ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش SQL Server 2016 - فصل اول - روش نصب SQL Server 2016
01-24-2017, 07:17 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 06-29-2023 12:28 AM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش SQL Server 2016 - فصل اول - روش نصب SQL Server 2016
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری SQL Server 2016 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتوانید نرم افزار آموزش SQL Server 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت تعاملی و شبیه سازی شده با صدا و متن فارسی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش SQL Server 2016 دانلود کنید. در نرم افزارهای آموزشی کارهای بیان شده را باید در محیط شبیه سازی شده انجام دهید. در ابتدا و انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در فایل PDF و Word موجود است.
در لینک آموزش SQL Server میتوانید ورژنهای دیگر آموزش SQL Server را مشاهده و دانلود کنید.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری SQL Server 2016
دانلود فایل word آموزش تصویری SQL Server 2016
دانلود آموزش SQL Server 2016 تحت ویندوز و اندروید

به نرم‌افزار آموزش SQL Server 2016 خوش آمدید. در این نرم‌افزار آموزشی می‌خواهیم روش نصب و کار با SQL Server 2016 را بررسی کنیم
سادگی استفاده از نرم‌افزار SQL Server 2016 و همچنین هماهنگی کامل آن با NET Platform. باعث شده تا کاربران این پایگاه داده افزایش چشم‌گیری داشته باشند. نسخه جدید این پایگاه داده دارای قابلیت‌های جدیدی است که باعث شده تا SQL Server 2016 بتواند رقیب بسیار خطرناکی برای رقیب دیرینه خود یعنی Oracle باشد.
SQL Server 2016 دارای سرویسهای مختلفی است که با استفاده از همه آنها می‌توانید یک پایگاه داده قدرتمند ایجاد کنید. در هسته این نرم‌افزار یک موتور پایگاه داده‌ای رابطه‌ای قوی وجود دارد. در این قسمت شما می‌توانید داده‌های خود را ذخیره کنید، تغییر دهید و بازیابی نمائید.
SQL Server 2016 دارای سرویسهای مختلفی است که با استفاده از همه آنها می‌توانید یک پایگاه داده قدرتمند ایجاد کنید. در هسته این نرم‌افزار یک موتور پایگاه داده‌ای رابطه‌ای قوی وجود دارد. در این قسمت شما می‌توانید داده‌های خود را ذخیره کنید، تغییر دهید و بازیابی نمائید. لیست قسمتهای دیگر این نرم‌افزار را در زیر مشاهده می‌کنید.
•سرویس Analysis
•سرویس Integration
•سرویس Notification
•سرویس Reporting
•سرویس Service Broker
•قبول کدهای VB.NET و C#
•قبول سرویس HTTP
•سرویس Replication
•سرویس Full-Text Search
•و ....
نرم‌افزار SQL Server 2016 دارای نگارشهای مختلف زیر است که در این نرم‌افزار آموزشی از نگارش Enterprise که کاملترین نسخه SQL Server می‌باشد استفاده می‌کنیم.
•Enterprise‌
•Business Intelligence‌
•Standard‌
•Developer ‌
•Web‌
•Express‌
•Compact‌
•Azure‌
توجه کنید که نسخه Enterprise در سیستم عاملهای Windows Server نصب می‌شود. در این نرم‌افزار آموزشی می‌خواهیم SQL Server 2016 Enterprise را بر روی Windows Server 2012 Service Pack 2 نصب کنیم. برای آنکه تمامی ویژگیهای SQL Server را نصب کنیم باید
.Net frame work را بر روی این سرور نصب کنیم.
روی گزینه Server Manager کلیک کنید.
[تصویر: 001.jpg]

روی گزینه Add roles and features کلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

برای انتخاب سروری که بر روی این کامپیوتر نصب شده است باید گزینه اول انتخاب شده باشد. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 003.jpg]

اکنون لیست سرورها را مشاهده می‌کنید و سرور مورد نظر ما انتخاب شده است. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 004.jpg]

روی گزینه Features کلیک کنید.
[تصویر: 005.jpg]

گزینه .NET Framework 3.5.1 Features را فعال کنید.
[تصویر: 006.jpg]

روی دکمه Next کلیک کنید
[تصویر: 007.jpg]

برای تعیین محل فایلهای لازم برای نصب روی گزینه Specify an alternate source path کلیک کنید
[تصویر: 008.jpg]

در ادامه در قسمت Path عبارت I:\sources\sxs را وارد می‌کنیم. در درایو I دی وی دی نصب Windows Server 2012 موجود است.
روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 009.jpg]

روی دکمه Install کلیک کنید.
[تصویر: 010.jpg]

اکنون برنامه نصب در حال نصب ویژگی انتخاب شده است
روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 012.jpg]

حال برای نصب SQL Server در ابتدا باید DVD برنامه نصب SQL Server را در DVD Drive خود قرار دهید. در ادامه DVD نصب را وارد DVD Drive می‌کنیم.
[تصویر: 013.jpg]

اکنون برنامه نصب اجرا شده و در قسمت Planning قرار داریم. در این قسمت می‌توانید حداقل سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز، بررسی مشخصات سیستم و ... را مشاهده کنید.
برای نصب روی گزینه Installation کلیک کنید.
[تصویر: 014.jpg]

با استفاده از گزینه اول یک نسخه جدید ازSQL Server نصب می‌گردد یا می‌توانید مشخصات SQL Server نصب شده را تغییر دهید. روی این گزینه کلیک کنید.
[تصویر: 015.jpg]

در این قسمت باید شماره سریال نرم‌افزارSQL Server 2016 خریداری شده از شرکت Microsoft را وارد نمائید. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 016.jpg]

در این صفحه قوانین استفاده از این نرم‌افزار را خوانده و با کلیک بر روی گزینه I Accept the license terms اعلام می‌کنیم که این قوانین را پذیرفته‌ایم. روی گزینه I Accept the license terms کلیک کنید.
[تصویر: 017.jpg]

با فعال کردن گزینه مشخص شده شما اطلاعات feature usage data را جهت همکاری برای پیشرفت محصولات ماکروسافت برای سایت ماکروسافت می‌فرستید. این اطلاعات شامل مشخصات سخت‌افزاری شما و نحوه استفاده از SQL Server است.
روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 018.jpg]

اکنون SQL Server می‌خواهد چک کند که شما از آخرین به روز رسانی استفاده کرده‌اید یا خیر. با توجه به این که این کامپیوتر دسترسی به سایت ماکروسافت را ندارد یک خطا نمایش داده شده است. برای رفتن به مرحله بعد روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 019.jpg]

در این قسمت در صورتی که مشکلی در سیستم شما برای نصب وجود داشته باشد خطایی نمایش داده می‌شود. در صورتی که خطا را برطرف نکنید ممکن است بعضی از ویژگیهای SQL Server به خوبی کار نکند یا نصب نشود. برای مشاهده خطا روی گزینه Warning مشخص شده کلیک کنید.
[تصویر: 020.jpg]

اکنون توضیحی در مورد خطا داده شده است که با استفاده از آن می‌توانید این خطا را رفع کنید. در اینجا خطای روی داده حاصل از وصل نبودن این کامپیوتر به اینترنت است. روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 021.jpg]

توجه کنید که خطاهای نوع warning از نصب نرم‌افزار جلوگیری نکرده و بهتر است که رفع شوند ولی خطاهای نوع Failed باعث می‌شوند که نتوانید نرم‌افزار را نصب کنید. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 022.jpg]

در این قسمت لیست ویژگیهایی که می‌خواهید نصب کنید از شما پرسیده می‌شود. با کلیک بر روی هر گزینه در قسمت Features توضیح آن در قسمت Description نمایش داده می‌شود. برای انتخاب تمامی این ویژگیها روی دکمه Select All کلیک کنید.
[تصویر: 023.jpg]

روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 024.jpg]

در این قسمت باید نام نمونه (instance) را تعیین کنیم. همانطور که می‌دانید از نسخه 2000 به بعد SQL Server در هر کامپیوتر می‌توانید بیش از یک نمونه (instance) نصب کنید. استفاده از نمونه‌های مختلف برای
نرم‌افزارهای مختلف باعث می‌شود تا امنیت و کارایی افزایش یابد.
اکنون گزینه Default instance انتخاب شده و بصورت پیش‌فرض یک نام تعیین شده است. در صورتی که می‌خواهید این نام را تغییر دهید روی گزینه Named instance کلیک کرده و نام جدید را وارد کنید.
در زمان انتخاب گزینه Named instance به موارد زیر توجه کنید:
1-نامها به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.
2-نامها نمی‌توانند عبارات رزرو شده مانند Default یاMSSQLServer باشند.
3-هر نام حداکثر 16 کاراکتر می‌تواند باشد.
4-حرف اول هر نام باید با حروف یا کاراکتر underscore (_ ) شروع شود.
5-در نامها از کاراکترهایی مانند \ , : ' & @ نمی‌توانید استفاده نمائید.
در صورتیکه شرایط فوق برقرار نباشد در زمان نصب خطا نمایش داده می‌شود.
در صورتیکه بر روی این سرور یک نمونه دیگر نصب شده باشد در پایین این پنجره اسم و مشخصات محل ذخیره‌سازی آنها نمایش داده می‌شود. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 025.jpg]

در این قسمت دو برگه به نام‌های Service Accounts و Collation وجود دارد. در برگه Service Accounts تعیین می‌شود که کدام کاربر به کدام سرویس از
SQL Server دسترسی دارد. در قسمت Service نام سرویس و در قسمت Account Name نام کد کاربری که به هر سرویس دسترسی خواهد داشت تعیین می‌شود. با کلیک بر روی هر سلول می‌توانید نام کاربر را تغییر دهید. در قسمت Startup Type هم می‌توانید تعیین کنید که نحوه اجرا شدن این سرویس به چه صورت باشد.
روی برگه Collation کلیک کنید.
[تصویر: 026.jpg]

می‌خواهیم در موتور SQL Server زبان فارسی را بعنوان Collation انتخاب کنیم تا در هنگام ذخیره‌سازی داده فارسی و مرتب کردن آن مشکلی وجود نداشته باشد. روی دکمه Customize کلیک کنید.
[تصویر: 027.jpg]

گزینه Windows collation designator and sort order را فعال کنید.
[تصویر: 028.jpg]

لیست باز شونده Collation designator را باز کنید.
[تصویر: 029.jpg]

حرف P را تایپ کنید.
روی گزینه Persian کلیک کنید.
[تصویر: 030.jpg]

روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 031.jpg]

به همین ترتیب Collation مربوط به سرویس Analysis را نیز تغییر می‌دهیم.
روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 032.jpg]

در این قسمت باید نحوه اعتبارسنجی و کد کاربری مدیر موتور این نمونه SQL Server را تعیین کنیم. روی گزینه Mixed mode کلیک کنید تا اعتبار سنجی هم از طریق ویندوز و هم از طریق SQL Server انجام شود و در Connection String بتوانیم از از این کد کاربری و رمز عبور استفاده کرده و ضریب امنیت را افزایش دهیم.
[تصویر: 033.jpg]

اکنون باید رمز عبور کد کاربری sa که مدیر این موتور SQL Server است را وارد کنیم. در ادامه رمز عبور eniac12!@ را در جعبه متن Enter password و Confirm password وارد می‌کنیم.
اکنون در قسمت specify SQL Server administrators باید کد کاربری مدیر SQL Server را وارد کنیم. با کلیک بر روی دکمه Add می‌توانید کاربر مورد نظر خود را انتخاب کنید. روی دکمه Add Current User کلیک کنید تا کد کاربری که اکنون با آن وارد شده‌ایم انتخاب شود.
[تصویر: 034.jpg]

روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 035.jpg]

در این قسمت کد کاربری مدیر و محل نگهداری سرویس Analysis تعیین می‌شود. روی دکمه Add Current User کلیک کنید.
[تصویر: 036.jpg]

روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 037.jpg]

در این قسمت می‌توانید سرویس Reporting را تنظیم کنید. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 038.jpg]

در صورتیکه بخواهید از سرویس Distributed Replay Controller استفاده کنید باید یک کاربر برای آن در این قسمت تعیین کنید. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 039.jpg]

در این قسمت می‌توانید آدرس محل ذخیره‌سازی Distributed Replay Client را تغییر دهید. روی دکمه Next کلیک کنید.
[تصویر: 040.jpg]

در این قسمت در یک ساختار درختی ویژگیها و سرویس‌هایی که نصب خواهد شد نمایش داده می‌شود. روی دکمه Install کلیک کنید
[تصویر: 041.jpg]

اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2016 است و باید مدت زمانی منتظر بمانید
[تصویر: 042.jpg]

در قسمت بالای این پنجره لیست ویژگیها و سرویسهایی که نصب شده است مشخص گردیده در صورتی که سرویسی به درستی نصب نشده باشد در این قسمت با یک آیکون قرمز رنگ مشخص ‌شود. روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 043.jpg]

اکنون می‌توانید با کلیک بر روی گزینه اول یک نمونه دیگر از SQL Server را نیز نصب کنید. در این نسخه از SQL Server برنامه SQL Server Management Tools که ابزارهای مدیریتی SQL Server است، بصورت خودکار نصب نمی‌شود. با این نرم‌افزار در بخش دوم آشنا خواهید شد. برای نصب آن روی گزینه Install SQL Server Management Tools کلیک کنید.
[تصویر: 044.jpg]

حال برنامه SQL Server Management Studio را باید از سایت باز شده دانلود کنیم. برای دانلود کافی است روی گزینه Download SQL Server Management Studio کلیک کنید.‌ در این آموزش ما این فایل را دانلود کرده و بر روی Desktop کپی کرده‌ایم. برای اجرای آن روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 045.jpg]

روی دکمه Close کلیک کنید.
[تصویر: 046.jpg]

روی فایل SSMS-Setup-ENU.exe که برنامه نصب SQL Server Management Studio است دابل کلیک کنید.
[تصویر: 047.jpg]

برای نصب روی دکمه Install کلیک کنید
[تصویر: 048.jpg]

حال برنامه نصب در حال نصب می‌باشد و باید مدت زمانی منتظر باشید
[تصویر: 049.jpg]

برای آنکه عمل نصب کامل شود باید کامپیوتر را Restart کنیم. روی دکمه Restart کلیک کنید.
[تصویر: 050.jpg]

اکنون کامپیوتر در حال Restart است و باید مدت زمانی منتظر بمانید.
[تصویر: 051.jpg]

روش حذف SQL Server 2016 یا Uninstall کردن آن نیز بسیار ساده است. برای این کار روی دکمه Start راست کلیک کرده و گزینه Programs and Features را انتخاب نمائید. در لیست ظاهر شده روی گزینه
Microsoft SQL Server 2016 کلیک کرده و روی دکمه Uninstall کلیک کنید. برای تغییر مولفه‌های نصب شده یا نصب مجدد روی دکمه Change کلیک کنید.
کاربر گرامی شما اکنون در پایان این بخش قرار دارید
[تصویر: 052.jpg]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید