ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تورم به 8/19 درصد رسيد - افزايش شاخص در آبان‌ماه
12-08-2011, 08:48 AM
ارسال: #2
RE: تورم به 8/19 درصد رسيد - افزايش شاخص در آبان‌ماه
مركز آمار ايران اعلام كرد
نرخ تورم دوم براي آبان‌
دنیای اقتصاد - یک روز پس از اعلام نرخ تورم 8/19 درصدی برای تورم آبان‌ماه از سوی رییس‌کل بانک مرکزی، سایت خبری الف، وابسته به احمد توکلی به نقل از مرکز آمار ایران، این نرخ را 5 درصد بیشتر، یعنی 8/24 درصد اعلام کرد. به گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه نیز به 1/28 درصد رسیده است که نشان‌دهنده تداوم روند صعودی این نرخ است. بر اساس این گزارش، گروه خوراکی‌‌ها با رشد 8/34 درصدی یکی از بیشترین تاثیرات را در افزایش نرخ تورم داشته است.
رويداد
«الف» به نقل از مرکز آمار ایران گزارش داد
تورم 8/24 درصدی در آبان ماه
سایت خبری الف، وابسته به احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نوشت: نرخ تورم رسمي در آبان‌ماه ۹۰ به عدد 8/24 درصد رسيده است.
به گزارش الف، محاسبات مركز آمار ايران از نرخ تورم نشان مي‌دهد در دوازده ماه منتهي به آبان‌ماه ۱۳۹۰، شاخص كل قيمت مصرف‌كننده در شهرهاي ايران (نرخ رسمي تورم) به رقم 8/24 درصد رسيد. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه در این ماه به 1/28 درصد رسيده است. اين در حالي است كه اوايل اين هفته رييس كل بانك مركزي نرخ تورم آبان ماه را 8/19 درصد اعلام كرده بود.
بر اساس اين گزارش، در ماه‌هاي اخير در ميان گروه‌هاي كالايي، بيشترين رشد مربوط به گروه خوراكي‌ها و نيز كالاها و خدمات متفرقه بوده است كه در آبان‌ماه ۹۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتيب 8/34 و 4/45 درصد رشد داشته‌اند.
آمار محاسبه شده از نرخ تورم توسط مركز آمار ايران، با محاسبات بانك مركزي تفاوت محسوسي دارد. آخرين آمار اعلام شده رسمي بانك مركزي از نرخ تورم مربوط به فروردين ۱۳۹۰ است كه طبق آخرين شماره نماگرهاي اقتصادي، نرخ تورم در فروردين ۹۰ به عدد 2/13 و نرخ تورم نقطه به نقطه به 7/19 رسيده بود. محاسبات مركز آمار نشان مي‌دهد در فروردين ۹۰ نرخ رسمي تورم 3/15 و نرخ تورم نقطه به نقطه 4/24 درصد بوده است.محاسبات نرخ تورم توسط مركز آمار ايران نشان مي‌دهد از ارديبهشت سال ۸۹ تاكنون، نرخ نقطه به نقطه تورم ماهانه از نرخ تورم رسمي بالاتر بوده است. وقوع چنين حالتي اتفاق به معني تمايل نرخ تورم در ماه‌هاي آتي به سمت نرخ‌هاي بالاتر است به طوري كه از مردادماه ۸۹، نرخ تورم هر ماه رو به افزايش گذاشته است و از 9/7 درصد در مرداد ۸۹ به 8/24 درصد در آبان‌ماه جاري رسيده است. در سال ۹۰، رشد شاخص بهاي كالا‌ها از رشد شاخص بهاي خدمات بيش از ۳ برابر بوده است به طوري كه نرخ رشد بهاي كالاها در ۱۲ ماه منتهي به آبان گذشته، 1/43 درصد بوده است درحالي كه نرخ رشد بهاي خدمات در همين مدت، فقط 3/12 درصد بوده است.
به نوشته سايت توكلي، در ماه‌هاي اوليه اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، دولت تلاش كرد از طريق اعمال فشار بر بازار، به زور قيمت كالاها و خدمات را كنترل كند، اما همچنان‌كه علم تجربه بشري نشان داده و همه كارشناسان پيش‌بيني مي‌كردند، اعمال فشار بر بازار فقط در مدت كوتاهي قابل دوام بود.
سایت الف می‌نویسد: قبل از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها بسياري از اقتصاددانان نسبت به تورم‌زا بودن چنين كاري هشدار مي‌دادند و از دولت مي‌خواستند حذف يارانه‌ها را با شتاب كمتري آغاز كند و همچنين با پيشگيري از رشد نامعقول طرح‌هاي عمراني، رشد نقدينگي و تورم را مهار كند، اما رييس‌جمهور و تيم اقتصادي مطيع وي به اين هشدارها توجه نكردند و حتي رييس‌جمهور در دهم بهمن ۸۹ ضمن تمسخر كارشناساني كه درباره رشد شديد تورم هشدار داده بودند، وعده داد از فروردين۹۰ قيمت‌ها كاهش خواهند يافت.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
RE: تورم به 8/19 درصد رسيد - افزايش شاخص در آبان‌ماه - learninweb - 12-08-2011 08:48 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید