ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش تصویری Indesign CC قسمت دوم
04-12-2014, 08:30 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 02-24-2023 03:59 PM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش تصویری Indesign CC قسمت دوم
با سلام خدمت تمامي کاربران گرامي در زير آموزش تصويري InDesign CC را بررسي ميکنيم توجه کنيد که شما ميتوانيد نرم افزار آموزش اينديزاين را به همراه چند بخش آموزشي ديگر که بصورت تعاملي و شبيه سازي شده با صدا و متن فارسي درس داده شده است و رايگان نيز ميباشد از لينک آموزش اينديزاين دانلود کنيد. در نرم افزارهاي آموزشي کارهاي بيان شده را بايد در محيط شبيه سازي شده انجام دهيد. در انتهاي اين آموزش تصويري نيز کل آموزش (هم متن و هم تصويري) در يک فايل PDF پيوست است.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری ایندیزاین
دانلود فایل Word آموزش تصویری ایندیزاین

در نرم‌افزار InDesign مي‌‌توان از فايلهاي پيش‌ساخته که به منظور استفاده براي طراحي کتاب و بروشور طراحي شده‌اند، استفاده نمود(همانطور که مشاهده کرديد در فصل قبل مثال‌هايي در اين باره داشتيم) در اين فصل به نحوه ايجاد يک سند جديد بر اساس خصوصيات دلخواهتان و تنظيمات نمايشي آن خواهيم پرداخت.
براي ايجاد يک سند جديد، روي منوي File کليک کنيد.
روي زير منوي New کليک کنيد.
روي گزينه Document کليک کنيد.

[تصویر: 001.gif]

در اين پنجره مي‌توانيد تنظيمات مورد نياز را اعمال کنيد. در قسمت Number of Pages مي‌توان تعداد صفحات کتاب، مجله و يا بروشور را تعيين کرد. با فعال کردن گزينه Facing Pages نمايش صفحات سند به صورت چپ و راست و در کنار هم خواهد بود. گزينه Primary Text Frame مربوط به استفاده از کادر متني مرجع مي‌باشد. بطور مثال مي‌خواهيم کتابچه‌اي 6 صفحه‌اي طراحي کنيم، پس در کادر مقابل گزينه Number Of Pages عدد 6 را تايپ کنيد.
[تصویر: 002.gif]

در قسمت مشخص شده مي‌توانيد جهت صفحه را به صورت عمودي و افقي تنظيم نماييد. با کليک بر روي هر دکمه صفحه به صورت شکل نمايش داده شده در مي‌آيد. مشاهده مي‌کنيد که حالت عمودي انتخاب شده است.
در قسمت‌ Columns مشخصات ستون‌ها را مي‌توانيد تنظيم کنيد. گزينه Number مربوط به تعداد ستون‌هاي سند مي‌باشد، براي تعيين مقدار اين گزينه بر روي اين کادر دابل کليک کنيد.
[تصویر: 003.gif]

عدد 4 را تايپ کنيد.
گزينه Gutter مربوط به فاصله بين ستون‌ها مي‌باشد. روي کادر مقابل اين گزينه دابل کليک کنيد .

[تصویر: 004.gif]

عدد 5 را تايپ کنيد.
در قسمت Margins(حاشيه‌ها)مي‌توانيد حاشيه‌هاي سند را از بالا و پايين و چپ و راست تنظيم کنيد. بر روي دکمه مشخص شده کليک کنيد.
[تصویر: 005.gif]

با اين کار گزينه‌هاي Bleed and Slug ظاهر شده‌اند که در صورت نياز مي‌توانيد مقادير آن را تغيير دهيد. روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 006.gif]

حال سندي ايجاد شد شامل 6 صفحه که در هر صفحه 4 ستون با فاصله‌هاي تنظيم شده در آن جاي گرفتند
ممکن است بعد از ايجاد فايل جديد و در حين انجام کار، نيازمند اعمال تغييراتي در خصوصيات سند باشيم به اين منظور روي منوي File کليک کنيد.
[تصویر: 007.gif]

روي گزينه Document Setup کليک کنيد.
[تصویر: 008.gif]

در اين پنجره مي‌توان به تغيير تعداد صفحه، نحوه نمايش صفحات و به کارگيري کادر متني مرجع بپردازيد. در قسمت Number of Pages عدد 4 را تايپ کنيد تا تعداد صفحات به اين تعداد تنظيم شود.
[تصویر: 009.gif]

تعداد صفحات از 6 به 4 رسيد، در ابتدا سايز صفحات را به صورت Letter در نظر گرفته بوديم اما اکنون بايد آن را به A5 تغيير دهيم، روي ليست باز شونده Page Size کليک کنيد.
روي گزينه A5 کليک کنيد.

[تصویر: 010.gif]

روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 011.gif]

تعداد صفحات به 4 تغيير کرد و سايز آن نيز A5 شد. در ادامه مي‌خواهيم تغييرات ستون‌ها و حاشيه‌ها را نيز بررسي کنيم. براي تغيير مقياس خط‌کش در قسمت مشخص شده راست کليک کنيد.
در اينجا مي‌توانيد نوع مقياس را تنظيم کنيد. روي گزينه مشخص شده کليک کنيد تا اندازه‌گيري با معيار Centimeters تنظيم شود.
[تصویر: 012.gif]

مشاهده مي‌کنيد که طول کاغذ 10 سانتيمتر است که طول کاغذA5 مي‌باشد. روي منوي Layout کليک کنيد.
روي گزينه Margins and Columns کليک کنيد.

[تصویر: 013.gif]

در اين پنجره دوباره مي‌توانيد حاشيه ستونها و فاصله آنها را تغيير دهيد. در کادر گزينه Top عدد 5 را تايپ کنيد.
[تصویر: 014.gif]

در کادر مشخص شده دابل کليک کنيد.
چون علامت قفل فعال است، همه مقادير قسمتهاي ديگر که مربوط به فاصله از بالا و پايين و چپ و راست مي‌باشد نيز به اين عدد تغيير پيدا کرد. در اين قسمت Columns، مي‌توان تعداد ستونها و فاصله ميان آنها را تعيين کرد. عدد 3 را تايپ کنيد تا تعداد ستونها به 3 ستون تغيير پيدا کند.
[تصویر: 015.gif]

در قسمت Gutter که مربوط به فاصله ميان ستونها است دابل کليک کنيد.
[تصویر: 016.gif]

عدد 2 را تايپ کنيد.
روي دکمه OK کليک کنيد.

[تصویر: 017.gif]

مشاهده مي‌کنيد تغييرات مورد نظر به راحتي بر روي سند اعمال شد. به اين ترتيب شما مي‌توانيد هر زمان که نياز بود به تغيير سايز، تعداد، نوع چينش صفحات و ستونها در سند بپردازيد. اکنون 4 صفحه که شامل 3 ستون مي باشد در سند ايجاد شد براي مشاهده آن روي ابزار Zoom کليک کنيد.
دکمه Alt صفحه کليد را فشرده نگاه داريد و روي سند دابل کليک کنيد تا در حالت Zoom Out قرار گيرد.
[تصویر: 018.gif]

روي ابزار مشخص شده دابل کليک کنيد تا صفحه از حالت Zoom In و Zoom Out خارج شود و تنها صفحه فعال را نشان دهد.
[تصویر: 019.gif]

براي تسلط بيشتر بر محيط کاري نيز مي‌توان از ابزار بزرگ‌نمايي(Zoom In) استفاده کرد. اين افزايش ميزان ديد در InDesign تا 4 هزار درصد امکان‌پذير است. مقدار کمينه کوچک‌سازي (Zoom Out) در اين نرم‌افزار 5 درصد است. با استفاده از دستور Place که در فصل قبل با آن آشنا شديد در ادامه تصويري را به سند مي‌افزاييم تا امکانات ابزار Zoom را روي آن بررسي مي‌کنيم.
در دست اين کاراکتر نوشته ايست براي آنکه آن را خواناتر بخوانيم، ابتدا در جعبه ابزار روي ابزار ذره‌بين کليک کنيد.
[تصویر: 020.gif]

روي قسمت مشخص شده کليک کنيد.
کمي بهتر شد اما باز هم خوانا نيست. دوباره کليک کنيد.
يک بار ديگر کليک کنيد.

[تصویر: 021.gif]

اکنون بصورت واضح مي‌‌توانيم لوگوي ENIAC را ببينيم. براي کوچک‌نمايي دکمه Alt صفحه کليد را فشار دهيد و روي قسمت مشخص شده سند کليک کنيد تا ابعاد نمايش سند به مرکزيت نقطه کليک شده کوچک شود.
[تصویر: 022.gif]

کليدهاي ميانبر براي بزرگ‌نمايي Ctrl + و براي کوچک‌نمايي Ctrl- مي‌باشد. همچنين با فشرده نگاه داشتن دکمه Space و کليک راست ماوس مي‌توان سند را جابه‌جا کرد و بر نقطه خاص مورد نظر Zoom کرد. در ضمن با دابل کليک کردن روي ابزار Hand Tool صفحه از حالت Zoom خارج مي شود و به حالت اوليه بر مي‌گردد. روي ابزار Hand Tool دابل کليک کنيد.
[تصویر: 023.gif]

از آنجايي که اين نرم‌افزار با طراحي دقيق و صفحه‌آرايي سر و کار دارد، ابعاد و اندازه‌ها در آن نقش اساسي دارند به اين منظور استفاده از خط‌کش و نحوه کار با آن بسيار حياتي است. اگر خط‌کش را در اين محيط مشاهده نمي‌کنيد مي‌توان از طريق منوي View گزينه Show Rulers را انتخاب کنيد. براي تنظيمات مربوط به ابزارخط‌کش، روي منوي Edit کليک کنيد.
روي گزينه Preferences کليک کنيد.
روي گزينه Units & Increment کليک کنيد.

[تصویر: 024.gif]

روي ليست باز شونده Origin کليک کنيد.
در اينجا مي‌توان مبداء خط‌کش را براي حالت‌هاي تک صفحه(page)، دو صفحه(Spread) و يا عطف(Spine) مشخص کرد. دوباره روي گزينه Spread کليک کنيد.
[تصویر: 025.gif]

روي ليست باز شونده Horizontal کليک کنيد.
گزينه Inches را انتخاب کنيد.
تا سنجش بر اساس اين واحد قرار گيرد.
[تصویر: 026.gif]

به توضيحات ديگر اين پنجره در فصلهاي بعد اشاره خواهيم کرد. اکنون براي اعمال تغييرات روي گزينه OK کليک کنيد.
[تصویر: 027.gif]

خط راهنما را مي‌توان بر روي سند حرکت داد و هر جا که لازم است قرار دهيد. براي نمونه بر روي ابزارDirect Selection در پانل ابزار کليک کنيد.
بر روي نوار کناري سند کليک کنيد و تا قسمت مشخص شده با فلش سبز Drag کنيد و در اين مکان دکمه ماوس را رها کنيد.

[تصویر: 028.gif]

به کارگيري خطوط راهنما، دقت و سرعت را در طراحي بالا مي برد. در ضمن شما مي‌توانيد خطوط راهنما را به رنگ دلخواه خود نيز تغيير دهيد. روي قسمت مشخص شده خط راهنما، راست کليک کنيد.
روي گزينهRuler Guides کليک کنيد.

[تصویر: 029.gif]

در اينجا مي‌توانيد رنگ خطوط راهنما و سايز آنها را تعيين نماييد. روي ليست بازشونده Color کليک کنيد.
روي رنگ Pink کليک کنيد.

[تصویر: 030.gif]

روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 031.gif]

روي خط‌راهنما قرمز کليک کنيد و تا قسمت مشخص شده با کادر سبز Drag کنيد. مشاهده مي‌کنيد خط راهنماي صورتي رنگ، مکان قبلي خط را نشان مي‌دهد.
[تصویر: 032.gif]

براي باز کردن يک فايل ديگر دکمه‌هاي Ctrl+O صفحه کليد را فشار دهيد.‌
[تصویر: 033.gif]

روي فايل مشخص شده دابل کليک کنيد.
[تصویر: 034.gif]

براي نمايش خطوط راهنما، روي منوي View کليک کنيد.
روي زيرمنوي Grids & Guides کليک کنيد.

با انتخاب هر يک از گزينه‌ها مي‌توانيد گزينه مربوط را فعال و يا غير فعال کنيد. گزينه Hide Guides خطوط راهنما را مخفي مي‌کند.Lock Guides کليه خطوط راهنما را قفل مي‌کند و ديگر امکان تغيير و جابه‌جايي به کاربر نمي‌دهد.Lock Column Guides فقط خطوط راهنماي مربوط به ستونها را قفل مي‌کند. با انتخاب گزينه Snap to Guides زماني که لبه‌هاي تصوير و يا يک کادر متني به يکي از اين خطوط راهنما برسد، با ايجاد يک چفت موقت شما را در هم‌خط‌سازي آنها کمک مي‌کند. دکمه Esc صفحه کليد را فشار دهيد تا از اين منو خارج شويد.
[تصویر: 035.gif]

شما مي‌توانيد تنظيمات نمايشي خطوط راهنما را به صورت دلخواه داشته باشيد. براي اين منظور، روي منوي Edit کليک کنيد.
روي گزينه Preferences کليک کنيد.
روي گزينهGuides & Pasteboard کليک کنيد.

[تصویر: 036.gif]

در پنجره‌اي که مشاهده مي‌کنيد مي‌توانيد رنگي اختصاصي براي هر يک از خطوط راهنما داشته باشيد. در قسمت Guide Options عدد مقابل Snap to Zone، مقدار فاصله لازم خط راهنما با لايه مربوط را مشخص مي‌کند. با فعال کردن گزينه Guides in Back مي‌توان نمايش خطوط راهنما را در پس زمينه داشته باشيد
براي دقت و نظم بيشتر براي چينش المان‌هاي سند، مي‌توان از شبکه‌بندي و خطوط چهارخانه استفاده کرد. براي دسترسي به اين گزينه، روي منوي Grids کليک کنيد.
[تصویر: 037.gif]

در پنجره پيش ‌رو‌ گزينه‌هاي تنظيمي خطوط کرسي (زمينه) را مي‌توان‌ انتخاب کرد.
•Start، محل شروع (فاصله از بالا) اولين خط زمينه.
•Relative To، تعيين مرجع براي فاصله گرفتن اولين خط زمينه.
•Increment Every، تعيين فاصله ميان خطوط.
•View Threshold، انتخاب يک عدد دلخواه براي عدم نمايش خطوط است.
روي دکمه OK کليک کنيد.
[تصویر: 038.gif]

پانل Info اطلاعات بسيار مفيدي از موقعيت X و Y مکان‌نماي ماوس، عرض و ارتفاع تصوير، اطلاعات رنگي، زاويه دوران و ... را در اختيارتان قرار مي‌دهد. براي فرا خواندن پانل کليد F8 را فشار دهيد.
[تصویر: 039.gif]

مشاهده مي‌کنيد که پنجره Info بر روي محيط کار ظاهر شد. براي آنکه ديد شما بر روي سند دچار اختلال نشود مي‌توانيد محل جاگيري اين پانل را تعين کنيد. بر روي قسمت خاکستري رنگ پانل کليک کنيد و با فشرده نگاه‌داشتن ماوس آن را به محل مشخص شده Drag کنيد.
[تصویر: 040.gif]

مشاهده مي‌کنيد که اين پانل نيز به ديگر پانل‌ها اضافه شد. براي آنکه اطلاعاتي از المانهاي موجود در صفحه را مشاهده کنيد کافي است روي قسمت مشخص شده کليک کنيد تا پانل باز شود. کاربر گرامي، شما اكنون در پايان اين بخش قرار داريد.
[تصویر: 041.gif]


دانلود فایل pdf آموزش تصویری ایندیزاین
دانلود فایل Word آموزش تصویری ایندیزاین

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید