ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آشنايي با محيط Photoshop cs
07-18-2011, 07:26 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-23-2023 07:28 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آشنايي با محيط Photoshop cs
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Photoshop cs را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Photoshop cs را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Photoshop دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

به نرم‌افزار آموزش Photoshop CS5 خوش آمديد. براي اجراي اين برنامه، روي دكمه Start كليك كنيد.
منوي فرعي All Programs را باز كنيد.
روي گزينه Adobe Photoshop CS5 كليك كنيد، تا اجرا شود.


[تصویر: 001.gif]


حال در محيط Photoshop قرار داريد. در اين بخش ميخواهيم بصورت خلاصه به بررسي محيط كاري اين نرمافزار بپردازيم.
اكنون نميتوانيد محيط كاري Photoshop را مشاهده ‌كنيد. زيرا Photoshop برخلاف ساير برنامه‌هاي گرافيكي, به صورت خودكار صفحه جديدي را باز نمي‌كند. زيرا بيشتر كارها در Photoshop بر روي تصويرهايي صورت مي‌گيرد, كه از منابع ديگري به دست آمده است.

[تصویر: 002.gif]


قسمتي كه توسط كادر قرمز مشخص شده است منوي اصلي برنامه است. توسط اين منو ميتوانيد دستورات مختلفي را به نرمافزار بدهيد.

[تصویر: 003.gif]


زماني كه ابزاري را انتخاب ميكنيد قسمت مشخص شده با كادر قرمز تغيير مي‌كند و خصوصيات ابزار انتخاب شده را نمايش مي‌دهد.

[تصویر: 004.gif]


بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد تا جعبه ابزار را به طور کامل مشاهده کنيد.

[تصویر: 005.gif]


در جعبه ابزار‌، ابزارهاي مختلفي را مشاهده ميكنيد.قسمت مشخص شده با کادر قرمز براي ايجاد ماسك (Mask) مي‌باشد.

[تصویر: 006.gif]


در قسمت مشخص شده رنگ Foreground و Background نمايش داده ميشوند. اين دو رنگ به ترتيب رنگ مورد استفاده و رنگ زمينه هستند. مربع بالايي رنگForeground ميباشد كه اكنون سياه رنگ است. مربع پايين كه سفيد رنگ مي‌باشد رنگ Background را نشان مي‌دهد. براي تغيير رنگ هر کدام از آنها بايد روي آن مربع کليك کنيد.

[تصویر: 007.gif]


دكمه مشخص شده رنگهاي Foreground و Background را با هم جابه‌جا ميكند.

[تصویر: 008.gif]


از دكمه مشخص شده براي برگشت رنگهاي Foreground و Background به حالت پيش فرض استفاده ميشود.

[تصویر: 009.gif]


قسمت مشخص شده نوار وضعيت ناميده ميشود. در ادامه خواهيد ديد كه با توجه به ابزار انتخاب شده راهنمايي‌هايي در اين نوار نوشته مي‌شود.
در ادامه ميخواهيم به بررسي پنجره‌هاي سمت راست بپردازيم. براي اين كار بايد يك فايل را باز كنيم. روي منوي File كليك كنيد.

[تصویر: 010.gif]روي گزينه Open كليك كنيد.

[تصویر: 011.gif]


براي انتخاب يک فايل کافيست روي نام آن فايل کليک کنيد و روي دکمه Open کليک کنيد. ولي در صورتيکه بخواهيد چندين فايل را باز کنيد چندين روش وجود دارد. در روش اول ميتوانيد با استفاده از ماوس کادري رسم کرده و فايلهايي که در محدوده کادر باشند انتخاب ميشوند. روش ديگر اين است که اولين فايلي را که ميخواهيد باز کنيد انتخاب کنيد و سپس دکمه Shift را فشرده نگهداشته و روي آخرين فايل مورد نظر کليک کنيد در اين صورت تمام فايلهاي ما بين اين دو انتخاب Select خواهند شد. در صورتيکه فايلهاي مورد نظرتان پشت سر هم نباشند اولين فايل را انتخاب کنيد و سپس براي انتخاب فايلهاي بعدي دکمه Ctrl را فشرده نگهداشته و روي هر فايلي که نياز داريد کليک کنيد. روي فايل مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 012.gif]


دکمه Shift را فشرده نگه داشته و روي فايل مشخص شده کليک کنيد تا تمامي تصاوير بين اين دو عکس انتخاب شود.

[تصویر: 013.gif]


در ادامه ميخواهيم فايل ديگري را نيز به فايلهاي انتخابي بيفزائيم. بنابراين دکمه Ctrl را فشرده نگهداريد و روي فايل مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 014.gif]


براي باز کردن اين فايلها روي دکمه Open کليک کنيد.

[تصویر: 015.gif]


مشاهده ميکنيد که تمامي فايلهاي مورد نظر باز شده‌اند و به صورت برگه‌هايي که توسط کادر سبز مشخص شده است نمايش داده شده‌اند. اگر روي عنوان (Title) هر فايل کليک کنيد آن فايل نمايش داده ميشود و تيتر آن به رنگ خاکستري کمرنگ در مي‌آيد. ‌در ضمن با کليدهاي Ctrl+Tab ميتوانيد بين فايلها حرکت کنيد و آنها را مشاهده کنيد.‌ کليد Ctrl را فشرده نگهداشته و کليد Tab را يکبار فشار دهيد.

[تصویر: 016.gif]


اکنون اولين فايلي که باز شده را مشاهده ميکنيد. کليد Ctrl را فشرده نگهداشته و کليد Tab را 5 بار فشار دهيد. مشاهده ميکنيد که فايلها به ترتيبي که باز شدهاند نمايش داده ميشوند. درصورتيکه بخواهيد در خلاف اين جهت حرکت کنيد و عکس قبل را مشاهده کنيد بايد کليدهاي Ctrl+Shift+Tab را فشار دهيد.‌

[تصویر: 017.gif]


[تصویر: 018.gif]


[تصویر: 019.gif]


روش ديگري نيز براي انتخاب فايل مورد نظرتان در بين فايلهاي باز شده وجود دارد. منوي Window را باز کنيد.

[تصویر: 020.gif]

در پايين منو در قسمت مشخص شده با کادر سبز نام هر تعداد فايلي كه باز شده باشد را مشاهده ميکنيد. از طريق اين قسمت ميتوانيد فايل مورد نظر خود را انتخاب كنيد. روي فايل مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 021.gif]


با کليک بر روي دکمه مشخص شده نيز منويي باز مي‌شود که ليست فايلهاي بازشده را در آن مشاهده مي‌کنيم. بر روي اين دکمه کليک کنيد.

[تصویر: 022.gif]


اکنون ليست فايلهاي بازشده را مشاهده مي‌کنيد. بر روي فايل مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 023.gif]


درضمن اگر بر روي نام يک فايل کليک کنيد و آن را به خارج از اين محدوده ‌ Dragکنيد عکس به صورت شناور در صفحه قرار مي‌گيرد. بر روي نام فايل مشخص شده کليک و آن را Drag مي‌کنيم.

[تصویر: 024.gif]


مشاهده مي‌کنيد همانطور که گفتيم اکنون اين فايل بر روي فايلهاي ديگر به حالت شناور قرار دارد و روي Panelها و همچنين جعبه ابزار قرار دارد.‌

[تصویر: 025.gif]


براي بازگرداندن اين فايل به حالت قبل کافيست بر روي تيتر فايل کليک کنيد و آن را به محدوده‌اي که ساير برگه‌ها قرار دارند Drag کنيد. با مشاهده خط آبي رنگ افقي در بالاي اين قسمت فايل را بايد رها کنيد تا اين فايل در کنار ساير برگه‌ها قرارگيرد.

[تصویر: 026.gif]


ممکن است شما بخواهيد ترتيب قرارگيري فايلها در کنار هم را تغيير دهيد. براي اينکار کافيست بر روي فايلي که مي‌خواهيد جابه‌جا شود کليک کنيد و آن را به مکان جديد Drag کنيد. روي تيتر فايل arvin0001 کليک کرده و بين دو فايل arvin0002 و 003 دکمه ماوس را رها کنيد.

[تصویر: 027.gif]


اکنون مشاهده مي‌کنيد که فايل arvin0001 را جابه‌جا کرده و بين دو فايل arvin0002 و 003 قرار داده‌ايم.

[تصویر: 028.gif]


با دکمه مشخص شده نحوه نمايش فايلهاي بازشده را تعيين مي‌کنيم. بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]


در ليست بازشده روشهاي مختلف نمايش را مشاهده مي‌کنيد. به عنوان مثال روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.‌

[تصویر: 030.gif]

براي انتخاب مدل ديگر نمايش فايلها دوباره بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد و روي دکمه 3 up مشخص شده کليک کنيد.‌

[تصویر: 031.gif]


اکنون مشاهده مي‌کنيد که اين فايلها به نحوه مورد نظرمان نمايش داده شده‌اند. براي اينکه فضايکاري بيشتري در اختيار داشته باشيم، دکمه‌هاي Shift+Tab را فشار دهيد.
با اينکار نحوه نمايش فايلها مشخص شد. در اينجا عکس اول از سمت چپ مورد نظر ما نيست و آن را مي‌خواهيم با عکس ديگري که باز کرده‌ايم عوض کنيم. بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 032.gif]


بر روي نام فايل مورد نظر کليک کنيد.

[تصویر: 033.gif]


مشاهده مي‌کنيد که اکنون 3 فايل نمايش داده شدهاند. حال عکس اول سمت راست فعال است چون برگه آن به رنگ خاکستري کمرنگ نمايش داده شده است. براي مشاهده قسمتهاي مختلف عکس در اين حالت دکمه Space Bar صفحه کليد را فشرده نگهداشته و با ماوس داخل عکس Drag کنيد. دکمه Space Bar را فشرده نگهداريد و در کادر قرمز کليک کنيد و تا کادر سبز Drag کنيد.

[تصویر: 034.gif]


درصورتيکه بخواهيد تمامي عکسهاي بازشده با هم جابه‌جا شوند علاوه بر دکمه Space Bar دکمه Shift را هم فشرده نگهداشته و سپس با ماوس آنرا جابه‌جا مي‌کنيم.
براي برگشت به حالت قبل و مشاهده مجدد برگه‌ها دوباره دکمه‌هاي Shift+Tab را فشار دهيد.
در ادامه براي اينکه هم فضاي‌کاري بزرگتري داشته باشيم و هم Panelهاي سمت راست را بتوانيد مشاهده کنيد. روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 035.gif]


اکنون اين Panelها به آيکونها و نام آنها تبديل شده‌اند. درصورتيکه باز هم بخواهيد فضاي کاريتان را کمي بزرگتر کنيد کافيست بر روي خط تقسيم کننده (کادر قرمز)کليک کنيد و آن را به سمت راست Drag کنيد (کادر سبز) تا فقط آيکونها نمايان باشند و نامها حذف شوند.

[تصویر: 036.gif]


در اين حالت براي مشاهده هر Panel کافيست بر روي دکمه مربوط به آن کليک کنيد. به‌طور مثال بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 037.gif]


اکنون اين Panel را مشاهده مي‌کنيد. بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد تا اين Panel بسته شود.

[تصویر: 038.gif]


براي برگشت به حالت قبل و گسترش مجدد Panelها دو مرتبه بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.


[تصویر: 039.gif]منوي Window را بازکنيد.در اين منو در قسمت مشخص شده Panelهاي مختلفي که Photoshop براي شما طراحي کرده است را مشاهده مي‌کنيد. يکسري از اين Panelها اکنون در سمت راست پنجره به‌صورت پيش فرض باز هستند. درصورتيکه به Panel ديگري نياز داريد بايد بر روي آن کليک کنيد تا باز شود. به عنوان مثال بر روي گزينه Action کليک کنيد.

[تصویر: 040.gif]اکنون اين برگه را مشاهده مي‌کنيد. در Photoshop اين قابليت را داريد که بتوانيد اين Panelها را نيز به صورت شناور در محيط‌کاري خود درآوريد. اگر در قسمت خاکستري مشخص شده اين Panel کليک کنيد و آن را Drag کنيد اين Panel و Panelهاي پيش فرض که باز بوده‌اند همگي به صورت شناور در مي‌آيند.

[تصویر: 041.gif]


اگر بخواهيد تنها همين Panel به صورت شناور در محيط‌کاري در بيايد بايد در قسمت مشخص شده پايين محدوده خاکستري کليک کنيد. در قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کنيد و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.

[تصویر: 042.gif]مشاهده مي‌کنيد که اين Panel به صورت شناور در آمده است. به همين روش که با هم بررسي کرديم مي‌توانيد Panelهاي ديگري را نيز باز کرده و به اين Panel متصل کنيد.‌
براي چسباندن اين Panel به Panelهاي سمت راست روي قسمت خاکستري رنگ کليک کرده و آن را به سمت خط تقسيم کننده مشخص شده Drag کرده تا خط عمودي آبي رنگي نمايان شود. در قسمت مشخص شده با کادر قرمز کليک کنيد و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد.

[تصویر: 043.gif]بعد از اينکه تنظيمات لازم دلخواه‌تان را براي Panelها انجام داديد مي‌توانيد آن را به راحتي ذخيره کنيد تا هر وقت لازم بود به اين حالت محيط‌کاري (WorkSpace) بازگرديد. بر روي دکمه فلشي مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 044.gif]


بر روي گزينه New Workspace کليک کنيد.

[تصویر: 045.gif]


در ادامه نام My First Workspace را براي اين محيط‌کاري طراحي شده تايپ مي‌کنيم.
بر روي دکمه Save کليک کنيد.

[تصویر: 046.gif]


مشاهده مي‌کنيد که نام دکمه به نام جديدي که وارد کرده‌ايم تغيير يافته بر روي دکمه فلشي کليک کنيد تا منوي آن باز شود.

[تصویر: 047.gif]


اکنون اولين گزينه اين منو همان محيط‌کاري است که ذخيره کرده‌ايد. براي برگشت به حالت اوليه بر روي گزينه Essentials کليک کنيد.

[تصویر: 048.gif]


مشاهده کرديد که به راحتي مي‌توانيد محيط‌کاري مورد نظر خود را تنظيم و ذخيره کنيد و هرگاه به آن نياز داشتيد آن را بارگذاري کنيد.
براي برگشت نحوه نمايش فايلها به حالت قبل بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.‌

[تصویر: 049.gif]


براي مشاهده يک عکس در صفحه‌کاري بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 050.gif]

بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 051.gif]


فايل مشخص شده را انتخاب کنيد.‌

[تصویر: 052.gif]


در ادامه به بررسي Panelهاي سمت راست صفحه‌کاري مي‌پردازيم. در برگه Color مي‌توانيد رنگ Foreground و Background را به دلخواه تغيير دهيد. براي تغيير رنگ Foreground روي مربع سفيد كليك كنيد.

[تصویر: 053.gif]


اکنون رنگ Foreground نمايش داده شده است. با تغيير محل مثلثهاي مشخص شده ميتوانيد رنگ را تغيير دهيد. براي تغيير دادن محل مثلثها ميتوانيد عدد داخل جعبه متن هر رنگ را تغيير دهيد يا با استفاده از ماوس مثلثها را جابهجا نمائيد.

[تصویر: 054.gif]


يک روش ديگر نيز انتخاب رنگ از طريق پنجره رنگها ميباشد، روي مربع مشکي دابل كليك كنيد, تا پنجره انتخاب رنگ باز شود.

[تصویر: 055.gif]


در قسمت مشخص شده با كادر آبي كليك كنيد.

[تصویر: 056.gif]


مشاهده ميکنيد که دو اخطار نشان داده شده است. اخطار اول (Out of gamut for printing) که توسط مثلث مشخص شده است، نشان ميدهد که اين رنگ RGB در طيف رنگي CMYK که جهت چاپ تصاوير بکار ميرود، وجود ندارد. در زير علامت مثلث يک مربع وجود دارد، که نزديکترين رنگ CMYK به رنگ انتخاب شده را نمايش ميدهد. با کليک بر روي مربع يا علامت اخطار ميتوانيد رنگ انتخاب شده را تغيير دهيد و يک رنگ در طيف رنگهاي CMYK را جايگزين آن کنيد.

[تصویر: 057.gif]


[تصویر: 058.gif]


اخطار دوم (Not a web safe Color) که توسط يک مکعب مشخص شده است نشان ميدهد که اين رنگ متعلق به رنگهاي Web-Safe نميباشد. رنگهاي Web-Safe تعداد 216 رنگ هستند که توسط Browserهايي که فايلهاي HTML را نشان ميدهند (بدون توجه به سيستم عامل اجرايي) ميتوانند نشان داده شوند. زماني که يک Browser ميخواهد در يک صفحه 8 بيتي رنگي را نشان دهد آن رنگ را به يکي از 216 رنگ Web-Safe تبديل ميکند. پس در صورتيکه با رنگهاي Web-Safe کار کنيد مطمئن خواهيد بود که تصوير ايجاد شده در حالت 256 رنگ نيز به همين صورت ديده ميشود و تغيير رنگ نميدهد. با کليک بر روي مربع يا علامت اخطار به نزديکترين رنگ متعلق به گروه Web-Safe ميرويم. روي دكمه OK كليك كنيد.مشاهده ميكنيد كه رنگBackground تغيير پيدا كرده است. اکنون ميتوانيد اعداد مربوط به اين رنگ را نيز مشاهده كنيد. توجه کنيد که هنوز اخطار بيان شده نيز وجود دارند.
يك راه ديگر انتخاب رنگ، كليك بر روي طيف رنگي ميباشد. که در پايين اين برگه قرار دارد. روي دكمه خصوصيات اين برگه كليك كنيد.

[تصویر: 059.gif]


گزينه‌هاي مشخص شده با كادر قرمز مدل رنگي قسمت بالاي برگه Color را تعيين مي‌كنند. با گزينه‌هاي مشخص شده با كادر آبي مدل رنگ طيف پايين برگه Color را تعيين مي‌كنيم. توسط گزينه Make Ramp Web Safe در طيف رنگ پايين اين برگه فقط رنگهاي Web Safe نمايش داده
ميشود. روي گزينه CMYK Sliders كليك كنيد.

[تصویر: 060.gif]

مشاهده ميكنيد كه مدل رنگي بالاي اين برگه به CMYK تغيير يافته است. روي برگه Swatches كليك كنيد تا به توضيح اين برگه بپردازيم.

[تصویر: 061.gif]


در اين برگه تعدادي رنگ به صورت پيش فرض وجود دارد كه براي راحتي کار ميتوانيد از آنها استفاده كنيد. مي‌توانيد رنگ مورد نظر خود را نيز به اين پنجره اضافه كنيد. براي اينكار روي دكمه New Swatch كليك كنيد.

[تصویر: 062.gif]


مشاهده ميكنيد كه رنگي كه به عنوان Foreground تعريف شده است, به انتهاي اين برگه اضافه شده است. روي رنگي که اضافه کرديم، راست كليك كنيد.

http://forum.learninweb.com/pics/pshcs5-1/063.gif

منوي بازشده سه گزينه دارد كه گزينه اول كار دكمهNew Swatch را انجام ميدهد. گزينه دوم براي تغيير نام رنگ اضافه شده به نام دلخواه مي‌باشد. گزينه آخر رنگ را از اين برگه حذف مي‌كند. روي گزينه Delete Swatch كليك كنيد.

[تصویر: 064.gif]


روي دكمه OK كليك كنيد.براي حذف يک رنگ از اين برگه از دكمه Delete Swatch كه با كادر قرمز مشخص شده نيز
ميتوانيد استفاده كنيد. روي دكمه خصوصيات اين برگه كليك كنيد.

[تصویر: 065.gif]


گزينه New Swatch يك رنگ جديد به برگه اضافه ميكند. توسط چهار گزينه بعدي مشخص شده نحوه نمايش ليست رنگها را در اين برگه مشخص ميكنيم.

[تصویر: 066.gif]


گزينه‌هاي مشخص شده جهت برگشت به حالت پيش فرض، بارگذاري، ذخيره و جايگزين كردن در برگه Swatch بكار ميروند.

[تصویر: 067.gif]


توسط بقيه گزينه‌ها رنگهاي از پيش تنظيم شده‌اي را ميتوانيد انتخاب نمائيد. به عنوان مثال روي گزينه Web Safe Colors كليك كنيد.

[تصویر: 068.gif]


در اين پنجره از شما پرسيده ميشود كه آيا رنگهاي مورد نظر را جايگزين رنگهاي قبل ميكنيد يا به رنگهاي موجود اضافه مينماييد. با کليک بر روي دكمه OK رنگهاي جديد جايگزين ميشوند. روي گزينه Append كليك كنيد تا رنگهاي جديد به رنگهاي قبلي افزوده شوند.

[تصویر: 069.gif]


حال به توضيح برگه بعدي ميپردازيم. روي برگه Styles كليك كنيد.

[تصویر: 070.gif]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آشنايي با محيط Photoshop cs - learninweb - 07-18-2011 07:26 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید