ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری MSProject 2013 - قسمت اول
04-13-2014, 02:02 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-25-2023 10:30 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری MSProject 2013 - قسمت اول
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويري MS project 2013 را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش Microsoft Project را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش MSP 2013 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در يک فايل PDF پيوست است.
دانلود فایل pdf آموزش تصویری MS Project
دانلود فایل Word آموزش تصویری MSProject

به نرم‌افزار آموزش MS Project 2013 انياک خوش آمديد. معمولاً همه افراد در مقاطعي از زندگي خود با كار سازماندهي يك پروژه مواجه شده‌اند. اين امر در محل كار معمول است: طرح‌ريزي كنفرانس‌ها و گردهمايي‌ها, تغيير محل دفتركار, معرفي محصولات جديد, احداث يك آسمان‌خراش, فرود در كره ماه, نمونه‌هايي از اين پروژه‌ها هستند. اگر مسئوليت در كنارهم قرار دادن مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي برنامه‌ريزي شده براي رسيدن به هدفي خاص به شما واگذار شده است، Microsoft Project نرم‌افزار بسيار مناسبي براي شما است.
نرم‌افزار MS Project تصوير بزرگي از پروژه را در اختيارتان قرار مي‌‌دهد كه مي‌‌توانيد تمامي‌ جزئياتي كه براي رسيدن به هدف بايد تكميل شوند را در آن پر كرده و آنها را سازماندهي نمائيد. بدون ترديد ايده‌هاي خوب را خودتان بايد فراهم نماييد اما Microsoft Project به شما كمك مي‌‌كند تا با روشي سازماندهي شده، ايده‌ها و افكارتان را ثبت و آنها را به طرحي قابل اجرا تبديل كنيد.
با Microsoft Project به سادگي مي‌توانيد زمان تكميل هر فعاليت يا هر فاز از پروژه را تخمين بزنيد و مطمئن شويد كه مي‌توانيد پروژه را در موعد مورد مقرر به اتمام برسانيد. در نهايت هنگاميکه اجراي پروژه آغاز مي‌گردد, مي‌توانيد برنامه‌ريزي را با توجه به تاريخ‌هاي واقعي شروع و پايان فعاليت‌ها را بهنگام‌سازي نماييد, در اين حالت Microsoft Project برنامه را دوباره محاسبه نموده و نشان مي‌دهد كه فعاليت‌ها تا چه اندازه زودتر يا ديرتر به اتمام رسيده‌اند.
در آخر شايد مهمترين مزيت استفاده از Microsoft Project اين باشد كه در طول مدت مراحل برنامه‌ريزي و انجام پروژه مي‌توانيد گزارش‌هايي كه نشان‌دهنده برنامه و ميزان پيشرفت كار است را چاپ كنيد. همانطور كه مي‌دانيد، اگر بيش از يك نفر در اتمام يك پروژه مشاركت داشته باشد، ايجاد ارتباط موثر , عامل اصلي و اساسي براي يك نتيجه مطلوب است .
در اين‌ نرم‌افزار آموزشي شما با روش‌هاي‌ مختلـف‌ استفاده‌ از اين نرم‌افزار كه‌ يكي از قدرتمندترين‌ برنامه‌هاي‌ كنترل‌ پروژه‌ در جهان‌ به‌ شمار مي‌رود، آشنا خواهيد شد.
اگرچه نرم‌افزار MS Project به همراه بعضي از پکيج‌هاي Office به بازار عرضه نمي‌شود و يك پكيج جداگانه دارد، اما در واقع به عنوان عضوي از مجموعه Microsoft Office به شمار مي‌آيد. اكنون اين نرم‌افزار را نصب کرده‌ايم و مي‌خواهيم آن را اجرا ‌كنيم. روي‌ دکمه Start کليک كنيد.
منوي‌ فرعي All Programs را باز کنيد.
منوي فرعي Microsoft Office را باز کنيد.
روي‌ گزينه‌ Project کليک كنيد.

[تصویر: 001.gif]

هنگاميکه‌ Project را اجرا مي‌‌كنيد در سمت چپ شما مي‌توانيد صفحاتي را که قبلاً اجرا کرده بوديد را مشاهده کنيد. در قسمت مشخص شده با کادر زرد نرم‌افزار Project براي شما نمونه‌هايي از صفحات را قرار داده که شما ميتوانيد با توجه به کار خود از آنها استفاده کنيد. در قسمت مشخص شده با کادر آبي شما مي‌توانيد به صورت آنلاين از نمونه‌هاي موجود در اينترنت استفاده نماييد. اين پنجره به تازگي در مجموعه نرم‌افزار‌هاي آفيس قرار گرفته است. براي شروع کار روي گزينه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 002.gif]

اگر از برنامه‌هاي Office شرکت مايكروسافت استفاده كرده باشيد, متوجه شباهت زياد اين برنامه با آنها شده‌ايد. همانطور كه مشاهده مي‌كنيد، جدول Gantt Chart بصورت پيش‌فرض باز مي‌باشد. در حال حاضر يک پروژة خالي بصورت پيشفرض در نماي Gantt Chart باز شده است. در نماي Gantt Chart تمام جزئيات کارهاي پروژه قابل مشاهده ميباشند.
[تصویر: 003.gif]

نماي‌ روند وظائف‌ (Gantt Chart View)، داراي‌ دو منطقه‌ اصلـي است‌: جدول‌ وظائف‌ و نمودار وظائف. ‌هنگاميکه اطلاعات‌ مربوط به‌ يكي از كــارهاي‌ پروژه‌ را وارد مي‌نماييد، در جدول‌ وظائف‌ كه‌ در سمت‌ چپ‌ قرار دارد، اطلاعات‌ قرار مي‌گيرند. اين اطلاعات مي‌توانند نام‌ كار، مدت‌ اجراي آن‌، تاريخ‌ شروع‌ كار و مشابه آن باشند. نمـودار وظائف‌ كه‌ در سمت ‌راست‌ قـرار دارد، يك‌ نمايش‌ گرافيـكي از روند زمانـي و اشتراكي كارها به‌ شما نمايش مي‌دهد.
نوار مشخص شده توسط کادر آبي كه‌ در بالاي‌ صفحه‌ نمايش‌ مشاهده‌ مي‌كنيد، Title Bar (نوار عنوان) ناميده‌ مي‌شود. اين‌ نوار نام‌ قسمتي از Microsoft Project كه‌ شما در حال‌ كار با آن‌ هستيد را نشان‌ مي‌دهد و هنگاميکه ‌ شما با قسمت‌هاي‌ مختلـف‌ Microsoft Project كار مي‌كنيد، عبارت داخل‌ اين‌ نوار تغيير مي‌كند.
در سمت چپ نوار عنوان يک ميله ابزار کوچک به نام Quick Access ‌قرار دارد. اين ميله ابزار شامل ابزارهايي است که زياد استفاده مي‌شوند. اکنون سه دکمه در اين ميله ابزار وجود دارد. روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 004.gif]

در اين قسمت ليست دکمه‌هايي که مي‌توانيد بر روي اين ميله ابزار قرار دهيد نمايش داده شده است. اکنون در کنار سه گزينه Save، Undo و Redoعلامت تيک وجود دارد. در صورتيکه بر روي يکي از سه گزينه فوق کليک کنيد دکمه مربوط به آن از ميله ابزار حذف مي‌شود. در صورتيکه بر روي گزينه‌هاي ديگر کليک کنيد دکمه مربوط به آن گزينه بر روي ميله ابزار اضافه مي‌شود.
[تصویر: 005.gif]

در محلي خارج از منو کليک کنيد تا اين منو بسته شود.
[تصویر: 006.gif]

قسمت مشخص شده دکمه File ناميده مي‌شود. با کليک بر روي اين دکمه پنجره ذخيره فايل، باز کردن، چاپ و ... باز مي‌شود. در ادامه اين نرم‌افزار آموزشي گزينه‌هاي موجود در اين قسمت را نيز بررسي خواهيم کرد.
[تصویر: 007.gif]

قسمتي که با کادر قرمز مشخص شده است مجموعه ابزارهاي Microsoft Project است. به اين مجموعه Ribbon گفته مي‌شود. Ribbon داراي چندين برگه يا قسمت است. اکنون بصورت پيش‌فرض برگه Task فعال است. در برگه Task ابزارهايي که از همه بيشتر استفاده مي‌شوند قرار دارند.
[تصویر: 008.gif]

در صورتيکه به ابزارهاي موجود در Ribbon توجه کنيد مشاهده مي‌کنيد که اين ابزارها در 8 دسته قرار دارند. هر دسته شامل ابزارهاي مرتبط به هم است.
[تصویر: 009.gif]

روي دکمه Font کليک کنيد.
روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.

[تصویر: 010.gif]

در اين پنجره مي‌توانيد به تمامي امکانات مربوط به Font دسترسي داشته باشيد. روي دکمه Cancel کليک کنيد.
[تصویر: 011.gif]

ابزارهايي که بصورت کمرنگ در Ribbon نمايش داده مي‌شوند، ابزارهايي هستند که هم اکنون نمي‌توانيد به آنها دسترسي داشته باشيد. اين ابزارها در شرايط خاصي فعال خواهند شد.
ما مي‌توانيم تغييراتي درRibbon با توجه به نياز خود ايجاد کنيم. براي انجام اين کار روي دکمه File کليک کنيد.
روي گزينه Options کليک کنيد.

[تصویر: 012.gif]

گزينه Customize Ribbon را انتخاب کنيد.
[تصویر: 013.gif]

در اين قسمت مي‌توانيم يک گروه جديد به Tab انتخاب شده اضافه کنيم يا يک Tab جديد ايجاد کنيم و ابزار‌هاي مورد نياز خود را در اين گروه يا Tab جديد قرار دهيم.
درصورتيکه هر کدام از جعبه چک‌ها را غير فعال کنيد آن Tab در صفحه اصلي نمايش داده نمي‌شود. روي دکمه Cancel کليک کنيد.
[تصویر: 014.gif]

در اطراف‌ هريك‌ از سلـول‌‌هاي‌ موجود در جدول‌ وظايف‌ كه‌ انتخاب‌ شود، يك‌ كادر به‌ وجود مي‌آيد كه‌ داراي‌ قابلـيت‌ تغيير اندازه‌ سلـول‌ است‌. روش‌ استفاده‌ از جدول‌ وظائف‌ در Microsoft Project، بسيار شبيه‌ صفحه‌ گسترده‌ موجود در نرم‌افزار Excel است‌.
همانطور كه قبلاً گفته شد، منطقه واقع در سمت چپ نماي روند وظايف مي‌باشد.
[تصویر: 015.gif]

ميله خاكستري واقع درميان صفحه، ميله جداكننده يا Divider ناميده مي‌شود. اين ميله جدول وظايف را از نمودار وظايف جدا مي‌سازد. همچنين با كمك آن مي‌توان عرض جدول و نمودار را تغيير داد.
[تصویر: 016.gif]

در منطقه واقع در سمت راست نماي روند وظايف, نمودار وظايف قرار دارد كه قبلاً در مورد آن صحبت كرده‌ايم.
[تصویر: 017.gif]

اين‌ قسمت، بردار زماني مربوط به‌ نمودار وظائف‌ است و درست‌ مانند يك‌ تقويم‌ يا سررسيد عمل‌ مي‌كند. در نظر بگيريد كه‌ اين‌ بردار يك‌ خط‌كش‌ بي‌انتهاست‌ كه‌ تمام كارها در آن‌‌ رسم‌مي‌شوند، اما به‌ جاي‌ واحدهاي طـول، واحدهاي‌ زماني شامل هفته‌ - ماه‌ - روز – ساعت‌ به‌ كار مي‌روند.
براي استفاده كامل از Microsoft Project بهتر است از دستوراتي كه داخل سربرگ‌هاي اين برنامه قرار دارد استفاده نماييد. براي آشنايي با اين سربرگ‌ها، هر يك از آنها را توضيح خواهيم داد.
محتويات سربرگ File شامل گزينه‌هايي براي ايجاد يك پروژه جديد يا باز كردن يك فايل پروژه از قبل ايجاد شده يا بستن پروژه باز فعلي مي‌باشد. همچنين گزينه‌هاي ديگري نيز براي ذخيره‌‌‌‌‌سازي يا چاپ پروژه‌ها يا خروج از نرم‌افزار موجود است.
[تصویر: 018.gif]

در سربرگ Task گزينه‌هاي مختلفي براي عمليات متنوعي نظير كپي, حذف، الصاق, جستجو, اتصال يا جداسازي كارها و غيره وجود دارد كه بعداً با آنها آشنا خواهيد شد. روي سربرگ‌ Resource كليك كنيد تا باز شود.
دکمه‌هاي موجود در سربرگ Resource به شما کمک مي‌کند تا منابع مختلف را مديريت کنيد. منابع مي‌تواند شامل انسان‌ها‌، تجهيزات و مواد مورد نياز براي تکميل پروژه باشد. روي سربرگ‌ Project کليک کنيد.
[تصویر: 019.gif]

در سربرگ‌ Project، گزينه‌هايي براي‌ نمايش‌ هريك‌ از وظائف‌ (Taskها) و اطلاعات‌ مربوط به‌ آنها و روش‌هاي‌ مرتب‌سازي‌ آن‌ اطلاعات‌ وجود دارد. همچنين‌ شما مي‌توانيد شمايل‌ خروجي (Layout) هريك‌ از وظائف‌ پروژه‌ را تعيين‌ کنيد. روي سربرگ‌ View كليك كنيد تا باز شود.
[تصویر: 020.gif]

در سربرگ‌ View مي‌توانيد روش‌هاي‌ مشاهده‌ پروژه‌ها را از طريق‌ انتخاب‌ هريك‌ از نماهاي‌ موجود تغيير داده يا عملـيات‌ گزارش‌گيري‌ از پروژه‌هاي در حال‌ حاضر را انجام‌ دهيد. سربرگ Format را باز كنيد.
[تصویر: 021.gif]

در اين سربرگ مي‌توانيد روش نمايش متون, بردار زماني, نوارهاي وظيفه (Task bar) و خروجي مورد چاپ و نمايش را تعيين كنيد .
همانطور كه‌ گفتيم‌، جدول‌ وظائف‌ نوعي صفحه‌ گسترده‌ شبيه‌ به‌ صفحات‌ گسترده‌ مورد استفاده‌ در Excel مي‌باشد و به‌ سطرها و ستون‌هاي‌ مختلـف‌ تقسيم‌ مي‌شود. به‌ محل‌ تلاقي هر يك‌ از سطرها و ستون‌ها، يك‌ خانه‌ يا سلـول‌ گفته‌ مي‌شود. هر يك‌ از كارهاي‌ مختلـف‌ پروژه‌ كه‌ Task ناميده‌ مي‌شود، در يكي از سطرهاي‌ جدول‌ وظايف‌ قرار مي‌گيرند و داراي‌ يك‌ شماره‌ مي‌باشند كه‌ اين‌ شماره‌ در سمت‌چپ‌ جدول‌ قابل‌ مشاهده‌ است‌.
گاهي اوقات‌ پيش‌ مي‌آيد كه‌ براي‌ انجام‌ يك‌ كار خاص‌ درMicrosoft Project نياز به‌ راهنمايي داشته‌ باشيد. براي اين کار از گزينه sign in استفاده ميکنيم. براي استفاده از اين گزينه بايد داخل سايت Microsoft عضو بشويد.
براي‌ بستن‌ يك‌ پروژه‌ باز شده، بايد از دکمه‌ File گزينه‌ Close را انتخاب‌ نماييد. همچنين‌، براي‌ خروج‌ از محيط Microsoft Project كافيست‌ كه‌ روي‌ گزينه‌ Exit از دکمه File کليک كنيد. روي دکمه‌ File کليک كنيد.
[تصویر: 022.gif]

روي‌ گزينه‌ close کليک كنيد .
[تصویر: 023.gif]

در اين فصل، شما با محيط كار نرم‌افزار MS Project آشنا شديد. در فصل‌هاي بعد، شما را با انواع روش‌هاي ساخت و ويرايش يك پروژه فرضي آشنا خواهيم كرد. کاربر گرامي، شما اکنون در پايان اين بخش قرار داريد،
[تصویر: 024.gif]


دانلود فایل pdf آموزش تصویری MS Project
دانلود فایل Word آموزش تصویری MSProject

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید