectrum email, so when you type rr login in your browser, you will be redirected to rr.com log in .

AOL mail login is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service. Primevideo.com/mytv My TV is an Amazon programme that provides a user-friendly interface to the My TV service via Amazon’s own websites and applications. As previously said, the programme employs a basic web interface that allows users to access a variety of television channels across the United States and Canada. WhatsApp also offers a desktop application for both Windows and Mac users. You can easily download it from here. It looks similar to the web version. After downloading the application, follow the installation steps, these are very basic steps and you won’t need to google anything. Go to web.whatsapp . usbank.com login Online Banking Login portal can be accessed by its customers. The Bank is a provider of a wide range of financial services that include- online banking, checking and savings account, credit card, prepaid cards, loans, wealth management and investment services. You’ll need a Capital One online account first. If you don’t have one, sign up using your personal details such as Social Security number, bank account number and date of birth. Once you have online access, here’s how to activate Go to the Capitalone.com/activate website. AOL Mail Login email is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service.

Yahoo mail Sign in emailing services, Yahoo is also one of the most popular webmail worldwide. It is one of the largest webmail service providers globally, and there are millions of active Yahoo users. Yahoo enables the users to send and receive emails, and it also provides unlimited storage space, virus protection, and blocks spam emails. Amazon.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick. Netflix is ​​the top-rated and one of the best in providing the streaming service. The streaming platform acts as a medium for entertainment with a wide variety of shows, movies, documentaries, and much more. This channel is compatible with the stream on multiple devices. So, if you are interested in watching the latest tv shows or streaming a channel then you can choose your device and access the activation code on netflix activate to watch your favorite channels. Here, in this article, you will understand the basic set of instructions to view channels via Netflix.com/activate . Amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. Amazon.com/code is a registration portal of Amazon Prime similar to Amazon.com/mytv. You can browse and sign in to this url as well and enter activation code. The instant video service can only be watched after registering your device with a simple amazon activation code. Primevideo.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick. Amazon is a registration portal of Amazon Prime similar to Amazon.com/mytv. You can browse and sign in to this url as well and enter activation code. The instant video service can only be watched after registering your device with a simple Amazon Activation Code .

Roblox is an online game platform and game creation system developed by Roblox Corporation. It allows users to program games and play games created by other users. For more updates click Roblox.com/redeem here. Yahoo Mail is an email service launched by the American company Yahoo!, now a subsidiary of Verizon. It offers four different email plans: three for personal use and another for businesses. yahoo mail account, you can access your emails, calendars, tasks from any place which has an internet connection. visit www.yahoo.com/mail/login here. There are thousands of videos and television shows in DISH Anywhere. It also has a large selection of live and recorded TV shows that you can watch on the go or on-demand. For all users, the service is free of charge. On your desktop or Smart TV, you can access the content. The DISH Anywhere app can even be installed and streamed on your mobile device. visit Dishanywhere.com log in here. Log into PayPal from by going to to Paypal.com/login account login using a web browser. If you don’t already have a PayPal account, you’ll be able to create an account or access your PayPal, Reset your password and helps you if you forgot your passsword. Users can also check on transactions, send money, and change users permissoins if they have a PayPal business account. Hotmail is the best and liked webmail service providers that can be accessed by Hotmail.com/signin . If you don't own a Microsoft account it takes only a few minutes to create an outlook account. Hotmail account, you can access your emails, calendars, tasks from any place which has an internet connection. The layout of finding solutions to your various problem concerning the Prime Video has been already laid out. However, all you need to do is visit www.amazon.com/videohelp . Then, you can select the categories where your problem falls under.

Open the FOX NOW application and select “Activate TV”. Note down the code that shows up on the screen. Open a program on your PC or cell phone and go to Activate.fox.com and enter the code with your paid TV provide ID and secret key. Plex App on devices such as Sony PlayStation, Xbox, SmartTVs will not work at all without a sign-in. Remote access to your home server is only possible when you are logged in. It is quite essential for any user to sign in to the Plex.tv/link in order to enjoy the benefits. Norton product key is a 25 digit alpha-numeric code and can be found on the backside of the card you have purchased online or at the store and the same key you have to use for the Norton setup at Norton.com/setup product key. Norton.com/setup is an outstanding brand of security programming. It gives hearty security answers for the insurance of different gadgets, for example, a PC, workstation, tablets, cell phones, and so on against various dangers. These dangers might be infections, malware, worms, rootkits, and so on. Given that in the current innovative time, it is basic to protect your system and gadgets from outer dangers, it is fundamental to introduce security programming. Norton Antivirus does well in discovering a wide range of infections and malware. It even gives the full framework sweep or explicit organizer output of the framework. Not by any means, a solitary realized infection can make tracks in an opposite direction from Norton.com/setup . norton web security is regularly utilized antivirus gives the least asking for to utilize and most intutive confirmation for your PC and your mobiles .present it and carelessness viruses,spyware,root-units - , hackers.for more subtleties visit: Norton.com/setup here.

Everybody has different needs from antivirus and therefore you should choose that product which fulfills your requirements the most. One of the most commonly used software is Norton security which is known for providing overall protection to your PC. There are other Norton setup products available at Norton.com/setup such Norton 360, Norton Safe Family, Norton Internet Security, and so on. Norton.com/setup - Norton Antivirus is the antivirus providing you with unprecedented and ultimate protection that protects your devices from all current online and offline threats. This software comes with exclusive features and helps you stay safe online and offline without any interruption. Norton completely wipes out all viruses without affecting your system performance. With the software on your system, you don't have to worry about any online and offline threats or cybercrime. Tntdrama is the best entertainment website that includes more than 180 channels with around showcasing 46 brands including CNN, TNT, CN also many more with 34 languages overall words. Since it is an impressive decision for the general population to rather the digital TV that are utilizing gadgets like Firetvstick, Xbox and Roku on their TV. Go to Tntdrama.com/activate and select Fire Stick as your device. Firstly, the ABC on Roku provides episodes and events from present and past seasons of nearly 150 ABC originals currently being aired. Moreover, get to stream 100s of complete episodes of blockbuster ABC programs and stream live TV with the ABC app. you can easily access newer episodes of the favorite ABC programs with My List and resume streaming it right where you paused. Download the app on the Roku channel store and activate it via Abc.com/activate . Enjoy full episodes of your favorite Tv shows, movies, dramas, etc. with FX Network. You can watch FX Network on your smart tv, Roku device or any other device easily after going through with the successful activation procedure. To activate FX Network, visit Tv.fxnetworks.com/activate and enter the activation code that displays on Tv screen to activate your account. Download the HBO Max on your device to experience excellent sound and video quality of unlimited movies, shows and much more with Hbomax.com/tvsignin . It provides a wider range of streaming channels and videos which users can choose according to their current moods. Create your hbo max account and redeem your hbo max activation code for activating your subscription and get started with hbo max.

Amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. Amazon prime video offers its users to purchase amazon prime gift cards to use for a discount or to give them to their family and friends. An Amazon Gift Card contains a certain code that you can redeem for purchasing any product on their website which is Amazon.com/redeem . Get your amazon gift card and enter it at this website to redeem and use it. Avg is a well-known in the protection fields in the software world. The reason behind that it is commonly used among various users its is the tool against the malwares and viruses. It scans for virus and malware. visit Avg.com/retail here. Webroot is the best option to choose while you are looking for reliable and convenient virus protection software. Install Webroot in your device and experience the potency of reliability and durability through Webroot.com/safe . Enter webroot keycode and activate your webroot antivirus. The Citibank Costco Login Card is a Visa credit card. Earn cashback rewards on every purchase anywhere Visa® is accepted. From managing your credit and your money to getting the most from your credit card benefits, Citibank Costco Login shows you how to take control of your finances – so that you can make the most of today and save more for tomorrow. Sprint is a telecommunication company that offers wireless services to its users. Sprint is the fourth-largest mobile network operator in the United States. They serve more than 54 million customers across the United States. They also provide wireless voice, messaging, and broadband services through several subsidiaries. Visit sprint.com/activate and start activating your sprint subscription.

Robinhood Financial LLC provides brokerage services. Robinhood Securities, LLC, provides brokerage clearing services. Robinhood Crypto, LLC provides crypto currency trading. Robinhood U.K. Ltd (RHUK) provides brokerage services in the United Kingdom. visit Robinhood login today. Canon ij setup is one of the most advanced printers in the world. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on Canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Amazon.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick. Amazon Prime Videos helps its users to stream limitless movies, shows and videos from every category . Visit Amazon.com/mytv and install the application on your smart tv to enjoy watching the latest and exclusive movies and tv shows at one place and at anytime. Amazon Prime Video is one of the best platforms to watch movies and TV shows continuously on the internet. It is available on a few selected set-top boxes at a cheaper cost. People who don’t have Amazon Fire TV Stick and Fire TV cube can also enjoy Amazon prime video with their family and loved ones. Amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. primevideo.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick.

One of the most popular platforms for video streaming nowadays is amazon prime video because it has unlimited video content for streaming. You can enjoy Amazon Prime on your Roku, Amazon Fire TV, Chromecast, and similar streaming devices. All you have to do is to activate your Amazon Prime Video on Prime video using the activation code you retrieve from your smart TV screen. Download and install amazon prime videos app to stream unlimited channels and movies all at Amazon.com/mytv. 123 HP printers provide everyone amazing printing quality and popular for adaptability and competence. If you want to connect your HP printer, you need to open hp printer website - 123.hp.com/setup. You will also get HP printer download and installation process guide here. Amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. Canon ij setup is one of the most advanced printers in the world. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on Canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Amazon.com/mytv is an online web portal to register a smart device with the Amazon Prime activation code on your TV screen.The Amazon.com/myTV registration code is a 5-6 digit code that popup on your TV screen when you click on “Register on Amazon website” on the “Amazon Prime” app on your Firestick. Aol mail login is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service.

Aol mail login is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service. Hulu is one of the most sought after streaming platforms Install the Hulu application on the device Log in to your Hulu account. Hulu activation process is very simple, just enter the hulu activation code at Hulu.com/activate which is the official hulu website and sign in to your account. If you face any issues in activation, contact hulu support team. Amazon Prime Videos helps its users to stream limitless movies, shows and videos from every category . Visit Amazon.com/mytv and install the application on your smart tv to enjoy watching the latest and exclusive movies and tv shows at one place and at anytime. Amazon Prime Video is one of the best platforms to watch movies and TV shows continuously on the internet. It is available on a few selected set-top boxes at a cheaper cost. People who don’t have Amazon Fire TV Stick and Fire TV cube can also enjoy Amazon prime video with their family and loved ones. Webroot is the best option to choose while you are looking for reliable and convenient virus protection software. Install Webroot in your device and experience the potency of reliability and durability through www.webroot.com/safe. Enter webroot keycode and activate your webroot antivirus. Visit the Webroot Secure website at Webroot.com/safe or http://www.webroot.com/safe from your browser. Enter your email address, enter your Webroot Keycode: Download and activate your Webroot secure setup on your device by entering the Webroot key code at Webroot.com/safe. It is a rated top-class antivirus suite used to guard the apparatus and crucial data which is vulnerable to various cyber threats and malicious websites. McAfee behaves quickly contrary to a lot of the viruses and cyber threats to present top security as a security guard. To McAfee online antivirus download go to Mcafee.com/activate.

Enter Roku Activation Link Code Roku is a streaming device that offers the easiest way to stream entertainment channels to your TV - activate your Roku device using Roku.com/link . Enjoy your favorite channel. TD Ameritrade Secure Log-In for online stock trading and long term investing clients. At first, open the TD Ameritrade official site with the link tdameritrade.com/login . Activate NBC on your Apple TV, Amazon Fire, Roku, Xbox One, or Xbox 360. Main Content. We and our partners use cookies on this site to improve our service, perform analytics. visit nbcsports.com/activate here. dish network login is a satellite service providers that provides the services like satellite television, satellite internet access, audio programming and interactive television services. if you want use it services, you can subscribe directly online. For this, you have to create dish network account login. If you have already an account, then you can directly log in to your account while if you are new, then you can create a new one. Match is an online dating service with web sites serving over 50 countries in twelve languages. Online Dating at match login . Every year, hundreds of thousands of people find love on match login. Important health documentation from your doctor is stored in Mychart login and patients are able to find health information such as lab results, appointment information, medications, immunizations and more. MyChart provides you with the same information your doctor sees.

whatsapp web login More than 2 billion people in over 180 countries use WhatsApp to stay in touch with friends and family, anytime and anywhere. WhatsApp is free and offers simple, secure, reliable messaging and calling, available on phones all over the world. Zoosk login is an online dating service available in 25 languages and in more than 80 countries. Zoosk is a dating app with one goal to help people connect. Swipe, match, chat, and get ready to find your next partner in crime. visit Zoosk login here. yahoo mail sign in emailing services, Yahoo is also one of the most popular webmail worldwide. It is one of the largest webmail service providers globally, and there are millions of active Yahoo users. Yahoo enables the users to send and receive emails, and it also provides unlimited storage space, virus protection, and blocks spam emails. Aol mail sign in is a webmail organization that provides authentic email services such as news, email, entertainment, and many more. It is important to understand that it is a web-based email service that is offered by AOL. Sometimes the AOL mail is also known as AIM Mail is that is an instant messaging service. Hewlett Packard offers HP printer software to help user to set up printer. Printer software in mac can be downloaded easily. Users just have to visit 123.hp.com/setup print scan for mac, enter your HP printer model number or name, and access the appropriate printer setup software and driver. 123.hp.com/setup software is available for all popular operating systems and software such as windows, Mac, iOs, and android. Those looking for HP printer setup instructions can visit 123.hp.com/setup print scan. Fox is one of the largest and most reputable broadcast companies and the most popular in the United States. Originally created to compete with established leading names, it has done its job successfully. Fox News also has a similar app Foxnation.com/activate We will learn about this in more detail and also explain how to activate this very popular service in the USA.

Customers who already have an existing Capital One account can sign in Go to Walmart.Capitalone.com/Activate to begin either process In case you haven’t gotten the memo, Walmart & Capital One have joined forces. The result is a brand spanking new Walmart card. us bank login Securely manage your personal finances, pay bills, download account information and so much more! Internet Banking with Bill Pay. Home Mortgage Account. Securely manage your personal finances, pay bills, download account information and so much more! Internet Banking with Bill Pay. Home Mortgage Account. www.amazon.com/mytv is link to Sign in and Add Prime Video to your favorite device such as Smart TV, Laptop, Mobile, Tablet etc. With this official link you can manage your Amazon Prime Video Subscription. For Sign in to amazon.com/mytv you should have prior account where you can sign in and Add Prime Video. Single Account on amazon.com/mytv can help you to add Prime video on any device your want. Hotmail login is a personal information manager web app from Microsoft consisting of webmail, calendaring, contacts, and tasks services. Hbomax is the go-to stage for the vast majority to watch videos in today’s generation. Whether you want to watch informative tutorials, or movies, or even web series, Hbomax has it, and henceforth, it is the most mainstream video support and the real time website as of date. While you can watch Hbomax on any cell phone as long it has video support and a web association just as on computers that have an supported web browser with a internet connectivity. visit Hbomax.com/tvsignin here.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید