ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 5 رأی - میانگین امتیازات: 4.4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Word 2010
07-24-2011, 08:24 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2014 07:39 AM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Word 2010
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری Word 2010 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتواند آموزش Word 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Word دانلود کنید. در انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در یک فایل PDF پیوست است.

نرم‌افزار Word يک ويرايشگر متن قدرتمند است که توسط شرکت مايکروسافت توليد شده و به شما امکان مي‌دهد تا متن مورد نظر خود را ايجاد و ويرايش کنيد. در فصل قبل روش نصب اين نرم‌افزار را بررسي کرديم. اکنون مي‌خواهيم نرم‌افزار Word را اجرا کنيم. روي دکمه Start کليک کنيد.
منوي All Programs را باز کنيد.
روي منوي Microsoft Office کليک کنيد تا باز شود.
روي گزينه Microsoft Word 2010 کليک کنيد.


[تصویر: 001.gif]


اکنون نرم‌افزار Word اجرا شده است و مي‌توانيد محيط آن را مشاهده کنيد. در ادامه با قسمتهاي مختلف اين نرم افزار آشنا خواهيد شد.
قسمت مشخص شده با کادر قرمز ميله عنوان پنجره Word نام دارد. در اين قسمت نام سندي که در حال کار بر روي آن هستيم نمايش داده مي‌شود. تا زماني که نامي براي فايل يا سند خود انتخاب نکرده‌ايد نرم‌افزار Word بصورت پيش فرض يک نام براي آن انتخاب مي‌کند. در اين مثال نام اين سند Documnet1 مي‌باشد.

[تصویر: 002.gif]


در سمت چپ ميله عنوان يک ميله ابزار کوچک به نام Quick Access ‌قرار دارد. اين ميله ابزار شامل ابزارهايي است که زياد استفاده مي‌شوند. اکنون سه دکمه در اين ميله ابزار وجود دارد.

[تصویر: 003.gif]


بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 004.gif]


در اين قسمت ليست دکمه‌هايي که مي‌توانيد بر روي اين ميله ابزار قرار دهيد نمايش داده شده است. اکنون در کنار سه گزينه Save، Undo و Redo علامت تيک وجود دارد. در صورتيکه بر روي يکي از سه گزينه فوق کليک کنيد دکمه مربوط به آن از ميله ابزار حذف مي‌شود. در صورتيکه بر روي گزينه‌هاي ديگر کليک کنيد دکمه مربوط به آن گزينه بر روي ميله ابزار اضافه مي‌شود.

[تصویر: 005.gif]


در محلي خارج از منو کليک کنيد تا اين منو بسته شود.
دکمه مربع شکل آبي رنگ دکمه Office ناميده مي‌شود. با فشردن اين دکمه پنجره ذخيره فايل، باز کردن، چاپ و ... باز مي‌شود. بر روي دکمه File کليک کنيد.

[تصویر: 006.gif]


اکنون قسمت Recent انتخاب شده است. فايلهايي که با آنها کار کرده‌ايد در اين قسمت نمايش داده مي‌شود. در ادامه اين نرم‌افزار آموزشي گزينه‌هاي موجود در اين قسمت را بررسي خواهيم کرد.
روي دکمه File کليک کنيد.

[تصویر: 007.gif]


قسمتي که با کادر قرمز مشخص شده است مجموعه ابزارهاي Word است. به اين مجموعه Ribbon گفته مي‌شود. Ribbon داراي چندين برگه يا قسمت است. اکنون بصورت پيش فرض برگه Home فعال است. در برگه Home ابزارهايي که از همه بيشتر استفاده مي‌شوند قرار دارند.

[تصویر: 008.gif]


در صورتيکه به ابزارهاي موجود در Ribbon توجه کنيد مشاهده مي‌کنيد که اين ابزارها در 5 دسته قرار دارند. هر دسته شامل ابزارهاي مرتبط به هم است. اکنون از سمت چپ به راست گروه‌هاي ابزار Clipboard، Font، Paragraph، Styles و Editing قرار دارند.

[تصویر: 009.gif]


در پايين و سمت راست بعضي از گروه‌ها يک دکمه با فلش کوچک قرار دارد. با کليک بر روي اين دکمه پنجره‌اي باز شده و ابزارهاي ديگر مربوط به اين دسته را نمايش مي‌دهد.
براي مثال روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 010.gif]


اکنون پنجره Font نمايش داده شده است. در اين پنجره مي‌توانيد به تمامي امکانات مربوط به Font دسترسي داشته باشيد. روي دکمه Cancel کليک کنيد.

[تصویر: 011.gif]


ابزارهايي که بصورت کمرنگ در Ribbon نمايش داده مي‌شوند، ابزارهايي هستند که هم اکنون نمي‌توانيد به آنها دسترسي داشته باشيد. اين ابزارها در شرايط خاصي فعال خواهند شد.

[تصویر: 012.gif]


نوع ديگر ابزارها کليدهايي هستند که مي‌توانند فشرده يا غير فشرده باشند. زماني که فشرده يا فعال هستند با يک زمينه نارنجي رنگ نمايش داده مي‌شوند.

[تصویر: 013.gif]


ناحيه سفيدي که توسط کادر قرمز مشخص شده است ناحيه کاري سند است. شما متن، تصوير، جدول و ... سند را در اين قسمت قرار مي‌دهيد.

[تصویر: 014.gif]


در نرم‌افزار Word دو خط‌کش عمودي و افقي وجود دارد که به ترتيب در بالا و سمت چپ سند قرار دارند. اين دو خط‌کش بصورت پيش فرض نمايش داده نمي‌شوند. براي نمايش خط‌ کش ها روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 015.gif]


مشاهده مي‌کنيد که دو خط‌ کش نمايش داده شده‌اند.

[تصویر: 016.gif]


با استفاده از ميله لغزان موجود در سمت راست سند شما مي‌توانيد قسمت پايين صفحه خود را مشاهده کنيد.
به اين ترتيب اکنون پايين صفحه قابل مشاهده است. بصورت پيش فرض صفحه‌اي که اکنون نمايش داده شده است مطابق با اندازه يک کاغذ A4 مي‌باشد.
در پايين پنجره برنامه Word نوار وضعيت يا Status Bar قرار دارد. در اين قسمت خصوصيات مربوط به اين سند نوشته مي‌شود. اکنون به ترتيب از چپ به راست نوشته شده که در صفحه يک از کل صفحات که يک صفحه است قرار داريم و تعداد صفر کلمه تايپ شده است. در ادامه نيز زبان فرهنگ لغتي که غلطهاي املايي را بررسي مي‌کند نمايش داده مي‌شود.

[تصویر: 017.gif]


در قسمت مشخص شده از نوار وضعيت راست کليک کنيد.

[تصویر: 018.gif]


گزينه‌هاي داراي علامت چک گزينه‌هايي هستند که در نوار وضعيت نمايش داده خواهند شد. در محلي خارج از منو کليک کنيد تا اين منو بسته شود.

[تصویر: 019.gif]


براي درک بهتر محيط Word در ادامه يک متن وارد مي‌کنيم.
در قسمت مشخص شده 5 نوع نحوه نمايش متن را مي‌توانيد تعيين کنيد. اين گزينه‌ها از چپ به راست به شرح زير است:
Print Layout : نماي چاپي ( اکنون فعال است)
Full Screen Reading : نماي تمام صفحه
Web Layout : نماي وب
Outline : نماي ساختاري
Draft : نماي عادي

[تصویر: 020.gif]

متني که چاپ مي‌شود همان حالت Print Layout است و بقيه حالتها فقط براي نمايش هستند. روي دکمه Full Screen Reading کليک کنيد.

[تصویر: 021.gif]


براي خروج از اين حالت روي دکمه Close کليک کنيد.

[تصویر: 022.gif]


روي دکمه Web Layout کليک کنيد.

[تصویر: 023.gif]


نماي Web Layout سند شما را بصورتيکه در شبکه اينترنت منتشر مي‌شود نمايش مي‌دهد. اين نما زماني کاربرد دارد که مي‌خواهيد از Word براي ايجاد صفحات وب استفاده کنيد. روي دکمه Outline کليک کنيد.

[تصویر: 024.gif]


اين نماي Outline است که براي سازماندهي سند به‌ کار مي‌رود. در اين نما برگة Outline نيز به Ribbon اضافه شده و ابزارهاي اين نما در Ribbon نمايش داده مي‌شوند. با اين نما در فصل‌هاي بعد بيشتر آشنا خواهيد شد. روي کليد نماي Draft کليک کنيد.

[تصویر: 025.gif]


نماي Draft مانند نماي Print مي‌باشد. با اين تفاوت که سربرگ‌ها و پاورقي‌ها و ساير قسمت‌هاي مربوط به چاپ در اين نما ديده نمي‌شود.
يکي از امکاناتي که در برنامه Word، بسيار مورد استفاده قرار مي‌گيرد، امکان بزرگ‌نمايي يا Zoom مي‌باشد. در Word ابزار مربوط به بزرگ‌نمايي در انتهاي سمت راست نوار وضعيت قرار دارد.

[تصویر: 026.gif]


يک روش براي استفاده از امکانات بزرگ‌نمايي، استفاده از دکمه Zoom level مي‌باشد. با کليک بر روي اين دکمه پنجره‌اي باز مي‌شود که از طريق آن مي‌توانيد بزرگ‌نمايي سند را تغيير دهيد. روي دکمه Zoom Level کليک کنيد.

[تصویر: 027.gif]


همانطور که مشاهده مي‌کنيد پنجره‌اي ظاهر شده است که با استفاده از گزينه‌هاي موجود در آن مي‌توانيد بزرگ‌نمايي سند را تغيير دهيد. شما در ادامة همين فصل با گزينه‌هاي موجود در اين پنجره بيشتر آشنا خواهيد شد. روي دکمه Cancel کليک کنيد.

[تصویر: 028.gif]


ابزار ديگري که در Word به منظور بزرگ‌نمايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، دکمه لغزنده Zoom مي‌باشد که در نوار وضعيت قرار دارد. در دو سمت راست و چپ اين دکمه به ترتيب يک علامت مثبت و يک علامت منفي وجود دارد که لغزاندن دکمه به سمت علامت مثبت موجب بزرگ‌نمايي و لغزاندن آن به سمت علامت منفي موجب کوچک‌نمايي سند مي‌شود. همچنين براي بزرگ‌نمايي و کوچک‌نمايي مي‌توانيد مستقيماً روي علامت مثبت و منفي نيز کليک کنيد. در اينجا ما با استفاده از اين ابزار، سند را کوچک‌نمايي مي‌کنيم. روي علامت منفي مشخص شده در قسمت zoom کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]


مشاهده مي ‌کنيد که نماي سند کوچک‌تر شده است. به همين ترتيب و با استفاده از علامت مثبت موجود در سمت راست کليد لغزان Zoom مي توانيد اندازه نماي سند را بزرگ‌تر کنيد. روي علامت مثبت مشخص شده در قسمت zoom کليک کنيد.
[تصویر: 030.gif]

براي بزرگنمايي ابزارهاي ديگري نيز وجود دارد اين ابزارها در برگه View موجود هستند. روي برگه View کليک کنيد.

[تصویر: 031.gif]


در قسمت Document Views نماهاي مختلف نمايش داده شده‌اند. بر روي نماي Print Layout کليک کنيد.

[تصویر: 032.gif]


در قسمت Zoom مي‌توانيد ابزار مربوط به بزرگ‌نمايي را مشاهده کنيد. دو ابزار One Page و Two Pages در اين قسمت به ترتيب براي نمايش تک صفحه‌اي و دو صفحه‌اي سند به‌کار مي‌روند. گزينة Page Width موجب مي‌شود تا عرض سند با عرض پنجره Word هماهنگ شود. ابزاري که با عبارت 100% مشخص شده است، موجب نمايش سند در اندازة واقعي و عادي آن مي‌شود اما اگر هيچ يک از ابزارهاي معرفي شده براي بزرگ‌نمايي مورد نظر شما مناسب نيستند مي‌توانيد با استفاده از دکمه Zoom، بزرگ‌نمايي مورد نظر خود را بطور دقيق تعيين کنيد. روي دکمه Zoom کليک کنيد.

[تصویر: 033.gif]


پنجره بزرگ‌نمايي يا Zoom گزينه‌هاي متعددي را براي بزرگ‌نمايي در اختيار شما قرار مي‌دهد. قسمت Percent در اين پنجره به شما کمک مي‌کند که بتوانيد ميزان بزرگ‌نمايي را به‌صورت يک عدد بر حسب درصد تعيين کنيد. انتخاب يک عدد بزرگتر از 100% موجب عمل بزرگ‌نمايي يا Zoom in و انتخاب يک عدد کوچکتر از 100% موجب عمل کوچک‌نمايي يا Zoom Out مي‌شود.
با کمک عمل کوچک‌نمايي يا Zoom Out، مي‌توانيد در هر لحظه مقدار بيشتري از سند را ببينيد. با اين عمل در واقع شما اندازه سند را روي صفحة نمايش کوچکتر مي‌کنيد. با عمل بزرگ‌نمايي يا Zoom In، امکان نمايش سند بصورت نزديک‌تر و با جزئيات بيشتر وجود دارد. توجه کنيد که اين بزرگ يا کوچک‌نمايي، فقط در صفحة نمايش بوده و تأثيري در اندازة سند چاپ شده ندارد. روي گزينة %200 کليک کنيد.

[تصویر: 034.gif]


روي دکمه OK کليک کنيد.

[تصویر: 035.gif]


با اين کار اندازة بزرگ‌نمايي سند، دو برابر اندازة معمولي آن شده است. حالا بهتر است بزرگ‌نمايي را يک‌بار ديگر تغيير دهيم. روي ابزار Zoom کليک کنيد.

[تصویر: 036.gif]


در اين مرحله ما قصد داريم ميزان بزرگ‌نمايي سند را با استفاده از قسمت Percent انجام دهيم. روي جعبه متن Percent دابل کليک کنيد.

[تصویر: 037.gif]


عدد 50 را تايپ کنيد.

[تصویر: 038.gif]


روي دکمه OK کليک کنيد.
به اين ترتيب بزرگ‌ نمايي سند را به %50 تغيير داديم و در واقع سند را کوچک نمايي کرديم. حالا بهتر است به نماي عادي يا %100 باز گرديم. براي اين منظور کافي است که روي دکمه %100 کليک کنيد.

[تصویر: 039.gif]


تا اينجا با برخي از ابزارهاي اوليه Word آشنا شديد و مي‌توانيد يک سند جديد بسازيد. براي ساخت يک سند جديد روي دکمه Office Button کليک کنيد.
بصورت پيش فرض گزينه Info انتخاب شده است. با استفاده از گزينه Info مشخصات کلي اين سند نمايش داده مي‌شود. توسط گزينه Save اين سند ذخيره مي‌شود. با انتخاب گزينه Save As اين سند با يک نام جديد ذخيره خواهد شد. با کليک بر روي دکمه Open نيز مي‌توانيد يک سند جديد را باز کنيد.
با کليک بر روي دکمه Close سند کنون بسته مي‌شود. با استفاده از گزينه Recent ليست اسناد يا فايلهايي که اخيراً باز کرده‌ايد نمايش داده مي‌شود تا با کليک بر روي نام آنها آن فايل يا سند را دوباره باز نمائيد.

[تصویر: 040.gif]

با انتخاب گزينه New نيز يک سند جديد ايجاد مي‌شود و با استفاده از گزينه Print مي‌توانيد سند کنوني را چاپ کنيد. با استفاده از گزينه Share مي‌توانيد اين سند را بصورتهاي مختلف در اختيار ديگران قرار دهيد. با استفاده از گزينه Options نيز تنظيمات Word را مي‌توانيد تغيير دهيد و توسط گزينه Exit از برنامه word خارج شويد.

[تصویر: 041.gif]


در اين فصل و فصلهاي ديگر اين نرم‌افزار آموزشي تمامي اين موارد را بررسي خواهيم کرد. براي بستن سند کنوني روي دکمه Close کليک کنيد.

[تصویر: 042.gif]


پيغام ظاهر شده به شما اطلاع مي‌دهد که سندي که قصد خروج از آن را داريد، ذخيره نشده است و اينکه آيا مايل به ذخيرة آن هستيد يا نه. با کليک بر روي دکمه Save اين سند ذخيره خواهد شد. روي دکمه Don’t Save کليک کنيد.

[تصویر: 043.gif]


روي دکمه File کليک کنيد.
اکنون بصورت پيش فرض ليست Recent Documents نمايش داده شده است. قسمت سمت راست، شامل ليست آخرين فايل‌هاي بازشده در Word مي‌باشد. اما از آنجا که تا اين مرحله ما هيچ فايلي را در Word باز نکرده‌ايم، اين ليست در حال حاضر خالي است.

[تصویر: 044.gif]


همانطور که بيان شد دکمه Word Options پنجره‌اي را در اختيار شما قرار مي‌دهد که با استفاده از آن مي‌توانيد به تنظيمات قسمتهاي مختلف Word دسترسي پيدا کنيد. روي دکمه Word Options کليک کنيد.

[تصویر: 045.gif]


در سمت چپ نام هر گروه از گزينه‌ها و در سمت راست اين پنجره گزينه‌هايي براي دسترسي به تنظيمات قسمت‌هاي مختف Word قرار گرفته است. براي مثال مي‌خواهيم واحد خط‌کشها را به سانتي‌متر تغيير دهيم. روي گروه Advanced کليک کنيد.

[تصویر: 046.gif]


روي ليست باز شونده مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 047.gif]


در اين قسمت ليست واحدهاي مختلف را مشاهده مي‌کنيد. روي گزينه Centimiters کليک کنيد.

[تصویر: 048.gif]


روي دکمه OK کليک کنيد.
براي ايجاد يک سند جديد روي دکمه File کليک کنيد.
روي گزينه New کليک کنيد.


[تصویر: 049.gif]


گزينه‌هاي موجود در قسمت Available Templates به شما امکان ايجاد يک سند از روي الگوهاي موجود را مي‌دهد. يک الگو يک سند است که بر روي آن طراحي انجام شده است و با انتخاب آن الگو شما مي‌توانيد در آن تغييرات مورد نظر خود را اعمال کنيد يا متن خود را در آن تايپ کنيد. درصورتي‌که به شبکه اينترنت نيز متصل باشيد يک سري الگوي آماده از سايت مايکروسافت دانلود خواهد شد که مي‌توانيد از آنها نيز استفاده کنيد.
در اين مثال ما قصد داريم يک سند کاملاً خالي ايجاد کنيم. روي دکمه Create کليک کنيد.

[تصویر: 050.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد، متني را در اين سند تايپ کرده‌ايم و کار ما با سند به پايان رسيده است. اکنون مي‌خواهيم اين سند را ذخيره کنيم تا بعداً نيز بتوانيم به آن دسترسي داشته باشيم.

[تصویر: 051.gif]


براي ذخيره کردن يک سند مي‌توانيد از دکمه Save واقع در ميله ابزار Quick Access يا گزينه Save موجود در منوي File استفاده کنيد. روي دکمه Save واقع در ميله ابزار Quick Access کليک کنيد.

[تصویر: 052.gif]


هنگاميکه براي اولين بار يک متن را ذخيره مي‌کنيد، بايد يک نام براي آن انتخاب کنيد. در اولين ذخيره‌سازي يک فايل Word پنجرة Save As را باز مي‌کند تا آدرسي که مي‌خواهيد فايل خود را در آن ذخيره کنيد تعيين کرده و نام فايل را تايپ کنيد. در صورتيکه يک سند قبلاً ذخيره شده باشد با فشردن دکمه Save سند در آدرس تعيين شده و با نام تعيين شده ذخيره مي‌شود.
در اولين ذخيره‌سازي فايل Word بطور خودکار اولين کلمات کوتاه موجود در متن را بعنوان نام فايل پيشنهاد داده و آدرس Documents را باز مي‌کند. که هم نام و هم آدرس قابل تغيير است. براي تغيير نام عبارت Sample را تايپ کنيد.

[تصویر: 053.gif]


اکنون شما مي‌توانيد محل قرارگيري فايل را تعيين کنيد. مي‌خواهيم اين فايل در شاخه Eniac واقع در Documents ذخيره کنيم. براي ساخت يک شاخه روي دکمه New Folder کليک کنيد.

[تصویر: 054.gif]


عبارت Eniac را تايپ کنيد.

[تصویر: 055.gif]


دکمه Enter را از صفحه دکمه فشار دهيد.
روي شاخه Eniac دابل کليک کنيد
.

[تصویر: 056.gif]


اکنون با کليک بر روي دکمه Save اين فايل با نام Sample در داخل شاخه Eniac ذخيره مي‌شود. در قسمت Save as type مي‌توانيد تعيين کنيد که اين متن به چه فرمت يا قالبي ذخيره شود. بصورت پيش فرض بصورت يک فايل word ذخيره مي‌شود و مي‌توانيد آن را با برنامه word باز کنيد.
ليست save as type را باز کنيد.

[تصویر: 057.gif]


همانطور که در ليست مشاهده مي‌کنيد مي‌توانيد اين فايل را براي نسخه‌هاي قبلي Office ذخيره نمائيد تا در کامپيوتري که نسخه ‌قبلي Office نصب شده است اين فايل قابل استفاده باشد.با ذخيره کردن اين فايل با فرمت PDF مي‌توانيد اين فايل را به افرادي که داراي برنامه Acrobat Reader هستند بدهيد. با ذخيره کردن با فرمت XPS نيز مي‌توان اين فايل را در هر کامپيوتري که داراي ويندوز نسخه ويستا به بعد باشد با برنامه XPS Viewer مشاهده کرد و چاپ نمود توجه کنيد که فرمت XPS ديگر امکان تغيير را به شما نمي‌دهد.

[تصویر: 058.gif]


با انتخاب گزينه Web Page نيز مي‌توان اين صفحه به عنوان يک صفحه وب با فرمت HTML ذخيره کرد. با انتخاب گزينه Plain Text فقط متن موجود در سند بدون فرمتهاي اندازه فونت و رنگ و ... که در فصلهاي بعدي به بررسي آنها خواهيم پرداخت بصورت يک فايل متني ذخيره مي‌شود.

[تصویر: 059.gif]


روي گزينه Word Document کليک کنيد.

[تصویر: 060.gif]

گزينه‌هاي Authors و Tags در پائين پنجره اين امکان را مي‌دهند که برخي اطلاعات مربوط به سند مانند نام ناشر و برخي اطلاعات مفيد ديگر را نيز به همراه سند ذخيره کنيد. در اين صورت مي‌توانيد نام ناشر را در قسمت Authors و هر اطلاعات لازم ديگر را در قسمت Tags وارد نمائيد.

[تصویر: 061.gif]


انتخاب گزينة Save Thumbnail موجب مي‌شود تا فايل به گونه‌اي ذخيره شود که در هنگام مرور فايل از طريق پنجرة مرورگر ويندوز، يک پيش‌نمايش کوچک از سند، نشان داده شود. روي گزينه Save Thumbnail کليک کنيد تا انتخاب شود.

[تصویر: 062.gif]


تا اين مرحله ما تمام تنظيمات لازم براي ذخيره‌سازي سند را انجام داديم. براي ذخيره سند روي دکمه Save کليک کنيد.

[تصویر: 063.gif]


اکنون مي‌توانيد بدون آنكه هيچ كلمه‌اي را در متن از دست بدهيد از برنامه خارج شويد. زيرا متن كاملاً ذخيره شده است. شما مي‌توانيد يك نسخه پيشتيبان (Backup) از سند نيز تهيه كنيد. با اين کار در صورتيکه در اين فايل تغييرات ناخواسته‌اي رخ دهد يا اينکه پاک شود مي‌توانيد از نسخه پشتيبان استفاده کنيد. اين امر با ذخيره كردن فايل موجود با يك نام متفاوت در پنجره Save As امكان‌پذير است. براي اين منظور مي‌توانيد از گزينه Save As واقع در منوي Fileاستفاده نمائيد. روي دکمه File کليک کنيد.
روي گزينة Save As کليک کنيد.


[تصویر: 064.gif]


Word بطور خودکار نام فعلي فايل را در قسمت File name قرار داده است. مي‌خواهيم به دنبال نام قبلي فايل، کلمة Backup را هم اضافه کنيم تا نام فايل پشتيبان مشخص شود. دکمه جهت‌دار سمت راست را از صفحه دکمه فشار دهيد.
(منظور دکمه‌اي است که داراي فلش سمت راست مي‌باشد.)

[تصویر: 065.gif]


دکمه Space را از صفحه كليد فشار دهيد.
(منظور كليد باريك و بلند پائين صفحه كليد مي‌باشد)

[تصویر: 066.gif]


عبارت Backup را تايپ كنيد.
(توجه داشته باشيد كه حروف اين عبارت با هم فاصله ندارند)
روي كليد Save كليك كنيد.

[تصویر: 067.gif]


به اين ترتيب شما يک فايل پشتيبان از فايل اصلي خود ايجاد نموديد. توجه کنيد که نام اين فايل در ميلة عنوان نمايش داده شده است و هم اکنون اين فايل باز است.

[تصویر: 068.gif]


در هنگام استفاده از برنامة Word ممکن است به مشکلاتي برخورد کنيد که براي حل آن نياز به کمک داريد. براي اين منظور بهترين راه استفاده از کمک يا Help برنامة Word است. براي دسترسي به کمک برنامة Word کافي است که روي دکمه مربوط به آن در سمت راست Ribbon کليک کنيد. روي دکمه Microsoft Office Word Help کليک کنيد.

[تصویر: 069.gif]


اکنون پنجره Word Help باز شده است و شما مي‌توانيد عناوين مهمترين مطالب موجود در برنامه کمک Word را در اين پنجره مشاهده کنيد. با کليک بر روي هر يک از اين عناوين، مطالب مربوط به آن نمايش داده مي‌شود.‌
اگر مطلب مورد نظر شما در ليست مطالب پنجره کمک وجود ندارد، مي‌توانيد عنوان موضوع مورد نظر خود و يا حتي چند کلمة مرتبط با آن را در جعبه متن بالاي پنجرة کمک تايپ کرده و سپس روي دکمه Search کليک کنيد تا برنامة کمک تمامي مطالب مربوط به آن موضوع را براي شما پيدا کند. در صورتي که به شبکه اينترنت متصل باشيد برنامه کمک Word از سايت مايکروسافت نيز کمک خواهد گرفت. به‌عنوان مثال مي‌خواهيم در مورد تغيير نوع قلم در سند اطلاعاتي به دست بياوريم. در داخل جعبه متن مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 070.gif]

عبارت change font را تايپ کنيد.
روي دکمه Search کليک کنيد.


[تصویر: 071.gif]


برنامه کمک مطالب زيادي دربارة موضوع تغيير قلم را پيدا کرده و عناوين آنها را براي شما ليست کرده است و شما مي‌توانيد با کليک بر روي هر يک از آنها به مطالب آن عنوان دسترسي پيدا کنيد. البته در اينجا ما از اين کار صرف‌نظر کرده و از پنجرة کمک خارج مي‌شويم. روي دکمه Close پنجرة Word Help کليک کنيد.

[تصویر: 072.gif]


در پايان مطالب اين فصل نحوة خارج شدن از برنامة Word را به شما نشان دهيم. براي آنکه از برنامه Word خارج شويد، کافي است که روي دکمه Close واقع در سمت راست ميله عنوان کليک کرده و يا از منوي Office، روي دکمه Exit Word کليک کنيد. روي دکمه File کليک کنيد.
در منوي باز شده، روي دکمه Exit کليک کنيد.

[تصویر: 073.gif]


در اين فصل شما مفاهيم اوليه و اصول پايه Word مانند ايجاد، مشاهده و ذخيره اسناد را فرا گرفتيد.

توجه کنید که شما میتواند آموزش Word 2010 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت شبیه سازی شده و تعاملی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش Word دانلود کنید

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
09-06-2013, 08:58 PM
ارسال: #2
RE: آموزش تصویری Word 2010
مطلب واقعا خوبی بود.
می خواستم ببینم اگه این مطلب را در پروژه خود به کار ببرم و منبع و لینک را درج کنم اشکالی داره؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
12-21-2013, 04:44 AM
ارسال: #3
RE: آموزش تصویری Word 2010
میشه لطفا واسه ی هر گزینه ی داخل نوار ابزار توضیح بیشتری بدین؟!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
10-19-2015, 02:39 AM
ارسال: #4
RE: آموزش تصویری Word 2010
سلام
من یه جایی خوندم که میشه با نزم افزار office صدا رو به متن تبدیل کرد اگه همچین قابلیتی داره میشه لطفا اموزششو بزارید ممنون میشم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
11-26-2020, 01:07 AM
ارسال: #5
RE: آموزش تصویری Word 2010
go to Xfinity.com/authorize to continue the xfinity activation process. and Enter code to activate modem. To activate an Xfinity Gateway. Let's activate xfinity device. Visit Xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit Xfinity.com/authorize code provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with Xfinity Stream. Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

go to Xfinity.com/authorize to continue the xfinity activation process. and Enter code to activate modem. To activate an Xfinity Gateway. Let's activate xfinity device. Visit Xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit Xfinity.com/authorize code provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with Xfinity Stream. Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

Install Xfinity Stream on your Roku streaming device. Download Xfinity.com/authorize on Xfinity.com/authorize And stream all your 200+ channels. To learn how to activat Xfinity.com/authorize , visit our website.

Let's activate xfinity device. Visit Xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit xfinity.com/authorize provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with xfinity.com/authorize Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

Install Xfinity Stream on your Roku streaming device. Download xfinity.com/authorize on Roku and activate xfinity stream on roku. And stream all your 200+ channels. To learn how toxfinity.com/authorize on Roku TV setup , visit our website. Xfinity is the brand name of Computer Definition Comcast for its cable TV, Internet and telephony services. xfinity.com/authorize is a trade name of Comcast Cable Communications, LLC, a subsidiary of the Comcast Corporation, used to market consumer cable television, internet, telephone, and wireless services provided by the company.

go to xfinity.com/authorize to continue the xfinity activation process. and Enter code to activate modem. To activate an Xfinity Gateway. Let's activate xfinity device. Visit xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit xfinity.com/authorize code provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with Xfinity Stream. Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

go to xfinity.com/authorize to continue the xfinity activation process. and Enter code to activate modem. To activate an Xfinity Gateway. Let's activate xfinity device. Visit xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit Xfinity.com/authorize code provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with Xfinity Stream. Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

Install Xfinity Stream on your Roku streaming device. Download Xfinity.com/authorize on Xfinity.com/authorize And stream all your 200+ channels. To learn how to activat Xfinity.com/authorize, visit our website.

Let's activate xfinity device. Visit Xfinity.com/authorize from another device such as a mobile phone, tablet, or desktop. From the web browser, enter the six-digit Xfinity.com/authorize provided to the Roku device. And stream your favorite shows and movies anytime, anywhere with Xfinity.com/authorize Watch TV series and top rated movies live by authorizing or certifying Xfinity TV.

Install Xfinity Stream on your Roku streaming device. Download Xfinity.com/authorize on Roku and activate xfinity stream on roku. And stream all your 200+ channels. To learn how to Xfinity.com/authorize on Roku TV setup , visit our website. Xfinity is the brand name of Computer Definition Comcast for its cable TV, Internet and telephony services.Xfinity.com/authorize is a trade name of Comcast Cable Communications, LLC, a subsidiary of the Comcast Corporation, used to market consumer cable television, internet, telephone, and wireless services provided by the company.

Webroot Antivirus is the fastest and easiest software to webroo.com/safe download, install and run. In addition, it automatically updates without slowing down your system. Because of which you always get the most protection. So we recommend you to download webroo.com/safe Webroot Antivirus detects online threats and blocks them quickly. You can install webroot safe by visiting our website. And you can also download Webrot from windows 10 install webroo.com/safe With Webrot's product you will be able to fully protect yourself online and offline.

To activate the webroot safe , you need to redeem your webroot product key which you will find in your registered mail ID. Through webroo.com/safe and webroo.com/safe download you can download, install webroot . create a webroot safe account to manage webroot key code and webroo.com/safe activation code key subscription.

Download from canon.com/ijsetup and setup on your device. canon.com/ijsetup are all in one printer that facilitates print, copy and scan. The canon.com/ijsetup are designed for personal as well as business use.

Canon printer that can be downloaded via canon.com/ijsetup page is the best wireless printer that you can connect to your device and print data smoothly. canon.com/ijsetup CD is not the well-suited technique to use canon.com/ijsetup installation for longer. One can also install from anther origin if your device is having issues in the online installation or any other

you can find latest canon.com/ijsetup Drivers from canon.com/ijsetup You need to have a router or modem at your home to do this connection and the access points should also work properly. You should have a device with an internet connection to make this canon.com/ijsetup on computer or on smartphone.

Install and download canon.com/ijsetup driver software for canon.com/ijsetup Before you scanning a documents into your devices with a canon.com/ijsetup, you need to install the printer scanner driver so that your Printer scanner and devices can communicate.

Canon printer drivers are software that canon.com/ijsetup help your computer work with devices. ij.start.canon is a piece of software designed to help your machine communicate with your mobile device or computer. If there are any updates or new features available, you can easily canon.com/ijsetup download them from the Brother Printer Setup website.

The canon.com/ijsetup enhances scan functionality, and includes a robust security feature set. Using a Canon printer service phone, you can get a full installation of the canon.com/ijsetup and go to the installed Canon printer to download the ij.start.canon driver.

The canon.com/ijsetup enhances scan functionality, and includes a robust security feature set. Using a Canon printer service phone, you can get a full installation of the ij.start.canon and go to the installed Canon printer to download the canon.com/ijsetup driver.

Download from canon.com/ijsetup and setup on your device. canon.com/ijsetup are all in one printer that facilitates print, copy and scan. The canon.com/ijsetup are designed for personal as well as business use.

Canon printer that can be downloaded via canon.com/ijsetup page is the best wireless printer that you can connect to your device and print data smoothly. canon.com/ijsetup CD is not the well-suited technique to use canon.com/ijsetup installation for longer. One can also install from anther origin if your device is having issues in the online installation or any other

Canon printer that can be downloaded via canon.com/ijsetup page is the best wireless printer that you can connect to your device and print data smoothly CD is not the well-suited technique to use installation for longer. One can also install from anther origin if your device is having issues in the online installation or any other

AVG Retail is one of the best antivirus software. AVG Retail provides the best protection to protect against cyber attacks and threats from retail hackers. and you can download avg antivirus software by going to avg.com/retail and AVG antivirus can protect your devices from Trojan horses, Ransomware and moreover from hackers and data stealers. Download, install and activate avg with avg activation code from avg.com/retail Avg is the biggest change is the introduction of cloud-based protection which uses data sourced from others and advanced artificial intelligence to detect malware in real-time.If you have already purchased avg license and want to get started with avg visit avg.com/retail and activate it.

Avg.com/retail-to be known as one of the best antivirus. It is very easy to install, download and activate. It offer many features avg.com/retail that helps you to protect your data and keep your device safe. To activate avg.com/retail or for AVG retail registration and card installation.

Sign in to your www.hulu.com/activate A Hulu account gives you access to an amazing selection of movies, TV shows, music and more from the enter hulu.com/activate Channel Store. With thousands of available channels activatehulu.com/activate visit here for more details.

To activate your hulu.com/activate for tv. Enter Hulu Activation Code from hulu.com/activate and click Activate. Follow the instruction on the mentioned on the screen and complete the activation process. After complete all the steps, you will get the message ‘You are all set up’. Now you can use it for watching hulu.com/activate your favourite shows and videos.

Watch tv shows and movies online hulu.com/activate Select Login on screen, then Activate on Computer. Go to your account page (logged in) and check out Hulu on your devices section, or go to hulu.com/activate directly.First of all hulu.com/activate

First of all hulu.com/activate When you open the Hulu app, the Hulu activation code will be on your TV. If your account needs activation then it will be displayed online on your screen then you can install it by going to In this way you can use the Hulu app. To hulu.com/activate you must log into the hulu account, enter the email address when you are asked to log in to your TV.

To setup and install your 123 HP printer go to 123hp.com/ijsetup for mac . For installation of drivers, seek help immediately from the website 123hp.com/ijsetup We’ll help you download the right 123hp.com/ijsetup software and drivers.

Be sure to install cartridges, load paper and power on the printer. Download the 123.hp.com/setup to get the recommended software for your printer. We will help you download the correct HP printer software and drivers. Which includes Windows, MacOS, iOS and Android. You can then 123.hp.com/setup install your 123 HP printer. For installation of drives, you can take help of our website 123.hp.com/setup You can visit our website for more information.

A printer driver is software that your computer uses to talk to 123hp.com/ijsetup a physical printer, which may be connected to your computer or another computer on your network. You can download printer 123hp.com/ijsetup drivers and software from our website. You can visit this site to install 123hp.com/ijsetup you can take help from our website 123 hp printer setup.

To set up your 123hp.com/ijsetup download and install HP printer software from here. HP printers are compact and durable, ready to deal with your print needs. Set your 123hp.com/ijsetup printer setup from HP to begin. 123hp.com/ijsetup The entire data referenced regard is straightforward and simple.

To setup and install your 123 HP printer go to 123hp.com/ijsetup for mac . For installation of drivers, seek help immediately from the website 123hp.com/ijsetup We’ll help you download the right 123hp.com/ijsetup software and drivers.

Prime video through primevideo.com/mytv is accessible to owners of streaming platforms and devices like Chromecast, Fire TV, Amazon TV, and Roku, among others.If you eagerly wanted to know what is Prime video then primevideo.com/mytv the answer is amazing. It is more than a fast delivery option. Prime video is a subscription service provided by the primevideo.com/mytv with unlimited entertainment with lots of other benefits.

Start now and set up Prime video on your devices. Register your Smart TV, streaming media player, or any other primevideo.com/mytv device to watch now thousands of movies and videos in HD quality. Prime video Enter primevideo.com/mytv For Tv Registration now offers you several coupons to save money. Enter the link primevideo.com/mytv on your browser. Input your login details to log in to your A Prime video account. A new screen will open which will ask for the “ Prime video Verification Code .

Primevideo.com/mytv – Prime video is a paid primevideo.com/mytv membership which gives you admittance to an enormous scope of administrations: free quick conveyance, boundless video real time, selective admittance to bargains, among others. primevideo.com/mytv…For more information visit our website. primevideo.com/mytv is the official web portal where user can enjoy exclusive amazon originals as well as popular movies and TV shows.

Set up prime video Using the supplied remote control, press the HOME or MENU button. Select Video, Application, My Apps or Apps, depending on your model. Select the primevideo.com/mytv app. Select Sign In and Start Watching and note the registration code that appears on the device. Using the internet, go to the primevideo.com/mytv sign-in page.Open the prime video application on your TV. Sign in with your recently made Prime video record. There will be a 6 letter code on your TV screen. Enter the code appeared on the TV screen in the primevideo.com/mytv Activation window on your PC.

Start Watching Prime Instant Video on your LG Device Today With your primevideo.com/mytv Membership you can watch thousands of titles at no additional cost with Prime Instant Video. Just go to the prime Instant Video application on your LG TV or Blu-ray Player and Go to then Prime Instant Video to start watching. primevideo.com/mytv is the official web portal where user can enjoy exclusive amazon originals as well as popular movies and TV shows. For more information primevideo.com/mytv visit our website.

primevideo.com/mytv To watch online prime videos on devices like computers, laptops, smartphones, and smart tv. You need to enter the 6 digit amazon activation code at primevideo.com/mytv to watch the prime video for free. Watch amazon prime episodes on your device to sign in or create a new amazon account using email and password.Select the Prime Video app. Select Sign In and Start Watching and note the registration code that appears on the device. Using the internet, go to the Amazon sign-in page. Login to your Amazon tv account or create a new account.For more information visit our website.

Prime video through primevideo.com/mytv is accessible to owners of streaming platforms and devices like Chromecast, Fire TV, Amazon TV, and Roku, among others.

Amazon Prime through amazon.com/mytv is accessible to owners of streaming platforms and devices like Chromecast, Fire TV, Amazon TV, and Roku, among others. If you eagerly wanted to know what is amazon prime video then the answer is amazing. It is more than amazon.com/mytv a fast delivery option. Amazon Prime is a subscription service provided by the amazon.com/mytv with unlimited entertainment with lots of other benefits.

Start now and set up Amazon Prime Video on your devices. Register your Smart TV, streaming media player, or any other device to watch now amazon.com/mytv thousands of movies and videos in HD quality. amazon.com/mytv Enter Code For Tv Registration now offers you amazon.com/mytv several coupons to save money.

Enter the link amazon.com/mytv on your browser. Input your login details to log in to your Amazon Prime video account. A new screen will open which will ask for the “ Amazon Prime Verification Code .Search your Smart TV’s app store or the Amazon Prime app. Download and add it to the channel. Open the app and click on amazon my tv the amazon.com/mytv link. If you want to take full advantage of your Amazon Prime account please link it to your TV and thank us later. Simply head on over to amazon.com/mytv

Here is a detailed guide on amazon.com/mytv registration, how you can get the activation code to activate Prime video on your smart TVs.Using a computer, go to amazon.com/mytv Sign-in with an active e-mail address and password or click Create your Amazon account.On your mobile device or computer, go to amazon.com/mytv Sign in to your Amazon account. Enter the code shown on your TV in to the Amazon website.

Amazon.com/mytv is the most ideal website to activate the Amazon Prime Video amazon.com/mytv subscription on users’ Smart TVs. Once the registration is done successfully, people can select their TV cable service provider, log in to their user account and enjoy their favorite Amazon Prime videos on the devices.Amazon prime video is available on almost all streaming devices like Roku, Amazon Fire TV, Chromecast, and many more. You have to only activate your amazon prime video by visiting amazon.com/mytv Amazon Prime is a subscription service provided by the amazon with unlimited entertainment with lots of other benefits. Nobody ever imagined a subscription service with these benefits You can visit our amazon.com/mytv website for more information

Amazon Prime through amazon.com/mytv is accessible to owners of streaming platforms and devices like Chromecast, Fire TV, Amazon TV, and Roku, among others.Amazon Prime Video service on your Smart TV or streaming device should be successful. this amazon.com/mytv gives you unlimited access to tons of movies and TV shows, both for yourself and your loved ones. the activation process is so simple and straightforward that everyone can activate Amazon Prime Video on amazon.com/mytv You can visit our website for more information

HBO GO is a participating TV provider. With HBO Go Activate you can enjoy hbogo.com/activate quick and unlimited access to the best HBO shows, movies, comedy, sports and every episode of every season of the documentary. To sign in to HBO GO and for more information visit hbogo.com/activate HBO Go is included for housing and residence life, to complement our new all-philo service. HBO GO is a participating TV provider. With HBO Go Activate hbogo.com/activate you can enjoy quick and unlimited access to the best HBO shows, movies, comedy, sports and every episode of every season of the documentary.

To sign in to HBO GO and for more information visit hbogo.com/activate HBO Go is included for housing and residence life, to complement our new all-philo service.HBO GO is a participating TV provider. With HBO Go hbogo.com/activate you can enjoy quick and unlimited access to the best HBO shows, movies, comedy, sports and every episode of every season of the documentary. To sign in to HBO GO and for more information visit hbogo.com/activate HBO Go is included for housing and residence life, to complement our new all-philo service.

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-06-2021, 04:57 AM
ارسال: #6
RE: آموزش تصویری Word 2010
Amazon Prime is a first class Television Based App feature giving a great deal of on-request and live films and TV shows, particularly with no ads. Amazon Prime gives clients moment admittance to a few sorts of current shows from all the large communicating networks in the U.S. The enrollment gives supporters boundless motion pictures, current just as past mainstream TV shows. Amazon Prime is a comprehensive amusement channel on Amazon Prime Tv.

www.primevideo.com/mytv
www.primevideo/mytv
.primevideo.com/mytv
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-08-2021, 08:14 PM
ارسال: #7
RE: آموزش تصویری Word 2010
Present mcafee thing with mcafee.com/activate no issue. We give best foundation advantage. visit today.Roku enables you to watch Roku.com/link free and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to record enter Roku com connection code showed on Roku TV.

Roku empowers Roku.com/link you to watch free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to associate record enter Roku com association code appeared on Roku TV. Initiate Roku tv, Roku.com/link go to link record enter Roku com connection code showed on Roku TV. My roku com connect not working utilize new Roku code

Roku gives the least Roku.com/link complex approach to stream excitement to your TV. With a large number of accessible channels visit here for more subtleties.Roku provides the Roku.com/link simplest way to stream entertainment to your TV. With thousands of available channels visit here for more details.

Norton Security Premium gives norton.com/setup all what Norton Security does, in addition to it backs up the individual records, photographs, recordings and different recollections on your PC.Norton Security gives norton.com/setup you the best of Norton for the numerous ways you interface. With a solitary basic arrangement, you get complete insurance that is made to verify your preferred gadgets—PCs, Macs®, cell phones and tablets—so you can be sheltered in any case and any place you associate.

Norton Security exist norton.com/setup With proactive web insurance, cell phone following, propelled protection innovation and the sky is the limit from there, it's the one answer for assistance keep you, and your gadgets, safe.Microsoft Office is an office.com/setup application software. It is used in most of the businesses and organizations Install office setup on your Pc's to get best advantage of it. mostly used tasks are ms-word, Ms-excel and Ms-powerpoint.

You need a Roku record Roku.com/link to enact your gadget and access diversion. There are no month to month gear rental expenses. Including an installment technique lets you effectively lease purchase motion pictures or buy in to well known administrations.Enact Roku connect, go to Roku.com/link roku.com link account enter Roku interface code showed on Roku TV. My roku com interface not working utilize new Roku code.To download click for more details..

Activate Roku.com link Roku.com/link account enter Roku com link code displayed on Roku TV. My roku com link not working use new Roku code Roku enables you to watch Roku.com/link free and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to connect record enter Roku com connection code showed on Roku TV.

if you already have an amazon.com/mytv account then sign in to your account. Now enter the activation or verification code that appears on your tv display.You are now ready to enjoy a amazon.com/mytv lot of amazing and great movies and shows on your smart TV.

Roku enables you to watch free Roku.com/link and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to connect record enter Roku com connection code showed on Roku TV.Present mcafee thing with no mcafee.com/activate issue. We give best foundation advantage. visit today.

Roku gadgets are easy to set-up Roku.com/link and simple to-utilize. They accompany a straightforward remote, and incredible highlights like Roku Search which makes it easy to discover what you need to watch.Norton Security gives you the best norton.com/setup of Norton for the numerous ways you interface. With a solitary basic arrangement, you get complete insurance that is made to verify your preferred gadgets—PCs, Macs®, cell phones and tablets—so you can be sheltered in any case and any place you associate.

Norton Security exist With norton.com/setup proactive web insurance, cell phone following, propelled protection innovation and the sky is the limit from there, it's the one answer for assistance keep you, and your gadgets, safe.Norton Security Real-time norton.com/setup insurance against existing and developing malware including ransomware and infections.

mcafee antivirus is widely mcafee.com/activate used aantivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit todaymcafee antivirus is broadly mcafee.com/activate utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps - your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today.

mcafee antivirus is widely mcafee.com/activate used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee uninstall.office it the pile of office office.com/setup gadgets to make your working smooth and effective.visit: to downloaded in your PC with the smart help.

Endeavor which is amazingly office.com/setup easy to present, download and recoup. Usage of it is moreover fundamental and the customer can pick up capability with the use of it adequately. Online Support&help elective is in like manner open in all application which gives a minute guideline.Microsoft Office is an office.com/setup application software. It is used in most of the businesses and organizations Install office setup on your Pc's to get best advantage of it. mostly used tasks are ms-word, Ms-excel and Ms-powerpoint.

Microsoft Office Setup is office.com/setup the complete bundle of Microsoft programs as it takes to the a variety of jobs, servers, and affiliations like PowerPoint, Excel, Word, Outlook, Publisher, OneNote, and Access.office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a dazzling association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit: today.Be more innovative and office.com/setup accomplish what is important with Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint, Microsoft Teams, Yammer, and that's only the tip. For more details go through the links:

Microsoft Office Setup is office.com/setup the full suite of Microsoft utmost programming that joins a mix of livelihoods, affiliations, and server like Excel, PowerPoint, Word, OneNote, Publisher, and Access. Get to know more details visit the links: Microsoft office setup isn't office.com/setup open for Windows contraption, yet in like a way for Macs, and phones. The Microsoft Office 2016 suite looks as strong and major as its harbingers and a marvelous arrangement has changed. Having any doubts visit the links:

Microsoft Office is an office office.com/setup suite that wires a degree of master report and database applications, servers and affiliations. This wide range joins perpetual indisputable and obvious tasks like Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Microsoft Access, OneNote, other than applications, for instance, Microsoft Publisher, Microsoft Project, Microsoft Visio, Skype for Business, and SharePoint Designer. Have a trial of it... and to setup it in your pc Do visit : Roku enables you to watch free Roku.com/link and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to record enter Roku com connection code showed on Roku TV.

Roku empowers you to watch free Roku.com/link and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to associate record enter Roku com association code appeared on Roku TV. Initiate Roku tv, go to roku com Roku.com/link link record enter Roku com connection code showed on Roku TV. My roku com connect not working utilize new Roku code

Roku gives the least complex Roku.com/link approach to stream excitement to your TV. With a large number of accessible channels visit here for more subtleties.Roku provides the simplest way Roku.com/link to stream entertainment to your TV. With thousands of available channels visit here for more details.

Roku Streaming players are an Roku.com/link increasingly advantageous and financially savvy approach to sit in front of the TV. Simply plug it into your TV, associate with the web, set up a Roku record, and start spilling your top choices. Roku gadgets are easy to set-up Roku.com/link and simple to-utilize. They accompany a straightforward remote, and incredible highlights like Roku Search which makes it easy to discover what you need to watch.

Roku spilling players need Roku.com/link web access to stream content. They utilize remote to interface with your home system. You need a Roku record to enact Roku.com/link your gadget and access diversion. There are no month to month gear rental expenses. Including an installment technique lets you effectively lease purchase motion pictures or buy in to well known administrations.

McAfee Activate! mcafee.com/activate you can start incitation with enter thing code/key at and visit for more nuances.It is unsurpassed best mcafee.com/activate defensive antivirus and against spyware .It is ongoing security innovation and it is more secure.

mcafee antivirus is mcafee.com/activate widely used aantivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit today.mcafee antivirus is mcafee.com/activate broadly utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps mcafee.com/activate- your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today.

mcafee antivirus is mcafee.com/activate widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee uninstall.McAfee thing in citation mcafee.com/activate is an antivirus program. this program secure your PC with tainting so you can display it. to see significantly more please visit our site .

Your apple id is the key apple.com/recover to all products such as iTunes, iCloud and more. You apple ID is the email address and the password you use to sign in. The ID is also where apple.com/recover your contact info and security details are stored.

Apple ID account when apple.com/recover you don’t have enough information to reset your password. For security reasons, You are not required to apple.com/recover update to Norton Security Online. Norton Security Online has a new look and feel.

Apple ID is an authentication apple.com/recover method used by Apple for iPhone, iPad, Mac and other Apple devices. After you’ve reset your password apple.com/recover using any of the methods detailed above, you’ll be prompted to sign in again with the new password.

Feel free to call Apple apple.com/recover ID customer support number at any hour of the day and night and get assisted for any of the technical issue. The ID is also where your apple.com/recover contactinfo and security details are stored. You can also store payment information for buying apps, storage, music and more, within your Apple ID.

To activate the Xfinity xfinity.com/authorize device and get high-speed internet services. website that is Xfinity xfinity.com/authorize authorize and Explore best deals online for Internet, Video and Mobile services.

Xfinity is a platform which xfinity.com/authorize will keep you entertained and offers HD content at a very exciting price. Here you can stream any content online. Xfinity. Let's activate your xfinity.com/authorize device. Enter your activation code: Access on Roku and smart TV's will be available once your Xfinity products have been set up in your home.

Enjoy and manage TV, high-speed xfinity.com/authorize Internet, phone, and home security services that work seamlessly together Xfinity services are xfinity.com/authorize cancelled during the agreement term. Kit offer for kit serviceable locations only.

Learn about Xfinity xfinity.com/authorize Multi-factor Authentication. Multi-Factor Authentication for Signing in and Xfinity Authenticator Setup.Xfinity Mobile is a xfinity.com/authorize flexible wireless service designed to save the consumer money.

It is built for the xfinity.com/authorize way people use their phones today with the internet at the centre of the experience.Xfinity is a platform xfinity.com/authorize which will keep you entertained and offers HD content at a very exciting price. Here you can stream any content online.

Xfinity services are xfinity.com/authorize cancelled during the agreement term. Kit offer for kit serviceable locations only. Mcafee.com activate- Find mcafee.com/activate the easy way to download, install and activate McAfee Antivirus, type the 25-digit product key at http://www.mcafee.com activate. Protect your PC from virus, spam, spyware, and malware. McAfee provides the latest antivirus software, spyware removal and internet security for your home or home office.

Present mcafee thing with no mcafee.com/activate issue. We give best foundation advantage. visit today.Activate mcafee antivirus mcafee.com/activate with the highly professional tech team and get rid of antivirus from computer click the link for more details.

Webroot cyber security is webroot.com/safe a ultimate internet security suite for complete protection against today's diverse range of threat on windows. key features are 100% secure secure shopping, 1 click virus scanning, malicious website filtering, unblock antivirus.if you want to install it then visit our site:Webroot AntiVirus is a webroot.com/safe decent, secure program that effectively perceives and shields you from Mac malware. It has safe program includes that solitary work in Safari, which additionally makes Webroot's less viable at recognizing a few Windows dangers.

Norton prevents your norton.com/setup computer from virus-infected emails and instant messages from spreading viruses and malwares. For installation of norton setup go through the link.Norton Security Premium norton.com/setup gives all what Norton Security does, in addition to it backs up the individual records, photographs, recordings and different recollections on your PC.

Roku empowers you to watch Roku.com/link free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to associate record enter Roku com association code appeared on Roku TV. Canon IJ does not canon.com/ijsetup come with the Manual CD for the installation of printer drivers.

Canon IJ Network Tool canon.com/ijsetup is a free application that allows you to install, view or configure the network settings of the printer that is connected through a network. Simply download the canon.com/ijsetup Canon PRINT App, press your printer’s Wireless Connect button and the information stored on your phone,

Canon.com ijsetup -canon.com/ijsetup Click download and start the canon ij setup downloading. On the completion, double-tap on the downloaded file and start installation.Canon IJ does not come canon.com/ijsetup with the Manual CD for the installation of printer drivers.

Canon.com ijsetup is canon.com/ijsetup the online way to setup canon printer wirelessly, e Scan Utility gets installed along with the printer driver.Canon PRINT Business canon.com/ijsetup Canon PRINT Business Canon PRINT Business. Scan from Canon multi-function devices to a mobile device,

Microsoft Office is office.com/setup an office suite that wires a degree of master report and database applications, servers and affiliations. This wide range joins perpetual indisputable and obvious tasks like Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Microsoft Access, OneNote, other than applications, for instance, Microsoft Publisher, Microsoft Project, Microsoft Visio, Skype for Business, and SharePoint Designer. Have a trial of it... and to setup it in your pc Do visit : Microsoft Office A Series office.com/setup Of Subscription-Based Services Which Includes Client Software As Well As Server Software. It Is Generally Offered As A Component Of The Microsoft Office Product Line Which Can Be Installed By Office setup. Any question regarding this visit our site:

Office Setup To begin with office.com/setup your Microsoft Office Installation you should require substantial item key code and visit our webpage and we can likewise assist you with your whole procedure to arrangement office item on the web. Here is the link you need to visit:office it the store of office.com/setup office gadgets to make your working smooth and effective.visit: arrangement to downloaded in your PC with the savvy help.

amazon Payment Products. amazon.com/mytv Amazon Rewards Visa Signature Cards; Amazon.com Store Card; Amazon Business Card; Amazon Business Line of Credit; Shop with Points; Now enter the activation or amazon.com/mytvverification code that appears on your tv display. Amazon Prime Video is one of the most amazing and interesting platforms to watch.

Amazon Instant Video amazon.com/mytv application on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching. Amazon.com mytv is a amazon.com/mytv registration portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV shows

The instant video amazon.com/mytv service can only be watched after registering your device with a simple subscription code.Amazon Prime on your amazon.com/mytv Roku,Amazon Fire TV, Chromecast, and similar streaming devices.

All you have to do is amazon.com/mytv to activate your Amazon Prime Video on amazon.com mytv using the activation code you retrieve ...Amazon Instant Video amazon.com/mytv application on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching.

Amazon.com mytv is a amazon.com/mytv registration portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV showsThe instant video service amazon.com/mytv can only be watched after registering your device with a simple subscription code.

Amazon Prime on your Roku, amazon.com/mytv Amazon Fire TV, Chromecast, and similar streaming devices.All you have to do is to amazon.com/mytv activate your Amazon Prime Video on amazon.com mytv using the activation code you retrieve ...

amazon Payment Products. amazon.com/mytv Amazon Rewards Visa Signature Cards; Amazon.com Store Card; Amazon Business Card; Amazon Business Line of Credit; Shop with Points; Now enter the activation amazon.com/mytv or verification code that appears on your tv display. Amazon Prime Video is one of the most amazing and interesting platforms to watch.

Amazon Instant Video application amazon.com/mytv on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching. Amazon.com mytv is a registration amazon.com/mytv portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV shows

The instant video service can only amazon.com/mytv be watched after registering your device with a simple subscription code.Amazon Prime on your Roku,Amazon Fire amazon.com/mytv TV, Chromecast, and similar streaming devices.

Amazon Prime is a subscription-based amazon.com/mytv platform that gives access to the users of a large range of services such as unlimited video streaming,Amazon.com Store Card; Amazon Business amazon.com/mytv Card; Amazon Business Line of Credit; Shop with Points; Credit Card Marketplace;

Amazon Web Services Scalable Cloud amazon.com/mytv Computing Services: Audible Download Audio Books: DPReview Digital Photography: IMDb Movies, TV & Celebrities : Norton security software norton.com/setup is used broadly and it provides tha simplest ways to useand it is the most effective protection for yur pc's and computers. Install it in your PC's and stay free from viruses.Do visit for more details.

Norton prevents your norton.com/setup computer from virus-infected emails and instant messages from spreading viruses and malwares. For installation of norton setup go through the link.Roku empowers you to Roku.com/link watch free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to http://www.roku.com associate record enter Roku com association code appeared on Roku TV.

Just Hulu gives you hulu.com/activate access to the biggest spilling library to watch a great many shows and motion pictures, elite Originals, past seasons, ebb and flow scenes, and more on your preferred gadgets. You can even include Live TV for sports, news, and can't-miss occasions. It is unequaled best mcafee.com/activate defensive antivirus and hostile to spyware .It is continuous insurance innovation and it is more secure , quicker and more total than any time in recent memory before.if need to introduce it at that point visit our site.

McAfee is committed to mcafee.com/activate your security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download it for free.HBO Max TV Sign In hbomax.com/tvsignin HBO Max HBO Max TV Sign In To complete the HBO Max TV sign in process, choose the button below and then enter the code from your TV.

All the HBO Max users hbomax.com/tvsignin can log in via their TV provider on their device using the TV sign-in page of HBO Max.To sign in to your TV, hbomax.com/tvsignin you will need to manage your phone or computer. HBOMAX.com tvsignin Sign in with TV or mobile provider Open the HBO Max on your.

Activate mcafee antivirus mcafee.com/activate with the highly professional tech team and get rid of antivirus from computer click the link for more details.mcafee antivirus is broadly mcafee.com/activate utilized antivirus recognizes and kill PC infection, the infected mail ,the malware programs,and enables your framework to free of infection and other malware is a serious every day challenge.

McAfee Activate! you can mcafee.com/activate start incitation with enter thing code key at and visit for more nuances.It is unsurpassed best mcafee.com/activate defensive antivirus and against spyware .It is ongoing security innovation and it is more secure.

mcafee antivirus is widely mcafee.com/activate used aantivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit today.mcafee antivirus is broadly mcafee.com/activate utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today.

mcafee antivirus is widely mcafee.com/activate used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee uninstall.McAfee thing in citation is mcafee.com/activate an antivirus program. this program secure your PC with tainting so you can display it. to see significantly more please visit our site .

It is unequaled best mcafee.com/activate defensive antivirus and hostile to spyware .It is continuous insurance innovation and it is more secure , quicker and more total than any time in recent memory before.if need to introduce it at that point visit our site. McAfee is committed to mcafee.com/activate your security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download it for free.

Mcafee login To Activate your mcafee.com/activate 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with ... You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit here.Would you like to set up hulu hulu.com/activate antivirus in your PC?... at that point click here for more subtleties.

To activate Hulu Plus on your hulu.com/activate device, either use the on-screen keyboard to enter your Hulu log in information or go to Hulu.com/activate and enter the device activation code. Either of these methods will allow you to use Hulu on any Hulu-supported device.Switch plans or drop hulu.com/activate anytime,Watch on your preferred gadgets ,Get boundless access to the Hulu gushing library with constrained or no promotions. Appreciate full periods of restrictive arrangement, hit films, Hulu Originals, kids shows, and the sky is the limit from there

website to setup your 123.hp.com/setup printer get started with your new printer by downloading the software.You will be able to 123.hp.com/setup connect the printer to a network and print across devices.

Download from and setup on canon.com/ijsetup your device. Canon printers are all in one printer that facilitates print, copy and scan. The canon printers are designed for personal as well as business use.Roku bolsters Plex Media Roku.com/link Server with an authority Plex channel. I prescribe lifting it up on the off chance that you are keen on gushing your private media. It's effectively the most ideal approach to see individual substance on a Roku gadget.

Roku OS is the UI accessible Roku.com/link on all Roku forms. A portion of the accompanying capacities are not accessible on all adaptations. I'll tell you when that is the situation. Roku OS gives cross-stage search, voice search, and other programming highlights. mcafee antivirus is widely mcafee.com/activate used aantivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit today.

mcafee antivirus is broadly mcafee.com/activate utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today.Canon IJ does not come with the canon.com/ijsetup Manual CD for the installation of printer drivers.

Canon IJ Network Tool is a free canon.com/ijsetup application that allows you to install, view or configure the network settings of the printer that is connected through a network. Simply download the Canon canon.com/ijsetup PRINT App, press your printer’s Wireless Connect button and the information stored on your phone,

Canon.com ijsetup - Click canon.com/ijsetup download and start the canon ij setup downloading. On the completion, double-tap on the downloaded file and start installation.Canon IJ does not come with canon.com/ijsetup the Manual CD for the installation of printer drivers.

Canon.com ijsetup is the online canon.com/ijsetup way to setup canon printer wirelessly, e Scan Utility gets installed along with the printer driver.Canon PRINT Business Canon PRINT canon.com/ijsetup Business Canon PRINT Business. Scan from Canon multi-function devices to a mobile device,

Canon.com ijsetup offers canon.com/ijsetup the Printer Setup download link where you can install the printer setup further. With the online, the user can set up the canon.com/ijsetup Canon Printer Model. When you do connect the Canon printer into your pc, your system does not need to install the driver on it.

Learn about Xfinity Multi-factor Authentication. xfinity.com/authorize Multi-Factor Authentication for Signing in and Xfinity Authenticator Setup.Xfinity Mobile is a flexible xfinity.com/authorize wireless service designed to save the consumer money.

Amazon Web Services Scalable amazon.com/mytv Cloud Computing Services: Audible Download Audio Books: DPReview Digital Photography: IMDb Movies, TV & Celebrities : Roku enables you to Roku.com/link watch free and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to record enter Roku com connection code showed on Roku TV.

Roku empowers you to Roku.com/link watch free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to associate record enter Roku com association code appeared on Roku TV. Initiate Roku tv, go to Roku.com/link roku.comlink record enter Roku com connection code showed on Roku TV. My roku com connect not working utilize new Roku code

Roku gives the least Roku.com/link complex approach to stream excitement to your TV. With a large number of accessible channels visit here for more subtleties.Roku provides the Roku.com/link simplest way to stream entertainment to your TV. With thousands of available channels visit here for more details.

Roku Streaming players Roku.com/link are an increasingly advantageous and financially savvy approach to sit in front of the TV. Simply plug it into your TV, associate with the web, set up a Roku record, and start spilling your top choices. Roku gadgets are easy Roku.com/link to set-up and simple to-utilize. They accompany a straightforward remote, and incredible highlights like Roku Search which makes it easy to discover what you need to watch.

Roku spilling players Roku.com/link need web access to stream content. They utilize remote to interface with your home system. You need a Roku record to Roku.com/link enact your gadget and access diversion. There are no month to month gear rental expenses. Including an installment technique lets you effectively lease purchase motion pictures or buy in to well known administrations.

Enact Roku connect, go to Roku.com/link roku.com link account enter Roku interface code showed on Roku TV. My roku com interface not working utilize new Roku code.To download click for more details..Activate Roku.com link Roku.com/link account enter Roku com link code displayed on Roku TV. My roku com link not working use new Roku code

office it the pile of office.com/setup office gadgets to make your working smooth and effective.visit: to downloaded in your PC with the smart help.Norton keeps your PC's norton.com/setup free from various malicious activities and threats to make your PC's viruses free download norton.com setup.

Norton security software norton.com/setup is used broadly and it provides tha simplest ways to useand it is the most effective protection for yur pc's and computers. Install it in your PC's and stay free from viruses.Do visit for more details.Norton prevents your norton.com/setup computer from virus-infected emails and instant messages from spreading viruses and malwares. For installation of norton setup go through the link.

Norton Security Premium norton.com/setup gives all what Norton Security does, in addition to it backs up the individual records, photographs, recordings and different recollections on your PC.Norton Security gives you norton.com/setup the best of Norton for the numerous ways you interface. With a solitary basic arrangement, you get complete insurance that is made to verify your preferred gadgets—PCs, Macs®, cell phones and tablets—so you can be sheltered in any case and any place you associate.

Norton Security exist With norton.com/setup proactive web insurance, cell phone following, propelled protection innovation and the sky is the limit from there, it's the one answer for assistance keep you, and your gadgets, safe.Norton Security Real-time norton.com/setup insurance against existing and developing malware including ransomware and infections.

Norton Security ensures your norton.com/setup gadgets and the data on them, Norton Secure VPN encodes the information you send and get when utilizing open Wi-Fi.amazon Payment Products Amazon amazon.com/mytv Rewards Visa Signature Cards; Amazon.com Store Card; Amazon Business Card; Amazon Business Line of Credit; Shop with Points;

Now enter the activation or amazon.com/mytv verification code that appears on your tv display. Amazon Prime Video is one of the most amazing and interesting platforms to watch.Amazon Instant Video application amazon.com/mytv on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching.

Amazon.com mytv is a amazon.com/mytv registration portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV showsThe instant video service amazon.com/mytv can only be watched after registering your device with a simple subscription code.

Amazon Prime on your Roku,amazon.com/mytv Amazon Fire TV, Chromecast, and similar streaming devices.All you have to do is to amazon.com/mytv activate your Amazon Prime Video on amazon.com mytv using the activation code you retrieve ...

To activate the Xfinity xfinity.com/authorize device and get high-speed internet services. website that is Xfinity xfinity.com/authorize authorize and Explore best deals online for Internet, Video and Mobile services.

Xfinity is a platform which xfinity.com/authorize will keep you entertained and offers HD content at a very exciting price. Here you can stream any content online. Xfinity. Let's activate your xfinity.com/authorize device. Enter your activation code: Access on Roku and smart TV's will be available once your Xfinity products have been set up in your home.

Enjoy and manage TV, high-speed xfinity.com/authorize Internet, phone, and home security services that work seamlessly together Xfinity services are cancelled xfinity.com/authorize during the agreement term. Kit offer for kit serviceable locations only.

Learn about Xfinity Multi-factor xfinity.com/authorize Authentication. Multi-Factor Authentication for Signing in and Xfinity Authenticator Setup.Xfinity Mobile is a flexible wireless xfinity.com/authorize service designed to save the consumer money.

Amazon Instant amazon.com/mytv Video application on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching. Amazon.com mytv is amazon.com/mytv a registration portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV shows

The instant video amazon.com/mytv servicecan only be watched after registering your device with a simple subscription code.Amazon Prime on your amazon.com/mytv Roku,Amazon Fire TV, Chromecast, and similar streaming devices.

All you have to do is amazon.com/mytv to activate your Amazon Prime Video on amazon.com mytv using the activation code you retrieve ...Amazon Instant Video amazon.com/mytv application on your LG TV or Blu-ray Player and then Prime Instant Video to start watching.

Amazon.com mytv is a amazon.com/mytv registration portal of Amazon Prime from which members can watch thousands of movies and TV showsThe instant video service amazon.com/mytv can only be watched after registering your device with a simple subscription code.

Microsoft Office Setup is office.com/setup the complete bundle of Microsoft programs as it takes to the a variety of jobs, servers, and affiliations like PowerPoint, Excel, Word, Outlook, Publisher, OneNote, and Access.office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a dazzling association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit: today.McAfee is committed to your mcafee.com/activate security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download it for free.

Mcafee login To Activate your mcafee.com/activate 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with ... You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit here.Office 365 is owned by Microsoft, office.com/setup which offers a collection of software and services available under monthly or yearly subscription. Since 2010, Microsoft had made many changes to Office products and keeps on adding more features to the service.

Ms Office suite offers a wide office.com/setup selection of products but to access a licensed version, you must have Office product key.After you exceed the free trial period, it becomes mandatory to purchase an Office setup product key. Get office setup hereOffice arrangement is the best office.com/setup programming which is broadly utilized in globe .It is a ground-breaking administration that encourages you release your best thoughts , complete things, and remain associated on the go.for more subtleties visit:

Mcafee login To Activate your mcafee.com/activate 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with ... You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit here.Webroot AntiVirus is a decent, webroot.com/safe secure program that effectively perceives and shields you from Mac malware. It has safe program includes that solitary work in Safari, which additionally makes Webroot's less viable at recognizing a few Windows dangers. Go to the link for more information: 
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-11-2021, 04:31 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-11-2021 04:48 PM، توسط Mahi01.)
ارسال: #8
RE: آموزش تصویری Word 2010
Just Hulu gives you access to the biggest spilling library to watch a great many shows and motion pictures, elite Originals, past seasons, ebb and flow scenes, and more on your preferred gadgets. You can even include Live TV for sports, news, and can't-miss occasions. visit Hulu.com/activate now. Hulu's on-request library has consistently been about TV appears and that accentuation remains. The administration offers many seasons and a huge number of scenes from significant systems. click Hulu.com/activate here. Hulu is an on-request video administration that enables clients to stream mainstream TV appears in the U.S. what's more, Japan (sorry, Canada and Europe). It is co-claimed by The Walt Disney Company and Comcast. visit Hulu.com/activate here.

Hulu centers principally around gushing more current TV shows and its very own unique substance over films or documentaries and offers month to month membership levels (more on this underneath) to tweak your survey involvement. visit Hulu.com/activate now. It is safe to say that you are on the Hulu (No Ads) or Hulu (No Ads) + Live TV plan? Assuming this is the case, presently you can download a great many TV shows and motion pictures on your bolstered iOS gadget to watch disconnected later. click Hulu.com/activate here. To activate Hulu Plus on your gadget, either utilize the on-screen console to enter your Hulu sign in data or go to Hulu.com/activate and enter the gadget initiation code. Both of these strategies will enable you to utilize Hulu on any Hulu-upheld gadget.

To activate Hulu Plus on your device, either use the on-screen keyboard to enter your Hulu log in information or go to Hulu.com/activate and enter the device activation code. Either of these methods will allow you to use Hulu on any Hulu-supported device. Would you like to set up hulu antivirus in your PC?... at that point click here for more subtleties Hulu.com/activate . Switch plans or drop anytime,Watch on your preferred gadgets ,Get boundless access to the Hulu gushing library with constrained or no promotions. Appreciate full periods of restrictive arrangement, hit films, Hulu Originals, kids shows, and the sky is the limit from there. visit Hulu.com/activate here.

Watch live and on-request TV from 60+ top channels, including sports, news, and that's only the tip of the iceberg. Also, get boundless access to the whole Hulu spilling library through our advertisement bolstered plan. No agreements, no link required. visit Hulu.com/activate here. Stream all your TV in one spot with Hulu. Gain admittance to an enormous spilling library of elite past seasons, ebb and flow scenes, Hulu Originals, motion pictures, kids top picks, full periods of hit shows, and that's only the tip of the iceberg. download Hulu.com/activate now. You would now be able to add Live TV to watch 50+ Live and On Demand diverts notwithstanding the spilling library. You can likewise include premium systems like HBO and SHOWTIME to your membership. click Hulu.com/activate here.

Just Hulu gives you access to the biggest spilling library to watch a great many shows and motion pictures, elite Originals, past seasons, ebb and flow scenes, and more on your preferred gadgets. You can even include Live TV for sports, news, and can't-miss occasions. visit Hulu.com/activate now. Hulu's on-request library has consistently been about TV appears and that accentuation remains. The administration offers many seasons and a huge number of scenes from significant systems. click Hulu.com/activate here. Hulu is an on-request video administration that enables clients to stream mainstream TV appears in the U.S. what's more, Japan (sorry, Canada and Europe). It is co-claimed by The Walt Disney Company and Comcast. visit Hulu.com/activate here.

Hulu centers principally around gushing more current TV shows and its very own unique substance over films or documentaries and offers month to month membership levels (more on this underneath) to tweak your survey involvement. visit Hulu.com/activate now. It is safe to say that you are on the Hulu (No Ads) or Hulu (No Ads) + Live TV plan? Assuming this is the case, presently you can download a great many TV shows and motion pictures on your bolstered iOS gadget to watch disconnected later. click Hulu.com/activate here. To activate Hulu Plus on your gadget, either utilize the on-screen console to enter your Hulu sign in data or go to Hulu.com/activate and enter the gadget initiation code. Both of these strategies will enable you to utilize Hulu on any Hulu-upheld gadget.

To activate Hulu Plus on your device, either use the on-screen keyboard to enter your Hulu log in information or go to Hulu.com/activate and enter the device activation code. Either of these methods will allow you to use Hulu on any Hulu-supported device. Would you like to set up hulu device in your PC?... at that point click here for more subtleties Hulu.com/activate . Switch plans or drop anytime,Watch on your preferred gadgets ,Get boundless access to the Hulu gushing library with constrained or no promotions. Appreciate full periods of restrictive arrangement, hit films, Hulu Originals, kids shows, and the sky is the limit from there. visit Hulu.com/activate here.

Watch live and on-request TV from 60+ top channels, including sports, news, and that's only the tip of the iceberg. Also, get boundless access to the whole Hulu spilling library through our advertisement bolstered plan. No agreements, no link required. visit Hulu.com/activate here. Stream all your TV in one spot with Hulu. Gain admittance to an enormous spilling library of elite past seasons, ebb and flow scenes, Hulu Originals, motion pictures, kids top picks, full periods of hit shows, and that's only the tip of the iceberg. download Hulu.com/activate now.

mcafee.com/activate Find the easy way to download, install and activate McAfee Antivirus, type the 25-digit product key at mcafee.com/activate. Protect your PC from virus, spam, spyware, and malware. McAfee provides the latest antivirus software, spyware removal and internet security for your home or home office. Present mcafee thing with no issue. We give best foundation advantage. visit mcafee.com/activate today. Activate mcafee antivirus with the highly professional tech team and get rid of antivirus from computer click the link for more details mcafee.com/activate .

mcafee antivirus is broadly utilized antivirus recognizes and kill PC infection, the infected mail ,the malware programs,and enables your framework to free of infection and other malware is a serious every day challenge. visit mcafee.com/activate here. McAfee Activate! you can start incitation with enter thing code/key at and visit for more nuances mcafee.com/activate . It is unsurpassed best defensive antivirus and against spyware .It is ongoing security innovation and it is more secure. click mcafee.com/activate here.

mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit mcafee.com/activate today. mcafee antivirus is broadly utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps mcafee.com/activate your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today. mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee.com/activate here.

Mcafee login To Activate your 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit mcafee.com/activate here. mcafee antivirus is comprehensively used antivirus recognizes and kill PC disease, the mail worms,the trojan programs,and also empowers your system to contamination and other malware is a huge consistently challenge. for more nuances visit: mcafee.com/activate today. mcafee.com/activate Shielding the computing devices against dangerous online threats, malware, phishing scams, Trojan horses and other infections.

mcafee.com/activate Find the easy way to download, install and activate McAfee Antivirus, type the 25-digit product key at mcafee.com/activate. Protect your PC from virus, spam, spyware, and malware. McAfee provides the latest antivirus software, spyware removal and internet security for your home or home office. Present mcafee thing with no issue. We give best foundation advantage. visit mcafee.com/activate today. Activate mcafee antivirus with the highly professional tech team and get rid of antivirus from computer click the link for more details mcafee.com/activate .

mcafee antivirus is broadly utilized antivirus recognizes and kill PC infection, the infected mail ,the malware programs,and enables your framework to free of infection and other malware is a serious every day challenge. visit mcafee.com/activate here. McAfee Activate! you can start incitation with enter thing code/key at and visit for more nuances mcafee.com/activate . It is unsurpassed best defensive antivirus and against spyware .It is ongoing security innovation and it is more secure. click mcafee.com/activate here.

McAfee thing in citation is an antivirus program. this program secure your PC with tainting so you can display it. to see significantly more please visit our site mcafee.com/activate . It is unequaled best defensive antivirus and hostile to spyware .It is continuous insurance innovation and it is more secure , quicker and more total than any time in recent memory before.if need to introduce it at that point visit our site mcafee.com/activate . McAfee is committed to your security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download mcafee.com/activate here.

Mcafee login To Activate your 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit mcafee.com/activate here. mcafee antivirus is comprehensively used antivirus recognizes and kill PC disease, the mail worms,the trojan programs,and also empowers your system to contamination and other malware is a huge consistently challenge. for more nuances visit: mcafee.com/activate today. mcafee.com/activate Shielding the computing devices against dangerous online threats, malware, phishing scams, Trojan horses and other infections.

mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit mcafee.com/activate today. mcafee antivirus is broadly utilized aantivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps mcafee.com/activate your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today. mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee.com/activate here.

McAfee thing in citation is an antivirus program. this program secure your PC with tainting so you can display it. to see significantly more please visit our site mcafee.com/activate . It is unequaled best defensive antivirus and hostile to spyware .It is continuous insurance innovation and it is more secure , quicker and more total than any time in recent memory before.if need to introduce it at that point visit our site mcafee.com/activate . McAfee is committed to your security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download mcafee.com/activate here.

mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit mcafee.com/activate today. mcafee antivirus is broadly utilized antivirus distinguishes and kill PC infection, the mail worms,the trojan programs,and likewise helps mcafee.com/activate your framework free of infection and other malware is a significant every day challenge. for more subtleties visit today. mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge.to uninstall the mcafee, or for more details visit: mcafee.com/activate here.

McAfee thing in citation is an antivirus program. this program secure your PC with tainting so you can display it. to see significantly more please visit our site mcafee.com/activate . It is unequaled best defensive antivirus and hostile to spyware .It is continuous insurance innovation and it is more secure , quicker and more total than any time in recent memory before.if need to introduce it at that point visit our site mcafee.com/activate . McAfee is committed to your security and provides an assortment of free McAfee tools to aid in your security protection. Simply select a tool and download mcafee.com/activate here.

Mcafee login To Activate your 25 Digit Product Key Login Mcafee on your PC with You can without much of a stretch sign into your mcafee my account and activate the product visit mcafee.com/activate here. mcafee antivirus is comprehensively used antivirus recognizes and kill PC disease, the mail worms,the trojan programs,and also empowers your system to contamination and other malware is a huge consistently challenge. for more nuances visit: mcafee.com/activate today. mcafee.com/activate Shielding the computing devices against dangerous online threats, malware, phishing scams, Trojan horses and other infections.

mcafee antivirus is broadly utilized antivirus recognizes and kill PC infection, the infected mail ,the malware programs,and enables your framework to free of infection and other malware is a serious every day challenge. visit mcafee.com/activate here. McAfee Activate! you can start incitation with enter thing code/key at and visit for more nuances mcafee.com/activate . It is unsurpassed best defensive antivirus and against spyware .It is ongoing security innovation and it is more secure. click mcafee.com/activate here.

mcafee antivirus is widely used antivirus helps to detect and neutralize computer virus, the mail worms,the trojan programs,and also helps your system free of virus and other malware is quite a daily challenge. for more details visit mcafee.com/activate today.

office it the pile of office gadgets to make your working smooth and effective.visit Office.com/setup to downloaded in your PC with the smart help. Endeavor which is amazingly easy to present, download and recoup. Usage of it is moreover fundamental and the customer can pick up capability with the use of it adequately. Online Support&help elective is in like manner open in all application which gives a minute guideline. visit Office.com/setup here. Microsoft Office is an application software. It is used in most of the businesses and organizations Install office setup on your Pc's to get best advantage of it. mostly used tasks are ms-word, Ms-excel and Ms-powerpoint. visit Office.com/setup here.

Microsoft Office Setup is the complete bundle of Microsoft programs as it takes to the a variety of jobs, servers, and affiliations like PowerPoint, Excel, Word, Outlook, Publisher, OneNote, and Access.office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a dazzling association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit Office.com/setup today. Be more innovative and accomplish what is important with Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint, Microsoft Teams, Yammer, and that's only the tip. For more details go through the links. visit Office.com/setup here. Microsoft Office Setup is the full suite of Microsoft utmost programming that joins a mix of livelihoods, affiliations, and server like Excel, PowerPoint, Word, OneNote, Publisher, and Access. Get to know more details visit the links Office.com/setup .

Microsoft office setup isn't open for Windows contraption, yet in like a way for Macs, and phones. The Microsoft Office 2016 suite looks as strong and major as its harbingers and a marvelous arrangement has changed. Having any doubts visit the links: Office.com/setup . Microsoft Office is an office suite that wires a degree of master report and database applications, servers and affiliations. This wide range joins perpetual indisputable and obvious tasks like Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Microsoft Access, OneNote, other than applications, for instance, Microsoft Publisher, Microsoft Project, Microsoft Visio, Skype for Business, and SharePoint Designer. Have a trial of it... and to setup it in your pc Do visit Office.com/setup here. Microsoft Office A Series Of Subscription-Based Services Which Includes Client Software As Well As Server Software. It Is Generally Offered As A Component Of The Microsoft Office Product Line Which Can Be Installed By Office setup. Any question regarding this visit our site: Office.com/setup here.

Office Setup To begin with your Microsoft Office Installation you should require substantial item key code and visit our webpage and we can likewise assist you with your whole procedure to arrangement office item on the web. Here is the link you need to visit: Office.com/setup here. office it the store of office gadgets to make your working smooth and effective.visit: Office.com/setup to downloaded in your PC with the savvy help. office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a shocking association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit: Office.com/setup today.

office it the heap of office mechanical assemblies to make your working smooth and effective.Get it downloaded in your PC with the speedy assistance visit here for more nuances. visit Office.com/setup here. Try which is incredibly simple to exhibit, download and recover. Use of it is in addition principal and the client can get capacity with the utilization of it enough. Online Support&help elective is in like way open in all application which gives a moment rule. click Office.com/setup here. office it the heap of office devices to make your working smooth and effective.visit: Office.com/setup to downloaded in your PC with the savvy help.

Download Office.com/setup with our assistance group without completing any work independent from anyone else. Download Office.com/setup with our help team without getting any work done by yourself. office setup is the best programming which is extensively used in globe .It is a stunning organization that causes you discharge your best considerations, complete things, and remain related on the go.for more nuances visit Office.com/setup today.

On the off chance that client needs to utilize the Office setup on the web, at that point open the internet browser you are utilizing on your framework and visit Office.com/setup today. In case customer needs to use the Office setup on the web, by then open the web program you are using on your system and visit Office.com/setup today. office setup is the best programming which is comprehensively used in globe .It is an astonishing affiliation that causes you discharge your best considerations, complete things, and remain related on the go.for more nuances visit: Office.com/setup today.

Microsoft Office Setup is the complete bundle of Microsoft programs as it takes to the a variety of jobs, servers, and affiliations like PowerPoint, Excel, Word, Outlook, Publisher, OneNote, and Access.office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a dazzling association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit Office.com/setup today. Be more innovative and accomplish what is important with Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint, Microsoft Teams, Yammer, and that's only the tip. For more details go through the links. visit Office.com/setup here. Microsoft Office Setup is the full suite of Microsoft utmost programming that joins a mix of livelihoods, affiliations, and server like Excel, PowerPoint, Word, OneNote, Publisher, and Access. Get to know more details visit the links Office.com/setup .

office it the pile of office gadgets to make your working smooth and effective.visit Office.com/setup to downloaded in your PC with the smart help. Endeavor which is amazingly easy to present, download and recoup. Usage of it is moreover fundamental and the customer can pick up capability with the use of it adequately. Online Support&help elective is in like manner open in all application which gives a minute guideline. visit Office.com/setup here. Microsoft Office is an application software. It is used in most of the businesses and organizations Install office setup on your Pc's to get best advantage of it. mostly used tasks are ms-word, Ms-excel and Ms-powerpoint. visit Office.com/setup here.

Microsoft Office Setup is the complete bundle of Microsoft programs as it takes to the a variety of jobs, servers, and affiliations like PowerPoint, Excel, Word, Outlook, Publisher, OneNote, and Access.office setup is the best programming which is broadly utilized in globe .It is a dazzling association that causes you release your best contemplations, complete things, and stay related on the go.for more subtleties visit Office.com/setup today. Be more innovative and accomplish what is important with Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, SharePoint, Microsoft Teams, Yammer, and that's only the tip. For more details go through the links. visit Office.com/setup here. Microsoft Office Setup is the full suite of Microsoft utmost programming that joins a mix of livelihoods, affiliations, and server like Excel, PowerPoint, Word, OneNote, Publisher, and Access. Get to know more details visit the links Office.com/setup .

Microsoft office setup isn't open for Windows contraption, yet in like a way for Macs, and phones. The Microsoft Office 2016 suite looks as strong and major as its harbingers and a marvelous arrangement has changed. Having any doubts visit the links: Office.com/setup .

Webroot offers total security from infections and fraud for every one of your gadgets, without backing you off. visit webroot.com/safe here. Webroot SecureAnywhere Antivirus is more than antivirus programming. It is antimalware. It stops the infections and worms that exist so as to contaminate different PCs, yet it additionally ensures you during web surfing sessions by blocking destructive sites. for more updates visit webroot.com/safe now. Webroot SecureAnywhere AntiVirus keeps watch on obscure projects until its cerebrum in the cloud goes to a judgment. It's an extremely common framework, yet testing demonstrates that it carries out the responsibility, and does it well. download webroot.com/safe today.

Webroot AntiVirus is a decent, secure program that effectively perceives and shields you from Mac malware. It has safe program includes that solitary work in Safari, which additionally makes Webroot's less viable at recognizing a few Windows dangers. click webroot.com/safe here. Webroot cyber security is a ultimate internet security suite for complete protection against today's diverse range of threat on windows. key features are 100% secure secure shopping, 1 click virus scanning, malicious website filtering, unblock antivirus.if you want to install it then visit our site: webroot.com/safe . Webroot AntiVirus is a not too bad, secure program that successfully sees and shields you from Mac malware. It has safe program remembers that single work for Safari, which also makes Webroot's less practical at perceiving a couple of Windows perils. visit webroot.com/safe here.

Webroot digital security is an extreme web security suite for complete assurance against the present different scope of danger on windows. key highlights are 100% secure shopping, 1 snap infection examining, pernicious site separating, unblock antivirus.if you need to introduce it at that point visit our site: webroot.com/safe . Webroot SecureAnywhereMobile Free keeps you secure when perusing, webroot.com/safe shopping, and depending on your Android gadget. This application utilizes the Device Administrator authorization. webroot is a simply used software,install extreme digital security at webroot safe or at ,click here to download webroot.com/safe .

Webroot AntiVirus is a not too bad, secure program that successfully sees and shields you from Mac malware. It has safe program remembers that single work for Safari, which also makes Webroot's less practical at perceiving a couple of Windows perils. visit webroot.com/safe here. Webroot is very well known for its immense security from the spyware, viruses. In order to protect your system from the spyware or any other viruses,visit: webroot.com/safe today. Webroot AntiVirus keeps watch on obscure projects until its cerebrum in the cloud goes to a judgment. The small nearby program clears out the assailant and turns around its activities. It's an exceptionally unordinary framework, however testing demonstrates that it carries out the responsibility, and does it well. visit webroot.com/safe here.

Webroot AntiVirus keeps watch on obscure projects until its cerebrum in the cloud goes to a judgment. The small nearby program clears out the assailant and turns around its activities. It's an exceptionally unordinary framework, however testing demonstrates that it carries out the responsibility, and does it well. visit webroot.com/safe here. Webroot SecureAnywhereMobile Free keeps you secure when perusing, webroot.com/safe shopping, and depending on your Android gadget. This application utilizes the Device Administrator authorization. webroot is a simply used software,install extreme digital security at webroot safe or at ,click here to download webroot.com/safe here.

Webroot AntiVirus is a decent, secure program that effectively perceives and shields you from Mac malware. It has safe program includes that solitary work in Safari, which additionally makes Webroot's less viable at recognizing a few Windows dangers. Go to the link for more information:  webroot.com/safe here. Webroot digital security is an extreme web security suite for complete assurance against the present different scope of danger on windows. key highlights are 100% secure shopping, 1 snap infection examining, pernicious site separating, unblock antivirus.if you need to introduce it at that point visit our site: webroot.com/safe . Webroot AntiVirus is a not too bad, secure program that successfully sees and shields you from Mac malware. It has safe program remembers that single work for Safari, which also makes Webroot's less practical at perceiving a couple of Windows perils. visit webroot.com/safe here.

Webroot cyber security is a ultimate internet security suite for complete protection against today's diverse range of threat on windows. key features are 100% secure secure shopping, 1 click virus scanning, malicious website filtering, unblock antivirus.if you want to install it then visit our site: webroot.com/safe .

Roku enables you to watch and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to record enter Roku com connection code showed on Roku TV. visit Roku.com/link here. Roku empowers you to watch free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to roku record enter Roku com association code appeared on Roku TV. download Roku.com/link now. Activate Roku tv, go to Roku.com/link record enter Roku com connection code showed on Roku TV. My roku com connect not working utilize new Roku code.

Roku gives the least complex approach to stream excitement to your TV. With a large number of accessible channels visit here for more subtleties Roku.com/link . Roku provides the simplest way to stream entertainment to your TV. With thousands of available channels visit here for more details Roku.com/link . Roku Streaming players are an increasingly advantageous and financially savvy approach to sit in front of the TV. Simply plug it into your TV, associate with the web, set up a Roku record, and start spilling your top choices. visit Roku.com/link here.

Roku gadgets are easy to set-up and simple to-utilize. They accompany a straightforward remote, and incredible highlights like Roku Search which makes it easy to discover what you need to watch. visit Roku.com/link here. Roku spilling players need web access to stream content. They utilize remote to interface with your home system. click Roku.com/link here. You need a Roku record to activate your gadget and access diversion. There are no month to month gear rental expenses. Including an installment technique lets you effectively lease/purchase motion pictures or buy in to well known administrations. download Roku.com/link here.

Activate Roku connect, go to Roku.com/link account enter Roku interface code showed on Roku TV. My roku com interface not working utilize new Roku code.To download click for more details.. Activate Roku.com/link, go to Roku.com/link account enter Roku com link code displayed on Roku TV. My roku com link not working use new Roku code. Roku enables you to watch and video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to Roku.com/link record enter Roku com connection code showed on Roku TV.

roku.com/link this is least troublesome way to deal with stream incitement to your TV. On your terms. With a considerable number of available channels to investigate for more details.visit Roku.com/link today. Roku offers the accompanying seven gushing gadgets. There are five set-top gushing boxes, the Roku Ultra, Roku Premiere, Roku Premire+, Roku Express, and Express+. At that point there are two sticks, the Roku Streaming Stick and Roku Streaming Stick Plus. visit Roku.com/link here. Roku connects to your TV utilizing an HDMI link, associated from your TV to the Roku gadget. Roku interfaces with the web by means of a wired or remote association with your home system. click Roku.com/link here.

amazon.com/mytv If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. Amazon Prime Video is a streaming services provided to Amazon Prime members. click amazon.com/mytv here. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/mytv . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.

Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services fast delivery, unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. amazon.com/mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. Amazon Web Services Scalable Cloud Computing Services: Audible Download Audio Books DPReview Digital Photography IMDb Movies, TV & Celebrities Shopbop Designer Fashion Brands Amazon Business Everything For Your Business. visit amazon.com/mytv now. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/mytv . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.

amazon.com/mytv If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. Amazon Prime Video is a streaming services provided to Amazon Prime members. click amazon.com/mytv here. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/mytv . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.

Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services fast delivery, unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. amazon.com/mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. Amazon Web Services Scalable Cloud Computing Services: Audible Download Audio Books DPReview Digital Photography IMDb Movies, TV & Celebrities Shopbop Designer Fashion Brands Amazon Business Everything For Your Business. visit amazon.com/mytv now. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/mytv . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.

amazon.com/mytv If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. Amazon Prime Video is a streaming services provided to Amazon Prime members. click amazon.com/mytv here. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/mytv . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.

Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. Amazon mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. visit amazon.com/mytv today. Amazon prime video is a well known product of Amazon.com Inc. Watch Prime Video on Amazon My TV, users have to enter a 6-digit registration codeor amazon mytv code on the online web portal, which you can enter by visiting amazon.com/mytv . Amazon Prime App then registering and generating the activation code and using this code for registering your device on the Amazon MYTV website amazon.com/mytv .

Amazon Prime App then registering and generating the activation code and using this code for registering your device on the Amazon MYTV website amazon.com/mytv . Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. Amazon mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. visit amazon.com/mytv today. amazon.com/mytv If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you.

Norton Antivirus is an authorize program by ICSA Labs. These Laboratories set up the prerequisites to be actualized for the similarity of business security items. visit Norton.com/setup here. norton help to secure your gadgets against antiviruses and help to advance and keep up your data from compitetior. Introduce norton in your pcclick here for subtleties Norton.com/setup . Norton antivirus gives protection in opposition to virus, malware, online threats without harm the device overall performance. It also blocks harmful websites. You may get Norton setup product from the retail shop and also download and install norton with product key from Norton.com/setup .

Norton antivirus give advanced scanning method of the package that facilitates to detects all the duplicate files in your device and if there’s virus in your device then mark it as virus. And it additionally determines all the red-flag & malware on-line threats to stay the users up-to-date. visit Norton.com/setup here. Norton provides you the answer to make sure online security anytime, anywhere. It provides daily updates, special offers, and automatic renewal services to assist you maintain uninterrupted protection throughout your subscription period. Users will simply use Norton Security using Norton.com/setup . Norton is an antivirus which assist you to guard your personal information and other beneficial records in opposition to the hackers and threat. To get Norton in your gadgets you need to login at Norton.com/setup and provide the Norton product key to activate Norton setup.

Norton security programming is utilized extensively and it gives tha least difficult approaches to useand it is the best assurance for yur pc's and PCs. Introduce it in your PC's and remain free from viruses.Do visit for more subtleties Norton.com/setup . Norton keeps your PC from infection contaminated messages and texts from spreading infections and malwares. For establishment of norton setup experience the connection. click Norton.com/setup here. Norton is the most endorsed antivirus programming, comprehensively used for its enduring quality in confirming your online experience. It gives all out security to your critical data and device, and with security movements, you need not worry over the security of your devices. download Norton.com/setup now.

123.hp.com/setup Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Get assistance for: drivers, downloads, software updates, patches, find authorized support providers, replacement parts, product registration, HP training and education, service centers, forums and community, warranty, and contact information. 123.hp.com/setup - Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Wireless Setup For HP Wireless Printer Setup, follow these option to connect with the printer. Connect your printer with the wireless router. On this website you can find directions on how you can connect your 123.hp.com/setup wirelessly, with help of USB cable and even things like how one can install a cartridge in the printer.

Directory of HP support and additional resource information. Get assistance for: drivers, downloads, software updates, patches, find authorized support providers, replacement parts, product registration, HP training and education, service centers, forums and community, warranty, and contact information. click 123.hp.com/setup here. 123.hp.com/setup Wireless Setup For HP Wireless Printer Setup, follow these option to connect with the printer. Connect your printer with the wireless router. On this website you can find directions on how you can connect your 123.hp.com/setup wirelessly, with help of USB cable and even things like how one can install a cartridge in the printer.

123.hp.com/setup Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Get assistance for: drivers, downloads, software updates, patches, find authorized support providers, replacement parts, product registration, HP training and education, service centers, forums and community, warranty, and contact information. 123.hp.com/setup - Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Wireless Setup For HP Wireless Printer Setup, follow these option to connect with the printer. Connect your printer with the wireless router. On this website you can find directions on how you can connect your 123.hp.com/setup wirelessly, with help of USB cable and even things like how one can install a cartridge in the printer.

Directory of HP support and additional resource information. Get assistance for: drivers, downloads, software updates, patches, find authorized support providers, replacement parts, product registration, HP training and education, service centers, forums and community, warranty, and contact information. click 123.hp.com/setup here. 123.hp.com/setup Wireless Setup For HP Wireless Printer Setup, follow these option to connect with the printer. Connect your printer with the wireless router. On this website you can find directions on how you can connect your 123.hp.com/setup wirelessly, with help of USB cable and even things like how one can install a cartridge in the printer.

123.hp.com/setup Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Get assistance for: drivers, downloads, software updates, patches, find authorized support providers, replacement parts, product registration, HP training and education, service centers, forums and community, warranty, and contact information. 123.hp.com/setup - Resource to Setup & Install your 123 HP Printers. Get instant help from website 123.hp.com for installation of Drivers. Directory of HP support and additional resource information. Wireless Setup For HP Wireless Printer Setup, follow these option to connect with the printer.

Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup . Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link.

Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup .

Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup . Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software.

Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup . Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link.

Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup .

Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup . Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software.

Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup . Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link.

Comprehensive range of world-class innovative and sophisticated products to suit every requirement from amateur to professional. canon.com/ijsetup is a website to download Canon printer latest and updated drivers for Canon Printer direct download link. Canon printers are known for their adaptability and the competence. You can simply trust in the brands name to get the work done. Canon Printer Setup delivers amazing printing quality. Simply click on canon.com/ijsetup to get the complete information of the Canon Printer Software. Canon printers are used across the world, and people prefer using canon printer, because of its advanced features such as it can scan document and one can easily send faxes. Download Canon Printer Drivers from Canon.com/ijsetup then Install and setup your canon printer product by visiting canon.com/ijsetup .

Get the most out of Xfinity from Comcast by signing in to your account. Enjoy and manage TV, high-speed Internet, phone, and home security services that work seamlessly together — anytime, anywhere, on any device. download xfinity.com/authorize now.

The goal of technical support is to provide help and advice to customers about products. You must understand how applicants go about solving customer issues because it's crucial to customer retention and business success. get best solutions for all your computer and laptop with best technical help. Provided help 24*7 so click ICON GLOBAL SOLUTION INC now.

Technical support User-friendly assistance for individuals having technical problems with electronic devices. The technical support team is composed of individuals that are familiar with the ins and outs of a device. for more details visit TECH ARENA LLC here.

are you looking for home delivery of medicines with high discount. Contact kota medical stores . The best place in kota to deliver all medicine at your door without any delivery charges.

Roku enables you to watch and paid video content on your TV by means of the Internet. For Activating Roku, go to record enter Roku com connection code showed on Roku TV. visit Roku.com/link here. Roku empowers you to watch free and paid video content on your TV by methods for the Internet. For Activating Roku, go to roku record enter Roku com association code appeared on Roku TV. download Roku.com/link now. Activate Roku tv, go to Roku.com/link record enter Roku com connection code showed on Roku TV. My roku com connect not working utilize new Roku code.

Roku gives the least complex approach to stream excitement to your TV. With a large number of accessible channels visit here for more subtleties Roku.com/link .

Verify that the web address you entered is correct and proceed to the router login window. In the router login window, enter your user name and password. Note: The user name is admin and the default password is password. Make sure that your mobile device is connected to your NETGEAR router's WiFi network. Launch the Nighthawk. visit netgear router login now . Netgear Router Login steps The initial thing that you need to do after purchasing a Netgear router is to do the basic settings. Performing Netgear router login is very important to access the settings of the router and customise a username and the password. Download netgear router login now.

amazon.com/code If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. If you are a person whose eyes open wide when finding new TV shows or movies to watch, then Amazon Prime is just for you. Amazon Prime Video is a streaming services provided to Amazon Prime members. click amazon.com/code here. How to activate Amazon prime on TV using amazon.com/code . Amazon Prime is the largest distributor of films, web series, drams etc in the world.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-11-2021, 06:24 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 01-11-2021 06:27 PM، توسط Mahi01.)
ارسال: #9
RE: آموزش تصویری Word 2010
Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. Amazon mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. visit amazon.com/code today. Amazon prime video is a well known product of Amazon.com Inc. Watch Prime Video on Amazon My TV, users have to enter a 6-digit registration codeor amazon mytv code on the online web portal, which you can enter by visiting amazon.com/code . Amazon Prime App then registering and generating the activation code and using this code for registering your device on the Amazon MYTV website amazon.com/code .

Amazon Prime App then registering and generating the activation code and using this code for registering your device on the Amazon MYTV website amazon.com/code . Amazon Prime is a paid subscription which gives you access to a large range of services unlimited video streaming, exclusive access to deals, amongst others. Amazon mytv allows its subscribers unlimited streaming of movies and TV shows. visit amazon.com/code today.

Bet365 is one of the most prestigious names in the sports betting industry and its sports betting app is one of the best ones out there. Bet365 login provides live streaming for most sports matches as well. Its homepage displays current events available for live betting, which claims to broadcast thousands of live matches each year. You can enjoy the streaming service if you hold a paid account. Let’s find out more about this great sports betting platform. visit bet3654 login here. As one of the largest sports, casino, and financial betting websites around, Bet365 login allows users from all over the globe to access and earn money online. Bet365 gives online gamblers access to more than two dozen sports (American Football, Boxing, E-Sports, Tennis, Cycling, and more), a large and active casino section with slots, card games, table games, video poker, Keno and jackpots, live poker with tournaments, a video games section, bingo, and a section just for watching (and betting on) live sports. download bet3654 login now.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
02-19-2021, 03:42 AM
ارسال: #10
RE: آموزش تصویری Word 2010
لذت بردن از خواندن پست خود متشکرم برای به اشتراک گذاشتن چنین پست ارزشمند و آموزنده ای برای خواندن ادامه مطلب به اشتراک بگذارید>

با احترام

www.netflix.com/activate
netflix.com/activate
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید