ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
11-09-2011, 06:58 PM
ارسال: #1
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
مرحله جديد هدفمندي در راه است
زمزمه بنزين تك نرخي
دنیای اقتصاد- زمزمه آزادسازی قیمت بنزین بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه بنزین تک نرخی مي‌شود، زمان مشخصی را برای اجرای آن تعیین نکرده، اما از احتمال حذف سهمیه بنزین برخی خودروها و موتورسیکلت‌ها خبر داده است. از سوی دیگر، اگرچه پیش‌تر اخبار غیررسمی از آغاز اجرای فاز دوم هدفمندی در آذرماه امسال خبر داده بودند، عبدالله جلالی مي‌گوید پیش بینی مي‌شود برای آذرماه تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها اعمال نشود.
ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت از احتمال حذف سهميه بنزين برخي خودروها و موتورسيكلت‌ها خبر داد
زمان آزاد‌سازی قیمت بنزین نزدیک است؟
دنیای اقتصاد- بنزین تک‌نرخی مي‌شود، اما زمانش معلوم نیست. این سخن قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت درباره احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین در آستانه اولین سالگرد هدفمندی یارانه‌ها است. آذرماه سال جاری هدفمندی یارانه‌ها وارد دومین سال اجرای خود مي‌شود و این در حالی است که مهم‌ترین حامل انرژی یعنی بنزین به صورت دو نرخی یعنی نیمه یارانه‌اي (400 تومان) و آزاد (700 تومان)عرضه مي‌شود و مقدار کمی هم از بنزین یارانه‌اي 100 تومانی هنوز در برخی از کارت‌ها باقی مانده است.
در صورتی که بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها که اساس آن بر آزادسازی نرخ حامل‌های انرژی از جمله بنزین است، باید قیمت بنزین واقعی شود. موضوعی که دولت مکلف است براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها به آن جامه عمل بپوشاند و بر همین اساس وظیفه دارد تا قیمت بنزین را آزاد و واقعی کند که مفهوم این عبارت عرضه بنزین با یک قیمت است.
هرچند تاکنون زمان مشخصی در این باره اعلام نشده، اما تازه‌ترین اظهارات قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت بر این نکته تاکید دارد که این موضوع جزو سیاست‌های بلندمدت دولت است. هرچند، تجربه نشان داده که نفس سخن گفتن از احتمال وقوع موضوعی در آینده، ممکن است زمینه‌سازی برای اجرای قریب‌الوقوع آن باشد. به ویژه که در ماه آخر تابستان سال جاری، خبری به نقل از استاندار آذربایجان شرقی منتشر شد که در آن به نقل از وی آمده بود، تاریخ دقیق آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها آذرماه سال 90 خواهد بود. هرچند وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی بعدا بدون تکذیب این خبر، اعلام کردند که از تصویب چنین مصوبه‌اي در دولت بی‌اطلاع هستند. همچنین محمدرضا فرزین دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگویی بسیار کوتاه با خبرگزاری فارس ضمن «غیر رسمی» خواندن خبر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از آذرماه سال‌جاری اعلام کرد که دولت در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای اجرای فاز دوم این قانون در سال‌جاری ندارد.
پس از آن هم دیگر خبری از تک‌نرخی شدن بنزین و آزادسازی کامل منتشر نشد و برخی اخبار هم گواه منتفی شدن اجرای فاز دوم هدفمندی در سال جاری بود. اکنون اما قائم مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت از این موضوع به عنوان یکی از سیاست‌های بلندمدت دولت یاد مي‌کند که زمان اجرای آن معلوم نیست.
پیش‌بینی نمی‌کنیم آذرماه باشد
عبدالله جلالی در گفت‌وگو با مهر درباره آخرین تصمیمات دولت و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای اعمال تغییراتی در قیمت و سهمیه بنزین خودروها گفت: پیش‌بینی مي‌شود برای آذر ماه امسال تغییری در سهمیه و قیمت بنزین خودروها اعمال نشود. قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با تاکید بر اینکه سیاست بلندمدت دولت عرضه تک نرخی بنزین است، تصریح کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون توسعه حمل و نقل و مدیریت سوخت باید در بلند مدت عرضه بنزین در کل کشور با یک قیمت واحد عرضه شود.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه عرضه تک نرخی و آزادسازی کامل قیمت بنزین بر اساس قوانین جاری کشور به دولت تکلیف شده است، اظهارکرد: آزادسازی کامل قیمت دستاوردهای متعدد اقتصادی به همراه دارد.
وی با بیان اینکه به حداقل رسیدن قاچاق بنزین یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آزادسازی قیمت این فرآورده نفتی است، بیان کرد: اما برای آنکه هزینه ارائه خدمات حمل و نقل متاثر از این آزادسازی نشود، این آزادسازی به صورت مرحله به مرحله و تدریجی انجام خواهد شد.
وی همچنین، از احتمال حذف سهمیه برخی از موتور سیکلت‌ها و خودروها خبر داد و گفت: فعلا برنامه‌اي برای تغییر قیمت و سهمیه بنزین خودروها نداریم . جلالی در عین حال از احتمال حذف سهمیه بنزین برخی از خودروها و موتورسیکلت‌ها خبر داد و افزود: در حال حاضر برنامه‌ریزی گسترده‌اي برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها در دستور کار دولت قرار گرفته است.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي - learninweb - 11-09-2011 06:58 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید