ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
11-13-2011, 08:15 AM
ارسال: #2
RE: مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي
حذف يارانه پردرآمدها در آينده نزديك كليد مي‌خورد
نحوه شناسايي پردرآمدها
دنیای اقتصاد- دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها از حذف یارانه نقدی اقشار مرفه در «آینده‌ای نزدیک» خبر داد و گفت: برای این منظوراز پایگاه‌های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا استفاده خواهد شد. محمدرضا فرزین مشكل اصلی حذف یارانه پردرآمدها را وجود «يك نظام شناسايي دقيق» عنوان کرد و گفت: در حال حاضر باید یک نظام شناسایی دقیق داشته باشيم تا افرادي كه از فهرست حذف مي‌شوند، افرادي باشند كه طبق قانون بايد حذف شوند و در اين روند دچار خطا نشويم. وی در عین حال تاکید کرد که ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های آینده «كاملا» بر روي حذف این افراد از فهرست یارانه بگیران متمركز خواهد شد. اظهارات فرزین همزمان با بالا گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سالگرد اجرای این قانون (اواخر آذرماه)، احتمال قریب‌الوقوع بودن افزایش دوباره قیمت برخی حامل‌های انرژی از جمله بنزین و حذف یارانه پردرآمدها را تقویت می‌کند. موضوع حذف یارانه پردرآمدها البته در شش ماه اخیر به طور گاه و بیگاه مطرح بوده و وزیر اقتصاد نیز این برنامه دولت را مورد تاکید قرار داده است. اما پیشتر هم شمس‌الدین حسینی مشکل شناسایی طبقات قابل حذف را بزرگ ترین مانع بر سر اجرای این برنامه دانسته بود.
فرزین: ستاد هدفمندی در ماه‌های آینده كاملا بر روي حذف پردرآمدها متمرکز مي‌شود
حذف یارانه پردرآمدها در آینده نزدیک
حذف اقشار مرفه از طریق پایگاه‌های شناسایی دقیق و با اعلام کتبی به آنها صورت مي‌گیرد
دنیای اقتصاد – زهرا واعظ: دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در تازه ترین اظهار نظر خود از آغاز حذف یارانه اقشار مرفه در«آینده‌اي نزدیک» خبر داد و اعلام کرد برای این منظوراز نظام‌های شناسایی دقیق و پایگاه‌های اطلاعاتی خودرو، مسکن و حقوق و مزایا استفاده خواهد شد.
در همین حال مسوولان اجرای سرشماری نفوس و مسکن سال 90 هرگونه ارتباط اطلاعات درخواستی در سرشماری با هدفمندی یارانه‌ها را تکذیب کرده و همواره تاکید مي‌کنند که آمار سرشماری ربطی به پرداخت یا عدم پرداخت یارانه نقدی به مردم در آینده ندارد و کاربرد آن تنها برای برنامه‌ریزی‌های کلان در سطح ملی است.
همزمان با نزدیک شدن به آذرماه یعنی زمانی که سال گذشته سوت قطار هدفمندی یارانه‌ها به صدا در آمد و بر اساس آن فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی کلید خورد اینک انتشار برخی اخبار در آستانه سالگرد اجرای قانون این سوال را به ذهن متبادر مي‌سازد که «آیا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نزدیک است؟»
در کنار این خبر طرح موضوع بررسی «عرضه بنزین تک نرخی» همزمان با اجرای گام دوم اجرای قانون یارانه‌ها که چند روز پیش از سوی سخنگوی کارگروه طرح تحول اقتصادی اعلام شد احتمالا بیانگر آن است که دولت برنامه‌های جدیدی برای فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در دست بررسی دارد که به زودی اعلام خواهد شد.
اولین بار اواخر اردیبهشت سال جاری دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها از مطالعه دولت برای حذف برخی گروه‌های پردرآمد از فهرست یارانه‌بگیران خبر داد و اعلام کرد که با شروع گام دوم قطعا اصلاح قیمت انرژی صورت پذیرفته و با افزایش قیمت‌ها پول یارانه‌ها نیز افزایش خواهد یافت که البته بخشی از خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه نقدی حذف خواهند شد و برعکس سایر خانوارهای کم درآمد یارانه بیشتری دریافت می‌کنند.
یک روز پس از آن شمس‌الدين حسینی سخنگوی اقتصادی دولت نیز بر این امر صحه گذاشته و گام بعدی قانون هدفمندی یارانه‌ها و حذف اقشار مرفه از دریافت یارانه‌ نقدی را منوط به تقویت پایگاه‌های اطلاعاتی و نیز توانایی شناسایی این خانوارها دانست.
پیش از آن محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی از اجرای مرحله دیگری از قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در سال جاری خبر داده و گفته بود با توجه به پیش‌بینی منابع لازم از سوی مجلس حتی اگر بخواهیم گام‌های بعدی در این زمینه را هم برداریم، مشکلی وجود نخواهد داشت. تخصیص غیرمساوی یارانه نقدی از ابتدای مطرح شدن هدفمندی یارانه‌ها در سال 87 محل بحث بود. در آن زمان ایده‌های متفاوتی در این باره مطرح می‌شد که بازتوزیع یارانه نقدی بین تنها دو یا سه دهک پایین جامعه یکی از آنها بود. خوشه‌بندی کل جامعه و حذف سه دهک بالاتر از دریافت یارانه نقدی دیگر نظری بود که تا پای اجرا نیز رفت. سومین ایده هم تقسیم یارانه نقدی به دو بخش بود که یک بخش آن تنها به گروه‌های کم‌درآمد اختصاص یابد و بخش دیگر به طور مساوی بین همه درخواست‌کنندگان تقسیم شود، اما در مقام اجرا پرداخت مساوی یارانه نقدی به همه مردم اعم از فقیر و مرفه رای نهایی را آورد. اما اکنون با بازگشایی بحث توزیع نابرابر یارانه‌های نقدی، باید دید دولت بار دیگر به کدامیک از این ایده‌ها اقبال نشان خواهد داد.
آنگونه که محمدرضا فرزین در گفت وگو با ایسنا درباره «زمان حذف یارانه اقشار مرفه» اعلام کرده است، ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ماه‌های آینده كاملا روي حذف برخي از افراد كه مستحق دريافت يارانه نيستند، متمركز شده و متناسب با آنچه در قانون آمده، كار را اجرايي مي‌كند.
به گفته معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در حال حاضر جلساتي براي تقويت نظام شناسايي برگزار مي‌شود. فرزین مشكل اصلی حذف یارانه پردرآمدها را وجود «يك نظام شناسايي دقيق» عنوان کرد و گفت: در حال حاضر باید یک نظام شناسایی دقیق داشته باشيم تا افرادي كه از فهرست حذف مي‌شوند، افرادي باشند كه طبق قانون بايد حذف شوند و در اين روند دچار خطا نشويم.
به گفته دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها، در حال حاضر بيشتر جلسات روي تقويت نظام شناسايي و گرفتن اطلاعات از دستگاه‌هاي متمركز است و در آينده نزديك، حذف يارانه اقشار مرفه آغاز مي‌شود. وی تاکید کرد همان‌طور كه قبلا گفته‌ام، پيش از حذف يارانه با افراد مكاتبه مي‌شود.
فرزین درباره پارامتر‌هايي كه در نظام شناسايي استفاده مي‌شود، خاطرنشان کرد : پايگاه‌هاي اطلاعاتي مختلفي در كشور داريم كه همه آنها را با هم لينك مي‌كنيم. مثلا پايگاه‌هاي اطلاعاتي درباره‌ خودرو، مسكن يا وضعيت حقوق و دستمزد داريم و اينها معيارهايي است كه اطلاعات آن جمع‌آوري مي‌شود و بر اساس آن، يارانه اقشار مرفه حذف خواهد شد.
گزارش یارانه‌ها آماده است
وی همچنین درباره گزارش روند اجراي هدفمندي يارانه‌ها تصریح کرد: طبق قانون اين گزارش بايد از سوي سازمان هدفمند‌سازي يارانه‌ها تهيه شود. سازمان هم گزارش را تهيه كرده و نسخه‌ اوليه‌ آن را به آقاي مصباحي‌مقدم، رييس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي مجلس ارسال كرده است، ولي ظاهرا اين گزارش به عنوان نسخه‌ اوليه داده شده نه به عنوان نسخه‌ نهايي. فرزین افزود: قرار است ما هم يك بررسي مجدد در دبيرخانه روي آن انجام دهيم و آن را به صورت رسمي به مجلس ارائه كنيم. دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها درباره محتواي گزارش ادامه داد: اين گزارش در واقع يك گزارش عملكرد است كه طي اين مدت از كل مصارف هدفمندي كه به مردم و توليد‌كننده‌ها داده شده و سهميه‌هايي كه پرداخت شده و نيز از منابع آن تصوير دقيقي داده شده است. به گفته فرزین، در اين گزارش درباره منابع و مصارف هدفمندي يارانه‌ها صحبت شده و بر اساس آن، منابع و مصارف با هم همخواني دارد، ولي در گزارش رسمي، جزييات آن نيز معلوم خواهد شد. معاون وزیر اقتصاد زمان نهایی شدن گزارش رسمي را ظرف يكي دو هفته‌ آينده عنوان کرد و افزود : البته گزارش غيررسمي از سوي سازمان هدفمندي يارانه‌ها به رييس كميسيون طرح تحول اقتصادي مجلس داده شده‌است، ولي گزارش رسمي هنوز نهايي نشده است.
فرزین محل تامین درآمد‌هاي هدفمندي را يكي از رديف‌هاي بودجه‌اي دانست كه در بودجه مصوب شده و بخشي دیگر هم که از درآمد اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي است. وی در خصوص وضعیت طرح تحول بانكي و زمان عملياتي شدن آن خاطرنشان کرد: الان تقريبا نسخه اوليه‌ طرح تحول بانكي در دبيرخانه تهيه شده و البته اين نسخه اوليه بايد در كارگروه تحولات اقتصادي مصوب شود. وی افزود: ما هنوز اين طرح را در كارگروه تحولات اقتصادي مطرح نكرده‌ايم و فعلا طرح در دبيرخانه است.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
RE: مرحله جديد هدفمندي در راه است - زمزمه بنزين تك نرخي - learninweb - 11-13-2011 08:15 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید