ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بانك مركزي نگران افزايش رشد نقدينگي است
07-23-2012, 05:23 PM
ارسال: #1
بانك مركزي نگران افزايش رشد نقدينگي است
دنياي اقتصاد - بانك مركزي رشد نقدينگي در فصل بهار را 5/6 درصد اعلام كرد: اين نرخ در مقايسه با دوره مشابه سال قبل كه 7/2 درصد بوده افزايش قابل‌توجهي داشته است؛ محمود بهمني رييس‌كل بانك مركزي روند رو به رشد نقدينگي را يكي از دغدغه‌هاي بانك مركزي خواند و گفت: در صورتی که رشد نقدینگی در اقتصاد کشور ادامه یابد باید منتظر مشاهده پیامدهای اقتصادی آن در آینده نزدیک باشیم. رشد 5/6 درصدی نقدینگی که توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده است، به معنای عبور میزان نقدینگی کشور از مرز 374 هزار میلیارد تومان است. میزان نقدینگی در پایان سال 90 بنا به داده‌ها و آمار منتشر شده در سطح 352 هزار میلیارد تومان بود. مقايسه اين دو رقم نشان مي‌دهد در سه ماه گذشته حدود 22 هزار میلیارد تومان به میزان نقدینگی در اقتصاد ایران افزوده شده است. کارشناسان اقتصادی بارها از رشد نقدینگی به عنوان دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها نام برده‌اند و نسبت به تداوم رشد این متغیر اقتصادی هشدار داده‌اند. بررسي‌هاي صورت گرفته در بین سال‌های 69 تا 90 نشان می‌دهد که ارتباط تورم و رشد اقتصادی منفی بوده و با افزایش تورم، رشد اقتصادی کشور كاهش يافته است. رييس‌كل بانك مركزي با تاكيد بر پيامدهاي منفي رشد نقدينگي از انتشار 10 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت براي کنترل نقدینگی خبر داد.


رشد 5/6 درصدی نقدینگی در فصل بهار
دغدغه‌هاي آقاي رييس كل
گروه بازار پول- محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی با اعلام رشد 5/6 درصدی نقدینگی در سه ماه اول سال جاری نسبت به پیامدهای رشد این متغیر در اقتصاد کشور هشدار داد. به گفته بهمنی در صورتی که رشد نقدینگی در اقتصاد کشور ادامه یابد باید منتظر مشاهده پیامدهای اقتصادی آن در آینده نزدیک باشیم.
میزان نقدینگی
از مزر 374 هزار میلیارد تومان گذشت
رشد 5/6 درصدی نقدینگی که توسط رییس کل بانک مرکزی اعلام شده است به معنای رد شدن میزان نقدینگی کشور از مرز 374 هزار میلیارد است. میزان نقدینگی در پایان سال 90 بنا به داده‌ها و آمار منتشر شده در سطح 352 هزار میلیارد تومان بود. در نتیجه رشد 5/6 درصدی در سه ماه اول سال جاری به معنای عبور این متغیر پولی کشور از مرز 374 هزار میلیارد تومان است. بر این اساس در سه ماه گذشته حدود 22 هزار میلیارد تومان به میزان نقدینگی در اقتصاد ایران افزوده شده است. همچنین بررسی آمارها و ارقام پولی بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان رشد نقدینگی در سه ماه اول سال جاری به مراتب بیشتر از سه ماهه مشابه سال قبل بوده است. میزان نقدینگی در پایان سال 89 در سطح 294 هزار میلیارد تومان بود که این رقم با افزایش 8 هزار میلیاردي توماني به رقم 302 هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه سال 90 رسید. این افزایش به معنای رشد 7/2 درصدی میزان نقدینگی در اقتصاد کشور در بهار سال 90 بوده است. اما رشد نقدینگی بر اساس گفته رییس کل بانک مرکزی در دوره مشابه سال جاری 5/6 درصد بوده است. در نتیجه میزان افزایش نقدینگی در دوره مذکور در سال جاری بيش از 2 برابر افزایش میزان نقدینگی در دوره مشابه سال قبل است.
رشد سالانه نقدینگی: 8/23 درصد
اما با در نظر گرفتن رقم 374 هزار میلیارد تومان نقدینگی در پایان خرداد ماه سال جاری محاسبات نشان می‌دهد که رشد عدد این متغیر پولی در اقتصاد کشور در 12 ماه منتهی به خرداد ماه سال جاری نزديك به 24 درصد بوده است. بر این اساس میزان نقدینگی در اقتصاد کشور در خرداد ماه سال 90 در سطح 302 هزار میلیارد تومان بوده است و این رقم با افزایش 72 هزار میلیارد تومان رشد 8/23 درصدی را تجربه کرده و در خرداد ماه سال جاری از سطح 374 هزار میلیارد تومان گذشته است.
پیامدهای اقتصادی تورم
کارشناسان اقتصادی بارها از رشد نقدینگی به عنوان دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها نام برده‌اند و نسبت به تداوم رشد این متغیر اقتصادی هشدار داده‌اند. نکته جالب توجه اینکه افزایش نقدینگی در 12 ماه منتهی به خرداد ماه سال 90، یعنی رقم 72 هزار میلیارد تومان، خود به تنهایی با میزان کل نقدینگی در اقتصاد کشور در چندین سال پیش برابری می‌کند. رشد مداوم نقدینگی بر اساس تئوری‌های ناظر بر تورم در علم اقتصاد عامل اصلی بروز پدیده تورم مزمن در بلند مدت است. پدیده‌ای که اقتصاد ایران از آن رنج می‌برد. همچنین بررسی آماری تحقیق از اقتصاد ایران در بین سال‌های 69 تا 90 نشان می‌دهد که ارتباط این تورم و رشد اقتصادی با یکدیگر منفی بوده است، به این معنا که افزایش تورم با کاهش رشد اقتصادی کشور همراه
بوده است. بر این اساس در دوره‌هایی که نرخ تورم در اقتصاد کشور بالا بوده است به لحاظ رشد اقتصادی دچار مشکل بوده‌ایم. در واقع تورم ارزش حقیقی تولید را کاهش می‌دهد و به این دلیل افزایش نرخ تورم با کاهش رشد اقتصادی همراه بوده است. تورم از چند طریق به شرایط اقتصادی یک کشور ضربه می‌زند. به عقیده برخی از کارشناسان مهم‌ترین مشکلی که تورم در اقتصاد ایجاد می‌کند به عدم تعادل در توزیع درآمدها برمی‌گردد. از طرف دیگر افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نرخ سود حقیقی را در اقتصاد پایین می‌آورد که در نتیجه تمایل به فعالیت‌های اقتصادی را از طریق اثر منفی بر مصرف و پس‌انداز کم می‌کند. انقباض سرمایه‌گذاری و تولید در صورت بروز تورم بالا و پرنوسان، ایجاد ابهام و عدم اطمینان در تصمیم‌گیری اقتصادی، ایجاد اختلال در تخصیص بهینه منابع اقتصادی، اختلال در مکانیزم‌های تعیین نرخ ارز، روابط بازرگانی خارجی و قدرت خرید پول ملی نیز از دیگر پیامد‌های منفی پدیده تورم در اقتصاد است.
فروش 10 هزار میلیارد اوراق مشارکت برای جمع آوری نقدینگی
در پی ابراز نگرانی بهمنی از روند رو به رشد نقدینگی در اقتصاد کشور، وی از طرح شورای پول و اعتبار برای انتشار 10 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در جهت جمع آوری و کنترل نقدینگی خبر داد. به گزارش فارس محمود بهمنی با اشاره به رشد 5/6 درصد نقدینگی در سه ماه اول سال جاری اظهار کرد: دغدغه‌های خود را در این باره با اعضای شورای پول و اعتبار در میان گذاشتیم تا نسبت به موضوع حساس‌تر باشند. وی یادآور شد: در همین راستا مقرر شد بانک مرکزی تا پایان سال مبلغ 100 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با نرخ سود علی‌الحساب 20 درصد به منظور جمع‌آوری و مدیریت نقدینگی منتشر کند.

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید