انجمن انیاک

نسخه‌ی کامل: آموزش توابع و فرمول نویسی Excel 2013 - قسمت اول
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويری توابع Excel 2013 را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش توابع Excel 2013 را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش توابع Excel 2013 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فایل PDF و Word موجود است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری توابع Excel 2013
دانلود فایل word آموزش تصویری توابع Excel 2013

به نرم‌افزار آموزش توابع Excel 2013 محصول شرکت انياک خوش آمديد. در اين نرم‌افزار آموزشي فرض بر اين است که شما با Excel آشنايي کافي را داريد و مي‌خواهيد در مورد توابع و امکانات ديگر Excel اطلاعات بيشتري کسب کنيد. براي آموزش Excel به سايت http://www.learninweb.com مراجعه کرده و نرم افزار آموزش Excel را دانلود نمائيد
تابع چيست؟
در هنگام کار با نرم‌افزار Excel ممکن است قصد داشته باشيد ميانگين چند سلول را به دست آوريد. براي اين کار لازم نيست مدت‌ها زمان خود را صرف جمع و تقسيم کنيد بلکه با استفاده از توابع (function) مي‌توانيد به راحتي عمليات‌هاي محاسباتي را انجام دهيد.
با استفاده از توابع مي‌توان:
•عمليات‌هاي محاسباتي که بسيار دشوار يا غير ممکن مي‌باشند را محاسبه کرد.
•سرعت محاسبه‌ را بالا برد.
در اين فصل به معرفي توابعي که مربوط به ويرايش متن مي‌باشند، مي‌پردازيم. اولين تابعي که قصد معرفي کردن آن را دارم، تابع TRIMمي‌باشد. با استفاده از اين تابع مي‌توان تمام فاصله‌هاي اضافي را حذف کرد و فاصله‌ي مناسب در بين کلمات قرار داد. به عنوان مثال ‌به سلول A1 توجه کنيد. همانطور که مشاهده مي‌کنيد در آخر، اول و وسط کلمات فاصله‌هاي خالي زيادي وجود دارد. حالا با فشار دادن کليد Enter نتيجه کار را مشاهده مي کنيد. کليد Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 001.gif]

با اين کار، دو کلمه مورد نظر ما با فاصله استاندارد در کنار هم قرار گرفته‌اند. شما مي‌توانيد به جاي قرار دادن اسم در مقابل تابع، آدرس سلول مورد نظر را قرار بدهيد تا کلمه داخل سلول مورد نظر به طور استاندارد در سلول تابع قرار بگيرد.
[تصویر: 002.gif]

در اين مرحله به معرفي توابع براي تبديل حروف کوچک به بزرگ و بلعکس مي‌پردازيم. اولين تابعي که قصد داريم آن را به شما معرفي کنيم، تابع LOWER مي‌باشد که با استفاده از اين تابع تمام حروف تايپ شده را به صورت کوچک نمايش مي‌دهد. به سلول A1 توجه کنيد همانطور که مشاهده مي‌کنيد حروف تايپ شده کوچک و بزرگ مي‌باشد. براي اين که تمام حروف را به حروف کوچک تبديل کنيم، روي سلول B1 کليک کنيد.
عبارت =LOWER( را تايپ کنيد. براي راحتي کار
مي‌توانيد بر روي دکمه صفحه بعد کليک کنيد.
حالا بايد آدرس مورد نظر را وارد کنيم. آدرس سلول A1 را تايپ کنيد.
[تصویر: 003.gif]

در اين مرحله کاراکتر ) را وارد نماييد.
حالا با فشار دادن دکمه Enter از صفحه کليد نتيجه کار را مشاهده خواهيد کرد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 004.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد تمام حروف بزرگ به حروف کوچک تبديل شده است.
[تصویر: 005.gif]

تابع بعدي که مي‌خواهيم به شما معرفي کنيم تابع PROPER مي‌باشد که با استفاده از آن مي‌توان يک کلمه که با حروف بزرگ و کوچک تايپ شده است را به حروفي متناسب تبديل کنيد. براي درک بهتر اين تابع به سلول A1 توجه کنيد. همانطور که مشاهده مي‌کنيد در کلمه تايپ شده که داراي حروف کوچک و بزرگ مي‌باشد. براي اين که تمامي حروف را به صورت استاندارد در بياوريم، روي سلول C1 کليک کنيد.
[تصویر: 006.gif]

در ادامه عبارت روبرو را تايپ مي‌کنيم. =PROPER(
حالا بايد آدرس سلول مورد نظر را وارد کنيم. آدرس سلول A1 را وارد کنيد.
حالا کاراکتر ) را از روي صفحه کليد خود فشار دهيد.
در اين مرحله با فشار دادن دکمه Enter از روي صفحه کليد تغيير را مشاهده خواهيد کرد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 007.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد، کلمه مورد نظر به صورت استاندارد و با حرف اول بزرگ به نمايش در آمده است.
[تصویر: 008.gif]

تابع بعدي، تابع UPPER مي‌باشد که دقيقا برعکس تابع LOWER عمل مي‌کند. يعني تمام حروف يک کلمه را به حروف بزرگ تبديل مي‌کند. سلول A1 را مشاهده کنيد، همانطور که مي‌بينيد عبارت موجود در سلول A1 به صورت کوچک و بزرگ تايپ شده است. براي اين که همه حروف را به صورت بزرگ نمايش بدهيم، روي سلول B2 کليک کنيد.
عبارت =UPPER( را وارد کنيد.
حال بايد آدرس محل مورد نظر را وارد کنيم. آدرس سلول A1 را وارد کنيد.
کاراکتر ) را وارد نماييد.
اکنون با فشار دادن دکمه Enter از صفحه کليد نتيجه کار را مشاهده مي‌کنيد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 009.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد، تمام حروف کلمه شاهين به صورت بزرگ به نمايش در آمده است.
[تصویر: 010.gif]

هر حرف و کاراکتر داراي يک عدد مي‌باشد که بين 1 تا 255 است به آن عدد کد اسکي مي‌گويند. براي بدست آوردن اين کد از تابع CHAR استفاده مي‌کنيم.
روي سلول A1 دابل کليک کنيد.
در ادامه دستور =CHAR(65) را وارد مي‌کنيم.
در قسمت مشخص شده در داخل تابع کد اسکي را وارد کرده‌ايم. عدد 65 کد حرف A مي‌باشد، با فشار دادن کليد Enter بايد حرف A را نمايش دهد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 011.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد حرف A را به نمايش گذاشته شده است.
[تصویر: 012.gif]

حال به معرفي تابع UNICHAR ميپردازيم. اين تابع در اکسل 2013 جديد ميباشد و وظيفه آن نمايش يونيکد (Unicode) ميباشد. براي درک بهتر اين تابع در صفحه بعد به ذکر يک مثال خواهيم پرداخت.
همان طور که مشاهده ميکنيد تابع CHAR را در سلول B2 و تابع UNICHAR را در سلول B4 با مقدار ثابت 200 وارد کردهايم. حال براي اينکه تفاوت اين دو تابع را درک کنيم، دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 013.gif]

مشاهده مي‌کنيد که تابع UNICHAR کاراکتر يونيکد را برمي‌گرداند اما تابع CHAR مقدار کاراکتر را برميگرداند.
[تصویر: 014.gif]

تابع ديگري که اکنون به سراغ آن مي‌رويم. تابع CODE مي‌باشد. با استفاده از تابع CODE مي‌توان کد اسکي هر حرف را به دست بياوريد. مثلا کد اسکي حرف A عدد 65 مي‌باشد
در ادامه تابع =CODE("A") را تايپ مي‌کنيم تا کد اسکي حرف A را نشان دهد. توجه کنيد که شما مي‌توانيد به جاي "A" ، آدرس سلول مورد نظر را وارد نماييد.
براي مشاهده نتيجه دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 015.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد عدد 65 نمايش داده شده است. اگر شما به جاي حرف از کلمه هم استفاده کنيد، فقط کد اسکي حرف اول نمايش داده مي‌شود.
وظيفة تابع UNICODE دقيقاً برعکس تابع UNICHAR است و عملکرد آن همانند تابع CODE ميباشد. براي درک بهتر اين تابع در ادامه به ذکر يک مثال خواهيم پرداخت.
مشاهده ميکنيد تابع CODE را در سلول B1 و تابع UNICODE را در سلول B2 با مقدار يکسان وارد کردهايم. حال براي نشان دادن خروجي، دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 016.gif]

مشاهده ميکنيد با اينکه مقادير وارد شده يکسان بود، خروجي يکسان نيست.
[تصویر: 017.gif]

اکنون به سراغ توابعي مي‌رويم که با استفاده از آن مي‌توان به جاي کاراکتر مورد نظر کاراکتر ديگري را قرار داد. اولين تابع، تابع REPLACE مي‌باشد. شکل کلي اين تابع به صورت زير مي‌باشد:
‌REPLACE( old_text,start_num,num_chars,new_text)‌
در زير توضيح پارامترهاي موجود در تابع Replace را مشاهده مي‌کنيد :
•old_text : در اين قسمت عبارت اوليه يا قديمي وارد مي‌شود.
• start_num: در اين قسمت مشخص مي‌کنيم که از چندمين عبارت قديمي شروع به جايگزين کردن کنيم.
• num_chars: در اين مرحله تعيين مي‌کنيم که چند کاراکتر بعد از کاراکتر start_num ام را حذف شود.
• new_text: عبارتي که مي‌خواهيم بعد از کاراکتر start_num ام وارد کنيم را تعيين مي‌کنيم.
براي مثال در تابع زير در متن eniac media بعد از کاراکتر 6 به طول يک کاراکتر حذف شده و عبارت multi به جاي آن نوشته مي‌شود.
=REPLACE("eniac media",6,1,"multi")
خروجي تابع فوق عبارت eniacmultimedia مي‌باشد يعني به جاي Spase کلمة multi قرار مي‌گيرد.حالا به سراغ تابع SUBSTITUTE مي‌رويم که با استفاده از آن مي‌توانيد به جاي عبارت درج شده در يک جمله موجود در سلول عبارت ديگري را قرار بدهيم. براي درک بهتر به اين مثال توجه کنيد. همانطور که مشاهده مي‌کنيد در سلول A1 يک جمله قرار دارد و ما مي‌خواهيم به جاي عبارت AND ، عبارت *** را قرار بدهيم. براي اين کار روي سلول C2 کليک کنيد.
[تصویر: 018.gif]

در ادامه تابع =SUBSTITUTE( را وارد مي‌کنيم.
حالا در اين مرحله بايد‌ آدرس سلولي که در آن عبارت مورد نظر ما قرار دارد را وارد کنيم. بر روي سلول A1 کليک کنيد.
[تصویر: 019.gif]

براي رفتن به قسمت بعد از کاراکتر , استفاده مي‌کنيم. کاراکتر , صفحه کليد را تايپ کنيد.
اکنون بايد عبارتي را که مي‌خواهيم به جاي آن عبارت ديگري را قرار دهيم را وارد کنيم. عبارت "and" را تايپ کنيد. حتما يادتان باشد که عبارت جديد و عبارت قديم بايد داخل دو کاراکتر " " قرار بگيرد.
براي ورود پارامتر بعدي کاراکتر , را تايپ کنيد.
اکنون کلمه جديد مورد نظر را که مي‌خواهيم جايگزين عبارت and شود را بايد وارد ‌کنيم
حالا با قرار دادن کاراکتر ) تابع را به پايان مي‌رسانيم. کاراکتر ) را تايپ کنيد
با فشار دادن دکمه Enter صفحه کليد نتيجه کار خود را مشاهده خواهيد کرد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 020.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد، به جاي عبارتand کاراکتر *** قرار گرفت است.
[تصویر: 021.gif]

در تابع SUBSTITUTE مي‌توانيد يک پارامتر ديگر نيز تعريف کنيد اين تابع يک عدد مي‌باشد که با استفاده از آن تعيين مي‌کنيد چندمين تکرار تعويض شود. براي مثال به جدول روبرو دقت کنيد. در اولين تابع از اين پارامتر استفاده نشده و تمامي تغييرات انجام شده است. در تابع سوم اين پارامتر برابر عدد 3 تعيين شده و فقط سومين تکرار تعويض شده است.
تابع ديگري که مي‌خواهيم ‌به شما معرفي کنيم تابع CONCATENATE است. اين تابع دو يا چند کلمه را به هم مي‌چسباند. براي مثال همانطور که مشاهده مي‌کنيد. در سلول A1 و D1 دو عبارت وجود دارد که مي‌خواهيم آنها را در سلول G1 به هم متصل کنيم. براي اين کار در سلول G1 کليک کنيد.
[تصویر: 022.gif]

در ادامه دستور =CONCATENATE( را وارد مي‌کنيم.
در اين قسمت بايد کلماتي را که مي‌خواهيم به هم متصل کنيم وارد کنيم. اولين عبارت مورد نظر ما در سلول A1 قرار دارد. براي اين کار روي سلول A1 کليک کنيد.
[تصویر: 023.gif]

براي وارد کردن پارامتر دوم مثل هميشه از کاراکتر ,
استفاده مي‌کنيم. کاراکتر , را تايپ کنيد.
کلمه بعدي مورد نظر ما، عبارت Momen مي‌باشد. در ادامه عبارت "Momen" را تايپ مي‌کنيم.
براي به پايان رساندن اين تابع کاراکتر ( را تايپ کنيد.
براي مشاهده نتيجه دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 024.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد دو عبارت Shahin و momen به هم چسبيده شده و در کنار هم قرار گرفته‌اند.
[تصویر: 025.gif]

حالا به سراغ تابع LEFT مي‌رويم. با استفاده از اين تابع مي‌توانيم تعدادي از حروف سمت چپ يک متن را مشاهده کنيم. براي درک بهتر اين تابع به مثال توجه کنيد. روي سلول B1 کليک کنيد.
در ادامه تابع =LEFT( را وارد مي‌کنيم.
اکنون مي‌خواهيم سه حرف اول سلول A2 يا سه حرف سمت چپ آن را مشاهده کنيم. بايد محل سلول را مشخص کنيم. روي سلول A2 کليک کنيد
[تصویر: 026.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد سلول A2 به حالت انتخاب در آمده است. براي ورود پارامتر بعدي کاراکتر , را وارد کنيد.
در اين قسمت بايد تعداد حروفي را که بايد نشان دهيم را تعيين مي‌کنيم. عدد 3 را تايپ کنيد.
کاراکتر پرانتز بسته را وارد کنيد.
با فشار دادن دکمه Enter صفحه کليد نتيجه کار را مشاهده کنيد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 027.gif]

همانطور که مي‌بينيد سه حرف اول عبارت ENIAC به نمايش در آمده است.
[تصویر: 028.gif]

در بعضي از مواقع ممکن است بخواهيد از يک کلمه بخشي از آن را نمايش بدهيد. براي اين کار از تابع Mid استفاده مي‌کنيم.
براي درک بهتر اين تابع روي سلول A1 دابل کليک نماييد.
عبارت Shahin را تايپ کنيد.
حالا روي سلول B1 کليک کنيد.
[تصویر: 029.gif]

در ادامه دستور =MID(A1,2,4) را تايپ مي‌کنيم.
قسمت مشخص شده با فلش قرمز يعني پارامتر اول اين تابع، سلول مورد نظر يا متن مورد نظر مي باشد. عدد دو در اينجا تعيين مي‌کند که از کاراکتر چندم اين تابع شروع به کار کند و عدد چهار مشخص مي‌کند که چند حرف را مي خواهيد نمايش دهيد. حالا دکمه Enter را فشار دهيد تا نتيجه کار را مشاهده کنيد.
[تصویر: 030.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد از کاراکتر دوم چهار حرف بعد از آن نمايش داده شده است و خروجي اين تابع hahi مي‌باشد.
[تصویر: 031.gif]

در بعضي مواقع ممکن است شما بخواهيد تعدادي از کاراکترهاي سمت راست يک متن را مشاهده کنيد. براي اين کار از تابع RIGHT استفاده مي‌کنيم. روي سلول D1 کليک کنيد.
[تصویر: 032.gif]

در ادامه تابع =RIGHT(A1,2) را تايپ مي‌کنيم.
در قسمت مشخص شده با فلش سبز نام سلول مورد نظر وارد شده است و فلش آبي تعداد کاراکترهايي است که از سمت راست عبارت مشخص شده در پارامتر اول قرار است نمايش داده شود. اکنون براي مشاهده نتيجه کليد Enter را فشار دهيد.
[تصویر: 033.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد دو رقم از سمت راست سلول A1 نمايش داده شده است.
[تصویر: 034.gif]

حالا به سراغ تابع REPTمي‌رويم. با استفاده از اين تابع مي‌توان عبارت خاصي را به تعداد مشخص تکرار نمود. براي درک بهتر به اين مثال توجه کنيد.
همانطور که در سلول A5 مي‌بينيد، چند کاراکتر در کنار هم قرار دارند که ما مي‌خواهيم در سلول B7 آن را 4 بار تکرار کنيم. روي سلول B7 کليک کنيد
[تصویر: 035.gif]

در ادامه تابع =REPT(A5,5) را بصورا عبار تايپ مي‌کنيم.
در قسمت اول آدرس سلول را تعيين کرديم و در قسمت دوم که عدد 5 را تايپ کرديم مشخص کرديم که چند بار بايد پارامتر اول تکرار شود. حالا با فشار دادن دکمه Enter صفحه کليد نتيجه کار را مي توانيد مشاهده کنيد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 036.gif]

همانطور که مي‌بينيد، کاراکتر مورد نظر به تعداد 5 مرتبه تکرار شده است.
[تصویر: 037.gif]

گاهي ممکن است در هنگام کار با Excel نياز داشته باشيد تا تعداد کاراکترهاي موجود در يک سلول را بشماريد. براي اين کار از تابع LEN استفاده مي‌کنيم. روي سلول A2 کليک کنيد.‌
[تصویر: 038.gif]

در ادامه دستور =LEN(A1) را تايپ مي‌کنيم تا تعداد کاراکتر هاي موجود در سلول A1 نمايش داده شود.
کليد Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا تعداد کاراکتر‌هاي موجود در سلول A1 را مشاهده کنيد.
[تصویر: 039.gif]

به دليل آن که داخل سلول A1 کاراکتري وجود ندارد. عدد 0 نشان داده شده است. حالا قصد داريم کلمه‌اي را داخل سلول A1 تايپ کنيم. روي سلول A1 کليک کنيد.
[تصویر: 040.gif]

عبارت ENIAC را تايپ کنيد.
دکمة Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا تغيير سلول A1 را مشاهده کنيد.
[تصویر: 041.gif]

همانطور که مي‌بينيد عدد داخل سلول A1 به 5 تغيير پيدا کرد.
[تصویر: 042.gif]

حالا به سراغ تابع FIND مي‌رويم. با استفاده از اين تابع مي‌توانيم حروف مورد نظر خود را در يک عبارت پيدا کنيم. شکل کلي اين تابع بصورت زير است:
FIND(find_text,within_text,[start_num]) پارامترهاي مختلف تابع FIND: ‌ FIND( find_text, within_text, [start_num] )
• find_text: حروفي را که مي‌خواهيم در بين يک عبارت پيدا کنيم در اين قسمت وارد مي‌کنيم.
• within_text: آدرس سلولي که عبارت مورد نظر ما در آن قرار دارد را در اين قسمت تعيين مي‌کنيم.
•[start_num]: تعيين مي‌کند که از چندمين کاراکتر جستجو شروع شود.
اين تابع به بزرگي و کوچکي حروف حساس مي‌باشد.
براي درک بهتر اين تابع به مثال‌هاي روبرو توجه کنيد:همانطور که در مثال‌ها ديديد، اين تابع به بزرگي يا کوچکي حروف حساس مي‌باشد ولي تابع ديگري وجود دارد که کار تابع FIND را انجام مي‌دهد ولي به بزرگي و کوچکي حساس نيست. نام اين تابع SEARCH است. عملکرد اين تابع کاملاً مشابه تابع FIND مي‌باشد.
براي درک تفاوت تابع Search با تابع FIND به مثال‌هاي زير توجه کنيد :
همانطور که مشاهده کرديد حروف T و t مشابه هم توسط تابع SEARCH محاسبه شد و به بزرگي و کوچکي حروف حساس نبود ولي تابع FIND به بزرگي و کوچکي حساس مي‌باشد.
گاهي اوقات ممکن است شما بخواهيد دو سلول را مقايسه کنيد و ببينيد که آيا مشابه هم (‌حتي از نظر بزرگي و کوچکي) هستند يا نه. براي اين کار از تابع EXACT استفاده مي‌کنيم. براي درک بهتر اين تابع به مثال توجه کنيد.
همانطور که مي‌بينيد، در داخل سلول A1 و B1 عبارت Eniac به دو صورت حروف کوچک و بزرگ تايپ شده است. حالا مي‌خواهيم، اين دو سلول را با هم مقايسه کنيم. براي اين کار در سلول B3 تابع EXACT را وارد مي کنيم.
در ادامه دستور =EXACT(A1,B1) را وارد مي‌کنيم.براي مشاهده نتيجه تابع دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 043.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد چون دو مقدار A1 و B1 با هم برار بر نيستند عبارت False را نمايش داده شده. اين تابع به حرف کوچک و بزرگ حساس مي‌باشد. با اين که در هر دو سلول عبارت Eniac تايپ شده است ولي چون يکي از آنها با حروف کوچک و ديگري بزرگ است عبارت False را نمايش داده شده است.
[تصویر: 044.gif]

يکي از ساده‌ترين تابع‌هايي که مي‌خواهيم به شما معرفي کنيم، تابع T مي‌باشد که فقط قابليت شناسايي حروف را دارد. يعني اگر در سلول مورد نظر عدد يا هر کاراکتر ديگري باشد، آن را شناسايي نمي‌کند ولي اگر يک حرف در سلول مورد نظر وجود داشته باشد آن را نمايش مي‌دهد. براي درک بهتر به اين مثال توجه کنيد.
همانطور که مي‌بينيد در سلول A1 عبارت shahin قرار دارد. ما مي‌خواهيم در سلول B1 مشخص کنيم که آيا اين يک متن است يا خير. براي اين کار از تابع T استفاده مي‌کنيم.
در ادامه دستور =T(A1) را تايپ مي‌کنيم.براي مشاهده نتيجه دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 045.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد، خود عبارت shahin به نمايش گذاشته شده است. حالا روي سلول A1 کليک کنيد.
[تصویر: 046.gif]

عدد 28 را تايپ کنيد.
براي مشاهده نتيجه دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 047.gif]

همانطور که مشاهده مي‌کنيد سلول B1 خالي شد و هيچ عبارتي را نشان نمي‌دهد.
[تصویر: 048.gif]

تابع VALUE پارامتر ورودي را به عدد تبديل مي‌کند. شکل اين تابع به صورت VALUE( text ) مي‌باشد. به ياد داشته باشيد که حتما بايد متن ها را در داخل " " قرار بدهيم. براي مشاهده چند مثال به جدول زير توجه کنيد:
[تصویر: 049.gif]

تابع TEXT يک ورودي دريافت کرده و به متن تبديل کرده و باز مي‌گرداند. شکل کلي اين تابع به صورت زير است:
TEXT( value, format_text )
Value : يک مقدار عددي است که مي‌خواهيم به متن تبديل کنيم.
format_text : يک رشته متني است که فرمت نمايش متن را مشخص مي‌کند که طبق جدول روبرو تعريف مي‌شود.
[تصویر: 050.gif]

مشاهده مي‌کنيد که در سلول A1 عدد 39803 وجود دارد و در سلول B1 دستور =TEXT(A1, "dd/mm/yyyy") را وارد کرده‌ايم. در پارامتر اول آدرس ورودي را مشخص کرده‌ايم
و در پارامتر دوم تعيين کرديم که روز و ماه را به صورت دو رقمي و سال را به صورت چهار رقمي نمايش دهد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا نتيجه دستور وارد شده را مشاهده کنيد.
[تصویر: 051.gif]

مشاهده مي‌کنيد که تاريخ 21/12/2008 به نمايش در آمده است. در ادامه به بررسي يک مثال ديگر مي‌پردازيم.
[تصویر: 052.gif]

همان طور که مي‌بينيد در سلول A2 عدد 0.75 را وارد کرده‌ايم و در سلول B2 دستور =TEXT( A2, "hh:mm" ) را وارد کرده‌ايم. در پارامتر اول اين دستور مشخص کرده‌ايم که ورودي موردي مورد نظر ما در سلول A2 قرار دارد و در پارامتر دوم تعيين کرده‌ايم که A2 مقدار ساعت و دقيقه است و آن را بصورت دو عدد دو رقمي نمايش دهد. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا نتيجه دستور وارد شده را مشاهده کنيد.
[تصویر: 053.gif]

مشاهده مي‌کنيد که ورودي 0.75 به صورت ساعت 18:00 نوشته شده است.
[تصویر: 054.gif]

تابع FIXED اعداد مورد نظر را گرد مي‌کند و سپس به متن تبديل مي‌کند. شکل کلي اين تابع به صورت زير است:
FIXED( Number, [Decimals], [No_commas] )‌
•Number : عدد ورودي تابع مي‌باشد.
•[Decimals] : عددي است که تعداد رقم اعشار را مشخص مي‌کند. اگر اين قسمت را خالي بگذاريد به طور پيش‌فرض عدد 2 در نظر گرفته مي‌شود. اگر اين عدد را منفي قرار بدهيم آن تعداد رقم از سمت چپ علامت اعشار (عدد صحيح) گرد مي‌شود. توجه داشته باشيد که اين پارامتر اختياري مي‌باشد.
•[No_commas] : اين پارامتر که اختياري مي‌باشد متن بازگشتي مورد نظر ما را مشخص مي‌کند.
در ادامه به ذکر يک مثال مي‌پردازيم.
مشاهده مي‌کنيد که در سلول A1 دستور =FIXED(123.591) را وارد کرده‌ايم. در اين دستور فقط پارامتر اول را وارد کرده‌ايم و دو پارامتر بعدي را خالي گذاشته‌ايم. در اين مثال پارامتر دوم به طور پيش ‌فرض عدد دو درنظر گرفته مي‌شود. دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد.
[تصویر: 055.gif]

مشاهده مي‌کنيد که عدد وارد شده گرد شده و عدد 123.59 به نمايش در آمده است. در جدول زير چند مثال ديگر را مي‌توانيد مشاهده کنيد.
[تصویر: 056.gif]

گاهي اوقات ممکن است بخواهيد دو رشته (متن) را به هم بچسبانيد. به طور مثال مشاهده مي‌کنيد که در سلول A4 عبارت shahin و در سلول C4 عبارت momen وارد شده است. ما قصد داريم اين دو متن را به هم بچسبانيم و در بين آن‌ها يک کاراکتر space نيز قرار بدهيم. براي اين کار روي سلول B6 کليک کنيد.‌
[تصویر: 057.gif]

براي شروع کارکتر = را وارد کنيد.
در اين مرحله بايد متن اول را وارد کنيم. روي سلول A4 کليک کنيد.
[تصویر: 058.gif]

براي اين که مشخص کنيم مي‌خواهيم يک متن را به يک متن ديگر بچسبانيم، کاراکتر & را وارد کنيد
براي ايجاد Space در بيت دو متن در ادامه عبارت " " را وارد مي‌کنيم.
براي چسباندن متني که تا اينجا ايجاد شده به متن موجود در سلول C4، کاراکتر & را وارد کنيد.
حالا بايد متن بعدي را انتخاب کنيم، روي سلول C4 کليک کنيد.
[تصویر: 059.gif]

دکمه Enter صفحه کليد را فشار دهيد تا نتيجه دستور وارد شده را مشاهده کنيد.
[تصویر: 060.gif]

مشاهده مي‌کنيد که عبارت shahin و سپس يک کاراکتر فاصله و در ادامه عبارت momen در سلول B6 به نمايش در آمده است.کاربر گرامي، شما اکنون در پايان اين بخش هستيد،
[تصویر: 061.gif]


توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش توابع Excel 2013 را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش توابع Excel 2013 دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در ابتدا و انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در فایل PDF و Word موجود است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری توابع Excel 2013
دانلود فایل word آموزش تصویری توابع Excel 2013
لینک مرجع