ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آموزش SQL Server 2016 - فصل دوم - آشنایی با SQL Server 2016
01-24-2017, 07:18 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 06-29-2023 12:27 AM، توسط learninweb.)
ارسال: #1
آموزش SQL Server 2016 - فصل دوم - آشنایی با SQL Server 2016
با سلام خدمت تمامی کاربران گرامی در زیر آموزش تصویری SQL Server 2016 را بررسی میکنیم توجه کنید که شما میتوانید نرم افزار آموزش SQL Server 2016 را به همراه چند بخش آموزشی دیگر که بصورت تعاملی و شبیه سازی شده با صدا و متن فارسی درس داده شده است و رایگان نیز میباشد از لینک آموزش SQL Server 2016 دانلود کنید. در نرم افزارهای آموزشی کارهای بیان شده را باید در محیط شبیه سازی شده انجام دهید. در ابتدا و انتهای این آموزش تصویری نیز کل آموزش (هم متن و هم تصویری) در فایل PDF و Word موجود است.
در لینک آموزش SQL Server میتوانید ورژنهای دیگر آموزش SQL Server را مشاهده و دانلود کنید.

دانلود فایل pdf آموزش تصویری SQL Server 2016
دانلود فایل word آموزش تصویری SQL Server 2016
دانلود آموزش SQL Server 2016 تحت ویندوز و اندروید

برنامه SQL Server Management Studio ابزار مدیریت پایگاه داده SQL Server 2016 است. این برنامه معادل دو برنامه Enterprise Manager و Query Analyzer در SQL Server 2000 می‌باشد. در این بخش می‌خواهیم با این برنامه آشنا شویم. برای اجرای برنامه
SQL Server Management Studio روی دکمه Start کلیک کنید.
[تصویر: 001.jpg]

روی دکمه مشخص شده (فلش رو به پایین) کلیک کنید.
[تصویر: 002.jpg]

روی میله لغزان 5 بار کلیک کنید
[تصویر: 003.jpg]

روی گزینه SQL Server Management Studio کلیک کنید.
[تصویر: 004.jpg]

در این مرحله شما می‌توانید به یک نمونه از SQL Server متصل شوید یا بدون اتصال به سرویس دهنده کار با برنامه را آغاز کنید. با استفاده از لیست باز شونده Server Type تعیین می‌کنید که به کدام سرویس دهنده SQL Server می‌خواهید متصل شوید. این لیست دارای پنج گزینه Database Engine، Analysis Services،Reporting Services و Integration Services است. در اینجا برای اتصال به یک نمونه از SQL Server گزینه
Database Engine را انتخاب می‌کنیم.
در قسمت Server name نام کامپیوتر یا سروری که SQL Server بر روی آن نصب شده است را باید وارد کنید. درصورتیکه می‌خواهید به همین کامپیوتر اشاره کنید می‌توانید نام کامیپوتر را وارد کنید یا از عبارت (local) استفاده کنید. توجه کنید که پرانتزها را نیز باید وارد نمائید. می‌خواهیم لیست سرویس دهنده‌هائی که این کامپیوتر به آنها دسترسی دارد را مشاهده کنیم. روی لیست باز شونده کنار گزینه Server Name کلیک کنید.
روی گزینه Browse for More کلیک کنید.
[تصویر: 005.jpg]

در قسمت Local Servers سرویسهای مختلف SQL Serverموجود بر روی این کامپیوتر را می‌توانید مشاهده می‌کنید. روی برگه Network Servers کلیک کنید.
[تصویر: 006.jpg]

در این قسمت لیست سرویس دهنده‌هائی که این کامپیوتر از طریق شبکه به آنها می‌تواند دسترسی داشته باشد نمایش داده شده است. بر روی سرویس دهنده گزینه دوم موجود در این لیست SQL Server 2000 نصب شده است. پس با استفاده از این برنامه می‌توانید به سرویس دهنده SQL Server 2000 نیز متصل شوید. روی دکمه Cancel کلیک کنید.
[تصویر: 007.jpg]

در قسمت Authentication نحوه تعیین نام کاربر و رمز عبور اتصال به سرویس دهنده تعیین می‌گردد. با کلیک بر روی دکمه Options می‌توانید تعیین کنید که به صورت پیش‌فرض به کدام پایگاه داده متصل شوید، برای اتصال به یک سرویس دهنده موجود در شبکه از کدام پروتکل استفاده نمائید، حداکثر زمان انتظار (بر حسب ثانیه) جهت اتصال به سرویس دهنده و حداکثر زمان انتظار (بر حسب ثانیه) جهت اجرای دستورات را تعیین نمائید. برای اتصال روی دکمه Connect کلیک کنید.
[تصویر: 008.jpg]

اکنون به موتور پایگاه داده مورد نظر متصل شده‌ایم. در صورتیکه بخواهید به یک پایگاه داده دیگر یا یک نمونه دیگر متصل شود و با آن نیز کار کنید از منوی File بر روی گزینه Connect Object Explorer کلیک کرده یا روی دکمه Connect Object Explorer که با کادر قرمز مشخص شده است کلیک کرده و مشخصات اتصال را وارد نمائید.
در پنجره Object Explorer فعال بودن یک نمونه قابل مشاهده است. مشاهده می‌کنید که یک علامت سبز رنگ در پایین آیکون نمونه NIMA وجود دارد این علامت نشان‌دهنده فعال بودن سرویس دهنده است.
با راست کلیک بر روی این گزینه می‌توانید این سرویس را قطع، قطع موقت و دوباره راه‌اندازی کنید.
در صورتیکه یک یا چند اتصال ایجاد کرده‌اید و نمی‌خواهید که در هر بار اجرای برنامه
Management Studio دوباره این اتصال‌ها را ایجاد نمائید، باید اتصال ایجاد شده را ثبت یا Register کنید. در صورتیکه اتصال‌های خود را ثبت کنید با وارد شدن به برنامه Management Studio و کلیک بر روی دکمه Cancel پنجره‌ای که اول ظاهر شد (Connect to server) به اتصال‌های ثبت شده دسترسی خواهید داشت.
در برگه Registered Servers، روی علامت + کنارگزینه Local Server Groups کلیک کنید.
(صورتیکه در کامپیوتر شما برگه Registered Servers وجود ندارد از منوی View بر روی گزینهRegistered Servers کلیک کنید.)
[تصویر: 009.jpg]

مشاهده می‌کنید که یک نمونه به نام NIMA که مربوط به SQL Server نصب شده بر روی این کامپیوتر است بصورت خودکار ثبت شده است. شما می‌تواند سرورهای دیگر را نیز در این قسمت ثبت کنید. یا در صورتیکه این گزینه وجود ندارد می‌توانید آن را در این قسمت ثبت کنید. روی گزینه
Local Server Groups راست کلیک کنید.
[تصویر: 010.jpg]

در صورتیکه گزینه New Server Group را انتخاب کنید یک پوشه در زیر Local Server Groups ایجاد شده و می‌توانید یک گروه ایجاد کنید تا نمونه‌هائی که اضافه می‌کنید را در چند گروه قرار دهید و گروه‌بندی کنید.
روی گزینه New Server Registration کلیک کنید.
[تصویر: 011.jpg]

این پنجره بسیار شبیه پنجره Connect to است که در زمان اجرای Management Studio نمایش داده شد. در این قسمت باید مشخصات اتصال را وارد نمائید. در ادامه این مشخصات را وارد می‌کنیم.
برای مشاهده موفق بودن اتصال روی دکمه Test کلیک کنید.
[تصویر: 012.jpg]

اتصال به درستی برقرار شده است. روی دکمه OK کلیک کنید.
[تصویر: 013.jpg]

در صورتیکه روی دکمه Save کلیک کنید، این سرور ثبت خواهد شد. چون این سرور در لیست ثبت شده بود دیگر نیازی به ذخیره آن نیست. روی دکمه Cancel کلیک کنید.
[تصویر: 014.jpg]

مشاهده می‌کنید که نام این اتصال نمایش داده شده است. اکنون با راست کلیک بر روی این گزینه و انتخاب گزینه Object Explorer می‌توانید در پنجره Object Explorer با این نمونة ثبت شده کار کنید و دیگر نیازی نیست که مشخصات اتصال را وارد نمائید.
برای حذف نمونه بر روی آن کلیک کنید و دکمه Delete صفحه کلید را بفشارید.
در این بخش تا حدودی با محیط برنامه Management Studio آشنا شدید. در بخش بعد به بررسی ایجاد پایگاه داده و جدول خواهیم پرداخت.
کاربر گرامی، شما اکنون در پایان این بخش قرار دارید.
[تصویر: 015.jpg]

دانلود نرم افزار آموزشی
دانلود مستقیم - شبیه سازی شده - تعاملی - تصویری
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پیام‌های داخل این موضوع
آموزش SQL Server 2016 - فصل دوم - آشنایی با SQL Server 2016 - learninweb - 01-24-2017 07:18 PM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان


دانلود نرم افزار آموزشی برای ویندوز
دانلود نرم افزار آموزشی برای اندروید